Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Šta sve može poći po zlu? Iskustva i primeri
#21
Dragan100,

Pa tema se i zove "šta sve može poći po zlu?" :-)

Lep pozdrav prijatelju
Reply
#22
He he he podsetiste me na dogadjaj kada sam od pc napajanja greskom stvorio turbo mlazni motor  Big Grin

Bese to davno neki Athlon 64 ... i radio je na spratu nezavrsene zgrade gde ima prasine kolko volis , nakupi se ta prasina u kucistu  izmedju  ostalog u napajanju .
Taj pc podigne sistem i dok ga ne korisim on radi cim pocnem da radim nesto na njemu on se resetuje , utvrdim kasnije da na napajanju ne vrti ventilator (zbog prasine) a kako je to napajanje slabo za tu tadasnju konfigiraciju , eto i uuzroka.

I mene tada mrzelo da sad ja to rasturam i cistim ili menjam taj fan jer sam usred neceg treceg  , vidim da kad ga pomerim srafcigerom on vrti ali ubrzo stane .
Rekoh ko ga j..e naprskacu ga sa vd40 ali cvrc nestalo , strcim u prizemlje i uzmem dezodorans  Tongue  prsnem nekoliko puta unutra onaj ventilator siroma napravi nesto krugova i stane ponovo , krenem ja da prskam jos vise  ventilator krece da vrti i u jednom trenutku ka bum 121 vatra , rekoh sace da se ugasi ali sipak sta da se ugasi kad sam napuniio kutiju napajanja onim dezodoranso .

Gori ventilator pusi se kuciste ja cupam kabl iz struje  ma purnja to i dalje ja gledam sta sam napravio pitam se dal sam normalan ... 102

Na kraju sam zapalio cigaru i krenuo da rasturam pc da ga ocistim i zamenim napajanje drugim posto je ventilator izgledao kao  54  a kablovi unutra vecina nagoreli .

Pouka , preko prece naokolo blize  Sad
Reply
#23
Ja mislim da ovaj slučaj može slobodno biti u ovoj temi. Kolega sa drugog foruma napravio lampaša, sve fino radi jedno vrijeme i neki dan ga upali i EZ80 ispravljačica napravi vatromet. Ugasi pojačalo, pogleda ispod i ništa sumnjivo, stavi novu a ono isti rezultat. Da skratim priču nakon tupog pogleda i zapažanja nekakve crne istopljene mrlje na šasiji uzme on gumeni izolator/uvodnicu i premjeri sa instrumentom. 

Evo rezultata


Ne zalazim gdje je on gurnuo izolator i što je gurnuo kroz njega jer to nije poanta priče, poanta je od čega je takozvani "izolator" napravljen??!!
Reply
#24
U crnu gumu se kao punilac dodaje čađ.
Reply
#25
Znači poanta izbjegavati crne izolatore. Ja mislim da sam viđao i bijele ali nisam siguran.
Reply
#26
Bađ sam skoro pisao o tome:

"Takve predmete prigušimo lepljenjem materijala sa prigušnim osobinama (koža, najpre silikonska ili obična guma ili metali niske tvrdoće a velike istegljivosti). Oprez sa gumom i plastikama srebrno-sive ili crne boje!!! Mogu biti farbane česticama aluminijuma ili grafita i biti delimično provodljive. Treba proveriti.
Rastojanje između prigušnih "nalepnica" što manje i nepravilni razmaci, da bi se rezonantne osobine podigle iznad čujnog opsega i bolje prigušile... "

Ovde: https://forum.yu3ma.net/thread-2044-post...l#pid89128
Reply
#27
Blizi se sezona novogodisnjih praznika, samim tim i razne rasvete i tome slicno. Smile

Uzeo sam jedan mali lasercic "Laser Star Projector", i plan je bio da ga uperim u velike jelke u dvoristu odozdo, efekat uvece po mraku, jos dok pada sneg, f e n o m e n a l a n.

However, nije bas preporucljivo :Smile Cak sta vise, zabranjeno je, tako da ne znam kakva su pravila tu, ali da ne podje nesto po zlu i stigne kazna, vredi da se porazmisli o tome. 

Workaround, uperiti sa krova ka zemlji i ne zevati u njega Smile
Reply
#28
Može da pođe po zlu kada se mali mišić useli u laboratoriju. U jednoj firmi miš se uselio
u spektrometar, malo se popiškio i s###ao spravu od 80.000 evra.

[Image: 240px-Apodemus_sylvaticus_bosmuis.jpg]


Dodgy
Reply
#29
@branko tod mnogi zanemaruju miseve jer misle da im se slicne stvari nikada nece desiti... obicno to zanemarivanje skupo kosta.Sad

Inace evo jedne zanimljive price...

Drugar dobio iz Svajcarske eksterni modem za dial up... tada je to bio pojam jer smo svi imali interne modeme u racunarima... pocetak problema je nastupio kada je hteo da ga ukljuci u uticnicu na zidu jer utickac ima uzemljenje u sredini i nije moglo da se ukljuci u nase uticnice. I naravno on presece kabal da poveze novi utikac... njegova logika pri povezivanju zica je bila sledeca:

Zuto-zelena (posto je u pitanju 220v naizmenicno ovo je sigurno faza jer se menjaju boje zuta pa zelena), Braon (ovo je 100% zemlja jer je zemlja braon boje) i plava (plava je boja mora, more je na nivou nula, tako da je plava nula).

Ishod po ukljucenju modema je da mu je crkao modem, maticna ploca , memorija i hard disk... tada je imao AMD 5x86 koji je kostao oko 2000 DM Smile
Reply
#30
Oko miša koji mi je pre tridesetak godina "ukrao" ceo radni dan na jednoj mašini.

Neka mašina za plastiku marke "Maurer", u Kragujevcu, šta više kod mog prijatelja alatničara.
Žali se čovek da ne radi automatski, već samo ručno.

Ubio sam se ceo dan kopajući po jako nepristupačnoj elektronici dok nisam provalio da mi "curi" između dva voda koji idu na ulaze upravljačkog sistema, koji je tada bio sa CMOS IC.
Na kraju sam došao do toga da potkačinjem snopove kablova koji su provučeni kroz čelične profile, koji su noseća konstrukcija mašine.
Merenjem utvrdim da se "curenje" javlja između dve žice unutar čeličnog profila.
E sad, pošto su pametnjaković od konstruktora provukli snop kroz profile i to kroz jedva dovoljan otvor, a posle po dužini profila otvarali rupe i razgranavali po mašini, izvlačenje snopa je bilo nemoguće.
Problem je bio u nepostojanju odgovarajuće dokumentacije i "skidanje" šeme ožičenja bi uzelo nekoliko dana posla.

Brusilicom smo morali da isečemo par novih otvora da bi unutra osvetlili i pokušali da vidimo gde se otprilike nalazi nešto neuobičajeno na snopu.
Kada smo procenili gde je neko čudno uzdignuće u tunelu, tu smo isekli nov otvor i našli crknutog i polutrulog miša koji je fino grickao izolaciju dok nije naleteo na provodnik sa 220Vac.
E tu je završio svoj životni put a nama napravio žešću nevolju.

Čudili smo se kako je uspeo da uđe kroz onako malo prostora pored snopa. Na neki njemu poznat način je uspeo da se provuče.

Potrošen je ceo dan rada oko toga, a alatničar Čedinac je uselio mačku u svoju radionicu :-)
Reply
#31
(12-04-2018, 02:44 PM)Macola Wrote: Čudili smo se kako je uspeo da uđe kroz onako malo prostora pored snopa. Na neki njemu poznat način je uspeo da se provuče.

Potrošen je ceo dan rada oko toga, a alatničar Čedinac je uselio mačku u svoju radionicu :-)

Bio mali kad je ušao, grickao grickao pa se udebljao i nema nazad .... Smile
Pozz
Reply
#32
Udebljao se od PVC?
Hm...

Ako je tako onda imaju čudovište od metabolizma.
Reply
#33
https://www.youtube.com/watch?v=iGXYZwZEZa0
manji misevi vrv mogu i kroz manje rupe da se provuku
Reply
#34
Bajatiji članovi foruma se sećaju starih radija lampaša kod koih su kalemovi
bili zaliveni nekom ptirodnom masom u kojoj je bilo i pčelinjeg voska.

Kako su miševi to voleli ...
Reply
#35
Sećaju se bajatiji od "Kosmaj 48" pa na ovamo.

Prošlo ih je kroz ruke i još uvek je bilo komada u pristojnom stanju kad sam bio malo bajat :-)
Reply
#36
1983. radio sam honorarno na Odeljenju nuklearne medicine u kragujevakoj bolnici. Mesec dana posle primopredaje aparata za in-vitro analize tiroidne žlezde, isti je stao i neko vreme se čekalo da dodje ovlašćeni seviser. Pošto je aparat bio neophodan, otvorili smo ga i posle izvesnog vremena našli miša na razdelnoj pločici mrežnog trafoa.
Na svu sreću, nismo morali ništa da sečemo da bi došli do trafoa - morali smo samo da izgradimo par sklopova.

Pozdrav
Reply
#37
Kod nas u firmi mi imamo šifru za to "situacija IM", a obično tako i stoji na fakturi Smile "Izeli Miši"

Evo jednog primera kada se izlazi na teren i nikome nije jasno zašto naš uređaj izbija osigurače, a nakon detaljne analize u zidu... evo fotografije:



P.S: Nije miš, verovatno nešto veće, puh ili tako nešto.
Reply
#38
Zar nije sad sastavni deo proizvodnje kablova da ubacuju i prah onaj neki koji bi trebao da sluzi za resavanje problema s misevima? Ili je to samo neka lazna vest na koju sam naleteo da taj prah za to sluzi?
Reply
#39
bilo kako bilo,izgleda da glodari prave više štete nego bilo koji drugi problem... a rešenje je ne baš preterano dobro nahranjen Tom Smile
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)