Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Izbor daljeg obrazovanja
#41
Daning-Krugerov efekat je čudo, iskusio Jevrem na sopstvenoj koži.

Elem, samo voditi računa da bez visokog obrazovanja neka vrata zauvek ostaju zatvorena, ne u smislu znanja no u smislu licence, sertifikata i sl. Za neke poslove treba zadovoljiti i pravno formalne uslove od kojih jedan može biti i taj neki fakultet.
Nemoj silom, uzmi veći čekić.
Reply
#42
Uf.....koja tema. Bas mi se svidja. Na brzinu bacih oci na istu, pa kad budem imao malo vise vremena, napisacu neki malo opsirniji post.
Nije ni malo jednostavno, kao sto izgleda na prvi pogled, da li uzeti sto ti srcu drago ili sto ce ti doneti eventualni prihod. Teska tema za diskusiju, ali mislim da mi se odgovor javlja, negde tamo....
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
#43
Ukratko, ako mislis ziveti u srbiji, IT. Ako se kanis odseliti posveti se onome sto volis i u cemo se vidis i za 10, 20, 30 godina.

Ja sam zavrsio srednju elektro i bio sam ubedjen da cu upisati elektrotehnicki u BG, elektroniku. Nakon razgovora sa tadasnjim tamosnjim studentima, odustao sam i upisao informatiku u rodnom zrenjaninu. Kao sto Braca rece, taj fakultet me nije osposobio za instant IT karijeru ali sam stekao neko osnovno znanje, tehnike i navike na koje sam kasnije gradio. To se na skraceno ubrzanim kursevima ne moze steci.
Sada ima vec 13 godina kako se profesionalno bavim programiranjem. Samo sam pet puta pomislio da skocim sa zgrade i 15 puta da postanem poljoprivrednik ili stocar. Big Grin
Reply
#44
@branko
oksford je super, dosta poznanika i prijatelja je zavrsilo prestizne fakultete i master studije, mahom po evropi, mada se sa njima naravno nikada ne bih menjao

@gospoda koja se nasla uvredjen sto ja, zaboga nisam cuo za fakultete u tom selu kraj batocine:
a sad ozbiljno, hteo sam da ilustrujem da je trzisna vrednost diplome takvog fakulteta manja od recimo ekvivalentne diplome etf-a (ili masinca u bg-u) koje konvergiraju ka nuli
tj. tesko mi je da poverujem da su bile bezvredne, a odbijam da da poverujem da ce to postati. usput im vrednost monotono opada.

@mancube
zaboravih i da ispalim poneki savet,
dakle odluka je na tebi u sledecem smislu:

oces da tavoris u nekoj drzavnoj firmi za sigurnu(ako si politicki podoban) platu -> ides na sto laksi fakultet, koji je akreditovan (preskaces muftiju zukorlica nezavisno od akreditacije)
biras neko usmerenje koj nije devalvirano cistim brojkama na birou, kao sto su: ekonomista/pravnik/masinski inzenjer, dakle to preskocis i izaberes nesto pozeljno i potrebno
ovde nije bitno da je fakultet tezak / 'kvalitetan' jer je u ocima drzave bitno samo da si komunista, pardon radikal a fakultet mora biti akreditovan(citaj: privatni jer ti svejedno treba veza)

druga opcija (totalno suprotna) je oces da se boris za sebe i da zivis (ne cekas da vreme prodje) -> ides na sto laksi fakultet (k*ko s*d ovo jebem ti, pa to je isto kao prva opcija)
znaci jednostavno nadjes neki laganica fakultet/smer: npr SI na masincu u KG koji si i sam pomenuo, usput ucis sam kolko god mozes i dok zavrsis faks automatski si zreo sposoban i skolovan inzenjer, potreban rob u masineriji korporativnog fasizma (kolko i 106. sraf uredjaja za jednokratnu upotrebu) i pozeljni nezenja kao bonus. (ovo poslednje sam izmislio)

posto sve sto sam napisao i nije bas od pomoci (vise je zabavnog karaktera), da rezimiram:
upises SI na MAS u KG (ne pali se na 'prestizne' fakultete u srbiji, takvih nema) i prosetas se kroz studije, pohvatas sta ti treba i sta ti se ucini interesantnim
usput naucis sve moguce i nemoguce na netu(ali iz knjiga a ne iz tutorijala sto jednom rece macola, naravno i iz licnog iskustva, moras sam sebi izmisliti prakus nece ti to niko pruziti)
zbog ovog navedenog razloga je plus da fakultet bude lagan, da te ne cede sa prepotopskim znanjem koje ce biti od neprocenjive vrednosti cim prvi sledeci put odemo u 1970. godinu.

i onda biras: da li ces da budes u zeleznicama srbije jedan od 6000+ neophodnih zaposlenih ili ces da postanes veganac.
ili peder, posto je danas sve stvar izbora i opredeljenja.
oba su bolja i zdravija od prosecnog posla u IT industriji u srbiji. svakako zdravija, manje stresa.

@druzina skolovanih:
ako imate jos neko osetljivo pitanje slobdno recite, ne moramo samo da se prozivamo po selima, to je nivo osnovne skole.

nadam se da sam bar malo bio od pomoci, makar u sludjivanju svih koji su u nedoumici: koji fakultet u srbiji upisati (ili ne upisivati nista, ~55% ljudi upise faks da ne bi radili odma)
Reply
#45
(06-02-2020, 08:48 PM)Ubledeli Wrote: ...a sad ozbiljno, hteo sam da ilustrujem da je trzisna vrednost diplome takvog fakulteta manja od recimo ekvivalentne diplome etf-a (ili masinca u bg-u) koje konvergiraju ka nuli
tj. tesko mi je da poverujem da su bile bezvredne, a odbijam da da poverujem da ce to postati. usput im vrednost monotono opada.

Ovo poslednje još i nekako. Ne znam čime se baviš ali ne pratiš situaciju na tržištu, pogotovo u DE. Potera za medicinarima nije ništa prema tražnji za elektroinženjerima, što je uzrokovalo odliv i tržište je reklo svoje ovde. Poslednje dve promene posla mojih drugara energetičara (10+g iskustva, licenca 350) u Srbiji su iznad 1k5 europskih neto, istina vrsni su inženjeri. Licenca 353 teška nestašica. 352 ni za lek.

Opet se sve svodi na stručnost. Na pomenutim fakultetima može da se dobije baza koja se vrlo brzo nadogradi kroz posao i još vredniji socijalni kapital u vidu poznanstava.
Nemoj silom, uzmi veći čekić.
Reply
#46
Upiši i uči ono što voliš. Ma šta to bilo u Srbiji ćeš svejedno živeti loše ili osrednje (sem ako nisu političke nauke).
A ako se ukaže prilika i odeš preko, živećeš super plus radiš ono što voliš.
Između astronauta nikada nije postojala granica. Onog dana kada taj koncept bude dopreo do svesti političara, naša planeta će izgledati drugačije. Aleksej Leonov
Reply
#47
(06-02-2020, 10:29 PM)ManicP Wrote: Na pomenutim fakultetima može da se dobije baza koja se vrlo brzo nadogradi kroz posao i još vredniji socijalni kapital u vidu poznanstava.

Bravo
Reply
#48
Ovo je vrijeme kad se uči
Slovo po slovo, riječ po riječ
Sjedi mali, tu je tvoj dom
Daleko su Istanbul i Beč

Sad si mali tu na raskršću
Svi su pametni, svi šapuću
Ti ne vjeruj nikome na riječ
Svaki korak sam moraš preć'

Furaj mali sam sredinom
Furaj mali tom dolinom

Bog te čuva, ti pazi ljude
Pa šta bude neka bude

https://www.youtube.com/watch?v=9NADgl_ukEE
Reply
#49
Bravo Željo Smile
Reply
#50
@pedja
fala za info, znam da je kolko tolko ok za nas energeticare, ali ne na samom pocetku karijere je mahom jadno.
kad tako postavis stvar, pozelim da zavrsim faks Big Grin . onda ide prica oko toga kako ti treba master da bi imao licencu
pa i za nju nesto moras da polazes, pa ima rok trajanja pa je obnavljas itd. igrarija vredna izbegavanja

vecito me vadilo znanje a ne papirici.
ima ovde ljudi sa vise iskustva pa nek kazu sta je vaznije i bez cega se moze
Reply
#51
(06-02-2020, 08:48 PM)Ubledeli Wrote: @gospoda koja se nasla uvredjen sto ja, zaboga nisam cuo za fakultete u tom selu kraj batocine:

Bledoliki,
Nema to veze sa tobom jer razumem tvoju ze*anciju ali nešto moram da objasnim pučanstvu.

Nema tu vređanja, jer svako m*do koje tri puta sedne na wc šolju u Beogradu namah postane "Beeeogradžanin jaebote". To je tako normalno da se postane ajkula čim se siđe sa grane i nagazi beogradska kaldrma.

Kroz vreme posmatrano, moja porodica obitava u tom "selu kraj Batočine" od 1771. godine, dok se u celom Beogradu ne može skupiti stanovnika za veličinu Batočine, koji mogu nabrojati više od tri generacije na toj teritoriji.

Ali im zato ni malo nije smetalo da popljačkaju sva "sela oko Batočine" a i malo šire, pa eto, preostade nam samo stolarski zanat u našem seocetu...

P.S.

E sad izvinite malo za off. Bledoliki je super dete i voli puno da se šali, što mu nije ni zameriti jer je mlad.
Mada je potrebno da se malo raspita šta je sve prvo počelo upravo u Kragujevcu pa se kasnije raširilo ka severu.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)