Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem sa mašinom za precizno rezanje
#1
Pomagajte nekim savetom!

Popravljam neku mašinu za precizno rezanje i pored svega ne radi dobro. Krene motor i onda ga elektronika zaustavi.
Sve sam zamenio osim motora i ništa. Motor sam probao na ispravljaču 24 V, i lepo se okreće uz nekih 400 mA. Radni
napon mu je 48 V, ali nemam. Jedino da iskopam neki trafo. Znači, bukvalno sve je zamenjeno na nivou ploćica, čak i
onaj opto kapler koji daje broj obrtaja motora. Ima li neko neku ideju?
Evo šeme drajvera motora.

.pdf   drajver motora .pdf (Size: 36,79 KB / Downloads: 31)
Reply
#2
Odakle dolaze signali PWMDRV i HVRELAY ?
Reply
#3
Sa druge ploče koja je takođe zamenjena.

.pdf   procesor.pdf (Size: 57,63 KB / Downloads: 18)

Sve sam zamenio osim utikača, kabla motora i osigurača.
Reply
#4
Ne znam Branko,
Ako posmatramo šemu drajvera koju si objavio, rad motora je uslovljen sa ova dva signala
koje verovatno kontroliše neki procesor. Proveri stanje signala HVRELAY za vreme dok motor
još uvek radi kao i duty od PWMDRV. Zatim proveri oba signala kad motor "stane".
Najverovatnije je procesor zaustavio motor i da je taj drajver ispravan.

E sad zašto procesor zautsavlja motor ... ????
Reply
#5
Problem je što se ponaša potpuno isto i sa starom i sa novom kompletnom elektronikom.
Reply
#6
Šta još ima od senzora, spomenuo si taj optokapler ?
Koliko wati ima motor ?
Reply
#7
Motor je 48 V DC, na 24 vuče neopterećen 0.4 A.
Sa obzirom da je sens otpor 33 moma, max struja je verovatno 1,5 A.
Zamenio sam i opto kapler.
Reply
#8
Da mu ne proradi strujna zaštita (ILIM na U3 - šema drajvera) usled nekog eventualnog problema sa samim motorom ?
Proveri da li se promenilo stanje na FAULT ( koji nigde nije povezan) pinu na U3 kada motor stane !
Reply
#9
Željo, sigurno mu proradi strujna zaštita, ali taj podatak ne ide na procesor.
Šema koju imam se za nijansu razlikuje od pločice, ali u delu ispravljača. Nema trafo
T2, već neku kockicu 220>12 dc.

Pošto je elektronika motora na 220 moram izjutra da nađem izolacioni trafo pa da merim.

Ono što mene muči da li je tih 400 mA na 24 v suviše velika struja za neopterećeni motor?
Reply
#10
(06-08-2018, 10:33 PM)branko tod Wrote: Željo, sigurno mu proradi strujna zaštita, ali taj podatak ne ide na procesor.

Znam da ne ide na procesor iako je konstruktor mogao tu mogućnost iskoristiti.
Ako mu proradi strujna zaštita, onda MC33153 i dalje dobija PWM od procesora ali je
ušao u FAULT mod, zalečovao i isključio mosfet.

Ja bi problem tražio u samom motoru ( kažeš da si sve drugo promenio )
Ne znam koliko je normalna mirna struja za taj motor, ali nešto mi deluje puno 400mA
na polovini nominalnog napajanja ( doduše nisi odgovorio koliko motor ima wati)
Reply
#11
[Image: IsoMet-1000.jpg]

Tako izgleda uređaj. Mislim da ide u grešku jer moram da mu isključim napajanje da bi opet proradio taj sekund.
Dobro si se setio da proverim pobudu za input. To mogu na ulazu u optokapler U1.

Ne piše na motoru snaga, ali max struja je 2 A, što znači da je na 48 v snaga sigurno ispod 100 W.
Ja sam i postavio pitanje prvenstveno da li je motor sumnjiv.
Reply
#12
Otkači onda sense za probu , ali samo u praznom hodu motora !!!
(kratko spoji R12) i probaj da li se motor zaustavlja.
Reply
#13
To mi je i namera da odradim ujutro, pa da idem u radionicu da otvaram motor.
Reply
#14
Ok, javi šta si uradio.
Pozz
Reply
#15
Došao je dan, sada vidim bolje, sinoć nisam ništa mogao da vidim pod veštačkim svetlom.Tek sam sada
mogao dobro da osmotrim ploču. Strašno je kada se omatori i više ne vidi dobro Sad
Uveče sve radim po iskustvu na pipanje, i ni ne pokušavam da pročitam ništa na delovima. Sada sa dva
para cvika mogu da dobro razgledam ploče.

Prvo, šeme i pločice se nikako ne gađaju. Na ovima koje ja imam umesto HV3-2450 se koristi TNY255,
a umesto MC33153 IR2121. I procesorska ploča se razlikuje!
Drugo, spojio sam kratko sens otpor i isto se dešava.
Treće, postoji povratna veza sa procesorske ploče na kontrolnu!

Četvrto, TDA, da te zamolim da ovo strpaš u novu temu.

Peto, motor je 120 W.
Reply
#16
Branko,
Probaj iskopati adekvatne šeme, pa ćemo pokušati pomoći.
Reply
#17
Nema šanse, i ove sam jedva dobio iz Nemačke. Njihovi serviseri nemaju druge, pločice se prave u Americi.
Motor ću priključiti na 40 v, da vidim koliko vuče u leru. Mislim da je ipak ispravan.
Reply
#18
Branko,

Motor u principu može imati povratnu vezu po :
1. Struji
2. Brzini
3. Poziciji

Bilo kakav defekt po navedenim veličinama trebalo bi opomenuti procesor na grešku i zaustaviti motor.

Defekt po struji izgleda da nije u pitanju jer si kratkospojio šent i dobio isto ...
Ostale dve veličine obično su detektovane senzorima ( optičkim)

Ne verujem da ti kod te mašine imaš vezu po poziciji ( nije to numerički upravljana mašina )
probaj za to kratko vreme dok motor ne stane da utvrdiš imaš li pravilne četvrtke prema procesoru od
strane jednog ili više optokaplera (ne znam koliko ih ima).

Obavezno proveri i sva napajanja i to pod opterećenjem,

Pozz
Reply
#19
Postoji jedan optokapler sa diskom, evo slike:

Reply
#20
Pa proveri da li sa njega imaš četvrtke ka procesoru za to kratko vreme dok ne stane motor ...
ili čak ga probaj otkačiti da vidiš da li se isto dešava !
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)