Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
rasterivač pasa
#1
Imam problem sa džukelama razne vrste u bližoj okolini pa mi je potrebno nešto jače što bi rasteralo ove na četiri noge.
Lako ću da generišem šta treba od signala ali neam pojma šta i kako za izlaz.
Pomagajte!
Reply
#2
treba prvo proveriti šta je legalno odnosno šta nije kažnjivo...
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#3
Nije zabranjeno, a koristi piezo visokotonac kao izvor zvuka.
Reply
#4
istina,ali kao mobilni uređaj male snage tipa "1 na 1". nešto veće bilo bi verovatno zabranjeno za korišćenje,zato kontam da se treba raspitati oko toga pa onda uraditi posao.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#5
Mislim da je moja koleginica pra par godina kupila ovu spravu, ili neku sličnu. Kaže da radi dobro.

https://www.kliklak.rs/rasterivaci-i-zam...a-i-macaka
Reply
#6
Triangle + sinus + noise + HPF filter od 18-20kHz ...
Snaga kolika ti treba, ja bih jedno 1-2kW ako može!
Slabi su piezo zvucnici, tu bi stavio one Piezzo transducere od ultrazvucnih kada jedno 4 komada ... toliko mi smeta ... cela ulica mi je kao štenara ...
Sa auto detekcijom/startom ...
Reply
#7
Bukvalno ovo gde piše Injected test signal treba da piše "Rasterivač pasa i mačaka", čak u teoriji ako pravimo "neki" Class-D pojačavač koji bi bezuslovno morao da ima izlazni filter, umesto da se energija potroši u L/C član ona može da se potroši na ultrazvučni transcducer, i tako "nama svira" ono što inače možemo da čujemo a "neposlušnim kučićima" ide trancducer i sva prekidačka buka Smile 

[Image: attachment.php?aid=37837]
Reply
#8
Ovako nešto, sa metalnom hornom, 40-100W @40kHz ...

[Image: attachment.php?aid=37909]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#9
Nalazio sam ih na aliju kao Ultrasonic Piezoelectric Cleaning Transducer.
To nije problem ali gde kod nas zbaviti pošto ne mogu da čekam toliko dugo?
Reply
#10
Heh, imam jednu malu ultrazvučnu kadicu, možemo da probamo sa njom ili da se nabavi neka rashodovana kada sa ispravnim transducer-om.
Uglavnom, sync-buck polumost, sa "sintetizovanim" signalom za upravljanje i malo R/L/C komponenti ...
Reply
#11
Kontaktiraj ove Nišlije, oni rade sa tim stvarima

[Image: attachment.php?aid=37913]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#12
Miki da probate sitnom dvanesticom? Sigurno radi! *

Pre dvadesetak godina sam pravio rasterivace ptica koji
su na kraju postavljeni po nekim pijacama po Bg. Tada
sam probao malo kako psi reaguju na zvuk, i efekat je bio
bas dobar. Sa piezo zvucnikom napajanim iz generatora
funkcije psi prestaju da laju na 10 do 15 metara.

Za ptice sam montirao u metalne kutije cetiri horne da bi
imao pokrivenost od 360 stepeni, izlazni stepen je bio od
4 komplementarna BD.

* https://en.wikipedia.org/wiki/Gauge_(fir...ges_in_use
Reply
#13
Da li deluje i na macke?
Reply
#14
ako već idemo u krajnosti - legalno: pogledajte na Guglu koje frekvencije smetaju kojim životinjama,zatim nađite on-line generatore frekvencija (i njihovih oblika,po vrsti životinje koja smeta). siguran sam da bar 99% članova foruma ima pogodnu aparaturu tipa kućni računar-online signal generator-predpojačalo-pojačalo-HiFi zvučnici(stereo minimum) pa povežite tačke:
zvučnik na prozor i opleti!
.
...tehnički smo forum,i siguran sam da umemo i možemo da uradimo nešto konkretnije od prostog pisanja na internetu pitanja na koje već pretpostavljamo odgovore.
i da,poruka vlastima: ne secite im muda već zube,jer neće da nas je*u već ujedu! 🤣😀😂
.
i da,poruka glasačima: 10 Božijih zapovesti,i sedam smrtnih grehova.
.
za Nemce kažemo da ne umeju da žive,a guramo sve njihove zakone kao pravila koja želimo.
.
nije do lutajućih životinja - do nas je i uvek će biti!
.
nego hajde,odgovor je oko 20kHz može i sinus,ako se želi usmeren uticaj preporuka je horna - zavisno od potrebe: za široko a po visini nisko polje pravougaona i niska po horizontali. sa 20kHz to lepo radi,uz malo podešavanja - poput tanjira satelitske antene 😀
za širokopojasno dejstvo,piezo vertikalno u tanjirastu površinu - s tim da je tanjir horizontalan i na visini od oko 4 metra od zemlje,da bi se pokrila što veća površina.ne previše visoko jer neke komšije imaju pažljivo čuvane kućne ljubimce u stanovima koji čak i ne smetaju,tipa mačke...
teško je biti pametan ali je lako biti zajeban.
.
hvala na akcijama i reakcijama članova urednika i administratora,ali po malo mi je muka stvarno ovakvih,sličnih,političkih tema na faktički TEHNIČKOM forumu kako je nastao i kakav je trebalo da ostane.
"pravila foruma" su kako vidim postala poput UN crna slova na belom papiru,a onih 10 Božijih i sedam smrtnih nešto u šta se kune a odmah za tim pljucne tri puta čim crna mačka pređe preko puta - Balkan klasika. naznačimo probleme bez da radimo na rešenjima. 🙄
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#15
(07-07-2022, 08:36 PM)mikikg Wrote: Heh, imam jednu malu ultrazvučnu kadicu, možemo da probamo sa njom ili da se nabavi neka rashodovana kada sa ispravnim transducer-om.
Uglavnom, sync-buck polumost, sa "sintetizovanim" signalom za upravljanje i malo R/L/C komponenti ...

Iz kog razloga mislis da je izlazni element iz UZV kadice predvidjen za fluid bolje resenje od neke piezo horne predvidjene za vazduh ?
I da li zaista mislite da 20KHz kada se potera nekom vecom snagom zaista ne smeta ljudima, deci pogotovu ?
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
#16
HomeMadeAudioProject, kakva politicka tema, sta to pricas, covek pitao za
rasterivac pasa. Temu si ti poceo da pretvaras u politicku spominjuci Nemce
i zapovesti, a Miki je krenuo sa nekim idejama, da ne kazem nebuloznim.

Optimalma frekvencija je 22-25 kHz, jer je to gornja granica koju psi dobro
cuju. Macke idu vise, valjda do 40 kHz. Piezo horne su odlicne i jeftine i bas
dobro rade posao, pobudjivane sa dvadesetak Vpp cetvrtakama. Nije lose da
se gurne i neko nepravilno vreme rada, da ne bi doslo do navike. I normalno
nikako stalni rad vec kada se pojave nepozeljni psi, da ne bi stradali domaci.
U zakonu se u Srbiji ne pominje ova kategorija uredjaja, samo se cuvajte da
ne doznaju oni iz Levijatana.
Reply
#17
Kada bih mogao sad momentalno live da vam pustim "jutarnju audio idilu" samo mikrofon da postoavim ovde gde trenutno sedim, audio mix hora retardiranih kučića sa zvukom i to prilično glasno i to celo jutro/dan zvuk iz nekog automatskog "sklopa", malo manjeg pa malo većeg dok majstor ne završi smenu, i to tako godinama ...
Čuju se ptičice razne, sve cool dok ne počne krrrr krrr krrrrrrrrrrr krrrr ...
Reply
#18
Tebi treba i rasterivac majstora ...
Reply
#19
Što se tiče zakona, "Zakon o dobrobiti životinja":

Član 7

Zabranjeno je:

1) zlostavljati životinju;

6) koristiti tehničke uređaje ili druga sredstva kojima se životinja kažnjava i kojima se utiče na njeno ponašanje, uključujući bodljikave ogrlice ili sredstva za obuku ili gonjenje upotrebom električne energije ili hemijskih materija, osim u obuci službenih pasa;

25) davati lekove, medicinska sredstva i druga slična sredstva koja nemaju za cilj dijagnostiku, preventivu, lečenje životinje i poboljšanje njenog zdravstvenog stanja, a koja mogu dovesti do promena u ponašanju, fizičkim i psihičkim sposobnostima životinje;
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
#20
Hvala ljudi na dobronamernim savetima i pomoći. Jasnije mi je sad šta da činim. Pronašao sam zakon i pročitao one članove koji su vezani za ovaj slučaj.
Jasno mi je da ima i onih kojima je teško da shvate kako izgleda kad ideš ujutru na posao posle neke takve neprospavane noći. I to tako traje danima...
Inače, moj pas je u 10x10m ograđenom delu dvorišta, udaljenom od ulice, ne uznemirava prolaznike, decu i komšije. I obožavamo ga.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)