Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Šahovski sat
#1
Obećao sam klincima, koji su se samoinicijativno zainteresovali za šah, da će dobiti šahovski sat nakon prvog ozbiljnijeg rezultata na nekom takmičenju. Tako je i bilo, ali ne baš kako sam u startu planirao Smile

Gledao sam po internetu, ali mi se postojeća rešenja nekako nisu svidela previše. Cenovno umerena rešenja su mi bila previše plastična, pa sam za sličnu cenu u materijalu rešio da animiram sebe a i klince i uradimo nešto naše. Ja sam pravio elektroniku, a oni privremenu kutiju koju možete videti na slici Smile

Ideja je bila da izbacim višak tastera koje sam video na sličnim rešenjima, a kako su neophodna bar dva, rešio sam da umesto klasičnih tastera postavim rotarry-encodere. Ispalo veoma lepo, klincima je trebalo 30 sekundi da se naviknu na podešavanje vremena i mogu da se pohvalim da sada imamo unikatan i koristan šahovski sat. Ređaju se ideje za raznorazne tajmere, ali to nekom drugom prilikom, kada recimo žena osvoji prvu nagradu u takmičenju iz kulinarstva npr. Smile

Ukratko o hardveru, koristim PIC16F18876-I/PT MCU, izuzetno mi se svideo, cena zaista prava sitnica topla preporuka! PCB je rađen kod JCLPCB, Displeji su CC56-21SRWA ima ih u Cometu. Enkoderi klasika recimo mogu ovi ED1112S-20. Dugmiće sam morao da "dovučem" iz TME-a. Pored LED indikacije, imamo i zvučnu indikaciju biper pasivni PB1221P, a ostatak hardvera je totalni minimum.
Možda će nekome biti interesantno napajanje. Koristio sam booster MCP16251 koji se pokazao odlično. Potrošnja struje bez potrošača je oko 2-5uA. Baterija klasična Li-Ion 3.7V/2200mAh. Predikcija je da sa jednim punjenjem trebalo bi da nam traje oko godinu dana koliko je do sada u proseku korišćen. Postoji indikacija LoBat, ADC-om merim napon. Sleep mod okvirno troši 0.2-0.5mA i sat se gasi automatski nakon 60 sekundi ako se sat ne koristi. Moguća je dodatna optimizacija potrošnje.



Naredna iteracija rada na ovom satu će biti (očigledno) skutijavanje...

Električna šema:

.pdf   SahovskiSatV1.pdf (Size: 56,34 KB / Downloads: 26)
Reply
#2
A zar to ne bi moglo da radi i sa samo jednim (zajedničkim) tasterom? Pritiskom na njega staje moje vreme i nastavlja se protivnikovo, sve dok on ne pritisne isti taster i obrne proces. Mislim da je i softverski i hardverski lakša implementacija jednog tastera. Drugi predlog bi bio, kad već praviš digitalni šahovski sat, da mu ubaciš i opcije koje je svojevremeno lansirao Bobi Fišer: na početku partije se igračima da odgovarajuće vreme, da bi im se nakon svakog poteza dodavalo još nešto malo vremena, tako da bi igrač uvek imao nešto malo vremena da igra, ali svaki put sve manje i manje. Video sam taj sistem još pre više od deset godina na jednom profesionalnom turniru i čini mi se da se svideo igračima. Ne znam puno o detaljima, ali sigurno se mogu naći na internetu...
Reply
#3
Svaka cast. Veoma lep rad. @Milan sahovski sat mora da ima dva tastera. Tako je i sa mehanickim.
Reply
#4
Hvala na pohvalama i predlozima.
Odmah da dodam da ovo nije uređaj koji je doveden do "savršenstva" već više brzinska realizacija (shodno slobodnom vremenu) ideje da sami nešto napravimo. Ima još dosta mogućnosti za unapređenje (što bi embedded programeri rekli zauzeto 32% FLASH mem i 17% RAM memorije Smile )

(05-04-2018, 10:32 AM)Millan Wrote: A zar to ne bi moglo da radi i sa samo jednim (zajedničkim) tasterom? Pritiskom na njega staje moje vreme i nastavlja se protivnikovo, sve dok on ne pritisne isti taster i obrne proces. Mislim da je i softverski i hardverski lakša implementacija jednog tastera.

Dobra ideja, ali nažalost nije praktična. U jednom trenutku sam se poigrao i sledećom kombinacijom: dozvolio sam da se pritiskom na bilo koji taster vrši promena tajmera (igrača), smatrajući da je ovo dobro rešenje. Međutim u više odigranih partija dolazilo je do inverzije tajmera. Finalno je ostavljeno da samo pritisak svog tastera uključuje tajmer suparnika i obratno nikako da se radi inverzija.

Sa druge strane, ipak je standard da idu dva tastera.

(05-04-2018, 10:32 AM)Millan Wrote: Drugi predlog bi bio, kad već praviš digitalni šahovski sat, da mu ubaciš i opcije koje je svojevremeno lansirao Bobi Fišer: na početku partije se igračima da odgovarajuće vreme, da bi im se nakon svakog poteza dodavalo još nešto malo vremena, tako da bi igrač uvek imao nešto malo vremena da igra, ali svaki put sve manje i manje. Video sam taj sistem još pre više od deset godina na jednom profesionalnom turniru i čini mi se da se svideo igračima. Ne znam puno o detaljima, ali sigurno se mogu naći na internetu...

Zanimljiva ideja. Hvala, Pogledaću i vrlo je moguće da ću implementirati to kao opciju.
Dosta toga može da se kroz menije uradi kao opcija, pa kome šta odgovara može da podesi.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)