Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Da ne otvaram novu temu, par pitanja...
Pretpostavljam da je to jedini provajder u tom mestu.
Jedini je lek da okupiš jedan broj nezadovoljnih korisnika i da svakog dana nezavisno šaljete pritužbe na kvaalitet servisa dok se ne odobrovolji i ne učini nešto po tom pitanju...
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Imaju jos tri, a od ovog kojeg sam uzeo vec sam imao koaks u stanu. zasad nemam primjedbi.
Do stana imam 5 parica od telekom ormarica-posljednja opcija neka xDSL konekcija.
U novoizgradjeni objekat koji je u fazi zavrsetka, od telekoma 5 parica i optika od sadasnjeg provajdera vec uvedeni.-
pOz
P.S. Sin je informaticar-uza specijalnost pored mreza i bezbjednost sistema.-
Reply
Da nema neko šemu za Bose Soundtouch 20 zvučnik (bluetooth, wi-fi), ja našao neki service manual sa spiskom komponenti, ali nigde ne mogu da nađem šemu.
Genije ga je priključio u trofaznu utičnicu, ni sam ne znam kako... Ima na ulazu varistor, on je prespojio, ulazni elektrolit mu se naduo, flyback je u pitanju, ali slabo šta može bez šeme.
Reply
Da li bi mogao kompresor/motor od frižidera do nekih max 50W da radi preko ovakvog invertera?
http://www.ebay.com/itm/DC-AC-Converter-...SwQTVV75qR
Reply
Motor kompresora frizidera i zamrzivaca je cudna "zivuljka"-ima veoma veliku polaznu struju reda 10 i vise I nominalno, pa i kvalitetan invertor recimo 1kW (1kVA) ne moze startati klasican 150W motor.
Tome je razlog sto uvijek starta pod opterecenjem.-
Za start takvog motora moras imati invertor minimalno 10 puta vece snage od motora.-
pOz
Reply
Da li postoji neka šema od invertora za takve stvari, konkretno za takve motore, doduše on ne starta uvijek pod teretom, pritisak se u roku par minuta izjednači i na potisu i na usisu, jedino da probam izmjeriti potrošnju u startu i radu nekako?
Reply
i sinusni
Reply
Taj inverter bi kostao znacajno vise od frzidera, verovatno vise od dva para frizidera i zamrzivaca, a pride treba poznavati i motor i nacin rada motora. Da li je sa identicnim namotajima, ili je jedan manji, kao recimo kod klima, da li ima samo jedan ili ima startni i radni kond..

Lapo je emiSAr napisao..nije posao..
Reply
Motor frižidera kreće pod opterećenjem.
Agregat od 2,5 KW teško pokrene mali kućni frižider koji je negde snage Max 200W.

Na neke izlete smo svojevremeno nosili bukvalno pola "kuhinje" i pola "garaže", i tom prilikom se pokazalo da najpouzdanije frižider preko agregata radi na sledeći način:
Agregatu se poveća turaža i tada priključi frižider sa termostatom okrenutim na max, kako se kasnije ne bi gasio u radu, a zatim se malo smanje obrtaj agregatu da ne drči, ali da sigurno pogoni kompresor...
Na taj način smo sigurno startovali motor frižidera i oni tako u paru rade satima...
Sve ostalo se pokazalo nepraktično jer nastaje problem ako se frižider preko termostata automatski pali-gasi i kasnije se desi da ne može sam da krene, a ekipa zauzeta ražnjem, roštiljem i kojekakvim gajbama...

Mada je  za takve potrebe možda najbolje nabaviti frižider punjen, mislim amonijakom ili sad možda nečim drugim koji se još uvek koristi za jahte, kamp kućice, kamione... i slično, a koji uopšte nema motor nego samo termostat i grejač koji radi na 12, 24, 230, pa čak i na plin, jer je njemu potrebna toplota kako bi hladio.

Moji deda i baba su imali takav, mada kućni model, i jednom prilikom kad ga je baba prala izneli ga napolje, igrom slučaja mu isparivač (zadnju stranu ) okrenuli na sunce i on čak hladi i tako, mada možda smanjenom snagom.
Nikada, ali baš nikada se nije kvario, već se raspao nakon 40 godina popucale plastike unutra, problem sa vratima, šarkama...
Hladio je i u momentu kad je ispraćen na otpad, a zamenio ga je novi  frižider sa motorom koji troši 4 x više struje i koji je dopunjavan i popravljan malo, malo, pa često...
Rekli su: "Amonijak je mnogo štetan" i kao zabranjen..
Reply
Motor frižidera/zamrzivača ima kretni namotaj, ali ne radi preko kondenzatora nego preko kretnog releja, zbog toga se često gasi pri fluktuacijama napona i naravno posle toga ne može da krene jer je potisna grana pod velikim pritiskom i isključuje ga termička zaštita dok se pritisci ne izjednače.
"Ako kaniš pobjediti, ne smiješ izgubiti" - Grunf
Reply
Ove manje motore (do 50W) što ja hoću da koristim preko invertera, bar ja niasm vidjeo da imaju kondenzator, samo pomoćni namotaj za start kao i svaki drugi takav klipni klompresor.
A namjena i jest za kamione, ti frižideri za kamione su kod nas prilično skupi (polovni), teško ih je i naći, a i kompresor je isto tako skup jer dolazi sa svojom elektronikom, ja već imam dva takva frižidera i na oba su kompresori crkli a elektronike ispravne, poslije sam dobio informaciju da jedan čovjek prepravlja te frižidere i ubacuje kompresore na 220V i nekakav inverter i to radi svoj posao, zato me interesuje kakav ima inverter da pogoni taj motor?

A što se tiče agregata i frižidera, ja imam onaj mali kineski agregat cca. 900W, sa varijabilnim gasom, i pogonio je zamrzivač normalno, malo jest prilikom starta kompresora se uguši ali se uspješno izbori i nastavlja sa radom.
Reply
Ne znam da li je ovo za novu temu, ili vise za ovde ... al ajd da probamo prvo ovde...

Jos uvek cekam da mi stigne STM32 da probam ovo, ali koliko sam video, on u sebi ima u zavisnosti od modela jedan ili vise CAN-BUS-a, medjutim u svim aplikacijama koje sam video na netu koriste externi CAN Transiver (MCP2551 ili sl.), jel to znaci da CAN-TX ne moze da se koristi direktno?

Ovde ima neko generalno objasnjenje za CAN-enabled MCU-e, sta vi kazete na to, jel probao neko dal moze bez CAN Transivera?
https://electronics.stackexchange.com/qu...-a-can-bus
Reply
(09-05-2017, 07:26 PM)vsavic Wrote: Ne znam da li je ovo za novu temu, ili vise za ovde ... al ajd da probamo prvo ovde...

Jos uvek cekam da mi stigne STM32 da probam ovo, ali koliko sam video, on u sebi ima u zavisnosti od modela jedan ili vise CAN-BUS-a, medjutim u svim aplikacijama koje sam video na netu koriste externi CAN Transiver (MCP2551 ili sl.), jel to znaci da CAN-TX ne moze da se koristi direktno?

Ovde ima neko generalno objasnjenje za CAN-enabled MCU-e, sta vi kazete na to, jel probao neko dal moze bez CAN Transivera?
https://electronics.stackexchange.com/qu...-a-can-bus

CAN enabled MCU-ovi imaju CAN bus kontroler. Na kontroler se dodaje transceiver. Zato je to tako.
Reply
Ok, hvala @vojine Smile
Reply
Da li je neko pravio sličan sklop, treba mi ''lagana'' pobuda tranzistiora, npr. imam jedan relej koji propusti 12V na tranzistor, ali taj tranzistor da postepeno poveća provodnost od 0% do 100% u roku nekih 2-3 sekunde, koristio bih IRFZ44N, mislim da on može pogoniti jedan manji hidraulični ventil na kamionskim dizalicama?
Reply
A čemu ti služi relej ?
PWM sa duty od 0 -100 % je sve što je potrebno.
Reply
Daljinska kontrola dizalice na kamionu, u toj centrali imaju klasični releji na izlaznim komandama gdje se vežu ventili od dizalice, tu bih trebao ubaciti nešto elektronike za lagani start dizalice, kada bih išao direktno sa releja na ventil imao bih jake trzaje prilikom starta.?
Reply
Ok.
Ti releju su suvišni kada bi se sve radilo iz početka
a ako već koristiš takav postojeći sistem onda to reši ovako:

2 kom NE555 vezano kao na ovoj šemi : http://www.homemade-circuits.com/2015/06...rcuit.html ( nisam proveravao šemu )
i onda PWM_out vodi na gejt mosfeta. Gledaj da izabereš neki mosfet sa manjim ulaznim kapacitetom ( Ciss ) ako ideš direktno na gejt mosfeta.

Ovo je samo jedno od mnogo mogućih rešenja.
Ključna reć za guglanje je : PWM soft start circuits

Pozz
Reply
Zahvaljujem. Smile

Provjeriću šemu kroz simulaciju, pa javljam rezultate.
Reply
Makso,
Još nešto, - ne znam kakvi su to ventili na tim dizalicama
i da li je moguć lagani start promenom struje kroz ventil putem duty ?

Ako ventili nisu proporcionalni, ne znam da li će to tako uopšte moći !
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 7 Guest(s)