Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mini busilice za PCB
Svaka mu čast!
Odlično izgleda!
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Odlicno izgleda... Wink
I'm gonna live forever or die trying...
Reply
Odlicno, svaka cast. Mada je ovde imalo dosta posla napraviti ovo od cediljke Wink.
Reply
U pravu si Zare, sigurno nije baš bilo "pljuni i zalepi" Wink

Prenosim reči mog brata:

"Zahvaljujem na komentarima. Možeš još da napišeš da ću rado pomoći sa dimenzijama i procesom izrade, koja ipak nije teška kako neko misli. Takođe ću, ako je neko zainteresovan, rasturiti i slikati svaki deo posebno. Sve je to zanimljivo u stvari zato što ima na KP trenutno dve potpuno iste cediljke na prodaju. pozdrav"

Dakle, ako ima zainteresovanih za gradnju ovog stalka mogu da računaju na originalni "know-how"
Reply
(03-05-2016, 01:34 AM)zocky Wrote: U pravu si Zare, sigurno nije baš bilo "pljuni i zalepi" Wink

Prenosim reči mog brata:

"Zahvaljujem na komentarima. Možeš još da napišeš da ću rado pomoći sa dimenzijama i procesom izrade, koja ipak nije teška kako neko misli. Takođe ću, ako je neko zainteresovan, rasturiti i slikati svaki deo posebno. Sve je to zanimljivo u stvari zato što ima na KP trenutno dve potpuno iste cediljke na prodaju. pozdrav"

Dakle, ako ima zainteresovanih za gradnju ovog stalka mogu da računaju na originalni "know-how"

Te dve cediljke koje se prodaju na kupujem prodajem su preskupe za ovu primenu.

Za manje novca je moguce kupiti orginal stalak i ustedeti novac i vreme.
Reply
Milane,
nisam gledao pomenute oglase, verovatno su dati samo kao primer, podrazumeva se da cena cedaljke mora biti nikakva ili minimalna da bi cela priča imala smisle .
Reply
Kako mi je neki dan stigao original nosač za Proxxon mini bušilicu danas sam uhvatio vremena i prilagodio stalak. Napravljen je novi nosač od L-profila na koji se montira nosač za bušilicu,jer je prošli bio izrešetan sa rupama.Također sam narezao navoj u nosaču za bušilicu da ne trebam koristiti matice i ja mislim da je priča oko stalka za bušenje PCBa završena. Ostalo je par sitnica, staviti kraće šarafe na neka mjesta i mooožda negdje prikačiti neko svjetlo koje mi neće lupati u oči a da osvjetljava mjesto koje bušim.





Reply
Otezavajuca okolnost Proxxon mini busilica je taj celicni prsten na koji se busilica pricvrscuje za stalak
promjera 20mm koji je vrlo blizu predmetu koji se busi , pa se okolo vrlo tesko moze sta postaviti za
rasvjetu. Ti si tim L profilom priblizno 60mm jos zaklonio pogled ka PCB. Sa strane L profila postavi po nekoliko
bijelih LED tako da je mjesto busenja osvijetljeno bar sa dvije strane, koristi one diode sa uglom
osvjetljaja od 120* da mjsto busenja bude dobro osvijetljeno. Ja koristim prsten od neke male lupe
koji je sastavljen od 12 LED, klasicnih 5mm i 120* osvjetljaja.
Onaj Proxxon stalak oznake MB140 nije za vece PCB, pa sam napravio od Vargon nastavka za plasticne
vodovodne cijevi promjera 1 i 1/4 cola (to je unutarnji promjer cijevi) a nastavak ima oko 34-35mm
unutarnji promjer-prosiren na 36mm i vanjski promjer oko 45mm-redukovan na 43mm, i cijelu busilicu
provucem kroz taj nastavak i montiram na klasican stalak prihvata standardnih 43 mm.
Po ugledu na neku Minicraft busilicu imao sam namjeru taj prsten uzduz razrezati, a kako je materijal
mekan i stezanjem u prihvat 43mm se neznatno deformise, cvrsto drzi Proxxon busilicu u prihvatu.-
Odoh naci to cudo da uslikam.-

pOz
PS: Ovaj kinez kojem sam svojevremeno ugradio lezajeve bio pod rukom, Proxxon u radionici


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Da malo je pogled zaklonjen, htio sam da kompletan nosač ima što više kontakta sa nekom površinom,a i prije sam imao isto to te ne mogu reći da mi je nešto smetalo pri bušenju. Mogu na kraju krajeva i okrenuti nosač da bude sa vanjske strane L profila jer su rupe dobro izbušene i pasati će. L profil je ionako dosta čvrst a i opterećenje pri bušenju pločica nije veliko tako da i u toj varijanti ne bi trebalo biti nekog savijanja.
Inače išao sam baš na original nosač upravo da mi je mjesto pričvršćenja što bliže "dnu" bušilice da ne bi plesala(iako si i sam rekao da to neće plesati ako je nosač i na sredini) i da mi je jednostavnije sve to montirati.
Reply
- Donja strana L nosaca nije noseca tako da mozes da odseces 'visak' koji strci sa spoljne strane drzaca pa si poboljsao vidljivost.
- Sa donje strane i dalje ima dovoljno mesta da se nalepi parce LED trake. A koko su blizu PCB-u, ne moraju da budu da budu jakog intenziteta.
- Skratiti zavrtnje da ne vire onoliko Smile


Reply
Bome si ga ti to dobro skratio u digitalnom obliku, bolje nego ću ja u materijalnom. Smile
Reply
Evo ovo nije retuširano već je trebalo uzeti pilu i turpiju u ruke. Tongue
Naravno da je trebalo kompletan stalak rastaviti i ponovo sastaviti ali valjda je sada ovo napokon gotovo. Uskoro ponovo idu neke pločice u izradu pa ću vidjeti jel bolje nego prethodna verzija.Ma sigurno je makar samo zbog toga što sada imam pošten nosač za bušilicu.


Reply
Odlican, pet. Vidis kako je odmah sinula svetlost. Ili je to zato sto busilice nema na mestu Big Grin
Verujem da je rastavljanje bio veci posao no samo secenje / turpijanje. Jos onu isturenu ivicu s desne strane samo maaalo zaobli, da ne bude ostra.
Ovaj put ne treba rastavljati stalak - turpijom ces utvrditi cvrstinu & stabilnost citave konstrukcije Smile
Reply
Evo i moje skalamerije juce napravljene.Motor od ventilatora sa upokojenog stojadina.Glava sa neke prastare rucne busilice.Par delova sa lokalnog otpada i eto stroja.Napajam ga sa trafoa 12V i jako fino i tiho radi.Ovo je pravi odmor i milina za busiti posle iskrine busiilice.[Image: biggrin.gif]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Evo jedne interesantne ideje za PCB Mini Drill.
Vodilice su od gumenih valjaka iz stampaca...

[Image: 2091670.jpg]
[Image: 6312022.jpg]
[Image: 7797869.jpg]
[Image: sverlilka_dlja_pechatnykh-1.jpg]
[Image: sverlilka_dlja_pechatnykh-3.jpg]
[Image: sverlilka_dlja_pechatnykh-2.jpg]
[Image: sverlilka_dlja_pechatnykh-8.jpg]

LINK
Reply
Ideja je odlična samo ja ne bi išao na te improvizirane vodilice jer za bušenje PCBa sa karbidnim borerima ništa se ne smije klimati inače pukne borer kao kokica. Danas ima na ebayu,aliexpressu toliko tih jeftinih setova vodlica+ležaj da je grijeh to ne iskoristiti.
Druga stavka je bušilica/motor. Počeo sam sa "sajlom" za dremel i koristio to neko vrijeme(slika). To je bilo onako tak-tak riješenje, nit smrdi nit miriši. Nakon nekog vremena sajla je dobila lufta i nije valjalo. Kupio sam sa aliexpressa tako jedan motorić sa steznom glavom,montirao ga i to je bilo tako loše za nepovjerovati, osovina je imala lufta po vertikali a i bacala je na sve strane. Bačenih 10-15$. Nakon toga sam kupio mini bušilicu od proxxona i odavno se isplatila.
Ako netko ne buši hrpe pločica bolje mu je kupiti mini bušilicu i bušiti iz ruke sa običnim borerima, za sve ostalo treba uložiti malo love.

Vodilice i ležaj mi je poklonio kolega sa drugog foruma,ja sam napravio sve ostalo.


Sa "sajlom" spojenom na dremel.


Proxxon micromot 60/E sa naravno DIY napajanjem tj. trafo+grec.



Već sam okačio ove slike u nekoj temi ali rekoh da malo ponovim gradivo.
Reply
U toj plastici na vrhu sajle sto nosi borfuter odnosno ca(h)uru, ima metalna osovinica sa dva lezaja. Meni je rodjak
plastiku iskopirao u materijalu slicnom vitroplastu (sipke sto nose napojne vodove od trolejbusa) ali moze i od metala.
Lezajevi ostanu dobri, ali se od grijanja razglavi plastika i burgija dobije luft. Slicnu skalameriju godinama koristio ali pogon bio i sajla od zubotehnicara-prihvat 2mm i koristio zubarske alatke-glodala za busenje-neunistiva su. I danas, ako treba napraviti neki veci otvor na pertinaksu ili vitroplastu koristim zubarska glodala.-
pOz
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)