Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SMD vs TH
#21
(05-29-2020, 10:36 AM)ivanlukic Wrote: Ja se čudim ljudima iz inženjerske struke koji nisu dobro shvatili kako stoje stvari. Svi ti novi "superiorni" opampovi koje fabrike proizvode samo u SMD pakovanjima, samo govore o tome da fabrike više ne računaju na DIY-ere i da ih DIY-eri uopšte ne zanimaju. To za njih nije tržište i oni te potrebe ignorišu. Njih samo zanimaju industrijski potrošači koji će da kupe hiljade komada. Uzorke šalju samo zato što računaju da će se upecati neki industrijski potrošač, a evaluacione module prodaju jer znaju da niko pri zdravoj pameti neće da lemi SMD ručno.

SMD leme ručno samo Kitajci jer tamo život i zdravlje ljudi ne vredi mnogo.
I sta cemo sad?! Da tuzimo firme zato sto "ne racunaju na DIY-ere" i da plachemo zato sto ne prave TH komponente ili cemo da se prilagodimo? 
Da li cemo da kopiramo sheme koje su nacrtane pre 30 godina i da kopiramo PCB-e koji su nacrtani pre isto toliko godina ili cemo da se uhvatimo u koshtac sa novim "superiornim" smd komponentama i da napravimo nesto novo? 
Ne znam zasto se pravi BAUK oko SMD komponenti posto ih ljudi lagano koriste u svakodnevnom zivotu i radu. Trenutno su servisi takvi da svaka kompanija koja proizvodi ploce radi i PnP i to kosta smesno malo i stize u roku od 10 dana na kucnu adresu. 
Ja  nisam Kitajac, Sloven sam pa lemim rucno SMD komponente i lakse mi je jer ne busim rupe u PCB, ne provlacim nozice kroz rupice i ne okrecem PCB po nekoliko puta, ne kratim nozice....itd.
Moc navike i moc prilagodjavanja.
Reply
#22
Gde sam ja tvrdio da SMD ne može da se lemi ručno? Naravno da može, ali proizvođači nisu te komponente namenili da se leme ručno nego mašinski. Ko god želi da oštećuje vid i da se izlaže teškoćama slobodan je da to čini. Ja, međutim, to ne preporučujem DIY-erima pre svega zato što te "napredne performanse" ne donose nagradu u vidu boljeg zvuka. Naprotiv, ne samo što se čovek izlaže dodatnom naporu, nego ni taj zvuk ni izdaleka ne zaslužuje dodatni napor. Performanse su tu samo marketinški mamac. Proizvođač mora na neki način da motiviše kupce. Jedan od načina je da se istaknu "napredne performanse". Činjenica da taj zvuk nije ništa bolji od zvuka običnih standardnih general purpose opampova tu ne igra nikakvu ulogu. Proizvođač mora da istakne nešto što će učiniti da potencijalni kupac zagrize mamac. Koliko ja vidim ne uspevaju baš u tome kada se radi o industrijskim kupcima iz oblasti audio elektronike. Glavni razlozi su:

1. Standardne komponente, koje su ponekad nekoliko decenija u proizvodnji, ne zvuče nimalo lošije, nego čak i bolje (većini kupaca potrošačke elektronike).

2. Pošto prodaja direktno zavisi i od ukusa potrošača, nema smisla ugrađivati "superiorne" komponente koje su skuplje i koje ne prihvata sluh potrošača. To bi bio čist nonsens.
Reply
#23
Da se razumemo, SMD se ne koristi samo za "Audio" tako da je mesanje baba i zaba nepotrebno.

Da li je SMD DIY-friendly?

Meni jeste, imam primerke plocica iz 1996. godine koje sam pravio sa SMD PIC-evima i ostalim R/C komponentama, nista joj ne fali, radi isto kao da sam je pravio sa TH samo je mnogo manja, nisam "tupio" ... mislim burgije ... nema rupica Smile

Dobar konstruktor zna tacno zasto bira SMD tamo gde treba/moze/valja i bira TH tamo gde "mora", sve ostalo je rekla-kazala i stvar ukusa i volje, kompletna diskusija oko toga je "tupljenje" ... mislim burgija Smile
Reply
#24
(05-28-2020, 10:06 PM)ddanijel Wrote: Po nekom mom skromnom iskustvu cak ne treba ni pletenica. Samo dobar flux koji se "bogato" razlije i lemilicom lagano prevuce preko svih pinova. Sa kvalitetnim vrhom na lemilici, vrh "upije" visak kalaja na sebe, a flux ne dozvoli da se pinovi medjusobno kratkospoje. Posle malo alkohola da se opere i to je to.
Doduse flux je sad sirok pojam. Meni je drugar dao rucni rad varijantu, napunjen spric kalafonijumom rastvorenim u isopropanolu i to vrhunski radi gore navedeni posao.

Apsolitno si u pravu. Sitnije TQFP i slične čipove lemimo baš tako, kompletno "preliješ" sve pinove kvalitetnim kalajem sa mešavinom fluxa i samo pređeš lemilicom preko...

Ja lično sam zagovornik SMD - DIY varijante, jer i sam vodim "dvostruki život" da i za posao i za hoby projekte korsitim SMD Smile

Trenutno sam na 0603 pasivi i zaista nije problem zalemiti ako pričamo o tehnologiji lemljenja. Malo kvalitetnija lemilica tipa ZD-936, kvalitetniji kalaj, obavezno sa bakrom.
Tanji vrh na lemlici i to je to.

Jedini problem koji ja tu vidim je da je ko ima već slabiji vid to zaista može biti prepreka.

Sa druge strane sve više je modula na kojiima se ugrađuju SMD na konektore koji su 2.54mm, čuveni BluePill koncept ako pričamo o mikrokontrolerima. Takođe sada već više kineza koji proizvode PCB nude po veoma niskim cenama i asemblažu. Testirao sam JLCPCB i veoma sam zadovoljan. Cena je bila veoma niska. Mogu detalje ako nekoga interesuje u posebnom postu.

Jedino što me lično "plaši" to je BGA. Nije problem samo lemljenje, problem je inspekcija lema. To bez rendgena, može biti veoma diskutabilno. Ali o tome ćemo razmišljati za nekih, pa recimo 5 godina Smile
Reply
#25
(05-29-2020, 12:18 PM)npejcic Wrote: Jedini problem koji ja tu vidim je da je ko ima već slabiji vid to zaista može biti prepreka.
Zavisi od vrste slabovidosti.
Lično iskustvo: ako je u pitanju katarakta, onda ni najbolja lupa ne pomaže. Kad pogledam stvari koje sam pod dobrom lupom i jakim svetlom lemio pre 2014. god. uhvati me muka.
U proleće te godine operisano mi je levo oko, pri čemu je katarakta bila sporedni razlog, godinu dana kasnije i desno, i od tada klasičnim postupkom (fini vrh lemilice, kalaj od 0,5mm) lemim i 0603.

Pozdrav
Reply
#26
Jos samo jedan komentar oko proizvodjaca i malog/velikog kupca, od kada je store.ti.com poceo da prodaje IC-ova na komad od tada je moguce da se kupi direktno od proizvodjaca jedan ili vise komada raznih tj svih poluprovodnika koje prave i nude u ponudi i koji nisu NRND. Zaobilazi se Mouser, Farnell Dig-key i ekipa, oni prodaju licno zapakuju i posalju, to je to, platio dobio delove, ima cenovnik za 1+ 10+ 1000+ 1M+ komada i tako dalje, sve ima kod njih, ne trebaju drugi preprodavci, oni to nisu mogli pre da pocnu jer nisu imali dovoljno resursa i znanja da sami pokrenu Cloud platformu i tu da vrte sve, od dokumentacije to shop-a, sada imaju, trazili ste gledajte Smile Moze i na kredit da se kupe delovi ako ste u US ili CA Smile
Reply
#27
Sviđa mi se ovo što Nebojša kaže da proizvođači pločica hoće da rade i asamblažu. Probaću da isprojektujem neku pločicu u SMD da vidim kako to izgleda. Koliko pločica minimalno mora da se uzme da bi radili i asamblažu? Koliko to košta? Dobra strana je da može neki projekat da se spakuje na manju pločicu i da se uštedi nešto na pločici.

Možda sam i ja mogao da lemim SMD kad sam imao 27 godina. Ali sa 57 godina to je mučenje. Meni i 1206 nije više udobno da lemim, da ne pričam o 0603.
Reply
#28
Nebojša će imati potpunije informacije oko asembliranja a dok on ne odgovori evo link:

https://www.seeedstudio.com/prototype-pcb-assembly.html

Ja sam kod njih radio samo pločice i prezadovoljan sam.
Reply
#29
JLC-u pored gerbera pošalješ i BOM kao i PnP fajl.
Delove kupiš kod LCSC (JLC sestrinska firma). Poželjno je da koristiš njihove "standardne" delove kada je pasiva u pitanju (reel-ovi koji su im standardno montirani na PnP mašine).Ja sam odradio 20-ak nekih pločica gde su samo SOT-23 trandže i 0603 pasiva.
Zadovoljan.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.

塞爾維亞文
Reply
#30
Minimalna količina je 5 komada.

Cena asemblaže, za razliku od PCB-a, prilično zavisi od komponenata koje ugrađujete na ploči, koliko je njih različitih itd... Da bi se dobila što realnija procena mora se proći postupak na njihovom sajtu gde postoje detaljna uputstva.

Ja ću vam ovde priložiti moj primer, za koga imam konkretnu cenu.

Evo, ovo je štampana ploča koju sam radio kod JLCPCB kompletno, PCB + Delovi + Asemblaža.



Ovo su cene, a vodite računa da je ova pločica rađena septermbra 2019. pa je cena poštarine veoma povoljna. Zbog COVID situacije privremeno nema ovog jeftinog transporta.

Merchandise Total: $34.78
Shipping Charge: $6.96
Order Total: $41.74

Naravno na ove cene dodati PDV + eventualno carinu.
Reply
#31
Čisto da i ovo dodam, ako bi radili asemblažu ovde kod nas u Srbiji primer kod jednog lokalnog "asemblera" je da u startu morate da platite stencil koji prosečno košta oko 130-160 Eura, zatim pripremu za asemblažu itd. Tako da je ovo na kineskim sajtovima, veoma povoljno i prihvatljivo za hobiste.

Ono što je, tada septembra 2019., bilo problematično kod JLCPCB to je da nije bilo moguće naručiti komponente koje nemaju na stanju kod LCSC.
Reply
#32
UA SMD
Reply
#33
PeMzos, ne viči!
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.

塞爾維亞文
Reply
#34
(05-29-2020, 02:49 PM)mikikg Wrote: Jos samo jedan komentar oko proizvodjaca i malog/velikog kupca, od kada je store.ti.com poceo da prodaje IC-ova na komad od tada je moguce da se kupi direktno od proizvodjaca jedan ili vise komada raznih tj svih poluprovodnika koje prave i nude u ponudi i koji nisu NRND. Zaobilazi se Mouser, Farnell Dig-key i ekipa, oni prodaju licno zapakuju i posalju, to je to, platio dobio delove, ima cenovnik za 1+ 10+ 1000+ 1M+ komada i tako dalje, sve ima kod njih, ne trebaju drugi preprodavci, oni to nisu mogli pre da pocnu jer nisu imali dovoljno resursa i znanja da sami pokrenu Cloud platformu i tu da vrte sve, od dokumentacije to shop-a, sada imaju, trazili ste gledajte Smile Moze i na kredit da se kupe delovi ako ste u US ili CA Smile
Miki
sve je to lepo da nismo u Srbiji.Naručio sam 3maja  OPA1642 ,OPA828 po dva komada.Stigne to u Srbiju  8maja preko FedEx-a.I tu počinje žurka ,prvo me oni ne obaveste nedelju dana da sam dobio pošiljku a na istoj je moj broj telefona.
Pošto je na adresi za šiping pored moje adrese i ime firme u kojoj radim (znaš da se ne može registrovati na TI sa javnom mail adresom  pa sam stavio službenu)
oni su o prispeću "obavestili" firmu  pri čemu drugih podataka osim imena nemaju.Zatim nakon mog poziva da se raspitam šta se dešava sa mojom pošiljkom šalju mi mail o prispeću i dalja uputstva o potrebnoj dokumentaciji.
Da TI se izvini našoj carini što je stavio ime firme u šiping adresi kao i da pošalje
novu dokumentaciju gde u šiping adresi neće biti ime firme.
Zatim izjava o robi koju sam naručio i za koje potrebe(sopstvene ili biznis),pri čemu svako ko je poručivao elemente od TI zna da oni šalju veom obimnu dokumentaciju gde se sve vidi od punog imena komponente,cene do šipinga.
Ovlašćenje o zastupanju FedEx-u darobu carini u moje ime.
Konfirmacioni mail od TI
Potvrda od PayPal- da sam ja kupio  komponente a ne firma.
Pa izveštaj od banke
Zatim izjava carini opet sa detaljima paketa i da su te komponente  za sopstvenu upotrebu da bi me oslobodili plaćanja carine (vrednost paketa 21$ sa šipingom)
Sve sam to poslao i čekam presudu carine.Ako me carna ne oslobodi onda je račun sledeći:
TI           21$
carina   2.1 $
pdv        4.62$
špediter  4800din
što je 27.72$ + 4800din
Ako me carina oslobodi  :
TI       21$
PDV    4.2$
Zbirno 25.2$
Eh kad se setim Farnell-a ,danas naručim za 3-4 na kućnu adresu.
Reply
#35
Nažalost, prošao si isti put kao Miki i ja samo što sam ja odustao i nisam dostavljao ništa.
Reply
#36
Pa i ja ću odustati ako me ne oslobode od carine.
Reply
#37
Na zalost ono sa store.ti.com ima smislla samo ako ti preduzetnik i da prihvatis "speditera" (za FedEx) i njihove zahteve (mozak na off), sve ostalo je nemoguca misija, za druge drzave siguran sam da nije tako.
Sve sto dolazi na firmu mora da se dodatno "obradi", cak dotle da ako su free samplovi oni kazu a ne ne, cek da vidimo mi cenu realnu pa carina i pdv na to .
Znaci igra se pasijans na matoroj XP masini po ceo dan i samo znaju za 3 dokumenta u zivotu, ta tri koja stalno traze i tu je kraj sa svom logikom i mozgom Smile
Reply
#38
Jedno vreme su semplovi stizali bez problema na foru da sam student (imao sam i fakultetski mejl), ali onda su počeli da me cimaju sa carine da im dostavljam dokumente, potvrde i razloge zašto želim da uvezem itd... Na kraju sam odustao...
Reply
#39
Moze li neko iz HR da kaze koju rec kakva je situacija kod njih sa porucenim semplovima recimo od TI mada je svedno od koga. I kakva je situacija sa porudzbinama iz Farnela.
Reply
#40
Koliko mi je poznatno besplatni uzorci već odavno ne prolaze od bilo koga,firme ne šalju u Hr. Farnell sam otkantao prije više od 7-8 godina i sada naručujem samo iz Mousera Italija i do prije koju godinu iz TMEa svake pohvale poljacima na povoljnim cijenama i brzoj dostavi ali nemaju veliki izbor kao Mouser.

Inače ne znam koji će mi đavo besplatni uzorci. Uzimao sam ih dok je još prolazilo i ne mogu reći da sam ih upotrijebio za nešto. Vrlo dobro je poznato da kada nešto trebaš baš to nemaš na lageru i onda ide narudžba iz mousera...

P.S.
Zar nemamo neku temo što se tiče besplatnih uzoraka?
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)