Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Running the continental grid at a higher frequency than normal added time to clocks.
#1
Exclamation 
Quote:That's because clocks that are connected to an outlet often tell time by counting the rate of the electrical current, and on the Continental Europe Power System the clocks expect an average frequency of 50Hz. But between mid-January 2018 and early March, a grid dispute between Serbia and Kosovo resulted in 113GWh of unmet demand from Kosovo. Since Kosovo is part of the Continental Europe Power System, the unmet demand on the 25-country system led to a system-wide decline in frequency to an average frequency of 49.996Hz. That meant that clocks were counting down minutes too slowly, and, over three months, connected clocks around the continent lost six minutes.

Detalji: https://arstechnica.com/tech-policy/2018...en-clocks/

Ukratko: Prikljucivanjem Kosova na Evropsku mrezu poremetili su satove na elektricnim uredjajima Big Grin
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
#2
Ovo mi lici na onu vest da je srbin ubio ajkulu, nestvarno. Umrezeni elektroenergetski sistemi 25 zemalja, a Kosovo da poremeti frekvenciju i da to traje tri meseca
Reply
#3
Evo originalnog izvora: https://preview.entsoe.eu/news/2018/03/0...technical/
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
#4
U medjuvremenu sam popricao sa kolegama i malo bolje procitao tekst pa sam video da je u pitanju politika, a ne tehnicke nemogucnosti... Confused
Reply
#5
Hehe, neka rade sta hoce imam PFC : )
Odavno se ne baziram na tacnu frekvenciju mreze nego na Ruski duplo termo-stabilisan oscilator bazdaren na GSM Big Grin

Kada bih vam pricao kako se trguje energijom, ihhh, zamislite samo da ima firmi koje prodaju struju ne po jedan cent ili dolar ili euro po kW/h nego recimo 12000$ kW/h!?? ... rasmilsite malo ... Tesla baterije ...

Kupuju struju na minute za vreme utakmice Manchester:Chelsea ... Smile ... Potrosnja struje u poluvremenu utakmice x100 u mrezi ... to neko mora da plati ...
Bukvalno su u fazonu "Mile, zavrsilo se poluvreme, pali drugi reaktor u nuklearci i upumpaj XYZ MW u mrezu, to ce Žika da im fakturiše" ...
"Ovi iz nacionalne mreze ce me iskljuce, preopteretio sam im sistem, pušćaj struju u mrezu, gde sad da mi nestane struje kad vodi Manchester 1:0, ne pitam posta kosta ..." Smile
Reply
#6
Quote:Hehe, neka rade sta hoce imam PFC : )

Odavno se ne baziram na tacnu frekvenciju mreze nego na Ruski duplo termo-stabilisan oscilator bazdaren na GSM 

Malo detalja ako moze? Hvala Smile
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
#7
PFC? Big Grin
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#8
E bas to!
Reply
#9
Ajd malo ozbiljnije, nije fudbalski klub, u pitanu je Power Factor Corection "pod-sklop" koji se nalazi u skoro svakom modernijem parcetu elektronike koje radi na struju (SMPS), njegova je uloga da se maksimalno "prilagodi" potrosac mreznim uslovima i ako se ta fekvencija ili napom menjaju, dakle potrosac se preilagodjava mrezi kakva god da je i to najbolje sto moze da se prilagodi bez dodatnih (preteranih) gubitaka.
PFC stepen je prvi ulazni stepen ispred SMPS koji obezbeduje jos neke potrebne stvari opet u cilju boljeg iskoriscenja energije.

Vezano za frekvenciju, nekada su razni satovi radili na osnovu tacne mrezne frekvencije 50Hz, nije bilo jeftinih kristala i oscilatora kao danas i onda su to koristili kao referetnu frekvenciju za razne sklopove.
Sada se to vise ne prektikuje jer postoje drugi izvori tacne i stabilne frekvencije, razni oscilatori ili ako se trazi veoma velika stabilnost onda se koristi nesto poput onih spomenutih oscilatora koji su temperaturno kontrolisani.
GSM je tu samo posrednik jer se preko njega moze kalibise konkretan primerak oscilatora.
Reply
#10
Ja video PFS , umesto C  24
Pomislih mikikg ima Pfsense  Wink
Monkey see, monkey do
Reply
#11
U originalnom dokumentu koji je prilozio @1van, krije se i ovaj link:
https://www.swissgrid.ch/swissgrid/en/ho...uency.html osvjezavanje svakih 30 sec.
Gdje se moze ocitati stvarna trenutna frekvencija mreze na koju smo prikljuceni. Inace, upravljanje resursima elektricne energije
vrsi se putem frekvencije-kod velikog opterecenja frekvencija se smanjeje, a kod naglog rasterecenja raste, i mora uvijek biti u zadatim
granicama, inace raspad sistema.-

@deksi, ja sam nedavno u blizini stana "vidio" natpis 3 OHA- blizina osnovne skole, saobracajni znak i latinicni natpis
ZONA 30 KM/h "neko posudio" a cirilicni natpis nezgodno napisan da je slovo Z (3) "pobjeglo" malo naprijed, kad postoji znak
sve se u glavi "slozi".-


pOz
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)