Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Soft-start za 2kW brusilicu
(05-10-2018, 11:14 AM)Milan94 Wrote: Zakljucak je da za pokretanje induktivnih potrosaca impuls na gejt treba da ima trajanje cele poluperiode.

Za ovo nisam siguran, da sacekamo Macolino misljenje. Ja tu vidim problem discipacije na Gejtu, nije sve jedno kada impuls traje 100-200us ili ako traje 10-20ms ...
U nekim temama na ES gde smo pricali o "spaljenim pasteta-tiristorima" je spominjano bas to oko discipacije i kako je moguce sa nepravilnom pobudom unistiti i tako snazne tiristore ...
Reply
(05-10-2018, 11:30 AM)mikikg Wrote:
(05-10-2018, 11:14 AM)Milan94 Wrote: Zakljucak je da za pokretanje induktivnih potrosaca impuls na gejt treba da ima trajanje cele poluperiode.

Za ovo nisam siguran, da sacekamo Macolino misljenje. Ja tu vidim problem discipacije na Gejtu, nije sve jedno kada impuls traje 100-200us ili ako traje 10-20ms ...

Nemoze impuls da traje 20ms maksimalno trajanje impulsa je 10ms kada na potrosacu imamo maksimalnu snagu.

Impuls traje od onog trenutka kada okinemo trijak sve do prolaska kroz nulu gde iskljucujemo taj impuls.

P.S.
Nisam bas siguran da duzina impulsa na gejtu moze da utice na ostecenje trijaka ili tiristora ukoliko je struja u granicama normale pre ce biti da do unistenja za posledicu ima prejaka struja gejta.
Reply
Nisam siguran da je tako dobro, koliko znam neophodno je plasirati kratak impuls ka gejtu sa tacno odmerenom kolicinom energije, ni manje ni vise, manje nece dobro okidati Gejt i moze da dovede do otkaza triaka/tiristora, vise ce praviti samo nepotrebnu discipaciju i opet moze dovesti do problema ...

Dakle kolicina energije ulozena u Gejt puls je bitna a to je proizvod vremena i snage (tj vreme*struja*napon) i to mora da se uklopi, sve van toga je pitanje sta ce da se desi.
Reply
Daj mu više kratkih impulsa, ne mora samo jedan.
Reply
(05-10-2018, 11:35 AM)Milan94 Wrote: Nisam bas siguran da duzina impulsa na gejtu moze da utice na ostecenje trijaka ili tiristora ukoliko je struja u granicama normale pre ce biti da do unistenja za posledicu ima prejaka struja gejta.
Unistenje trujaka

Milane, obavezno pročitaj ovo:
http://www.elitesecurity.org/t482983-0-K...pastetu-od

Miki ti je veoma dobro predočio stvari.

Pozz
Ko me razume neka i meni objasni !
Reply
Da. Pročitaj tu temu.
Reply
(05-10-2018, 11:53 AM)gorankg Wrote: Daj mu više kratkih impulsa, ne mora samo jedan.

(05-10-2018, 12:25 PM)Macola Wrote: Da. Pročitaj tu temu.

Milane, prouci malo datasheet-ove od npr TCA280 ili TCA785.
nema potrebe da izmisljas "toplu vodu" odavno je to vec prouceno i izmisljeno.
"Nij sve tako crno, samo su ti oci vezane".....rece dzelat.
Reply
Inače, srdačna preporuka za ovu matoru a odličnu knjigu:

https://www.goglasi.com/search?q=%20Tiri...0uri%C4%87
Reply
Pa nemoj me zezati da knjiga dođe 2,5€? Baš moram sada ponovo zagnjaviti nekoga da mi ju kupi i dopremi na Triode festival.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)