Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inerensantni kineski regulisani stabilizator
Bazajući po internetu našao sam na ebay vrlo interensantni stabilizator napona sa
regulacijom napona i struje. Osobenost šeme je što se u ovim kontrolama u okviru
povratnih sprega kao aktivni elementi koriste TL431. Lukavo smišljeno i obećava
da će da lepo radi, barem ja mislim tako. Evo šeme i slika štampe, ako neko hoće
da proba ovaj ispravljač.
Da napomenem da su ga kinezi dali podatke da daje 0-15V i 0-2A.

Reply
Očigledno je Kinez bio zaljubljen u TL431.
Taj ni na spavanje ne ide bez njega :-)
Reply
Hehe, isto kao sto ima onih sto ne idu na spavanje bez LM10 : ) ... kol'ko treba ... more tri komada : )
Reply

.gif   most_populer_thumbup1_0207081.gif (Size: 15,02 KB / Downloads: 52)
(05-25-2018, 09:15 PM)mikikg Wrote: Hehe, isto kao sto ima onih sto ne idu na spavanje bez LM10 : ) ... kol'ko treba ... more tri komada : )
Reply
(05-25-2018, 11:29 PM)branko tod Wrote:
(05-25-2018, 09:15 PM)mikikg Wrote: Hehe, isto kao sto ima onih sto ne idu na spavanje bez LM10 : ) ... kol'ko treba ... more tri komada : )

Hehe, ovo se pred spavanje cita ... to je lako "stivo" ... recimo Analog Device je tesko stivo, "ne moze da se zaspi" posle citanja : )

PS: U ovih nekoliko kataloga ima preko 10.000 razlicitih aplikacionih shema i primera, kompletna elektronika tog doba (za tu oblast) je smestena u tim katalozima i odatle poticu sve moguce sheme koje smo videli na planeti posle tih godina kada je to stampano. Recimo u izdanju iz 1993. nema LM10 tek u 1995. Nacional je bio jedan od najvecih proizvodjaca i konstruktora te klase IC-ova u to doba i imali su fenomenalne aplikacione note koje su bile svima razumljive pa cak i meni kada sam bio klinac i igrao se sa tim integralcima. To je sad u Texasovim rukama sve ali eto taj integralac LM10 recimo i dalje proizvode (interesatno je da ga SAMO oni na planeti proizvode, nisu prodali licencu), isto i TL431 i jos gooooomila IC-ova iz tih katolaga! I LM3886 je tu sa originalnom specifikacijom, takodje samo TI to proizvodi jos uvek, ni za to nije prodata licenca.
Sa druge strane, na primer LM324 i jos vazdan drugih IC-ova koji su oni osmislili sada proizvode i druge firme ...

Reply
Miki, imam i ja toga krša puno, ali sam prestao da čitam tu literaturu pred spavanje.
Pred spavanje sada čitam lakšu literaturu :  https://static.kupindoslike.com/Narodni-...300253.jpg
Reply
Ma salim se, ko jos cita DS-ove pred spavanje : )
Uslikao sam samo National, a gde je Telefunken, Philips, SGS, Motorola, Exar i ostala ekipa iz tog doba ...
Reply
(05-25-2018, 11:54 PM)mikikg Wrote:
(05-25-2018, 11:29 PM)branko tod Wrote:

Hehe, ovo se pred spavanje cita ... to je lako "stivo" ... recimo Analog Device je tesko stivo, "ne moze da se zaspi" posle citanja : )

PS: U ovih nekoliko kataloga ima preko 10.000 razlicitih aplikacionih shema i primera, kompletna elektronika tog doba (za tu oblast) je smestena u tim katalozima i odatle poticu sve moguce sheme koje smo videli na planeti posle tih godina kada je to stampano. Recimo u izdanju iz 1993. nema LM10 tek u 1995. Nacional je bio jedan od najvecih proizvodjaca i konstruktora te klase IC-ova u to doba i imali su fenomenalne aplikacione note koje su bile svima razumljive pa cak i meni kada sam bio klinac i igrao se sa tim integralcima. To je sad u Texasovim rukama sve ali eto taj integralac LM10 recimo i dalje proizvode (interesatno je da ga SAMO oni na planeti proizvode, nisu prodali licencu), isto i TL431 i jos gooooomila IC-ova iz tih katolaga! I LM3886 je tu sa originalnom specifikacijom, takodje samo TI to proizvodi jos uvek, ni za to nije prodata licenca.
Sa druge strane, na primer LM324 i jos vazdan drugih IC-ova koji su oni osmislili sada proizvode i druge firme ...

Nekada je zauzimalo ormane i police, mukotrpno se nabavljalo...sada je 21-i vek, ipak
https://archive.org/details/manuals-nati...iconductor
Wink
Reply
Jos jedan zanimljiv podatak (i necu vise : ) vezan za LM10, to je jedini integralac na planeti koji ima naponsku referencu od svega 0.2V, nisam video ni jedno drugo resenje koje ima manji referetni napon, mozda sam negde video za 0.6 ili 0.7V ali svima je standard jer je verovatno lak za izradu napon od 1.25V, to je skoro 7x manji napon reference koji je veoma koristan za current-sensing aplikacije jer se pojednostavljuju neke stvari i dobija se na perfomansama za takve primene.
Reply
Ko da ga je pravio Bob Widlar...

0100

Big Grin
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Imala je aplikaciona nota za miksetu za tri kanala sa jednim 4xOP, mislim da je za LM324 (ponavljali su je i za druge IC) i to sam bio prvo napravio, ceo bend se pljikljucio, bass, gitara, pevac i bubnjar, i to je radilo na Čajki GA120 : ) ... pa LM3914, ihh, a pravio pre toga sa tanzistorima ... sve sto sam odatle bio probao je radilo ... sta dalje reci : )
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)