Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Veliki brat živi u Beogradu
#21
(10-14-2020, 08:54 PM)BeliNinja Wrote: ...A za uzvrat od parking servisa dobijam redovno obelezavanje parking mesta i to je sve ...

Znaš li ti koliko košta kilo farbe? E pa to mora da se nadoknadi, to su investicije, neema vrdanje!

Big Grin
Reply
#22
(10-14-2020, 10:05 PM)nik Wrote:
(10-14-2020, 08:54 PM)BeliNinja Wrote: ...A za uzvrat od parking servisa dobijam redovno obelezavanje parking mesta i to je sve ...

Znaš li ti koliko košta kilo farbe? E pa to mora da se nadoknadi, to su investicije, neema vrdanje!

Big Grin

Uvek, ali uvek uspes da me nasmejes. Big Grin
Reply
#23
Brkao ili ne brkao lončiće, meni gradske kamere bile policijske, cctv ili vrtićarske ne smetaju ni malo. Živim mirno i ne ugražavam ničiju slobodu u okolini.
Sigurniji sam da neka fukara ne čini šta joj prvo padne na pamet, od kidanja oluka na zgradi, krađe bakarnih kablova do prangijanja utokom po protivničkom kafiću.
Reply
#24
Masite sustinu onoga zbog cega je pokrenuta tema i svi gledate neki licni interes. Iste te kamere sutra ce raditi selektivno, bice "slucajno" ugasene ili van funkcije kada to nekome bude odgovaralo, a za onoga sto skace po haubi ce ih bas boleti briga da traze ko je i sta je. Pojedini bas veruju u deda mraza.
Reply
#25
Niste u pravu. Veoma dobro uviđam koja je poruka sugerisana otvaranjem teme.
Verujem da je opšti interes miran život i da se bavimo poslom za koji smo osposobljeni.
U Božić Bati ne vidim ništa loše, a poštujem tuđa ubeđenja od religijskih do vanzemaljskih.
Čini se da je politika, dominacija i politikanstvo većini otrovala misli i običan život.
Napisao sam dovoljno. Prijatan dan.
Reply
#26
Da ja kao pokretač teme kažem da je tema apsolutno sugestivna. Zašto je sugestivna?
Pa zato što sam ja protiv toga da mi bilo ko otima deo moijh ljudskih prava. Baš otima,
bez ikakvog pitanja, onakopodlo ispod žita.
Da je sreće i pravde, takva ideja bi morala prvo da bude javno prikazana, pa da se provuče
kroz javne diskusije i analize, pa ako se ustanovi da postoji opravdanje za primenu da ide
na javno usvajanje, ako treba i referendumom kao što radi Švajcarska. Da narod svesno da
još jedan deo svojih sloboda u ruke represivnog sistema.
Pravdanje ovakvog rada nekim mirom, sigurnošću vozila ili time da se tako štiti društvo od
droge ili ubica je smešno. Štiti se efikasnom i neselektivnom pravdom, a ne nanogicom ili
zastarevanjem celog postupka i turanjem kamera. Kada se sistem ugnjezdi i razvije lako
će nek službenik za pare "prepoznati" tvog sina umesto sina tajkuna na mestu ubistva ...
Stvarno ne moramo mi da prvi u svetu jedemo ono što se ne jede.
Reply
#27
Tema je dosta slicna temi "Elektronika u sluzbi smrti"... Bitno je samo u cije ruke je to zapalo, ako je u dobre sluzice dobru, ako je u zle sluzice zlu...

Inace generalno ja nemam nista protiv video nadzora i snimanja, cak stavise mogu reci da jesam za to jer zaista smatram da moze puno pomoci da se rese razni zlocini koji se desavaju. Smatram da svako ko zivi mirne savesti i ne bavi se prljavim poslovima nema razloga da se boji ovoga, ali kao sto rekoh zavisi u cije ruke je to upalo i ko to kontrolise i to je jedina stvar koja je zabrinjavajuca...

Nazalost, ali potpuno razumem Branka zasto je tako nepoverljiv i ne mogu reci da nije u pravu, i ja sam isto nepoverljiv... Na globalnom nivou nam svakodnevno daju razloge za nepoverenje i tako bude sumnju da sve to rade zaista za dobrobit svih nas...
Reply
#28
Nije problem da me kamera snimi i prepozna kad prelazim ulicu na crveno svetlo ili van pešačkog prelaza, ali jeste problem ako lupam u šerpu (šerpa iz moje kuhinje, bez razbijanja izloga po gradu ili tuče sa nekim) nezadovoljan nečim i onda sutradan budem pozvan na "informativni razgovor" gde će mi na "fin" način reći da građanska neposlušnost nije za mene iako Ustav kaže drugačije.
Što kaže Branko, kamera u rukama onih koji bi da zadrže fotelju postaje ubojitija od Nindžine malokalibarke.
Ista stvar je sa izbacivanjem keša iz upotrebe, kontrola svega, a lako neko može da naredi banci "deder ovom malom blokiraj račun, sumnjiv mi je"
Polako živimo SF filmove i još ćemo mi tražiti da nam stave bukagiju za naše dobro  Wink
"Ako kaniš pobjediti, ne smiješ izgubiti" - Grunf
Reply
#29
mislim da sve ovo odlazi predaleko,i sve manje imam želju da posećujem forum na kojem cvetaju ovakve teme a ono zbog čega je osnovan sve više ostaje u zapećku. na FB sam npr. jednostavno zabranio prikaz stranica sa sličnom tematikom i to tamo radi,ali ovde stvarno nemam poluge osim da počnem da izbegavam forum u čijem sam nastanku na neki način učestvovao.
pitam se postoji li nešto od novotarija što nije prošlo teorije zavere kroz ovaj forum i njegove teme? kovid-korona,5G mreža, kombinacija ta dva,sad su kamere na redu... kao da čitam neku bednu dnevnu novinu od 20 dinara čiji je cilj samo da izazove pažnju,brigu i nemir. blago sam užasnut,da ne kažem potresen.
ako nikad nije bilo vreme,sad je pravo da se čovečanstvo vrati ispred točka,pošto iza njega izgleda ne bi da gledamo. kakva budućnost,kad u njoj uvek i u svakom trenutku neko vreba da nas izjebe za sve što imamo,na ovaj ili onaj način potpomognut tehnologijom? i o svemu tome - na tehnološkom forumu... baš jadno i bez veze.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#30
A ti obriši temu bez griže savesti, neću se ljutiti. I gotovo.
Reply
#31
Aco, mislim da nije u redu mešati nešto kao što su teorije zavere (5G-Kovid relacija itd. tj. teme zasnovane na totalnom neznanju, parcijalnom znanju, hajpovima i sl.), i elementarne ljudske osobine, kao što je dostojanstvo. Ljudima je oduzeto dostojanstvo, neki su se predali, neki su voljni da se bore. U nekim situacijama je jednostavno lakše to nezadovoljstvo iskazati na forumu, ili popričati sa nekim, u nekim situacijama ljudi odluče da prećute, i to ih polako jede. Euronymous je lepo napisao, ali to nije teorija zavere, takve stvari se dešavaju, ljudi su "sklanjani" zato što se pobune, gubili su poslove, i što je još gore, slobodu, i nema sumnje da će se slične tehnologije koristiti u te svrhe, između ostalog. Ako neko sad kaže, ovom zemljom može da vlada samo gvozdena pesnica, ja pitam, da li je opravdano čoveka koji je razotkrio nelegalnu trgovinu oružjem u vrhu države lišiti slobode, za šta se jedva saznalo posle mesec dana, a da nije bilo par odvažnih, verovatno bi još trunuo u "Zabeli". Ne želim da pokrećem temu o tome, samo navodim primer.

Problem je što ovakve teme stvaraju podelu u već preterano podeljenom društvu, i vrlo je tužno stvarati dodatne podele, pa makar i u virtuelnom gradu... Sa druge strane, istina je da je forum o elektronici, ali je potpuno razumljivo da se priča i o aktuelnim temama koje nas se tiču, ali to je, kao što sam već rekao, veoma nezahvalno...


Što se mene tiče, neću zaključavati temu još uvek, ali razumem i ako je zaključaš, sa jedne strane su takve teme neophodne, a sa druge, verovatno donose više štete nego koristi...
Reply
#32
Svedska je pre 10-15 godina zbog straha od terorizma donela zakon koji dozvoljava prisluskivanje svih mailova i sms poruka. Pa nesto ne vidim da su se njihove organizacije za zastitu ljudskih prava tada ubile od akcija da taj zakon obore. Obicnog i postenog coveka to i ne dotice jer nema sta da krije.

One sluzbe koji treba da rade to sto rade, radice i sa zakonom i bez zakona, u svakoj zemlji na svetu. Ko misli da nije tako, nije normalan. Pa neka se ljuti koliko god hoce.
Zakon sluzi da da prava nekim drugim javnim organima da mogu da koriste snimke i kamere za svoje potrebe.

Oni sto lupaju u serpe, "navijaci" i slicni su vec snimljeni i bez kamera o kojima se prica. Snimili bi ih u svakoj zemlji na svetu. Posebno u onima na koje volimo da se pozivamo da postuju "ljudska prava".

A tajkunov sin ce se uvek izvuci, i sa kamerama i bez kamera. Kao sto bi se vrlo verovatno izvukao u bilo kojoj zemlji na svetu. Pa sin onog naseg tajkukna ubi zenu na pesackom prelazu i dobi godinu dana kucnog pritvora. Ali se zato mnogi drugi koji su zasluzili nece bas tako lako izvuci.
Reply
#33
U toj istoj Švedskoj, ministar podnosi ostavku ako ga policija uhvati da je vozio pod uticajem alkohola, i to sa minimalnim prekršajem...
https://www.bbc.com/news/world-europe-37069609

U takvim zemljama ministri su podnosili ostakve i kada postoji samo sumnja da su nešto skrivili...

Oko tog zakona se i tad podigla prašina, jedva je izglasan, i mnogi su ga kritikovali, pa i zaštitnici prava... Opet, Šveđani imaju mnogo više razloga da veruju da njihova vlast to neće zloupotrebiti, nego mi.
Reply
#34
Ja svuda nosim masku i tamne naočare (sa dioptrijom, nisu za ukras). Mogu da me snimaju koliko hoće. I voziću pažljivije, kao nekad, odmah posle auto škole.  

Neki dan tako maskiran uđem u banku da uzmem platu, svuda kamere. Kaže službenica banke, molim vas skinite naočare. Al za masku ne sme da mi kaže ništa.  Big Grin
Reply
#35
(10-16-2020, 07:04 AM)progster Wrote: U toj istoj Švedskoj, ministar podnosi ostavku ako ga policija uhvati da je vozio pod uticajem alkohola, i to sa minimalnim prekršajem...
https://www.bbc.com/news/world-europe-37069609

U takvim zemljama ministri su podnosili ostakve i kada postoji samo sumnja da su nešto skrivili...

Tacno. U Danskoj je ministra koji je zurio na sednicu vlade uhvatio radar, malo neko prekoracenje. Odmah podneo ostavku kada je stigao na tu sednicu. Danima ga novine razvlacile i pljuvale. 

Stvarno mislis da i u takvim zemljama sluzbe ne koriste sve sto mogu kada im treba? Ne postoji sluzba neke zemlje koja radi bezbednosti (ovakve ili onakve) 100 % postuje zakon.
Reply
#36
Naprotiv, siguran sam da koriste, i to je i svrha takvih službi, da zaštite državu po svaku cenu. Ali takve službe funkcionišu nezavisno od države, njima ne upravlja ni predsednik ni premijer, one su dužne da štite državu od svih uticaja, bili oni spoljni ili unutrašnji, u šta može da spada i sama vlast, koja deluje destruktivno. Ja nisam ovo pisao zbog "ljudskih prava", da me ne razumeš pogrešno. Meni nisu te kamere same po sebi problem, problem mi je zato što znam da se država neće ni truditi da ih koristi ispravno. Čini mi se da bih mogao da ih prihvatim da je država koliko-toliko uređena, pa i to prisluškivanje, kao što si i sam rekao, pošten čovek nema šta da krije... I odmah da se ogradim, nigde nije savršeno, ali postoji razlika između države gde ministar prekorači brzinu za 2km/h i podnese ostavku, i gde direktor koridora proleti kroz naplatnu rampu i ubije ženu, i to bez posledica, a kamera baš taj minut zakazala. Kod nas radari ne detektuju ministre, kao ni policiju, dok u Švedskoj, Danskoj itd. pauk nosi policijski auto bez pardona.
Reply
#37
Potpuno se slazem. Ali ako cekamo da se mi kao narod dovedemo na nivo neke Svedske ili Danske ili da se nasa vlast dovede na isti nivo onda necemo mrdnuti dalje od zapreznih kola dok drugi budu leteli u svemir. Napredak, koliko god da donese nesto lose, donosi mnogo vise dobrog. Na nama je da "odlucimo" koliko ce to dobro i lose da nas dotice u utice na nas.
Reply
#38
A da probamo da vratimo temu na tehničku stranu (jer očigledno ne možemo da se složimo oko poštovanja ljudskih prava i osećaja bezbednosti), da li je neko pročitao linkove (procene MUPa, Poverenika i ShareFondacije)?
Šta mislite o samoj tehničkoj izvedbi, izabranim hardwerom/softwerom, implementiranim merama bezbednosti skladištenih podataka?

Meni su posebno zapale za oko sledeće stavke:
- Podaci nisu enkriptovani i skladište se neodređeno dugo
- Sistem licenciranja omogućava pristup trećim stranama
- Testni podaci nisu precizno definisani i već su podeljeni sa trećim stranama
- Hardwer i softwer nije proveren od strane "naših stručnjaka" a Googlanjem možemo već da nađemo da isti imaju security propuste
- Sva podrška za opremu ističe uskoro, kakav je plan održavanja i ublažavanja rizika nakon toga (Google: EOM Huawei Product)
- Kako su zaštićene SD kartice u ovim kamerama
- Kako su zaštićeni fizički vodovi (navodno se koristi odvojena mreža za specijalne potrebe)
- ...

Ako već pojedini znaju više od ostalih, molim vas edukujte nas.
Takođe ako imate firmware za bilo koji deo opreme, molim vas podelite, ja ću biti i više nego raspoložen da proverim bezbednost istog (besplatno).

P.S. Ovo je nešto čime se bavim profesionalno svakodnevno za sve moguće svetske brendove.
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
#39
Igrom slucaja se bavim prepravkom/pisanjem firmwerom za neke WiFi kamere (nije za nadzor) ...

Ono sto mogu da kazem da se uglavnom koristi ARM arhitektura mikrokontrolera, i to posebno video procesor i posebno WiFi/LAN procesor.
Za MCU koriste ARM Cortex A5 (ili jace) u QuadCore varijanti i zavisno od potreba imaju specificni kontroleri koji su obogaceni funkcijama za obradu slika (NEON) cak ukljucujuci i neuronsku mrezu.
Na tim MCU se vrti uglavnom custom varijanta nekog RTOS, dakle bare-metal implementacija.
Prevodjenje se vrsi sa GNU alatima iz serije "arm-none-eabi"

Sa ovim OmniVision video procesorom radim ...
https://www.ovt.com/download/sensorpdf/6...OA8000.pdf
Reply
#40
- Podaci nisu enkriptovani i skladište se neodređeno dugo

Cuvaju se kao i sve ostalo na opremi Mup-a ili na tudjoj opremi obavezno u prostorijama Mup-a i po zakonu snimci se cuvaju najmanje 30 dana. Ne postoji po zakonu maksimalno ogranicenje koliko dugo mogu da se cuvaju snimci. 

- Sistem licenciranja omogućava pristup trećim stranama

Naravno da omogucava. Moze se nekoj drugoj sluzbi, organizaciji, ustanovi dozvoliti pristup kamerama u smislu nadzora (ili svega onoga sto se ugovorom odredi) zbog njihovih potreba. Kao sto druge sluzbe, ustanove, organizacije... dozvoljavaju Mup-u pristup svojim kamerama. 
Pa skoro sve video nadzore postavljaju opstine a onda ugovorima dozvole Mup-u koriscenje. 

- Sva podrška za opremu ističe uskoro, kakav je plan održavanja i ublažavanja rizika nakon toga (Google: EOM Huawei Product)

To nije oprema nabavljena na tenderu nego medjudrzavnim sporazumom Srbije i Kine. Ne znam ali ne verujem da tu vaze bas ista pravila kao za komercijalne kupce.

- Kako su zaštićene SD kartice u ovim kamerama

Ne znam na sta tacno mislis? Mislis da ce neko da se penje na stub od 5 metara, otvara kameru i skida kraticu?

- Kako su zaštićeni fizički vodovi (navodno se koristi odvojena mreža za specijalne potrebe)

Koristi se, kao i za sve druge vazne stvari. Recimo da sistem nije povezan nigde gde ne treba da bude povezan. 

- Testni podaci nisu precizno definisani i već su podeljeni sa trećim stranama

- Hardwer i softwer nije proveren od strane "naših stručnjaka" a Googlanjem možemo već da nađemo da isti imaju security propuste


Ne znam. Ali nemoj da mislis da mi nemamo strucnjake. 

A to sto trazis da ti neko dostavi firmware opreme koju koristi drzava je nekada bilo vise nego dovoljno da se neki zainteresuju za tvoje ponasanje Wink.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)