Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda
(06-24-2015, 01:54 PM)saggit Wrote: boldovano ....obično su komande mehaničke i usled velikog otpora vazduha ponekad se mora sa dve ruke .....može dosta toga i sa jedrilicom da se uradi .....pod uslovom da joj ne poodpadaju komande pre toga


Razumem da se neko razume u: elektroniku, moto, energetiku, mašinstvo itd.
Ali da se razume u avio-akrobacije, a nikada nije sedeo za komandama i izvodio akrobacije, i pritom objašnjava zbog čega sa dve ruke, to nikada nisam razumeo, niti ću razumeti.
Toliko od mene

Recimo jedrilica koja ima sigurno mehaničke komande ......sve dok ide pravolinijski , čak i da se puste komande , one po sili pritiska kako na repnim komandama tako i na krilnim ima tendenciju da stoji u neutralnom položaju jer je tada otpor vazduha najmanji ......iz toga proizilazi da je za bilo kakvu promenu komandi potrebno uložiti neki napor jer tada dolazi do promene 'siluete'  letelice i normalne reakcije da se zakrilca vrate u brvobitni položaj , tj onaj sa najamnjim otporom prema vazduhu .......izgleda zatim logično da usled nekih malo žešćih i naglijih pokreta komandama zahteva upotrebu obe ruke .

 Nevezano za silu G i upotrebu dve ruke , to isto bi se desilo i u vazdušnom tunelu jer pilot treba da osim sile G koje usput i nema u tunelu  , savlada i otpor vazduha koji postoji na zakrilcima komandi isti onaj koji postoji i u realnom letu .......
   To se uči na trećem času škole za jedriličare Big Grin a ja sam bio makar na sto ......to uostalom uče i piloti da danas sutra ne bi izlomili avion nekim glupim pokretom na komandama koje su sve samo ne mehaničke .

  Kada pilot na SU -35 radi on vragolije to je samo znak da osim njega u igru je ubačena opasna elektronika koja upravlja zajedno sa njim sa repnim komandama kako vertikalnim tako i horizontalnim , sa krilnim komanadama , sa prednjim zakrilcima i izduvom motora koje se okreće u krug ......ili možda neko misli da to sve pilot radi sam , onako kako on hoće .
  
 PS lepo je Macola primetio da nema 'overšota' ....pa ne može ni da ga bude jer silom mišića pritiska komandu .

 Sremskomitrovački aero klub je nekada imao aerodrom u Laćarku a zatim je modernizovan i prebačen u Velike Radince .....sa svojom dugogodišnjom tradicijom se može pohvaliti i sa svetskim prvacima iz nekih kategorija koje smo imali ko šaše , kao što se kaže .....ono prvaci balkana se i ne spominju ...
  Čuveni Raca , Radojica Katanić mi je predavao kao i stotinama drugih u osnovnoj školi .....ebiga ali mi smo mali i skromni i ne hvalimo se po svetu sa svetskim prvacima

http://www.sremskamitrovica.org.rs/lat/-...h-modelara

http://www.vsvojvodine.org/galerija_velikana.html
Reply


Messages In This Thread
RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - by Rade - 06-24-2015, 03:58 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 36 Guest(s)