Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Protočni bojleri
#21
Na ulazu u bojler nalazi se sito koje hvata pesak.
S kamencem do sada nismo imali problema.
Reply
#22
Danijele i ostali, kazu jedna slika kao hiljadu reci;

Reply
#23
Drugar jedino da i ja tebi nacrtam? Ali posto nesam skolovao za slikara nema svrhe (vise sam muzicar), mislio sam da je dovoljno objasniti u 2 scenaria (prethodno objasnjena) ali izgleda da sam dzaba sve ono pisao jer nije razumljivo. Tvoja slika je tacna samo u slucaju ako nisi izjednacio, a slivnik si vezao na uzemljenje.
Ako slivnik ne vezes na uzemljenje (sto ja preporucujem), kojim putem ce ona "crvena" struja da zatvori put da bi te ubila, a stojis na plasticnoj kadi? U tom slucaju ne postoji put zatvaranja strujnog kola, a u slucaju kada se neko napravi pametan pa slivnike i slavine vezuje na uzemljenja stvara potencijalni put za 100% zatvaranje strujnog kruga i izginuce u kupatilu. Uostalom tvoj sin, njegovo kupatilo, vas problem, nema razloga da se ja nesto tu guram i muvam i pokusavam po peti put da objasnim gde vam je zajeb.

edit: da dodam i jos nesto, izjednacis sve i ispovezujes ovako slavine slivnike i sve ostalo na uzemljenje, a uzemljenje na kuci posle x godina protrulilo i otkacilo se (imao slucaj i licno video), a ti pojma nemas, bojler probio, na slavinama se pojavilo 220v, na slivniku isto (posto su izjednaceni i ispovezani zajedno), jedna noga ulazi u kadu i dodiruje slivnik koji je u tom momentu na 220v, a druga noga bosa je napolje jos uvek na podu...
U slucaju kada se covek ne pravi pametan i ne izjedancava nista, samo na kucistu bojlera je 220v, na slavinama preko vode prodje nesto ali tek malo da pecne i upozori, a u "branko" scenariu vas upozori ubijanjem.
Toliko od mene i nadam se da ce nekome koristiti, i mislim da je sad dovoljno slikovito da ne crtam, los sam crtac !
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
#24
Danijele, nisam ja tebe crtao, nego nekog u kupatilu. Prilicno si arogantno odgovorio
na moju malu slicicu koja sve objasnjava onom ko hoce da vidi.
Cim udjes u kadu i pustis vodu ti si vec uzemljen jer voda tece preko tvog tela pravo
u slivnik iz koga sve deblji mlaz vode (manji otpor) ide direktno na uzemljenje. Kako
voda koja dolazi na tvoje telo ima neki potencijal, a kako ti imas manji otpor od vode
struja ima tendenciju da tece kroz tebe. Ako ta struja predje 1-2 mA sigurno ces ti to
osetiti sasvim lepo. Ako su bojler, slavina i slivnik kratko spojeni zicom otpor te veze
je vise hiljada puta manji od otpora vode i tvog tela. Ako je struja curenja grejaca 20
mA FID nece iskociti, a o osiguracu da i nepricamo, ali pad napona izmedju slavine i
slivnika ce biti desetak mV jer je otpor manji od pola oma. Posto je i bojler uzemljen,
ni dodir prema bojleru nece nista promeniti. Zasticen si sa 4mm2 bakarnog kabla.

Pametnom dosta, i bez takvog neprijatnog tona.
Reply
#25
Nije mi jasno pri kom scenariju može da dođe do kontakta struje i tela: metalna konstrukcija bojlera je uzemljena, a ako bi došlo do prekida grejne žice u pogonu, kontroler prekida sve tri faze brže nego FI sklopka. Do prekida dolazi već i kod pojave prvih mehurića.
Pored toga, prekidom žice i dalje postoji tok struje kroz vodu između njenih priključaka jer je to najkraći put (po otporu) za zatvaranje strujnog kola.

Bojler sa žicom imamo u kuhinji od 1985. godine i nikada nismo osetili peckanje ili slične senzacije.
Reply
#26
Stav je takav kakav je jer se ne cita ono sto je napisano, a jos manje odgovori na konkretne cinjenice nego se tera neka svoja prica. Tema je tvoja i mozes slobodno traziti od moderatora da pobrisu moje postove ako mislis da ce to resiti potencijalni problem izginuca u kupatilu koje si ti uradio, a iznad sam objasnio kako i zasto, a veruj mi ne retko se desava da uzemljenje protruli, a i sam si rekao da je uzemljenje " IZUZETNO LOSE " u tom kupatilu , to si ti napisao ne ja .
Znaci ti na izuzetno lose uzemljenje izjednacavas bojler slavinu i slivnik, i rekoh ti da mi odgovoris sta ce se desiti ako jednom nogom stojis na podu dok ulazis u kadu, a druga noga u tom momentu dodirne slivnik koji zbog loseg uzemljenja u tom momentu moze da bude na 220v jer si povezao direktno bojler i njega (izjednacio si).
Ako ti i ostali i dalje mislite da treba nesto izjednacavati sa plasticnom vodo instalacijom , plasticnim kadama, plasticnim odvodima, a ocito mislite i da je voda dovoljno provodna da posle 2m kroz plasticnu cev moze da vas ubije, onda se svo tehnicka rasprava ovde svodi na to "ja sam tako radio i to se tako radi" .

Apropo pametnom dosta makar mislim da sam ti vec jednom isto ovo napisao i mislio sam da se nece ponavljati jer je krajnje nekulturno napisati nekome to sto si ti meni/nama.

"Danas svaka šuša promumla proširenu, veoma prostu rečenicu i likujući dodaje: "Pametnom dosta!" "
izvor:
https://vukajlija.com/pametnom-dosta/708753

@Braca
ne znam jel se tvoje pisanje odnosi na moj ili Brankov post .
Za protocni bojler je sve jasno i tu nema sta dalje, ne mozes rukom da ga dodirnes i nesto da se desi jer je plastican. Moje pisanje se odnosilo na klasicne metalne bojlere koji stoje najcesce iznad kade i gde postoji mogucnost da dok se tusiras telom dodirnes oklop i onda sve ono iznad sto sam opisao.
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
#27
Braco, ja kod mene u stanu imam klasicni bojler. Kako je kuca zidana 1960. godine,
uzemljenje je bilo odradjeno preko vodovodne cevi, i samo su kuhinja i kupatilo bili
vezani na njega. Kako sam radio deo po deo stana tako su sve sobe dobile i zicu za
uzemljenje. Kada je komsija ispod mene prckao po vodi devedesetih pocelo je da nas
pecka. Bile su to male struje od 100uA, ali ako imas ranicu ili zanokticu odmah osetis.
i to samo kada neko u komsiluku nesto ukljuci od potrosaca.
Kako stanujem na prvom spratu, i imamo dvoriste, spustio sam uzemljenje. postavio
dve sonde i 20 metara trake za uzemljenje, kutiju za merenje i resio se problema.
Nema vise peckanja, a otpor uzemljenja je bio ispod 4 oma.
Reply
#28
(02-21-2022, 07:23 PM)ddanijel Wrote: @Braca
ne znam jel se tvoje pisanje odnosi na moj ili Brankov post .
Za protocni bojler je sve jasno i tu nema sta dalje, ne mozes rukom da ga dodirnes i nesto da se desi jer je plastican. Moje pisanje se odnosilo na klasicne metalne bojlere koji stoje najcesce iznad kade i gde postoji mogucnost da dok se tusiras telom dodirnes oklop i onda sve ono iznad sto sam opisao.
Pisao sam uopšteno, podrazumevajući pri tom protočni bojler sa potopljenim žicama jer mi se čini da tu ima najviše nesporazuma.
Reply
#29
Danijele, jesam napisao da je uzemljenje IZUZETNO LOSE, ali si ti dodao
U TOM KUPATILU. U kupatilu je uzemljenje savrseno, kao i u celom stanu,
ali je zajednicko uzemljenje u zgradi izuzetno lose i tu nema pomoci bez
velikih radova. Zato sam i postavio dve razdvojene FID sklopke. Jedino sto
nisam napisao da su i stan i zgrada nulovane, pa FID rade savrseno.
Napisao sam da su uzemljeni i slivnik i slavina, ali i da je uzemleni i pod i
to sve u jednu tacku. I napises da ce struja da cepne ako se rukom dodirne
bojler, a u drugom postu napises da znas da je bojler protocni i DA JE TU
SVE JASNO JER JE BOJLER PLASTICAN. A onda mi objasnjavas da ce
struja da udari ako se dirne metalni bojler, iako je uzemljen. I da FID nece
da odradi jer se bas tada pokvarila. Postoji test dugme pa je testiras.
Pisanje ti je puno proizvoljnih konstrukcija koje sluze da samo da dokazes
da si ti u pravu, a da ja nemam veze. Ok ako ti smatras da je tako, onda je
tako i nikako drugacije. Ja to prihvatam, a prihvatam i da sam šuša .
Ovde smo se skupili da miroljubivo pomazemo jedan drugom i da otvoreno
bez uvreda saradjujemo, a ne da arogantno osudjujemo i vredjamo.

Jos jedno pitanje: sta ce biti ako sutra jedan asteroid zvekne Vracar?
Reply
#30
Da si pazljivije citao moje postove shvatio bi o cemu pisem, ali tek sad shvatam razlog tvog nerazumevanja, a i ne bi pisao sad o Vracaru i asteroidu.
Pocetak mog pitanja je bio upucen Veselinovicu i zgrazavanju nad plasticnim cevima za vodovodne instalacije i misljenju o neophodnosti izjednacavanja tacaka.
Uopste nisam nigde ja mislim pomenuo protocni bojler, vec sam pisao o klasicnim bojlerima metalne konstrukcije koji stoje iznad kade i koji mogu da ubiju.
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
#31
(02-21-2022, 08:12 PM)branko tod Wrote: Danijele, jesam napisao da je uzemljenje IZUZETNO LOSE, ali si ti dodao
U TOM KUPATILU. U kupatilu je uzemljenje savrseno, kao i u celom stanu,

(02-21-2022, 12:19 AM)branko tod Wrote: Braco, ja sam se nekada upoznao sa starim bojlerima od 18kw koji su imali patrone. Ovi su
potpuno iznenadjenje za mene jer uvek gasim bojler kada se kupam. Ovo je kod sina u stanu
i instalaciju smo odradili kompletno novu od strujomera do zadnjeg utikaca. Svi preseci su bas
dobri i tu nema problema. I osiguraci (limitatori) su ohoho jaki, ali je uzemljenje izuzetno lose.

Sreca da sam postavio odvojenu FID sklopku od 30 mA samo za kupatilo i ispovezivao na
vise mesta izjednacavanje potencijala. Hvala ti.
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
#32
Danijele, zavrsavam moje prisustvo u ovoj temi jer su moje intelektulne
sposobnosti daleko ispod nivoa rasprave u njoj.
Reply
#33
@Društvo
Opet bez potrebe ulazimo u off-topic diskusiju ...

Rado bih pomogao sa savetima vezanim za temu ali ne znam kako, ja imam 18kW protočni kombinovani boljer ali na GAS koji tada kada je biran izabran baš da ne bude na struju i sa grejačima jer u to vreme bilo je svakakvih boljera pa čak i komšija pravio sa grejačima u vodi, sve u svemu birao sam da bude na gas, Junkers/Bosch, evo 15 godina radi kao sat ...
Reply
#34
(02-21-2022, 04:25 PM)Leonardo Wrote: Kako ovakvi bojleri izlaze na kraj sa talogom iz cevi, eventualnim začepljenjem ili taloženjem kamenca?

Verovatno nikako, osim ako imaju električni sistem za sprečavanje taloženja kamenca. Ovako nešto?

https://www.cwt-vulcan.com/wp-content/up...erbian.pdf

Ili se računa s tim što se voda znatno manje u njemu zadržava nego u klasičnom bojleru sa rezervoarom. I niža je temperatura takođe, greje se samo dokle treba, ne na 80C, a taloženje kamenca je zavisno od temperature.
Reply
#35
Klasično taloženje zbog visoke temperature u običnim bojlerima mislim da počinje na 65°C a protočni izgleda da grije do 60°C. Ono malo prirodnog taloga prođe.
Reply
#36
Taloženja ima uvek, što je veća temperatura i vreme zadržavanja tim je jače, tako da su ovi protočni manje ugroženi po tom pitanju. Zavisi i od toga kakva je voda lokalno. U BGD je miks mekane Savske vode i tvrde bunarske u većem delu grada, dok Bežanija, Zemun i deo NBGD imaju pretežno bunarsku vodu koja je tvrđa. Stavljaju onu magnezijumsku elektrodu u klasične bojlere, pasivna katodna zaštita za grejač i malo smanjuje taloženje kamenca, ali se ona potroši za recimo dve godine. A i ne verujem da se neko kupa vodom na 60C iz protočnog, malo je surovo.  Big Grin
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)