Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Čudne naučne zanimljivosti
Branko i Macola- možda je Bog otac zapravo majka Priroda. ona ne veruje zato što je neko nekad rekao,već deluje zato što su 1+1=2 dopalo se to nama ili ne,a sudeći po svemu tako i radi.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
Sto se Boga tice, pa postujem Srpsku Pravoslavnu Crkvu,
ali je za mene ipak pomalo Bog onaj kardiolog koji me je
spasao od puta u mrak ...

Reply
(11-06-2021, 06:07 PM)gimba Wrote:
(11-06-2021, 02:53 PM)Macola Wrote: Grudi su joj se vremenom nekako čudno sasušile i uvukle, nešto kao kod mršavog muškarca.....

Ne ide da ujni gledas u grudi.

Nije ujna imala problem da pokaže svoju bolest i to što je pokazala nije onako kako misliš.
Reply
Bane,

Ni jednom rečju ne pomenuh da je osnova izlečenja religija, niti sam ignorisao nauku ili medicinu.

Šta je to ujni pomoglo, ne znam? Da li je u pitanju njena volja, revolt, vera, tvrdoglavost, ona to nije komentarisala.
Bila je ljuta na lekare koji su je osudili i odlučila da ne bude po njihovom.
Poživela je još 12 godina posle njihove "osude" i umrla od infarkta jer je inače par decenija bila srčani bolesnik (i pre dijagnoze kancera).
Definitivno nije umrla od kancera.

Nije to ni jedini niti specijalan slučaj da se neko izleči od kancera u terminalnoj fazi, a bez konvencionalne terapije.

Slažem se da je tvoj hirurg na neki način omogućio da poživiš duže život, koji ti on nije dao prethodno, te je normalna tvoja izuzetna zahvalnost napretku medicine i tom hirurgu lično, kao što bi trebalo da budeš zahvalan i svim prethodnicima koji su omogućili da ta tehnologija bude izvodljiva u vremenu u kom živiš i srećnim okolnostima koje su te dovele u tu mogućnost.
Da si kojim slučajem bio pripadnik neke druge generacije, iz prethodnih vekova ili pre nekoliko decenija, rezultat bi bio sasvim jasan: ne bi smo ovde mogli da čitamo tvoje komentare.

Ono o čemu sam pisao ne dotiče religiju ni na koji način.

Ko je se potrudio da pažljivije pročita i izvuče zaključke, mogao je izvući poentu da su mehanizmi naše odbrane veoma složeni i da izvesnim delom lanac kontrole odbrambenih mehanizama može biti pokrenut iz svesnog JA pod izvesnim okolnostima koje su nam za sada nejasne.

Pošto smatramo da je mozak poprilično odgovoran za sve procese koji se događaju u organizmu, makar na višem organizacionom nivou, a većina tih procesa je potpuno nedostupna našem svesnom JA, stoji da bi prodor svesnog JA u nesvesno JA mogao izmeniti način rada mehanizama odbrane.

Takve stvari se događaju i nisu potpuno objašnjene naukom, što ne znači da ih treba ignorisati ili ne težiti otkrivanju načina kako to funcioniše.

Uticaj svesnog JA na nesvesno JA i na procese u telu koji nisu svesno dostupni smatram duhovnom pojavom, pošto nije objašnjeno klasičnom naukom.
Nemam drugi izraz za to.

I kao što sam prethodno rekao, verujem da će doći vreme kad će se klasična medicina i eto ta "duhovna" komponenta udružiti i biti objašnjene.
Mislim da će to biti daleko srećniji period po čovečanstvo.

Eto samo to sam hteo reći, a ne da raspravljam o religiji ili slično.

Kao što se dešava da legneš sa problemom, probudiš se sa rešenjem, ili upravo okrećeš broj nekog kog nisi mesecima pozvao, a on te upravo u tom trenutku pozove, postoji još sijaset pojava koje nisu objašnjene klasičnom naukom i događaju se svakodnevno.

Ako bi tvrdio da ti se takve stvari ni jednom nisu desile, i ako si stariji od mene, hladno bih rekao da lažeš (uopšte me ne zanima šta ćeš reći posle ovog, rekao sam što sam hteo reći).
Reply
(11-06-2021, 07:47 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: Branko i Macola- možda je Bog otac zapravo majka Priroda. ona ne veruje zato što je neko nekad rekao,već deluje zato što su 1+1=2 dopalo se to nama ili ne,a sudeći po svemu tako i radi.

Bog otac ili majka Priroda, šta god, objašnjenje za dete od pet godina.

Ima i takvih koji mobilni telefon vide kao kutijicu Božjeg ili porekla od majke Prirode, jer šta bi drugo moglo biti kad na dodir ekrana izađu mali ljudi unutra?

Običan jednoćelijski bičar ima organski, šestopolni ili osmopolni, elektromotor za  pokretanje biča.

Pretpostavljam da je bičar milenijumima imao ideju o tom motoru, pa je u jednom trenutku organizovao svoje proteine i upalilo mu je na keca...
Reply
Ako je nekom dosadno, može malo zaviriti u taj čarobni mikro svet.
Ono dokle smo stigli kao čovečanstvo je samo ogrebotina na vrhu ledenog brega.

Jedan od primera:
https://www.cell.com/current-biology/ful...00)00368-7
Reply
Duzinu zivota odredjuju telomeri koji se nalaze na oba kraja svakog hromozoma.
Pri svakoj deobi celije , telomeri se po malo smanjuju. Kada se potrose dolazi
prestanka deobe celija, a to znaci starost i kraj, ili prosto receno smrt od starosti.
Kako kazu telomeri mogu da se ipak pomalo obnove,  ali ipak maksimum trajanja
ljudskog zivota na osnovu upisanog progama u nama iznosi 120 godina. Koliko
cemo od toga da bacimo zavisi samo od nas samih.

https://www.rand.org/content/dam/rand/ww.../epel1.pdf

[Image: 300px-Telomere_caps.gif]
Hromozomi sa telomerima na krajevima.





https://en.wikipedia.org/wiki/Telomere

( Da mi je samo da provalim ko je smislio ovu podlost )
Reply
Predlažem ti da pogledaš ovu jako interesantnu hipotezu (neće ti biti žao izgubljenog vremena).

https://www.youtube.com/watch?v=zPLzzrEDgt4
Reply
Da se vratimo nazad u naucne sfere:

Reply
Deluje da nema veze sa naukom, ali ima.

Reply
(11-06-2021, 02:53 PM)Macola Wrote: Naš organizam sadrži nekoliko kilograma potpuno autonomnih organizama, koji, jelte, koriste resurse našeg tela za svoju egzistenciju, i koji broje milijardama....

Ja bih rekao da u organizmu ne postoji ćelija koja nije autonomni entitet. Samo, zavisno od toga koliko je taj entitet specijalizovan za određeni zadatak koji je kroz određeni vremenski period bio evolutivno povoljan, zavisi koliko dugo može da preživi bez simbiotskog odnosa sa okolinom.

To se najbolje vidi kad se razmišlja o tome kada zapravo nastupa smrt. Ćelijska smrt se drastično razlikuje od smrti višećelijskog organizma sačinjenog od tih ćelija. Kada neko dobije srčani udar to ne znači da su ćelije vezivnog tkiva u stopalu prestale da rade. Pogotovo se odnosi na ćelije sposobne da funkcionišu u anaerobnim uslovima. 

HeLa ćelije su standard i koriste se u laboratorijskim istraživanjima u mikrobiologiji su SVE poreklom iz tumora izvesne Henrijete Laks. Uzete sa grlića materice nakon njene smrti polovinom dvadesetog veka. Rade ono što ćelije tumora rade najbolje - neprestano se dele u hranljivom supstratu. 

Dakle, mi smo visoko automatizovane mašine. Kad slučajno staviš ruku na nešto vrelo, periferni nervni sistem premošćava centralni (definicija refleksa) i ruka je sklonjena sa ringle pre nego što si postao svestan da ti je na ruci opekotina te pre signala bola. Cilj izvršen, homeostaza očuvana, ruka neozleđena.

E sada, kada sažmemo da smo automatizovani hardver, treba razmotriti opciju da nam je i softver isti - nema slobodne volje. Odličan intervju profesora sa Stenforda, Dr Robert Sapolski. 

https://youtu.be/RI3JCq9-bbM

Ceo intervju:
https://youtu.be/DtmwtjOoSYU

Ljudima bilo čudno kad sam nakon završenog et računara u srednjoj upisao Biološki fakultet. A poenta je da je sve to isto samo složenije Smile
Reply
Istraživačima sa EPFL (Univerzitet u Lozani) je pošlo za rukom da primenom jednog od najjačih elektronskih mikroskopa na svetu snime strukturu špicastog proteina (spike protein) verzije Omikron. Rezultati su objavljeni pre tri dana:
https://www.biorxiv.org/content/10.1101/...7.474250v1
Na donjem linku je animacija strukture tog proteina:
https://bit.ly/3za5Hl0

Pozdrav
Reply
Gadan i ovako, na izgled Sad
Reply




Eksperiment danas poznat kao Ašov eksperiment imao je mnoge varijacije, ali je u suštini bio veoma jednostavan - ispitaniku bi se pokazala jedna linija određene dužine i tri druge linije. Njegov zadatak bio je da kaže koja od tri linije je iste dužine kao prva pokazana. Pritom, reč nije bila o maloj razilci u dužini već je odgovor bio prilično očigledan.
Ispitanik je postavljen u prostoriju sa sedam drugih ljudi koji su zapravo bili Ašovi saradnici, a da ispitanik to nije znao. Ispitanik je uvek sedeo na kraju reda tako da je morao da sluša odgovore onih pre njega.
U prvom slučaju, takozvanoj "kontrolnoj grupi" svaki ispitanik je imao zadatak da da svoju samostalnu procenu i oko 95 odsto ljudi je dalo tačan odgovor.
Daleko interesantniji su bili odgovori kada bi Arovi saradnici imali instrukciju da namerno greše!
Nakon što bi čuli ljude pre sebe kako daju pogrene odgovore, i ispitanici su odgovarali pogrešno! To se dokazalo u 80 odsto slučajeva!
Kad su ih upitali zašto su pokazali na liniju koja očigledno nije jednaka prvo pokazanoj odgovor je najčešće bio da nisu hteli da "štrče", skreću pažnju na sebe ili stvore nesklad u grupi.
Daljnji eksperimenti su pokazali da konformizam zavisi i od broja ljudi u grupi. Učinak jedne osobe je vrlo mali (oko 5 odsto). Kada je u grupi još dvoje ljudi, konformizam se povećava na 15 odsto, zatim na 30 s troje i 35 odsto sa četvoro ljudi.
Konformizam takođe zavisi i od dvosmislenosti zadatka. Aš je varirao dužinu razlike između linija za poređenje. Što je razlika u dužini bila veća to se konformizam smanjivao. Uopšteno, što je zadatak teži i dvosmisleniji, ljudi se više konformiraju.
Nakon eksperimenta koji je izveden na 50 studenata u Americi dao je i druge zaključke. Što je grupa bila privlačnija, sklonost ka konformizmu prema grupnim normama je bila veća.
Ispitanici sa visokim samopouzdanjem konformirali su se manje od onih s niskim samopouzdanjem, ali je sa druge strane konformizam bio najveći kad su za slaganje sa netačnim odgovorima ispitanici bili nagrađivani.
Ašov zaključak bio je nedvosmislen - teško je odoleti pritisku grupe i zadržati svoje ja u masi.

https://www.b92.net/zivot/nauka.php?yyyy...id=2056274
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)