Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Soft-start za 2kW brusilicu
Miki, kada "štampaš" PCB u PDF, koristi PLOT a ne PRINT.
Odaberi opciju da ti "rupice" budu small, samo za vođenje vrha burgije.

Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.

塞爾維亞文
Reply
Po mom skromnom mišljenju strujni kapacitet napajanja je mali za ovaj trijak
BTA41 -Igt=50mA.Mislim da za tu sekundu-dve koliko će raditi možeš slobodno staviti BTA16-600 CW (35 mA Snubberless™).I sa ovom promenom strujni kapacitet je mali jer kad provede tranzistor imamo (5V-1.3V)/33R= 112mA kroz gejt triaka.Posledično na TL431 imamo 6.8V-(~0.7 na D2)-(122mA*33R naR2) = ~ 2.4V.Ne znam koliko će tu pomoći C3 neka me neko ispravi ako grešim u razmišljanju.
Reply
ZASto, u cemu je razlika izmedju Plot i Print?

Za rupice sam skontao, u PDF sam postavio dva filma, sa malim i normalnim rupicama za padove.

@gorso69
Nadam se da je Macola imao to sve u vidu kada je crtao shemu.
U pravu si, jeste struja gejta reda skoro 200mA ali taj triger puls traje za sad samo 1ms pa onda ide pauza od 9ms i tako u krug, to je 1:9 duty-ratio, srednja struja bi trebalo da bude 9 puta manja ...
Probacu konkretno pa ce da vidimo ...

PIC vuce oko 5mA, MOC oko 4mA, ostala pasiva jos 1-2mA i ostalo je sve rezervizano za Gate puls ...
Reply
Evo zadnje verzije sheme i PCB, malo samo utegnuto sve ...
Dodao jednu LED koji signalizira kada je postavljen MAX-POWER tj kada je aktiviran Relay.

Preview sa Ray-Tracing renderingom Wink

[Image: attachment.php?aid=33930]


Attached Files Thumbnail(s)


.pdf   soft_start_sch_pcb.pdf (Size: 1,25 MB / Downloads: 39)
Reply
Razlika je u renderovanju.
Pogotovo ako "štampaš" šemu. Print fontove pretvara u bit mape a pdf napravljen pomoću Plot opcije može da se pretražuje (embedded fonts), a možeš da vidiš razliku po tome što će ti Print tražiti štampač/fajl u koji hoćeš da štampaš.

U prilogu možeš da vidiš da Plot "štampa" u .pdf samo pločicu, a Print i čitav list papira.
Razlikuje se malo i u načinu generisanja vaktora.

Levo je PLOT a desno je PRINT (na svim slikama).





Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.

塞爾維亞文
Reply
Mikikg, ja od kako koristim negativ film odem u CAM opciju EAGLEa i tamo imaš "export" u PS(post script) format. Imaš PS i PS-negativ. Naravno da kasnije moraš nekako "isprintati" taj PS u nešto što se može na svakom kompu otvoriti. Uglavnom što se tiče kvalitete ispisa ja mislim da nema razlike između onoga što će napraviti virtualni printer i PS exporta jer oba fajla će biti recimo to tako vektorski prikaz a ne rasterski i samo je to bitno.
Upravo sam sada napravio import u Corel layout iz EAGLEa, jedan je sa print to pdf a drugi preko CAM procesora, i oba otvorena u Corelu imaju veektorsku grafiku.
Reply
KiCad na macOS proizvodi PDF isto izabrao PRINT ili PLOT, fontovi su definitivno u vektorima, evo vidi se na maksimalnom uvecanju.
Sad dali su fontovi embedded ili nisu u PDF to u sustini nije ni bitno, bitno je kad se odstampa da to bude tacno to sto je prikazano u PDF.
macOS inace ima skoro perfektnu sistemsku podrsku za PDF (na Mac-u je "izmisljen" PDF) ukljucujuci PDF printer/preview i editor za PDF, to su odavno ubacili i to radi uglavnom bez problema.
Za Linux ne znam, mozda na njemu pravi razliku ...

PS: Samo da podsetim da je Hackintosh u pitanju (PC masina, nema ni A od Apple Hardware), vi sa Linux i Windows morate malo da se mucite sa PDF Big Grin

Reply
Koji programator može programirati izabranog PIC-onju ?PICkit2 ga ne podržava.
Reply
Pozdrzava ga PicKit 3, PicKit 4, ICD 3 i ICD 4.

PicKit 2 odavno nema podrsku za nove PIC-eve, moze se koristiti samo za stare modele, za nove je neupotrebljiv ... Microchip-ova posla ...
Reply
Hvala Miki.
Reply
Nije problem da isprogiram svakom kome treba, spomenuo sam vec, samo skupite prazne PIC-eve i lako ce da isprogramiramo ... Imam ICD 3, prikljucicu neko Textool podnozje i sa tim isprogramiram caskom gomilu cipova ...
Reply
Zavrsio sam program, ispalo je onako kako sam i hteo da radi ... Wink
U lab uslovima sa signal generatorom radi lepo ...
Pretekli RAM u PIC-u sam "skrcao" na Low-pass (Moving Average) filter za ADC, radi bas fino.
Ovde nije prikazan code za ZCD i TMR0 interapt (ISR) koji imaju jos 10-ak linija i LPF filter sa 5-6 linija, to je sve ...

Cekam da mi stignu releji i MOC iz Cometa, kad to stigne mogu sve prakticno da probam i tada cu postaviti source-code, trebace par sitnih izmenica jos da "utegnem" potenciometre i histerezis ...

Reply
@gorso69
Pogledaj ovaj link, Pickle ICSP, sa tim se pravi PIC programator od Raspberry Pi!
https://wiki.kewl.org/dokuwiki/projects:pickle
Reply
(08-09-2020, 01:36 AM)mikikg Wrote: @gorso69
Pogledaj ovaj link, Pickle ICSP, sa tim se pravi PIC programator od Raspberry Pi!
https://wiki.kewl.org/dokuwiki/projects:pickle
Hvala na predlogu imam RPI 2B i RPI 3B+ ali ovo mi deluje komplikovano pogotovo što meni to retko treba a na sreću kolega ima PIC KIT3
Reply
(08-09-2020, 12:07 AM)mikikg Wrote: Zavrsio sam program, ispalo je onako kako sam i hteo da radi ... Wink
U lab uslovima sa signal generatorom radi lepo ...
Pretekli RAM u PIC-u sam "skrcao" na Low-pass (Moving Average) filter za ADC, radi bas fino.
Ovde nije prikazan code za ZCD i TMR0 interapt (ISR) koji imaju jos 10-ak linija i LPF filter sa 5-6 linija, to je sve ...

Cekam da mi stignu releji i MOC iz Cometa, kad to stigne mogu sve prakticno da probam i tada cu postaviti source-code, trebace par sitnih izmenica jos da "utegnem" potenciometre i histerezis ...
Zanima me kako ce ovaj sofstart sa faznim zasekom da se ponasa sa nekim torusnim trafoom vece snage i kapacitivnim opterecenjem u sekundaru, zasta nam  inace i treba soft start. Mislim da ce taj trafo prilicno dobro da zaigra na stolu dok ne preklopi relej. 
Druga primedba se odnosi na upotrebljeni relej za 220V koji nije bas jeftin i lako dostupan kao najobicniji relejcici za 24VDC (1.2K otpor namotaja). 
Trce, zasto se ne koristi MOC i za pobudu trijaka, neki bez zero krosa npr MOC3023. U tom slucaju moze da se koristi dvostrano ispravljanje (grc) za napajanje PIC-a i time prepolovi vrednost kondenzatora za napajanje (1uF).
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
>>> Zanima me kako ce ovaj sofstart sa faznim zasekom da se ponasa sa nekim torusnim trafoom vece snage i kapacitivnim opterecenjem u sekundaru
To sve nas interesuje? : )
Matematika je prosta, ima stelovanje faznog zaseka od 0-180* u vremenskom opsegu 0.1sec do 10sec, znaci crva nije ni bilo? Smile
Reply
Za Audio potrebe, LED koji sam dodao Max Power, ta LED se zameni sa jos jednim opto-couplerom koji uradi UN-MUTE, dakle kada na primer posle 10 sekundi popunjavanja cele poluperiode stigne na 100%, upali se relej i taj LED da je sve spremno za rad.
Reply
U krajnjem slucaju ovaj isprogramiran PIC mozete da smatrate kao na primer neki "Mikikg Semiconductors UCC57004E CMOS Slope Phase Controler IC" Smile, moze da se prilagadi i za 12/24V releje cela shema, naravno da moze da se doda i izolovano napjanje i sta god ko voli, ovaj IC moze da kontrolise fazni zasek bukvalno od nule do 180* stim sto je to prakticno neizvodljivo zbog trijaka jer naravno da imaju neko vreme ukljucivanja koji kvare celu pricu ali je to srecom skoro nebitno za vecinu aplikacija, bitna je "Soft start" funkcija da ne cimne naglo sve, sta god da je prikljuceno, aktivno, rekativno ili kapacitivno opterecenje, sto ukljucuje motore, transformatore, 'kumulatore i ostalo staro gvoždje Smile

Reply
Otovren Github projekat za ovaj Soft-start:
https://github.com/mikikg/picss
Reply
Trimer za TIME jasno je sta radi, receno je da ima i predefinisan slope, medjutim ne mogu da ukapiram sta radi trimer POWER ? Ako moze krace pojasnjenje?
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 5 Guest(s)