Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kontrole ventilatora
#21

Multipraktik! Big Grin

Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#22

Smile tako nešto

mislim da ću ovde sam izvući sve kombinacije vrćenja ventilatora po zvuku / temperaturi / "uklj-isklj" / "postepeno-ubrzavajuće" Smile

lično mi ova poslednja (#20) nekako najbliža,kao i ona iz posta  #19 samo ako rade! Wink  Big Grin

Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#23
volim podesivost : II

[attachment=4314:mik vent II bakar.pdf] [attachment=4315:mik vent II raspored.pdf]

[attachment=4316:mik vent II prednjica.JPG][attachment=4317:mik vent II zadnjica.JPG]

sve tri u lay6

[attachment=4318:mik vent.lay6]


Attached Files Thumbnail(s)


.pdf   mik vent II bakar.pdf (Size: 253,02 KB / Downloads: 3)
.pdf   mik vent II raspored.pdf (Size: 229,77 KB / Downloads: 2)
.lay6   mik vent.lay6 (Size: 297,44 KB / Downloads: 3)
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#24
<p>Ime,bas si vredan ovih dana. Svaka cast za ova jednostavna i prakticna resenja&nbsp; Smile</p>
Reply
#25

hvala ime! Smile iskreno,volio bi da mi proradi ovo sa mikrofonskim pokretanjem jer bi ventilator radio kad god bi bilo ikakve buke bilo izazvane govorom,bilo izazvane muzikom - svejedno - bitno je pokriti zvuk ventilatora a opet biti siguran da ce raditi konstantno kad zatreba tj kad se pojacalo ugrije.

cim budem imao vremena uradicu ovu poslednju da vidim radi li i kako a onda se odluciti i napraviti nekoliko plocica za rezervu.

sto se tice mikrofona,nadam se da ce ovo raditi na kondenzatorski jer imam par piezo zvucnika pa bi iz njih to "reciklirao". poslednje sto bi mi pasalo bio bi dinamicki mikrofon iako imam nekakvu zamjenu i za njega (zvucnik iz slusalica). gabaritno bi najzgodniji bio onakav kao sto je na starim radijima ili u manjoj varijanti danas ovi sa mobilnih -zaboravih im naziv...

i da,jos je dobra strana sto nema nikakve elektricne veze sa ostatkom pojacala a reaguje ( i ) na njegov rad.

Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#26
dobra tema o ventilatorima .
Reply
#27
<p>Clap switch , bi se mogao iskoristiti u kontrolu ventilatora,</p>


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#28
ovi moji pokusaji za sada su samo to-pokusaji,ne praviti dok ne isprobam!
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#29
<p>Možda nekom pomogne...</p>
<p>U poslednjih par godina sam isprobao mnogo tranzistorskih termoventilatora čije se šeme mogu naći na netu, a za koje sam mislio da mogu lepo da rade. Mislim, bar 10-ak. Poslednji pre samo nekoliko dana. I sve to, što sam veliki pobornik jednostavnosti uopšte, ali i što volim da koristim tranzistore. Međutim, došao sam do zaključka da se jednostavan termoventilator sa nekoliko tranzistora, a da radi dobro. ne može napraviti. I to samo zbog nesavršenosti&nbsp;naponskog delitelja sa trimerom i NTC koji se koristi u ovim šemama.</p>
<p>Mane su:</p>
<p>- zavisnost od variranja u naponu napajanja što izaziva promene u karakteristikama sklopa (što uopšte nije zanemarljivo, ali bi se dalo živeti sa tim),</p>
<p>- prevelik histerezis. Odnosno, potrebna je večnost da se sklop isključi (po mom mišljenju, najveća mana),</p>
<p>- neke verzije uključuju ventilator vrlo postepeno, tj. napon na njemu raste od 0V i to vrlo sporo, tako da u nekom trenutku počinje da "podrhtava". Napon je nedovoljan da pokrene ventilator, ali je dovoljan da ga muči. To, dugoročno sigurno nije dobro za ventilator (smanjuje mu radni vek, a samim tim i našeg uređaja koji hladimo).</p>
<p>Sve ove mane se izbegavaju upotrebom najjeftinijeg OP kao što je 741. Pošto je senzor u mosnom spoju, on je imun na variranja napona, uvek ima iste karakteristike. Histerezis se kod ovog sklopa može podešavati po želji i trenutno uključuje ventilator, bez prelaznih stanja. Totalno nebitno, ali njegova tačnost je 0,1'C. Ja ga koristim već dugo vremena u raznim uređajima, a dimenziju pločice sam sveo na 30 x 35mm.</p>
<p>Pozdrav.</p>
Reply
#30
ima li kakvih dokumenata u obliku šeme i pločice?
.
na koji način (uslijed čega) se smanjuje radni vijek ventilatora u tom prelaznom periodu?
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#31
<p>Da li si probao bas Apex kontrolu sa ntc?</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Pitam jer nisam primetio da radi dugo nakon sto ohladi tj. bas precizno iskljucuje...</p>
Reply
#32
<p>HMAP</p>
<p>Nemoj da se brukaš. Sam si postavio dve šeme od kojih je jedna sa izgledom pločice. Može se koristiti i šema kita iz Kelco-a. Prijatelj Google kaže&nbsp;<a data-ipb='nomediaparse' href='http://www.rason.org/Projects/fancont/fancont.htm'>http://www.rason.org/Projects/fancont/fancont.htm</a></p>
<p>Aca93</p>
<p>Probao sam i Apex kontrolu. Ista stvar. Kada bi je uporedio sa OP kontrolom, video bi razliku.</p>
<p>Evo i slike moje kontrole. Tranzistor je samo za poređenje.</p>


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#33

ne vidim razloga za bruku,prosto nisi naveo koju kokretno kontrolu si koristio - a čisto sumnjam da je unapred navedena jedina koja postoji i iz tog sam razloga pitao. nije valjda bruka pitati? druga stvar - postavio sam ovde na forumu baš brdo šema i ne sjećam se baš svih naziva IC kola koja se u njima nalaze. na poslednjem mjestu je fakat da sam prošli post pisao iz gradskog autobusa sa mobilnog a njime pretraživati slike iz prošlih postova je...

ne reče na kraju kako se vagom napona koji je taman nedovoljan da pokrene ventilator skraćuje njegov život? da ne bi opet ispalo da se brukam - znam kako izgleda običan dc-elektromotor i kako radi ali ove ventilatorske nikad nisam otvarao. jedino što znam da se promjenom polariteta ne okreće uopšte i pretpostavka je da ima neku elektroniku unutra. zato pitam za razlog skraćenja vijeka - je li do te moždapostojeće elektronike ili zbog grijanja lak-žice rotora-statora gdje je već motana,ili je neka treća stvar u pitanju?

Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#34
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Homer" data-cid="11458" data-time="1384096965">
<div><br><p>Probao sam i Apex kontrolu. Ista stvar. Kada bi je uporedio sa OP kontrolom, video bi razliku.</p>
<p>Evo i slike moje kontrole. Tranzistor je samo za poređenje.</p>
</div>
</blockquote>
<p>PA ovo je tako prosto. Napravicu prototip jos veceras, ako radi dobro stavicu ga u racunarsko napajanje.</p>
Reply
#35
<p>HMAP</p>
<p>Nema potrebe da se odmah ljutiš. Znam koliko si sklopio uređaja pa mi je čudno da ovakvu smešnu spravu ne možeš da sklopiš napamet.</p>
<p>Evo tvojih šema;</p>
<p>[attachment=4617:post-3-0-64530100-1379912518.jpg][attachment=4618:post-3-0-92708800-1379912653a.jpg]</p>


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#36

ma ne ljutim se,daleko bilo. jesam sklopio dosta toga samo ne treba ni precjenjivati moje sposobnosti jer previše toga odrađujem mehanički bez udubljivanja u suštinu. sam "majstorluk" oko pravljenja pločica,ukrajanja kutije,farbanja,bušenja mi je najveće zadovoljstvo,praćenje šeme mi nikad nije bilo problem ali tek odnedavno sam počeo da se zanimam za teoriju - iskreno.

kontam sad na koje šeme misliš,vidjeh malopre jer sam sad kući i imam pristup velikom ekranu... nego možeš li mi reći oko tog elektromotora gdje je zez? meni se iskreno dopada ideja da ventilator ne radi dok je tišina u sobi a da hladi dok je pojačalo pobuđeno ili dok je bilo kakve buke u prostoru koja može maskirati šum samog ventilatora - zato sam i pošao da uradim onu skalameriju koja bi radila preko mikrofona,nevezano za rad samog pojačala. čak sam došao do nekog zaključka da mi je jeftinije i jednostavnije koristiti NE555 i bilo koji op-amp u tu svrhu ali nisam otišao dalje od samo te ideje i ništa praktično po tom pitanju nisam odradio jer sam poslednjih pola godine imao žestok tempo na poslu bez skoro i jednog slobodnog dana pa mi i taj neki rijetki prođe u odmoru i druženju sa ukućanima - na elektroniku ne stignem ni da pogledam a kamo li da nešto konkretizujem.

negoli,taj uređaj bi svakako bio paralelovan sa nekom NTC-kontrolom a najjednostavnija mi je ona sa LM317 koja ima baš te probleme koje si naveo - postepeno podizanje napona i ako ono šteti ventilatoru onda to nije ok. iz tog razloga me zanima šta smeta,gdje se ventilator najviše poterećuje tim prag-naponom?

(off: usput,jesi li riješio Studio pojačalo tj onaj kanal što te zezao? )

Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#37
mozda ovako nesta sa mikrofonom lm 741 i 555 bez ovog ic3 ?


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#38

TI veltilatori se koriste i u računarima.

Kod starih IBM računara je rešeno tako da je CPU ventilator isključen dok se on ne zagreje na neku određenu temperaturu. Onda lagano kreće sa radom sa nekom minimalnom sigurnom brzinom (mozda 500-600rpm) i kako se više zagreva, tako se brže okreže.

Kod nekih mrežnih uređaja, sa kojima se susrećam na poslu to je rešeno pulsno, tako što se ventilatoru pušta napon u određenim vremenskim impulsima. Što je uređaj topliji to su impulsi češći. Ta ideja mi se nikako ne sviđa zati što zna da bude iritirajuće...

 Samom motoru ventilatora je potrebno hlađenje, pa je potrebno i određeno strujanje vazduha. Zato nije dobra ideja da kreće od 0V.

Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#39

opet pitanje jer ne znam,da ne bude zabune: kako radi onaj u kasetofonu bez ikakvog hlađenja a još ima opterećenje rekao bi nešto veće nego ovaj što prostrujava vazduh?

Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#40
<p>Zaboravih još da kažem da se može iskoristiti i šema Rođe Eliota sa diodama kao senzorima ali ona takođe polako uključuje ventilator. Trebalo bi je malo prepraviti. Dobra je zato što koristi jeftine diode kao senzore.</p>
<p>Što se tiče skraćenja veka ventilatora, nisam ni ja baš 100 posto siguran, šta je u pitanju, ali znam da od toga crkavaju. Jedna od stvari koje su mi logične je upravo grejanje. Ne treba zaboraviti da svaki ventilator okretanjem hladi i sebe. Znam da ručni alat hoće da crkne ukoliko se koristi spoljna elektronika za kontrolu brzine okretanja. Jednostavno se pregreje.</p>
<p>Dok kucam, stalno me cimaju deca, i sad vidim da me HMAP preteče.</p>
<p>Kad ja planiram hladnjak za pojačavač, uvek predvidim da je dovoljno veliki da se u normalnim uslovima ne pregreva. Samo kada "odvrnem", pomaže mu ventilator. Tako se, inače tih ventilator, uopšte ne čuje. On bi trebalo da prati temperaturu, a ne muzički signal. Problem nastaje kada je hladnjak premali, ali se tada može odraditi kompletan kontroler sa ove tvoje druge šeme i problem rešen. Uključuje se na, recimo 6-7V kada je potpuno nečujan, a kada se sa jačinom pretera, uključi se na punih 12V.</p>
<p>Inače, svaka čast na memoriji. Studio je kompletan, nedostaje mi samo prednja ploča (onaj termoventilator je predviđen za njega). Onaj kanal za sada radi sa još jednom malom kompenzacijom od 47pF. Kada ga skutijam i lepo odslušam, napraviću novu pločicu i zameniti one indijske pobudne MJE.</p>
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)