Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Spectrum analyzer vs SDR Radio
#1
Zdravo drugari, jos jedno moje pocetnicko pitanje za koje nisam izgooglao dovoljno precizan odgovor, a to je, koja je razlika izmedju tipicnog spectrum analyzera i nekog RTL-SDR receiver-a sa nekim software-om. Pored ocigledne ogromne razlike u ceni samih uredjaja, koja je prakticna razlika izmedju recimo Rigol DSA815-TG i NooElec NESDR Mini USB RTL-SDR-a u kombinaciji sa GQRX recimo, deluje kao da pokrivaju skoro isti range, a opet sigurno ima razlike Smile
Reply
#2
Ima dosta razlike.

Na prvi pogled rade iste stvari ali pravi SA ima interno jos mnoooogo dodatne elektronike, razni filteri, oscilatori, stepeni za mesanje itd.

Takodje glavna razlika je dinamicki opseg, kod RTL-SDR se to krece negde oko 75-80dB, kod pravog SA je to preko 130dB, to je ogromna razlika.
SA takodje ima drasticno bolje pred-pojacavacke stepene sa veoma malim THD i IMD kako bi rezultati merenja bili tacniji. Tu su i razne zastite za ulazni stepen i tako dalje.
Interni oscilatori u SA su najboljeg moguceg kvaliteta sa izuzetno malim faznim shumom (da ne smeta merenju) ...

Nije za dzabe to par stotin puta skuplje ; )

U sustini RTL-SDR moze vrlo fino informativno da posluzi, za ozbiljna i tacna merenja je ipak SA.
Reply
#3
Hvala na objasnjenju Miki, precizan kao i uvek Smile

Jel ima SA nesto nalik ovom "vodopadu" kod GQRX-a? Daluje mi mnogo kompleksnije za koriscenje, na par tutorijala sto sam gledao nigde nisam video tako nesto.
Reply
#4
Ne koliko ja znam, pošto to ne nosi nikakvu informaciju, tj. teško je za očitavanje, samo deluje "kul". Uglavnom se koristi klasičan prikaz, na horizontalnoj osi frekvencija, na vertikalnoj amplituda. Razmera može da bude linearna, log itd. A amplituda najčešće dB, dBm, dBu, Np(neper, isto što i dB, samo prirodni logaritam) itd. Mada može i u nelogaritamskim veličinama.
Ti vodopadi su mnogo kompleksniji za prikaz (zahtevniji hardverski), a u dve dimenzije (bez vremena) i nemaju nekog smisla, naročito što je uglavnom ljudima bitno da vide okvirno vrednosti čim pogledaju u ekran, i mnogo je lakše kad postoji osa sa strane.
Možda već znaš, ako se dobro sećam ti imaš Rigol DS1054, na njemu imaš opciju FFT-a do 100MHz (ako si otključao softver), što je u suštini SA, samo naravno neuporedivo bolje radi SA.
Reply
#5
Imam DS1074 otkljucan na 100MHz, a ove FFT opcije nisam ni bio svestan Smile Iskreno, za ono cime sam se ja igrao, vise mi je koristio onaj mali logic analyzer od par dolara jer sam ja inicijalno ju Smile Ali dobro, bice prilike da ga uposlim i za neke druge sitnice sto eksperimentisem pomalo u slobodno vreme. Isprobacu dogodine ovu opciju Smile
Reply
#6
vsavic,
pre svega, srecni praznici... Elem, trenutni stalan posao mi je vezan za mikrotalase, pa mi je rad sa razlicitom RF opremom svakodnevica. Razlika izmedju SDR i SA je ogromna i ne samo u dinamickom opsegu... Do pre 15ak godina nije bilo apsolutno moguce porediti ove dve kategorije, sada je situacija bolja po SDR, obzirom da je ta tehnologija pojavom modernog i mocnog hardvera stigla dotle da se SDR uredno koristi za npr komunikacije sa NASA deep-space probama poput Voyagera. Sto se tice dinamicke oblasti, ti SDR-ovi 'ladno' citaju 0dBm na ulazu, kao i signal koji je udaljen 19 svetlosnih sati, i emituje ga predajnik od nepunih 20W...
Medjutim najveca razlika je u tome sto je SDR- software defined radio, PRIJEMNIK koji se konstruise tako da ima odredjeni (uzak) opseg i da u tom opsegu radi dobro. Analizator spektra je merni instrument, koji je napravljen da u jako sirokom opsegu radi dobro i sto je jos vaznije, 99% danasnjih SA ima nesto sto se zove tracking generator, odnosno dostupan IZLAZ VF signala iste frekvencije kao one koja se tog momenta prikazuje na display i sto je mnogo bitnije konstantnog nivoa nezavisnog od frekvencije. Ovo ti omogucava testiranje pojacavaca, filtera, antena, kaplera, ukratko bilo koje RF opreme koju je covek smislio. SDR ovo nema.
Takodje, da odgovorim nesto na Mikijevu opasku o par dekada razlike u ceni... Napraviti SDR koji bi uspeo da izadje na crtu analizatoru spektra sa recimo kraja 70ih, koji kosta 300Eur max, bi te kostao minimum duplo toliko. Odnosno amatersku SDR igracku za gledanje 'vodopada' na 7MHz, mozes da napravis za 10Eur sa AC logikom, dok recimo jedan pristojan set atenuatora za SA kosta 100Eur pa navise (polovan svakako).

I konacno nesto vezano za FFT, FFT je lepa dodatna funkcija za osciloskop, koja matematicki gledano radi isto kao i SA, medjutim razlika je DRASTICNA. MDO su u odnosu na SA igracke. Da se odmah ogradim, mislim na MDO koji rade FFT, postojala je laboratorijska serija Tektronixovih osciloskopa 79x4 (7904/7934) koji su imali pravi analizator spektra do 1,8GHz kao plug-in. Recimo takav MDO je bio bezobrazno dobar instrument. Medjutim, ideja je propala jer je previse komplikovana. Taj osciloskop je sa svim pluginovima kostao kao recimo pola kompletne moderno dostupne laboratorije sa svim insturmentima koji ti trebaju... Hahahahahaha
Reply
#7
Jedno pitanje za FFT na ovom Rigolu, tj. generalno o FFT-u.

Da li moze FFT da se koristi kao neki grub pokazatelj za EMC pre-compliance? I jel mora da se koriste oni neki E-field probe ili moze nesto rucno da se skocka kuci, videh neke na YT-u pravljene od kruga zice samo i to zalemljeno na BNC.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)