Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Balansiranje mreže
#61
(12-23-2021, 12:19 PM)npejcic Wrote: Apsolutno se slažem. Ja jedino vidim NUK kao rešenje za ekstremno povećane zahteve za energijom danas, a još esktremnije povećanje u budućnosti. Sećam se da je Nemačka imala velike planove sa NUK energijom, ali se tada desila nesreća sa Fukušimom i onda zbog smirivanja naroda rešila da odustane.

Nešto razmišljam, nakon Černobilja (veliki deo je ljudska greška) u Japanu se zvanično desila jedina velika katastrofa i to zbog zemljotresa i cunamija, a Japan je izuzetno sklon tome. Trenutno u svetu ima preko 400 reaktora... Da li sam u pravu ako kažem da NUK i nije toliko opasan kao što se to na prvi pogled čini? Možda i nemam dovoljno informacija, samo razmišljam na glas...

Imam prijatelja koji je redovni profesor energetike na Strojarskom fakultetu u Zagrebu. Pre nekih 20-25 godina sam ga pitao koja energija je najzdravija i on mi je rekao: "Sreća što smo u kafani, jer zvanično nikome ne smem naglas da kažem da je to nuklearna". Takva je tad bila politika, sad se menja. Na sledeće pitanje u vezi sa ispuštanjem radioaktivnih materija u atmosferu od strane nuklearki, on mi je rekao da je neuporedivo veća emisija radioaktivnih materija od strane TE "Nikola Tesla", nego od NE "Krško", jer termoelektrane spaljujući ugalj, usput spaljuju i mnoge radioaktivne supstance iz uglja i šalju ih u atmosferu kao dim ili lebdeći (leteći) pepeo. Pominjao mi je uradijum, radijum, torijum, radon, čak i neki radioaktivni kalijum. Od tog dana sam prestao da budem skeptik u vezi sa tom vrstom energije...
Reply
#62
Potsetiću opet da je na ovaj Svet od 1945. do danas bačeno preko 2100 nuklearnih bombi, radi testa, ukupne snage od 545 Megatona.
Od toga je 217 Megatona čistih fisionih eksplozija, ostatak fuzionih, gde je upaljač normalno manja fisiona bomba.

Ako uzmemo snagu bombi bačenu na Hirošimu i Nagasaki kao prosečnih 15 Kilotona, onda je na ovaj svet bačeno ukupno 36333 Hirošima!

Neko ko je nuklearni fizičar zna koliko radioaktivnog materijala je moralo biti upotrebljeno za tu snagu, i to je sve raspršeno u vodu, vazduh, zemlju...

Tu smo, živi smo (mislim na čovečanstvo)!

Od manjka energenata godišnje umre strahovit broj ljudi.
Nuklearne elektrane su veoma opravdan i vrlo čist izvor energije, a incidenata je uvek bilo i biće i u dosta njih je stradalo mnogo više ljudi nego od nuklearnih incidenata.

Svešću populacije je lako manipulisati, posebno kad nemaju dovoljno predznanja o nekoj pojavi.
Oformi se grupa "naučnika" koja lako "uštimuje" neke rezultate u političku korist i posebno u svrhu sejanja straha.

Strah je najverovatnije apsolutno najmoćnije oružje za manipulaciju, ikad.
Samo pogledajte oko sebe šta se radi sa koronom. Imao sam svega 12 godina kad je moj prvi sused, stariji čovek sa par pridruženih bolesti, za svega nekoliko dana umreo od gripa. Prvo visoka temperatura, voda na plućima i ende.
On je bio samo jedan od dosta slučajeva smrti od gripa, koje pamtim.

Rodimo se kao poprilično jednaki međusobno, čisti, nezatrovani, potom polako bivamo instruisani, svako u svom okruženju, potom se pretvorimo u: partizanovce, zvezdaše, četnike, ustaše, crvene, zelene, žute, plave i tako dalje...
Prosto postanemo nesposobni da se izdignemo iznad svojih sebičnih interesa i programa kojim smo "uflešovani" u svom okruženju, te da nepristrasno osmotrimo stvari i na osnovi činjenica zauzmemo korektan stav.

Na jednom od poslednjih ljudožderskih ostrva u Polineziji, dva plemena koja su delila ostrvo, međusobno su se istrebili bez uticaja belog čoveka, jer su smatrali varvarskim način kako ono drugo pleme reže meso za vreme jela.
Naime, jedni su rezali meso od brade ka nosu, drugi od nosa ka bradi.
Svedok tome je bio putopisac Jens Bjere, koji je živeo preko dve decenije sa njima.

Najverovatnije je svemu tome kriv vrač, u svakom od plemena.

Zaključak je jasan: dragi moji, čuvajte se: vračeva, harizmatičnih govornika, harizmatičnih političara, generalno svih prenaglašenih pojava, jer tu uvek nešto smrdi...
Tu se krije esencijalno zlo, koje nam otruje dušu, oboji u svoju boju, i natera nas da "spontano i samosvesno" donosimo razne odluke, ponekad vrlo kobne i po druge i po nas same...

P.S.

Bilo šta što je stvarno valjano nema potrebe prenaglašavati.
Dobra pojava je sama sebi savršena reklama.
Reply
#63
Povremeno pratim www.pv-magazine.com pa sam naleteo na info o budućem 360MW baterijskom postrojenju u EU.


https://www.pv-magazine.com/2021/12/15/s...in-the-uk/
Reply
#64
Da ne ispadne da sam bio mnogo van teme (i ako sam mislio da se radi o blansiranju ribarske mreže :-).

Lako je balansirati energetsku mrežu kad je ona nominalno opterećena jednom trećinom maksimalnog kapaciteta.
Od viška glava ne boli.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)