Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kontrole ventilatora
#41

nadam se da ćeš ga pokazati ovde na forumu - jer dobro se sjećam da si pločice uradio detaljno i pažljivo,tako nešto se teško zaboravlja. Smile

Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#42
<p>Na dogcu mi oko 2 i po godine rade bas tako ventilatori (dize od 0V) i do sada nisu imali problema kao i na napajanju racunara, ne kazem da nisi u pravu i ja sam bas razmisljao o tome ali vise volim da se ventilatori ne pale na max kada za to nema potrebe tj. na 6-7V se ne cuju a hlade.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Sto se tice da ne treba da prati nivo signala nego temp. je ok ali nekad i ne mora biti potreba za tim npr. sada bas slusam amp koji se do 20-30% ne greje i sad odvrnem na par pesama dok se zagreje hladnjak i ukljuci se vent ja smanjim na 20% a ventilator i dalje pravi buku, a da je hladio odmah kad sam pojacao hladnjak se ne bi toliko zagrejao i ne bi bila buka kada smanjim...</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Ali to ne vazi za sva pojacala pa kapiram da imenjakova sa obe je jos bolje.</p>
Reply
#43

ovo sa pobudom muzičkim signalom je ok kod pojačala b-klase jer nemaju mirnu struju i jako se slabo griju pod malim opterećenjima dok pri većem opterećenju znaju da se ugriju ali tada ih već prate ventilatori. zato b-klasa može mirne duše na kontrolu muzičkim signalom - po mojem mišljenju. već kad je u pitanju ab klasa mora se imati neka kontrola temperaturom hladnjaka jer stvari mogu krenuti nevaljalim putem.

baš zato se meni dopada kombinacija...

Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#44
<p>Ako smem da se ubacim u diskusiju, ne verujem da je problem kod tih ventilatora njegovo samonehlađenje jer je stator (rotor je od stalnog magneta) ionako zatvoren u samom središtu ventilatora, i praktično ne struji taj vazduh koji duva oko njega. Ono što bi možda moglo da bude problem kao i kod svakog motora je njegovo zagrevanje izazvano povećanom strujom kroz namotaj pošto nema reaktivnog dela impedanse kad rotor stoji, samo otpor namotaja. (zašto crkavaju frižideri kad je slaba struja je bilo jedno od ispitnih pitanja iz energetske elektronike Big Grin. (nije isti odgovor))</p>
<p>U svakom slučaju je veća struja nego kad se rotor okreće, ali u ovom slučaju i dalje mala da...ne znam, ne izgleda mi kao da bi mogao da se pregreje ali ko zna. Ako neko proba neki da izmuči ili izračuna disipaciju neka javi&nbsp; :hairy: ili zna drugi razlog zašto bi eventualno moglo da dođe do kvara?</p>
Reply
#45
<p>Bas tako ime, najvise zavisi od klase ampa zato i rekao da ne odgovara svima ista a tvoja je u svako slucaju multiprakticna Wink</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Ni meni ne deluje kao da moze toliko namotaji zagreju da bi se istopili ali ni nemam poverenja u kineze Smile</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Imam ja sa losim lezajevima pa sutra stavim na compu 3.3V neka se krcka Big Grin</p>
Reply
#46
to nije problem probati,samo se nađe vremena. sad smo kao mythbusters! Smile
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#47
<p>Na kraju mora da eksplodira &nbsp; :zorro:</p>
Reply
#48

:hyper:  :crazysmile:  :afro:

Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#49
<p>jedan sam na brzinu rastavio ,&nbsp;</p>


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#50
<p>Moje iskustvo sa ventilatorima je ovakvo; pre mnogo godina risiver sa termoventilatorom, mikro hladnjak. Uključivao se i pri najnižim glasnoćama. Preživeo torturu na maksimumu od 12-13 sati za Novaka. Kada sam ga ugasio, bio 'ladan k'o špricer. Nekoliko godina kasnije, pojačavač sa ventilatorom koji reaguje na jačinu zvuka. Stavio na njega drugu komponentu i pustio film. Normalna jačina. Dva sata kasnije, priđem da ubacim neki CD, kad ovaj jadnik ispod, usijan. Osećao se čak i miris, kao da je A klasa. Bio sam se ozbiljno zabrinuo za elektrolite u njemu.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Off - HMAP, biće slika. Gde drugde ako ne ovde. Ipak je to Borin Studio.</p>
Reply
#51
<p>Bas zbog toga ime sastavio te dve u jednu...</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>I meni dogc hladnjaci su blago zagrejani i kada nema zvuka ali 330mA dok tda+bt radi danima a amp se ne greje sem na 70%+.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Zavisi to od klase prvenstveno pa onda ide i mirna struja, velicina hladnjaka, polozaj u kutiji...&nbsp;</p>
Reply
#52
<p>Stavio na 5V i on kao malo polazi pa ga ukocio Big Grin 11:40 stavljen 14:10 skinut, vent je 0.11A kupljen u radnji ne iz nekog atx kvalitetniji...</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Namotaji i jezgro blago zagrejani spremio i unimer da merim temp. ali to je vrlo mlako ispod 40C sigurno.</p>
<p>
Tako da na nekom dobro zagrejanom hladnjaku i 12V namotaji se sigurno vise zagreju...</p>
Reply
#53
Pretpostavljam da ventilatori crkavaju zbog zato što počinju da se vrte tek od 2.5-3V, a mi ga gnjavimo 15 minuta od 0V pa do tih 2.5V gde on počinje da se vrti i svo to vreme se namotaji greju, samo je pitanje kakav je lak na žici, pa će neki ispustiti dušu pre, neki kasnije.<br>
Bilo bi dobro da ta kontrola ventilatora startuje sa npr. 4 ili 5V, pa posle zavisno od temperature hladnjaka da ubrzava.
"Ako kaniš pobjediti, ne smiješ izgubiti" - Grunf
Reply
#54
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Aca93" data-cid="11512" data-time="1384176395">
<div>
<p>Tako da na nekom dobro zagrejanom hladnjaku i 12V namotaji se sigurno vise zagreju...</p>
</div>
</blockquote>
<p>&nbsp;</p>
<p>Na 12V ne bi stajao u mestu Smile</p>
Reply
#55
Do sada sam primetio da je na računarima minimalna brzina 40% od maksimalne. Ukoliko je linearni porast broja obrtaja sa naponom, onda bi minimalni napon bio oko 5V. Kako se na 5V jedva obrće znači da nije lineatna funkcija. Možda bi oko 6-7V bio minimalni sigurni napon.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#56
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="enaB" data-cid="11514" data-time="1384177362">
<div>
<p>Na 12V ne bi stajao u mestu Smile</p>
</div>
</blockquote>
<p>&nbsp;</p>
<p>Nisam mislio da stoji nego da se vrti +temp. hladnjaka, a temp hladnjaka moze biti 70-80C npr. cpu...</p>
Reply
#57
neko već unapred reče - to što se ventilator vrti rekao bi i sam nema neku svrhu hlađenja jer vazduh ne može do unutrašnjosti a ni napolje pa se unutra praktično vrti jedan te isti vazduh. da je propeler aluminijumski ili bakarni sam bi se ponašao kao hladnjak kalemova a ovako... ne znam,samo "na glas" razmišljam.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#58
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Aca93" data-cid="11518" data-time="1384186318">
<div>
<p>Nisam mislio da stoji nego da se vrti +temp. hladnjaka, a temp hladnjaka moze biti 70-80C npr. cpu...</p>
</div>
</blockquote>
<p>Ako je hladnjak pri vrhu preko kog duva vazduh toliko vruć, koliko je onda sama komponenta ispod njega Smile&nbsp;Nije ni bitno, uglavnom, kad se vrti kako treba onda radi dok se ležajevi ne samounište, neće se pregrejati, to valjda nije ni bilo problematično u celoj priči, nego da li će da crkne na nekom manjem naponu na kom se još uvek ne vrti. To si rekao, zagreje se malo&nbsp; Smile Ako se ne vrti sa hladnjakom na 70-80 stepeni, onda tu već nešto debelo ne valja&nbsp; Smile</p>
Reply
#59
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="samuki" data-cid="11487" data-time="1384118610"><p>
jedan sam na brzinu rastavio ,</p></blockquote> ovaj nema lezaj, samo osovinu i da li se magnet moze istrositi ? i malo se promijenila boja bakra!
Reply
#60
<p>Da temp ce biti manja tu gde duva naravno ali sigurno mnogo veca nego sto je zagrejao danas na 5V pa ce i namotaji vise grejati zato sto ce biti na njima 12V sve u svemu mora vise da se greje, bar malo Wink</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Samuki upravo to cini lezaj biksna i osovina koja prolazi kroz nju...</p>
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)