Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kupovina lemilice
#21
Za tu Baku se samo uzme masivniji vrh i vozi. Lemi i masivnije elemente.
U principu Hakko koji se stalno koristi a ovi specijalizovani za jednom u nekad se kupe puna šaka za par eura.

I da neko je pomenuo kabl. I sam sam na jednoj dršci zamenio kabl mekšim i dužim, skoro 2m i meni odgovara jer ne mrdam bazu. Drška je kupljena na aliju za mislim 3,5e.
Nemoj silom, uzmi veći čekić.
Reply
#22
Imam ZD-929C već jako dugo, radi vrhunski. Pored nje je takođe BAKU 936D.
Reply
#23
@ronovar super je ta, jesi probao originalne uloske od JBC u nju, dali je isti pinout, trebalo bi da jeste? To je ustvari kopija JBC T245
Reply
#24
Jesam probao i rade i originali jbc.

Lemim sa kopijama i jbc (mix razlicitih vrsta sirine vrhova) i nevidim razliku. Vijek trajanja original vs jbc vrh cu vidjet s vremenom koji ce vrh prije se pokvarit tj mjerenjem otpora vrha.

Sto da kazem, rucka u ruci je wooow, silikonski temp otporan kabel, rucka savrseno stoji u ruci plus sirok izbor vrhova.

Ako se pokaze da kopije vrhovi traju isto ko jbc obavjestit cu u ovoj temi, ali pustimo da prodje vrijeme da vidimo ....
Reply
#25
Isplativije je kupiti takvu jednu gotovu nego praviti : ) Jedino sto radi na DC a ne na AC a kazu da vrh duze traje na AC ako je to istina. Ja koistim vrh od 2019 i jos uvek radi, a nemam onaj stendbaj nego je vrh ugrejan svo vreme dok ne polemim pcb, po dva sata nekad, stvarno su kvalitetni i dugotrajni bas tako kako su ih deklarisali : )
Reply
#26
Tvoj DIY je vrh!

Savrseno si odradio kopiju ibca i unaprijedio firmware.

Ja sam isto prije htio raditi svoj kontroler, a imao sam i 937 i T12 quicko ali kad sam vidio reviewe na youtube vidio sam da su kinezi to napravili profi, sa alu kucistem....stalkom, smps, uzemljena rucka i kuciste i cijena jeftinije nego da to pravim.

Pisanje fw za stm32 je posebna kompleksnost.

Jedno na reviwusam vidio da se koristi mali mosfet za on/off grijanja rucke vrha u nekom malom sot-32 kucistu pa me malo to brine da se nebi pregrijao i crko mosfet. Nisam otvarao stanicu jer radi savrseno pa nevolim da otvaram dok sve je ok.

Rucka kopija nije skupa na aliexpresu pa ako i ode kupim drugu mada neznam zasto bi rucka otisla kad je vrh taj koji ce otici s vremenom...a oni su po oko 12-15€ kopije.
Reply
#27
Jedno moje iskustvo sa vrhovima za BAKU 936D, a koji su kompatibilni i sa HAKKO FX-888 koje imam na poslu i kući kao pomoćne...
Dosta smo se zlopatili sa vrhovima koje sam kupovao kojekude, pa čak i original HAKKO nisu mi se nešto dobro pokazali.
Nedovoljno greju, to je najveći problem.
Onda sam pokušavajući da nađem alternativne vrhove, a da smanjim nezadovoljstvo konačno sam našao ove: Bumblebee QIANLI.
Imate ih na oglasima (kupujem-prodajem) i po nekim radnjama.
Cena je značajno veća čak i od originalnih HAKKO što mi je bilo čudno zašto bih dao za kineske replike duplo više, ali kada sam ih probao vrede svaku paru. Izuzetno bolje i brže greju, na mojim stanicama su se odlično pokazali.
Ima ih raznih od 0.2mm kao iglica (odličan za QFN i TQFP kućišta). Jedino morate da vodite računa ako koristite ove sa tankim vrhom nema preteranog pritiskanja jer se lako može da pokrivi.
Što se tiče trajanja, meni lično traju dosta dugo kod kuće, jer povremeno nešto zalemim. U firmi imam utisak da mi duplo kraće traju od original HAKKO ali leme odlično.
Reply
#28
Stigla lemilica, stigla je sa malim špicastim vrhom i ovo malo što sam je inicijalno brzinski probao, deluje kao da jeste malo slabija, ali naručiću i masivnije vrhove i probaću ovu gorepomenutu foru sa alu folijom, pa ću da javim dalje utiske 😁
Fray the strings
Throw the shapes
Hold your breath
And listen!
Reply
#29
lepo,neka te dugo i dobro služi! inače kad lemim to obično bude na oko 380°C,kako vidim kod tebe je bar na slici 350. na kraju krajeva - sad imaš čime da popraviš onu staru za "debele" lemove, štap za nju nije skup a dimer se pravi lako jeftino i sa malo delova.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#30
380°C? Pa sa time možeš da skidaš bakar sa pločice.
Od kada popravljam/restauriram vintage audio opremu samo smanjujem temperaturu lemilice. Za male površine mi je narihtana na 320°C, kada treba nešto većega odlemiti stavim je na 350°C. SMD i slične minijature isto 320°C. Ako treba lemiti po nekoj šasiji,konektoru onda naravno ide i preko 400°C.

Imam nekoliko šasija starih lampaških Tektronix osciloskopa pa pomalo čupam dijelove van i tamo ne dižem temperaturu iznad 350°C jer nema nikakve potrebe, sve se fino odlemi.
Reply
#31
Ja sam imao 937 lemnu stanicu (postoji tema na forumu) i lemio sam sa 350C, ispod nije htjela da odlemi lem. To je zato jer je prevelika delta podesene temperature...nabavkom aixun t3b i olovnog tinola lemim na 300C i sa k knife tipom skidam kondove i sa graficke kartice koje imaju i po 8 slojeva bakra pa to treba i zagrijati....skida se i konektor.
Reply
#32
(05-24-2023, 01:54 PM)Khadgar2007 Wrote: 380°C? Pa sa time možeš da skidaš bakar sa pločice.
Od kada popravljam/restauriram vintage audio opremu samo smanjujem temperaturu lemilice. Za male površine mi je narihtana na 320°C, kada treba nešto većega odlemiti stavim je na 350°C. SMD i slične minijature isto 320°C. Ako treba lemiti po nekoj šasiji,konektoru onda naravno ide i preko 400°C.

Imam nekoliko šasija starih lampaških Tektronix osciloskopa pa pomalo čupam dijelove van i tamo ne dižem temperaturu iznad 350°C jer nema nikakve potrebe, sve se fino odlemi.

jbg onda su svi tvoji konektori "lebdeći" jer si im skinuo bakar sa pločice 😀 sumnjam da svi temperaturni senzori pokazuju temperature baš u stepen Celzijusa,i nisam imao nameru da ga uputim da sve lemi i odlemljuje sa 380 ili 400°C već da se ne plaši da podigne zadatu temperaturu  na onoliko koliko mu je u tom trenutku potrebno da bi lemio bez poteškoća i da ne stvara hladne lemove,a i baš da ne bi predugo držao lemilicu na bakru. po mojem skromnom iskustvu bakar će se pre podići od dugog držanja hladnijeg vrha lemilice na njemu nego od kraćeg a toplijeg. ne treba napominjati i da temperatura lemljenja ovisi i od vrste korišćene lem žice. od jednog električara sam dobio pola kg 1mm lem žice ali je neka "da te Bog sačuva i sakloni" koliko je teška za lemljenje i kolika joj temperatura treba. koristio 10cm i eno je stoji.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#33
Ja sam valjda nekako navikao da uvek na 350C podesim, uvek koristim tinol sa olovom i jezgrom od fluksa i uvek budu lepi sjajni lemovi 😁

Probao sam ovu foru sa alu folijom na jezgru od grejača, i stvarno deluje da bolje drži toplotu, brže zagreje lem i duže ostaje vruć vrh, tako da preporučujem toplo ako još neko želi da proba a ima istu lemilicu/ručku.
Fray the strings
Throw the shapes
Hold your breath
And listen!
Reply
#34
Pošto imam istu probaću sa alu folijom, sigurno je da pomaže jer šupljina vrha (upravo sam izmerio) je 4.2mm , dok je prečnik keramičkog grejača 3.8mm. Nije ni čudo sto se ponaša kako se ponaša, sa ovolikim luftom dobro je i da radi uopšte.
Sto se temperature tiče, 320-350c za Sn63/Pb36 radi posao perfektno.
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
#35
https://www.elementa.rs/proizvod/45790/s...milica-40w
Nabudži ovo na onu tvoju staru bazu, a imaš za nju i nekoliko vrhova za dokupiti.
Reply
#36
Takav stap je isti kao na ovoj sto imam , lose su, od tvrdog kabla do loseg grejanja, neces moci sa njom da zalemis smd na neki bakar koji je viacima spojen na 4 lajer pcb, ja sam muku mucio sa tom lemilicom, jedina opcija da je pojacas na maks ali onda vrh brzo garavi i nema tu udobnog lemljenja
Reply
#37
Nisu isti vrhovi.
[Image: 122619-ningbo-bazna-lemilica-zd-929c.jpg]
Ovakav vrh radi jako dugo i jako dobro.
Reply
#38
Ovako nesto? https://www.mikroprinc.com/sr/proizvod/l...ip-260-16w , ne znam kakva je i koje je velicine, deluje ok

Edit, slaba je 15w samo, ipak se nebi puno razmisljao i kupio ovu sto je ronovar predlozio, jeftinije a bolje ne verujem da postoji. Post 31, to je taj problem koji je i mene mucio i naterao da trazim nesto bolje i skuplje, tek posle shvatis da koliko para toliko muzike.
Reply
#39
Štap koji sam predložiio je zver naspram štapa koji je imao.
Da nije Weller nije, a li je OK.
Znam o čemu pričam, imam i jedno i drugo...
Reply
#40
(05-25-2023, 09:06 PM)milepa. Wrote: Štap koji sam predložiio je zver naspram štapa koji je imao.
Da nije Weller nije, a li je OK.
Znam o čemu pričam, imam i jedno i drugo...

Slažem se 
https://forum.yu3ma.net/thread-307.html
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)