Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kad se samo setim, ili žal za mlados"
#1
Heart 
Nešto mi došlo, kada me HMAP "naterao" u dubine sećanja Smile 

Može "off" odavde: 
Bocko,kad sam bio godina tvog deteta,trebalo je 8 puta više pločica da bi se dobilo isto snage a 12 puta lošijeg kvaliteta + nema predpojačala u kutiji,koja je bila 4 puta veća... kakav vremeplov! 😀 lep rad,maksimalno minimalno u kompletu! 
Ovamo... 

Od posta https://forum.yu3ma.net/thread-139-post-...#pid119159
Reply
#2
https://youtu.be/zhgpLHjPe24
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#3
https://youtu.be/QUBHPnsYBRE
je li to - to,druže ? 😀
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#4
U sridu Smile
Reply
#5
https://youtu.be/IfdnX0l9LAY
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#6
Pre desetak godina se podsetio, a pre 40-setak odrastao uz njih: 
Baroni
Reply
#7
Reply
#8
Daa, vozili se i motori: na potvrdu o poznavanju saobraćajnih propisa, 
Tomos automatic kaišar, 
Tomos Automatic 2-brzinac, par komada, 

Tomos APN 4, sa dodatom 5.om brzinom, ELKO klipom, karburatorom i auspuhom od Tomos 14... dva komada, 
Njime se išlo na more, kamp u Omišu, Stobreć, Split, šator, Dioklecijanova palata i koncert grupe Potres, uz Ožujsko pivo... Iii jedna posebna Ana Smile Smile Smile

To je bilo, dok nisam položio za A i B kategoriju, a ondak: 

Kratko se zadržala i Jawa Sport od 90ccm, malko bolji ram, nego bicikla imala Smile
Eee, ondak se vozio i ČZ Enduro 175ccm, taj se i u 3.-ćoj brzini dizao i vozio na jednom točku Smile 

Eee, ondak sam se malko "smirio", sa NSU Pretisom Maxi 175ccm, crne boje, kome sam umesto diname i akumulatora stavio Tomosov magnet, prvo 6V, 17W, a posle 12V, 50W... 
Mene i ovog Maxa su skršili pijani momci i devojke, kada su prešli na moju polovinu puta, Tristaćem... 
Leteo 7 meteri, lomio levu nogu na 6 mesta i 1 godinu bio van stroja Sad 

Posle kupio Maxa plavog i sredio ga tip-top, ubrzo ga prevazišao i prešao na 
Hondu CX500 Silver Wing, koja je kumu zaribala pri 180km/h, i prošao bez ogrebotine... 
Posle sam uradio generalku, pasovali gliko ležaji od Fiće, Zastave 750ccm  Big Grin 
Prodao, oženio se, prešao na Wartburg 353W limuzinu i nikad više nisam kupio motocikl, vozio drugara Suzuki 600 i Kawasaki 1200 i joooš me "drži"... 
Too, kad ufati, nepušća! Smile


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#9
Još, neka mi neko kaže, da današnja deca nisu dobra! Smile
Još su dobri, kaki smo mi nekad bili...
Možda im fale iskustva i doživljaji, koje smo mi u stvarnom svetu imali, počev od dizanja i vožnje poni bicikala na zadnji točak, pa nadalje motorini, pa disco-teke po aktivima i gitarijade po Domovima kulture, gde se spoznavalo sebe, a bogme i curice Smile
Možda im fali i iskustvo pretovara i razvoženja cementa u vrećama od 50kg, par vagona dnevno, nas trojica drugara prevacivali više puta kroz ruke...
Možda im i zafali iskustvo rada na građevini kao pomoćnog radnika, dva meseca radiš, kupiš motorin, APN4, središ ga i sa ostatkom para kampuješ oko Mostara, Grude kod Imotskog, Omiš kod Splita, prve prave i internacionalne ljubavi se tu dešavale...
Daa, setih se i skokova u vodu, na lokalnoj bari, Gajićki, gde je vađena glina za ciglanu, dubina vode bila oko 5-6 meteri, ta penjali smo se i na PTT drvene bandere i skakali sa vrha stuba...
Ajd, što treba stisnuti mu*a i skočiti sa bandere u vodu, a nikom ne pričaš, koliko ti se iverja zabolo pod kožu i koliko je umešnosti i snage potrebno, da se popne i spremi za skok sa 15 centimetara površine vrha bandere... hrabrost niko nije spominjao Smile
Onda je najlakše bilo skočiti, nego se opet bosti po banderi... Neko bombu a stariji i vičniji skakali lastu...

Moožda im fali iskustvo grupne vožnje biciklovima, nas desetak curica i momčića, vozili ture do Obedske bare, Iriškog venca i Stražilova, kao i pecaroške ture do Dunava, Stari Banovci, Slankamen i Beška, a znali su nas i prašnjavi poljski putevi, koji vode do bostana ili voćnjaka... Smile
Koliko li smo se puta "tukli" sa susednom ulicom, u režiranom ratu, pa sa susednom nam Novom Pazovom, na nacionalnoj osnovi: Srbi protiv Slovaka, bilo kod njih, bilo kod nas u Staroj Pazovi. Tukli smo se i na ne nacionalnoj osnovi, Slovaci protiv Slovaka u Slankamenačkim vinogradima, tzv. Maloj Pazovi, kada mi odemo na igranku i plešemo sa "njihovim" devojkama, ili kod nas, kada oni igraju sa "našim" devojkama,

Bio sam tučen, i ja sam tukao, što bi rekao Bora Čorba, jer tad, tad sam bio mlad!

I kažu, da današnja deca nisu dobra Smile 

Reply
#10
e sad stvarno, malo sam razocaran...
u prvoj grupi fali najozbiljniji Tomos svih vremena, trobrzinac, T12.
a u drugoj, BSA M20 ili B25...
Kako si to propustio pojma nemam...
Reply
#11
Hehe, T12 mi nije "legao", sa svim onim sajlama za menjač... A T2 i T3?
Zato sam sve modele Tomosa mogao i zatvorenih očiju popravljati:
ko poznaje tematiku, zna, da se radilica pre ležajeva na meru podešavala tankim čeličnim podloškama, i takvo rasklapanje, sa podešavanjem zazora radilice i sklapanjem, sve bez ispuštanja ulja, se radilo za rekordnih 20 minuta, motor APN 4 spreman za put Smile
Nije, da se falim, išlo mi je to za rukom Smile
BSA mi nije pao pod ruku, no, bilo je tu i Zundappa, DKW, BMW 250 i R600, Horex 500, Moto Guzzi V35 i Falcone, Jawa trobrzinka, kako 175, tako i 250 i 350ccm, MZ 125, 175, tzv Televizor, kao i MTZ250, pa i ETZ250... no ništa mi nije bilo "k srcu"
Od Nsu 250ccm smo pravili čopera i to sa zadnjim točkom prilagođenim od Zastave 101 Smile Kada je taj radio, pomisliš, ugasio se a on uradi detonaciju i radi i dalje...
Volim taj zvuk dugog i sporog hoda moćnog jednoklipnog NSU250 i BMW R25 ili dvoklipaša, poput BMW r600 i naviše, mada, kardanski prenos mi nešto nije odgovarao, em se propinjao, em naginjao na stranu pri naglom dodavanju gasa... valjda Gyro efekat...
Reply
#12
T12, tri brzine, a menjač sa igličastim ležajevima bez kaveza... Kažu da to ko nije sklapao ne zna šta je muka. Big Grin

Ja sam mlađa garda, ali još uvek posedujem Automatik A5, malo "friziran" da može da podrži moju tonažu. Big Grin
Reply
#13
Nema muke, polepiš iglice tovatnom mašću Smile
Muka je bila skidanje magneta, a radapcigera ni za lek, pa se pravio radapciger Smile
A sada sve dostupno, no malo ko od klinaca se bavi tim hobijem!
Reply
#14
(02-04-2022, 11:39 PM)Bocko Wrote: Eee, ondak sam se malko "smirio", sa NSU Pretisom Maxi 175ccm, crne boje, kome sam umesto diname i akumulatora stavio Tomosov magnet, prvo 6V, 17W, a posle 12V, 50W... 
Mene i ovog Maxa su skršili pijani momci i devojke, kada su prešli na moju polovinu puta, Tristaćem... 
Leteo 7 meteri, lomio levu nogu na 6 mesta i 1 godinu bio van stroja Sad 

Uh majku mu!

Ja sam ga prepravio na NiCd akumulatore, Trepčine od 1800mAh. Napune se dok kažeš keks, ako treba na gurku i dovoljno završe posao oko paljenja i vožnje.

Taj Pretis je imao loše rešen ram i nije baš bio za strmoglavu vožnju po krivinama, ali je trošio toliko malo da si na isparenja iz rezervoara mogao da stigneš do pumpe.

Motor mu je za to vreme (50. na 60.) imao koncept automobilskog motora, i onaj od 175ccm i onaj od 200ccm: bregasta u glavi, podmazivanje pod pritiskom, tegovi za korekciju ugla pretpaljenja, vrlo zanimljiv prenos na bregastu...
Ler na 350-400 obrtaja, zaboravio sam već.

To je bila baš zanimljiva "čukalica", umiljata za slušanje na leru :-)

Trošio je toliko malo, da pomisliš da ti neko krišom doliva gorivo u rezervoar :-). Baš za sirotinjsku decu, da se sa dva litra voze ceo dan.

Kad se ugasi, sedneš 5 minuta, ostaviš ga na suncu da ispari ono malo tragova od goriva, upališ i pređeš još kilometar do pumpe :-)

Behu nekad lepa vremena.
Rasitniš jednu novčanicu, ne sećam se više koja je bila, napuniš tristaća gorivom (a tristać je trošio kao omanji bager :-), skokneš iz centralne Šumadije do Budve na ručak i kafu, vratiš se nazad i od one novčanice ti ostane za večeru sa devojkom...

P.S.

I posle današnji klinci kažu da je to bilo vreme "komunističke diktature", a srećnije vreme od tadašnjeg nisam zapamtio.
Ako se zapiješ, zaspiš na klupi u parku, policajac te pokupi i uz vaspitnu kritiku odveze kući, da ne brinu roditelji.
Danas, ako nedajbože zaspiš na klupi u parku, možeš biti silovan (bez obzira na pol), opljačkan ili ubijen, u najboljem slučaju samo uhapšen...
Kad je nešto trebalo da se mlatimo sa nekom "tuđom" ekipom, skupimo se 50 na 50 njih, pomlatimo se na ferku, posle svi okupiramo neku kafanu i naločemo se u prijateljstvu. Malo razlupanih i modrih faca, ali ipak u prijateljstvu.
A onda su kasnije počele čelične šipke, noževi, utoke, gde te magarac bez m*** iz sopstvenog straha ubije ili napravi invalidom.
Potom dođoše devedesete, te je svako prošao po svojoj sudbini: kom opanci - Tom i Džeri...
Reply
#15
Daa, na rezervi odemo čoporativno do Dunava, na plažu kod Beške, oko 0,8 litara benzina i uspem i da se vratim, jednu ulicu do kuće presušio, uz par prethodnih naginjanja, da napoji karburator...
Makina za uživanje, a ekcentri gone bregaste, kaki lanci Smile
A kada ga malko ožežeš po gasu, dvostruka uljna pumpa samo prede, a voleo i do 7500 obrtaja da se zavrti, pa podesivi amortizeri, pa čelični, nerđajući ram i blatobrani... Napravio ga švaba ko satić, i sad bi da imam 175 i 250 modele... 
Malko podsećanja: 

Reply
#16
Tada se nije žalilo kada se nešto pravi i ako su materijali bili daleko lošiji od današnjih.
Umetnički i bogato rešen, za to vreme, motorić od svega 175, 200 ili 250ccm.
To je po meni jedan od motora sa najlepšim radom u toj klasi, možda i Krigerova bembara "mešalica" :-).

Isto tako je bio odličan i motor od automobila NSU TTS, zverka za to vreme.
Kod nas je, sedamdeset i neke, u Kragujevcu, čuveni ali nažalost pokojni Aca Mamut (Aleksandar Nedović, sin čuvenog kompozitora Dragiše Nedovića), ugradio motor od NSU TTS, 1085ccm, budžen na grupu 5 (130KS) na bazu rama od motocikla BSA i napravio čuveni Mammut.
Tada na ponudi nije baš imalo bogzna koliko motocikala konkurentnih toj snazi i brzini.

Nekolicina predstavnika proizvođača motocikala su dolazili kod njega i nudili mu saradnju, međutim, onako tvrdoglav po prirodi, Aca nije hteo nikakvu saradnju, već je imao ideju o sopstvenoj proizvodnji.
Na žalost, život mu se okončao u njegovoj pedeset i nekoj, a Mammut je ostao prekriven u prašini, u njegovom dvorištu.
Dok je Mammuta prekrivala prašina, u međuvremenu se pojaviše razni Japanci sa moćnim motorima...

Evo jedva nađoh i neki članak o njemu:

https://forum.motoasocijacijasrbije.com/...ic=11558.0
Reply
#17
Jel to poput NSU Princa, od 1200 kubika Wankel?
Slatko smo se navozali tim autićem, voleo gas a tek reski zvuk motora...
Jedina mana bile mu prirubnice i poluosovine, koje smo na kraju zavarili Smile
Reply
#18
Nije Bocko. Na NSU TT/TTS je bio klasičan četvorotaktni benzinski motor.
Model RO80 je imao Wankel i čini mi sa da je imao dosta manje "kubika".

Na mazdama RX serije Wankeli od 1250ccm imaju i po 250KS.
Reply
#19
Ovaj "naš" je bio 1200ccm, e, sad, ne sećam se snage Sad
A RX7 ili 8 sam "nišanio" pre neku godinu, no sam se povukao, imaju dooosta falinki, limarija, prokišnjava, a najveća, mala za mene i porodicu, a nisam ništa nasledio, pa da se častim jednom baš od 250HP, čisto za merak...
Mada, kako vozim, šurjak, automehaničar, kada se vozio sa mnom u Passatu TDi, reče: zete, nije ti ovo benzinac, ih, reko ja, jel ti vidiš, gde je crvena na obrtometru, dotle se tera!
Mooožda i nije za mene drčniji auto, ne bih znao poćerati normalno  105 24 24 24
Reply
#20
(02-05-2022, 04:55 PM)Macola Wrote: Nije Bocko.  Na NSU TT/TTS je bio klasičan četvorotaktni benzinski motor.
Model RO80 je imao Wankel i čini mi sa da je imao dosta manje "kubika".

Na mazdama RX serije Wankeli od 1250ccm imaju i po 250KS.

NSU princ tt, valjda. roto motor je imao nesto manje od 1000cc i blizu 100kW

ps

ipak je pre princa isao u model wankelspider

https://www.lanemotormuseum.org/collecti...pider-1967
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)