Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem sa instalacijom u stanu
#41
Nemam puno informacija, ko je, sta, i kada radio, a izgleda ni vlasnik.
Narucio sam signal tracer, pa cu nastaviti sa trazenjem, ako u medjuvremenu ne dodje majstor.

Hvala svima na savetima!
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
#42
Ivane, kad si se već toliko namučio i potrudio oko te instalacije, zažmuri i reši to nanovo, kako struka nalaže...
Desi se i da se nula otkači i potrefi se baaš da je neki od uređaja probio na masu i eto faze na svim tako "uzemljenim" uređajima...
Em znaš, šta si i gde spojio, em si siguran...
Koliko se tu već piše i mozga, uradila bi se nova instalacija komplet Smile
Reply
#43
Pa ovo bi i ja kao laik resio bolje iskreno, ali mislim da cu samo da potrazim drugi stan Smile
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
#44
(11-27-2021, 09:58 PM)1van Wrote: Pa ovo bi i ja kao laik resio bolje iskreno, ali mislim da cu samo da potrazim drugi stan Smile

može i tako,i to je način da se reši problem! 😂😀😀
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#45
(11-27-2021, 07:12 PM)Sir Oliver Wrote: To je klasicna nulovana zemlja.

Nije to klasicno nulovanje uzemljenja! Kada se radi nulovanje izvlace
se i nula i odvojeno uzemljenje sve do razvodne table. Znaci tri zice.
Faza i nula prolaze kroz FID skopku, i tek posle FID sklopke se spajaju
nula i uzemljenje.
Time se omogucava da se pri proboju javi razlika struja izmedju faze
i nule i da sklopka odradi posao.

Reply
#46
kakva FIDovka pre šeset semset godina?
Dve žice u krpče umotane, boje "prljavo" obe,...
Reply
#47
(11-28-2021, 07:01 PM)Sir Oliver Wrote: kakva FIDovka pre šeset semset godina?
Dve žice u krpče umotane, boje "prljavo" obe,...

Jes' vala, a moze i samo krpce uz kilo petroleja ...

Kako je bilo lepo kada smo kao klinci isli leti kod babe,
a tamo petrolejke. Barem je nama bilo lepo, a babi ...


[Image: 0kWBEXJ.jpeg]
Reply
#48
citat: "Faza i nula prolaze kroz FID skopku, i tek posle FID sklopke se spajaju
nula i uzemljenje."
Branko, slika je dobra, a tekst nije, igra reči, pre i posle: gledajući pratimo redosled dovođenja sa desna ulevo, od izvora ka potrošaču:
dovodni osigurači pre brojila, ako ih ima, nekad su se stavljali u TEP kutiju pre brojila,
brojilo,
limitatori, sada po novom,
FID sklopka, gde se PRE nje vezuju zajedno nula i provodnik, koji će glumiti uzemljenje, a zapravo je nulovanje, jer da ima izvedenog uzemljenja, nulovanje se ne bi ni radilo...
iza FID sklopke naravno osigurači pojedinih potrošača...
Sa tvoje strane gledanja, sa leva na desno, tekst ti je u redu, nego, da nam se neiskusni ne zbune...
Izvodio sam i ja na starim zgradama sa slabim ili bez uzemljenja, ovu vrstu zaštite i testirao je... Smile
Reply
#49
Za pocetak da vam napisem jedan bezobrazan vic:
Doktore, boli me ulaz u cmar
Devojko, bolece vas sve dok je ulaz

Bocko, verovatno si u pravu, igre reci su gadna rabota  Cool

Da razjasnim samo ono oko struje:
Struja iz hidro/termo centrale dolazi dalekovodima i ostalim andracima do lokalne trafo stanice.  U trafo stanici se
napon spusta na 230/400V. Jedan kraj sekundara od 230V se zestoko uzemljuje i to postaje nula N. Drugi kraj se
obelezava sa F i postaje faza. Obe zice, F i N, putem bandera ulaze u kucu na strujomer (otimac love) pa na tablu
preko glavnog osiguraca na dolaznoj fazi. Na razvodnoj tabli se preko sabirnica razvodi/deli na zone objekta.
Razdeljena faza se pretvara u "fazice", i svaka "fazica" ima svoj zaseban osigurac. I nula se deli i ide prema zonama
objekta. Sve se to obavlja trozilnim kablom koji ima zicu za uzemljenje. Sva uzemljenja se sabiraju u sabirnici za
uzemljenja. Uzemljenje se uzemljuje  Smile . To je onaj otpor koji se meri i koji je vazno da je sto manji, da bi osigurac 
sigurno iskocio i zastitio vas i ostalo. Tako bi bilo bez FID sklopki, ali su one jako unapredile zastitu. Dovoljno je da
se javi razlika od 30 mA, sklopka reaguje.
Prema tome, ako uzmemo da ulazi struja u stan, onda nula i uzemljenje moraju da budu spojeni pre FID sklopke,
a ako uzmemo da instalacija izlazi iz stana onda se zice spajaju posle FID sklopke, ili, ZASTITNOG UREDJAJA
DIFERENCIJALNE STRUJE.
Ja toplo preporucujem da se uvek uz FID odradi i bilo kakvo uzemljenje, jer ce i uzemljenje od nekoliko stotina oma
spreciti neprijatno peckanje na zanokticama koje se cesto javlja jer ja sada nemam pojma kako izjednaciji potencijale
na slavinama i plasticnim kadama uz ovu silnu plastiku u cevima.

Principijelna sema FID sklopke
1 sklop, 2 namotaj, 3 jezgro. 4 test otpor
[Image: 549px-FISkizze.svg.png]

Realna sklopka
[Image: RCD.jpg]

Sema, dal' ulazi ili izlazi odlucite sami
[Image: 9831841_orig.png]

Kako radi FID
[Image: attachment.php?aid=36610]

Uticaj struje na coveka
Plava nista, zelena se oseca, zuta grci, crvena kako raste sigurnije ubija
[Image: 640px-IEC_TS_60479-1_electric_shock_graph.svg.png]




Reply
#50
Da javim da je problem resen, problem je bio u prekidacu (?) za luster u drugoj sobi gde je bila prekinuta 0. Tj 0 zapravo ne dolazi iz kutije koju sam prethodno nasao (gde prekidam fazu), nego u toj drugoj sobi (u kojoj je bila kutija sakrivena u zidu).
Ovo je totalno nelogicno jer sam "velike dovodne kablove" ispratio na drugom kraju stana. Ali izgleda da je ovde "uvodjena" struja vise puta.

Pored toga sto je instalacija totalno konfuzno i neprofisionalno uradjena, ipak sam naucio nesto:
- Pregledaj sve moguce uticnice/prekidace detaljno (vizuelno, mehanicki)
- Jako vuci kablove da probas da cujes gde su
- Predpostavi da kablovi (kao i faza ili nula posebno) mogu ici sa svih strana (i ne iz iste razvodne kutije) iako izgleda totalno nelogicno
- Svetla bi trebala ici na poseban osigurac

Hvala svima na savetima! Smile
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)