Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mini busilice za PCB
Rainbow 
(10-29-2014, 06:25 PM)DeFacto Wrote:
(10-29-2014, 08:57 AM)ManicP Wrote:
(10-29-2014, 07:24 AM)emiSAr Wrote: ...oni sa oznakom E u sebi imaju tiristorsku regulaciju i moraju se napajati nefiltriranim naponom 100Hz, inace nema regulacije.

Ako sam dobro skontao, gledajući fotke onih napajanja, napajaju se ispravljenim nefiltriranim naponom (trafo, grec i vozi)?

Nema regulisan napon jer ima tiristorsku regulaciju,a tiristori crkavaju ako dobiju ispeglan napon.


ne bi rekao da tiristor pregorjeva od ispeglanog DC,mislim da je ovde riječ o tome da tiristorom ne možeš regulisati ništa ako je na konstantnom naponu a takav je kad se ispegla kondenzatorima. jednom uključen tiristir(pa i trijak) ostaje uključen sve dok postoji struja kroz njih. kad je naizmjenični napon ispravljen u istosmjerni ali ne i ispeglan,on onda ima "dodira" sa nultim potencijalom pa tako i struja u tim momentima prestaje da prolazi kroz njega. podešavanje se odrađuje tako što se na njegov gejt zatim dovodi pobuda u određenom trenutku/visini ispravljenog napona a samim tim i efektivna struja kroz motor. što je pobuda ranija po uzlaznom obliku napona/struje kroz kolo to je i veći broj obrtaja.

(10-29-2014, 08:10 PM)Aca93 Wrote:
(10-29-2014, 04:39 PM)Ubledeli Wrote: ako je neko voljan da okaci proverenu semu za regulaciju rpm pomocu pwm-a i ne55 (na 12 V) i potenciometar, koristilo bi
unapred hvala!

Ovu pravio i radi fino ali nisam bas ni pravio drugacije da bi uporedio...

http://www.sentex.ca/~mec1995/circ/pwm555.gif

ovo što si postavio može se koristiti i za regulisanje temperature lemilice,mislim na ove bez termo-para ili praktično povratne sprege.

možda bi moglo i tamo samo bi trebalo drugačije odrediti odnos R1/C1 pri čemu bi R1 mogao biti otpor termo-para.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
Nisam probao nikad nemam ni lemilicu na takvom naponu ali verovatno moze samo se treba uklopiti sa termopar a ako ga nema onda bas po ovoj semi.

Verovatno moze i 7812 za ic a ovo ostalo na 24V...
Reply
(10-29-2014, 08:22 PM)11277 Wrote: ne bi rekao da tiristor pregorjeva od ispeglanog DC,mislim da je ovde riječ o tome da tiristorom ne možeš regulisati ništa ako je na konstantnom naponu a takav je kad se ispegla kondenzatorima. jednom uključen tiristir(pa i trijak) ostaje uključen sve dok postoji struja kroz njih. kad je naizmjenični napon ispravljen u istosmjerni ali ne i ispeglan,on onda ima "dodira" sa nultim potencijalom pa tako i struja u tim momentima prestaje da prolazi kroz njega. podešavanje se odrađuje tako što se na njegov gejt zatim dovodi pobuda u određenom trenutku/visini ispravljenog napona a samim tim i efektivna struja kroz motor. što je pobuda ranija po uzlaznom obliku napona/struje kroz kolo to je i veći broj obrtaja.

Kada sam odavno radio automatski punjac akumulatora sa tiristorskom regulacijom,kada sam ga probao na punjacu od laptopa bez prikljucenog akumulatora,tiristor je pregoreo u momentu,(punjac od laptopa daje ispeglani napon),koliko se secam led diode su pocele da svetle nesto bez veze,i onda sam na forumu napisao da sam ga napajao sa laptop adapterom,rekli su da je tiristor pregoreo zbog ispeglanog napona,znaci samo trafo,grec i na uredjaj,uradio sam tako,ali idalje nije radilo dok nisam stavio nov tiristor i posle toga je sve radilo bez problema,sad to je moje iskustvo,ne mogu 100% da tvrdim da je zbog ispeglanog napona,ali ukazuje na to.
Reply
ni sam nisam pre-upućen,sve ovo gore sam napisao po sjećanju gradiva iz trećeg srednje a to je bilo... ´95-te. tiristori i trijaci su relativno proste građe i poprilično žilave naprave to je fakat za skoro sve njih,više vjerujem da bi ih "ubila" pretjerana pobuda preko gejta nego sama struja kroz njih.

dobro se sjećam oblika ispravljenog (ne-ispeglanog) napona dobijenog iz sinusa 50Hz,i primjera struja kroz kolo tiristor-potrošač zavisno od tačke pobude gejta.

slična situacija je i sa trijakom,s tom razlikom što je trijak sposoban da provodi na obe strane naizmjeničnog napona a opet sve u zavisnosti vremena pobude gejta u odnosu na oblik/uspon napona u kolu.

napokon,trijak se koristi i u "pajser-zaštiti" baš zato što je robustan i trpi velike udarne struje - tolike da zavisno od tipa čak može i preživjeti "akciju" zaštite zvučnika od pregorjelog izlaznog stepena.

http://www.viser.edu.rs/download.php?id=16558

strana 54 pa na dalje,rekao bi da su to baš pitko objasnili...

za dijak i trijak od strane 77...
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
Jučer sam se počastio za nadolazeći rođendan jednom malom "napravom" za koju se nadam da će me služiti dugi niz godina. Još samo trebam da napravim čeljusti sa kojima ću bušilicu pričvrstiti na stalak i od tog trena ona će služiti samo za bušenje tiskanih pločica. Za ostale sitnice imam jednu drugu koja je stara preko 15 godina i još me dobro služi, ali nažalost ne da se montirati u neke čeljusti i na stalak bez akrobacije^100tu pa rekoh kada je bal neka je bal.  Tongue

Reply
Lepa spravica!
Čestitam! Smile
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Proxxon ce te dugo godina sluziti. U zdravlje pa uskoro da nabavis i ovo:
Reply
Čestitam na izboru, mene lepo služi. Evo kako sam joj ja napravio stalak

https://cloud.mail.ru/public/4DSDK6t1f2DH/busilica
Reply
Gosha, ne treba meni nikakav stalak koji bi došao više nego sama bušilica(da ne govorim još i original proxxon napajanju  Tongue ). Stalak koji sam napravio me došao skoro džaba,ima kvalitetne ležajeve i radna površina mu je puno veća od Proxxonovog, ako treba napraviti A3 pločicu imam je gdje i bušiti.  Big Grin  A kako je zajednica na domaćem diy-audio forumu manje više lampaška a voli pločice a ne p2p rekoh da napravim nešto što može zadovoljiti moguće potrebe.

Evo i linka na moj DIY stalak http://forum.yu3ma.net/showthread.php?ti...8#pid28518 
Reply
Uzeo sam danas na buvljaku za 1000din ovu busilicu.
Ima regulaciju obrtaja, ide od 8000 do 32500 obrtaja.

Ali mi ne odgovara futer koji je na njoj, posto ne moze da stegne burgiju ispod 3mm.


Mislio sam ako ima da se kupi futer da se navrne na ovaj navoj od 8mm.
Potreban mi je futer po mogucnosti bez kljuca kao na velikoj aku busilici. I da moze i najmanje burgije da se stegnu, od 0.3mm

Ako neko zna gde ima da se nadje, ili bar sta da trazim.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Ako si bušilicu kupio za PCB, možda treba da razmisliš o ovim burgijama:

http://www.ebay.com/itm/281235051135?_tr...EBIDX%3AIT

Sve imaju standardni dosed 1/8" (3,2mm), baš kao tvoj biax. Nažalost, bez stalka za bušilicu nema ništa od posla sa tankim burgijama.
Reply
Pogledaj u tvojoj blizini, ne znam odakle si, ko prodaje PROXXON opremu i alat. Mini stezna glava ima navoj 8X0,75 mm
i prima burgije standardne HSS koje su zilavije i ne lome se tako lako pa se moze busiti "iz ruke". Na slici imas i original
Proxxonovu kodu po kojoj mozes poruciti, u Bosni kosta oko 6€.-


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Hvala na odgovorima.

@fokussd
imam takve burgije, ali vise volim one skroz tanke, posto njih mogu da zavrnem u futeru i da viri samo par mm. Tako se po meni mnogo lakse busi posto je tesko polomiti burgiju na taj nacin. Pa cak i ove od 0.3mm
A te deblje su mozda dobre za stalak, ali iz ruke kad se busi lako pucaju.

Inace imam neki stalak, ali vise volim da busim iz ruke. Dosad sam to radio sa velikom aku.


@emisar
Hvala bas mi je to potrebno.
Nasao sam iz prve sa ovim serijskim brojem
http://www.alati.co.rs/Proxxon_NO_28_941...2028%20941

Inace dobio sam set ovih burgija iz conrada
http://www.conrad.de/ce/de/product/80619...haft-1-Set
Reply
proxxon stvari mozes jeftinije da kupis preko rcsrbija.rs nego preko alati.co.rs, posaljes vladi kod i on ti javi cenu .. ja sam do sada kupio skoro sve od proxxon rucnog alata (i nesto stonog) i nema nista kvalitetnije u tom cenovnom rangu (imam i svasta od dremela, dremel nije proxonu ni klonju da pere)

inace ako uzimas proxxon stalak, ja imam i MB200 i MB140/S za PCB je MB140/S dovoljan!!!! nemoj da bacas pare na dosta skuplji MB200

za pcb je najbolja varijanta TBM 220, ili TBH mada je TBH veci i uzima vise mesta ali TBH je odlican i za druge ozbiljnije poslove .. ja sam sa TBM220 busio sa 0.15mm burgijom bez problema ... a sa MB140/S normalno radim sa 0.25mm burgijom pukla mi je jedna za mnogo godina rada i to kada sam busio neki alu .. za busenje pcb-a traju dok se ne istupe, a to je mnogo rupa

nikako ne bacati pare na dremel stalak plasticno go..

ovi jeftiniji bijaksi su ok za HSS i deblje burgije .. ako ti je 0.8mm ok i nemas problem da kupujes HSS na svakih 100 rupa svaki mali bijaks od par stotina dingera (kelco, uprinc, proe..) radi posao .. ako zelis da koristis karbidne i nesto tanje od 0.8 uzmes proxxon-a i proxxon stalak
Reply
Bogdane hvala sto si mi rekao zao rcsrbiju. Oni su iz Bele Crkve, na 4km od mene. Tako da ne moram postarinu da placam.

Znam da proxxon otkida, od njih imam samo ovaj set srafcigera. Planirao sam da kupim neku malu proxxon busilicu, ali onda mi ovaj biax naleteo pa reko ajde da ustedim sredicu ovaj nekako. 
Inace trenutno ne pravim plocice tako cesto da mi je potreban neki poseban kvalitet, funkcionisala mi i ona velika  einhell aku pa sve iz ruke.

A sto se stalka tice imam ovaj sa slike. Ali ne pase ovaj biaks pa cu morati da produzim srafove ili smislim nesto drugacije.



P.S.
Jos jedna stvar zasto volim vise iz ruke da busim je kada radim dvoslojne plocice, sto hoce jedan sloj da mi na nekim mestima malo pobegne.
Posto ja to radim sa cackalicama, ispeglam jednu stranu pa probusim par rupa i proturim cackalice kroz, zatim naciljam drugi papir na te cackalice.
Ali tu je problem sto papir malo zivi pa na mestima daljim od cackalica malo pobegne. A lenj sam da busim vise rupa odma.
Tako mogu iz ruke malo pod uglom neki put da probusim rupu i pogodim preciznije.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Uzeo futer danas i funkcionise odlicno.
Hvala jos jednom.
Reply
@risto, za vladu, sta da ti kazem, mene lik odusevio, do sada mi je dobavio bas dosta stvari od proxxon-a, samo sam MF70 kupio preko alata i onu na 220 rucnu sto sam kupio pre 20 godina, sve ostalo sam uzeo preko vlade Big Grin ... dobavio mi je svasta nesto do sada, ja sam vrlo zadovoljan

a to za dvostrane, necu da ti ulazim u nacin rada al zar ti nije lakse da stampas vecu plocicu pa da papire uklopis van plocice (dodas par putaca van pcb-a da mozes dobro da uklopis papire/folije) nego da se drndas sa cackalicama .. sa cackalicama imas toliko gresku da tebi rupa ispod 0.8mm svejedno ne radi posao a 0.8mm hss burgijom mozes busis iz ruke sa busilicom za zid bez problema u tom stalku sto imas
Reply
Bogdane nisam najbolje razumeo.
Da li mislis na ovo, samo sto bi ja tanju liniju napravio.

http://cdn.instructables.com/FLU/PFBM/ZC....LARGE.jpg

Papiri koje koristim uglavnom nisu providni, pa bi onda jedino mogao da isecem papir ravno po toj liniji, da ih spojim selotejpom i onda da podmetnem plocicu izmedju?

P.S.
Kod Vlade je zaista kao u nekom sci-fi filmu pored onih dronova Big Grin
Reply
Jos jedan glas za Proxxon i od mene, minibusilicu koristim skoro svakodnevno radi posla i pokazao se kao najbolji, najtisi u radu, najmanje vibracija, ali pozeljno je imati flexishaft, bar za ovaj model, jer je relativno tezak. Minicraft je jos jedan dobar izbor, ovog na slici imam skoro 15 godina i odlicno se pokazao, lepo lezi u ruci, lak je za dugotrajno drzanje, mada mu fali snaga za grublje poslove i ima nesto vecu buku i vibracije od proxxona... 

[Image: WP_20150323_002_zpsemuk33gy.jpg]
I'm gonna live forever or die trying...
Reply
Dobar stalak za mini bušilicu može da se kupi u prodavnici ali doći do njega u DIY varijanti je pre svega stvar zadovoljstva  Smile

Potrebni "sastojci" su stara cedaljka za voće, par vođica i nekoliko komada gvožđurije sa otpada.

Dakle, jedna cedaljka za voće kao što je ova:

[Image: image2_zps7loscuoe.jpg]         [Image: image1_zpst2fd9v4x.jpg]

Kada se odbace viškovi i namontiraju vođice i nosač bušilice, dobije se ovo:


[Image: 1_zpsajmsdcbc.jpg]      [Image: 2_zpshfglvv8z.jpg] 


[Image: 4_zpsgfzqutlm.jpg]        [Image: 5_zpseyentfx4.jpg]  


Ovaj stalak je majstorija mog burazera, zahvaljujem mu na dozvoli da ovo podelim na forumu.
Oduševio sam se kako dobro izgleda i da nema nikakvog lufta - svi pokretni delovi su, kako bi to mašinci rekli, "nula na nulu".
Spuštanje bušilice ide sasvim lako, poluga može da se pomera jednim prstom jer je prenos izveden preko zupčanika i zupčaste letve.

Eto, možda ove slike nekom posluže kao inspiracija...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)