Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dclass+ABclass in Noise&Spur&PowerSupply pumping cancellation
Dragan100:

Zanimljivo bi bilo spojiti D200 ili neki drugi AMP u Dclassi i {1/2} BatoMM  (netrebamo FullBridge ... a može i SR200 ili koji drugi AMP "boljeg pedigrea":-)  )

-D200 radio bi klasično svoju ulogu, dok
-BatoMM radio bi Virtual GND,
a njegov RemoteSensing (cijela NFB zapravo) drži GND vrlo-vrlo niske impedance (poboljšavamo DumpingFaktor)
nalik ActivServo-u 
i cancelira residue D_classe (nepravilnosti zbog freq oscilacija, errora izlaznog filtra, povečanog THDja D-clase zbog DeathTima SinhroBuck HalfBridga...)
i Remote sensingom još poništava uticaj kablova.

Sa BatoMM mogli bismo testirati tako do nekih 50-70Wrms
-najverovatnije i sa večim snagama, jer bi bile izlazne amplitude BatoMM vrlo male, struje pak vrlo velike,
-u granicama bi bili inače po snazi, dok SpikeProtekt LM3886 bi najverovatnije več reagovao na visoke Peakove izlazne struje pa možda i koja druga protekcija)

!?Ako ima interesenta mogli bismo posvetiti novu temu tome?!

@Macola je več nekad predložio takav koncept za LAB PSU, diskutirali smo o tome on, @Miki i ja...i tako tade ostalo.
Zaboravio sam temu u kojoj je ta diskusija tekla, predloženi su bili i ključni dokumenti...

---------------------------------------------------------------------
Macola:

Taj koncept za LAB PSU nije dovoljno dobar.

Ovaj koncept je pravi za hibridni top audio:

[Image: pdf.gif]  Ripple_free_nuclear_MR.pdf (Size: 132,62 KB / Downloads: 8)

Taj rad sam postavio ovde pre oko dve-tri godine i pomenuo vezu sa audiom.
Prošlo je veoma nezapaženo, a mislim da zaslužuje i te kakvu pažnju.

Nisam imao dovoljno vremena da radim na tome, osim što sam izveo kratak eksperiment oko tog načina.
To ima fenomenalan potencijal da zadovolji i audiofile a i veliku snagu...
Samo treba imati vremena za razvoj.

Pozdrav prijatelju,
Macola

P.S.

Ono što je od posebnog značaja za vrhunsku audio napravu su veoma niska izobličenja u opsegu snage manje od 1W. To je u nekim krugovima jako favorizovalo A klasu (sa opravdanim razlogom).
Hibridni koncept koji bi klasu D asistirao analognim pojačavačem visokih performansi, u opsegu snaga do svega par W bi bio pravo rešenje...

Dragan100:

Da,to je taj dokument i nije kod mene prošao nezapažen !!! :-)

... malo se je ta ideja "od tada" - tih par godina i sama krčkala negdje u pozadini razmišljanja
kako bi sada buknula u plan sa @Vlada021 D200 testiranjima.

Razradiču ideju na nekom malom Dclass pojačalu i sa 1/2 BatoMM PID regulatorom.
treba dodati par vanjskih sklopova u smislu par opampova, atenuatora, sumatora, ...

I koncept bi bio ovaj:

Today, 04:08 PM
[Image: attachment.php?thumbnail=25420]

--------------------------------------------------------------------

Macola:

Dragane100, Mile Apex i ostali,

Ovo je koncept koji može da se visoko komercijalizuje, a u najmanju ruku da se dobije opasan amp za ličnu upotrebu!

Pre ovo prvo jer ne vidim ličnu upotrebu u klasi amp od 500+W za dnevnu sobu...

Ne bih pisao o ovom konceptu da nemam već rešene dve najbolnije tačke toga a to su:

- merenje struje analognog ampa na lebdećem kraju,

- "pumpanje" napajanja u polumostu,

1)
Za merenje struje bi se moglo savršeno upotrebiti ovo:

[Image: pdf.gif]  AD7401A.pdf (Size: 352,83 KB / Downloads: 2)

Taj IC bi pri tom DIREKTNO GENERISAO digitalni strim za class D izlaze, a raspon rada mu je do 20MHZ max.
 :-)

2)
Izlazi bi naravno bili full-bridge, što eliminiše "pumpanje" i potrebu za posebnim čoperima u vezi simetrisanja napona.

3)
Kombinacija AD7401A i moćnih izolovanih drajvera Si8233 (do 8MHz!!!), kao i SiC mosfeta za full-bridge, dala bi sasvim jednostavno rešenje kom bi asistirao neki full-bridge analogni amp (na primer Bato MM ili neki sa  LME498xx za velike amplitude, ili kakav drugi sa vrlo malenim THD pri <1W...).

Sve to bi sa tim kombinacijama moglo da "zviždi" lagodno na par MHz i da smanji pasivne komponente filtra, sa naravno daleko boljim rezultatima zvuka jer je viša frekvencija nosioca.

To sam bio spremio kao jedno lepo iznenađenje za naš forum, a na žalost vidim da neću skorije imati vremena za to.

Vreme uzalud prolazi i prolazi, a dobre zamisli ostaju da stoje u mestu... Što bi se reklo, gde ja stadoh ti produži...

Ovo govorim samo jedan put i poklanjam samo jedan put, - što bi rekla ona teta iz "Alo alo" :-)

Pozdrav,
Macola

P.S.

Naravno, sve ovo prethodno podrazumeva jedno maleno, lebdeće i vrlo niskokapacitativno napajanje za primarnu stranu AD7401A...

Dragan100:

OK, OK, ...Michele from the resistance... :-), barem neka da nas poseti na ovom forumu!!!

Prestavičemo to u drugu novu temu : Dclass + AB class Noise cancelation ili kako več
i razraditi tamo u detalje, da ne prljamo ovde temu D200.

Macola:

Otvori onda temu dok sam još "vruć", da postavim još par stvari...

Nemam vremena da čekam dok otvoriš novu temu.

Za sada evo baznog koncepta (gruba varijanta) pa prebaci tamo kad otvoriš. Moderatori će ti pomoći, a ovo nije za bacanje...

[Image: pdf.gif]  Hibrid_koncept.pdf (Size: 11,17 KB / Downloads: 2)

LP
Dragan
Reply
Važi i hvala. Moram i ja nešto drugo da radim sada. Pozz
Reply
Ovo ću se potruditi da ispratim, SVAKA ČAST ZA VOLJU!
Devojka me vara sa rođenim mužem!
Reply
BatoMM FullBrifge radio bi kao Master,
na njegovom izlazu imali bi I-Vsense sa malim shuntom koji bi bio obuhvačen globalnom NFB
Rsense sa max deltaU +/-250mV bio bi ulaz u AD740x (recimo AD7400 ima i interni clock)
koji radi Sigma-Delta modulaciju analognog signala (sa Rsense)
i šalje na svoj izlaz (koji je i digiralno izoliran) 1BIT stream sa gustinom "jedinica" u zavisnosti odčitanog signala na Rsense.
Samplovanje bi radili ranga skoro max koliko dopušta Si8233/4 Isolation driver, internim clockom (ili externim 7401).

Taj 1BIT Stream onda šaljemo preko MDat (preko buffera i buffer invertera vrlo malog delay-a)
do ulaza SI8233/4 koji je Izolacijskog tipa takodjer,
tako da mu na njegove ulaze dovezemo inverting i non inverting signal našeg 1BIT Streama,
i več nam je to drive HalfBridge Dclasse
podesimo na njemu minimalni DeathTime i time minimalni THD Dclasse,

izlazi Si8233/4 drivujejo direktno SiCMosfete
(sa skoro nemerljivim Recovery time Body diode, vrlo "laganim" gatom i vrlo-vrlo brzim switchovanjem )

Bootstraping napravimo preko 12-15V dodatnog malog napajanja (100-200mA)
Izlaz je onda preko klasičnog LowPass filtra LC vezan na izlaze BatoMM pojačala.

Floating napajanje za AD740x napravimo iz posebnog sekundara glavnog trafoa ili neki izolacijski mali SMPS...

Slave bi tako podpomognuo (preuzeo na sebe veliki deo snage) BatoMM pojačalu (ili neki drugi Hi-performance FullBridge AMP).
A Master BatoMM bi radio popravke preko svojeg PID NFBja i drivao Slave Dclassu.

Ili sam pogrešno pretumačio koncepciju?
LP
Dragan
Reply
Dragane ne stizem da procitam i da se udubim ali ako sam dobro video semu sa korekcijom mislim da ima vec amp sa tpom topologijom. Norveski Dynamic Precision je imao jako dobre pojacavace ali ga je kupio electrcocompaniet 2007 i ugasio. Njihov A1, i A1s su nedostizni za electrcocompaniet iako su otkupili ceo projekat i drze ga na sajtu pod imenom dp line. Postoji patent d ase skine za A1 i mislim da je nesto slicno tome sto ste postovali. Pogledajte, mozda pomogne

edit: sad vidim da sam ipak pogresio. evo patenta

edit2: Dynamic Precision vise ne postoji, na zalost, bio je svetla tacka u audio svetu. Mnogi prodaju svoje Electrocompaniet Nemo monoblokove i kupuju polovan A1s za svoj sistem. Polovan i sad ima cenu oko 5000 evra. Na susednom forumu jedan clan jeporedio njihov pasivni predpojacavac i mozete procitati test http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=4946
Skoro je bio na norveskim oglasima njihov ovaj pasivac za 500 evra ali nisam imao finansija da se odlucim da ga uzmem

Attached Files
.pdf   Dynamic_Precision_A1_patent.pdf (Size: 375,37 KB / Downloads: 26)
Reply
Probaču u strartu moju koncepciju sa HalfBridge i eliminaciju/cancelaciju unešenih errora
-tako zbog Death time zarad ShootThrough (proporcionalno višanjem DT i THD narasta)
-nekonsistentnosti izlaznog filtra, loša filtracija
-raznih Spikova zbog Recovery tima Body diode SinhroBuck Mosfeta Dclasse
-Power supply Pumping efekta HalbBridga (u FullBridgu toga nema!)
-... i kakojakvih nuspojava izmedju od ulaza do izlaza, što se onda manifestuju na izlazu Dclasse

Napraviču JIG kako nebi ulazio u konstrukciju Dclasse,
nego ču simulirati AB (ili čak čistu Bclassu na ivici provodjenja Biasa izlaznih, da se ima i CrossOver izobličenja nalik kod DT Dclasse)
kojoj ču ugurati smetnju OSC freq i Pumping effekta.

FedForward če biti onda SUM izlaza iz "Dclasse"
(videčemo na njegovom izlazu osnovni signal 10KHz sa smetnjama 250KHz+ OSC modulacije Dclasse i nešto Pumping effekta @100 - 200Hz)
i ulaznog "čistog" signala sa nešto Delay-a (uguraču neki opamp malog THDja ili dva u seriji za dovoljan Delay)
izlaz Sumatora (Izlaz če biti SUM{Ulaz - Izlaz(atenuiran za Gain Dclasse)} stavljamo na ulaz ABclasse vrlo malog THDja (PID kao 1/2 BatoMM)
koji če imati GAIN_DC-HI_freq = 1
i držati tako PowerVirtualGND sa inverznim popravcima svih nakupljenih smetnji od razlike koristnog signala ulaza od interesa!

Dobičemo neki dodatni sklop sa kojim možemo "Bilo koju Dclassu HalfBridge spojiti skupa sa bilo kojom ABclassom pojačala"
Dodatna PCB imala bi ulaze i izlaze za oba pojačala, napajanje ili externo ili izvučeno iz napajanja jednog ili drugog pojačala (nebitno za sada, koncepcija)

Uradiču ovih dana koncepciju i probati je pokrenuti u simulatoru, da vidimo tendenciju eliminacije/cancellacije Dclass Spur (svih smetnji)
LP
Dragan
Reply
Jevreme,

To patentno pravo nije povezano sa ovom topologijom.

Za razliku od patentirane topologije iz priloga, naša topologija ima NAPONSKU povratnu vezu na samom analognom pojačavaču i kao pojačavače ima SVE pojačavače sa NAPONSKIM izlazima.

Naš radi na sledeći način:

-Analogni pojačavač pokušava da ostvari željen talasni oblik na R load, koristeći pri tom standardnu naponsku NFB.
Da bi nadoknadio nedostatke na izlazu, analogni amp sa NAPONSKIM izlazom ulaže neku energiju ka izlazu, gde mi tu energiju merimo posredno pomoću merenja struje analognog amp.

-Izmeren pokušaj nadoknade analognog amp, pretvara se direktno u digitalni jednobitni strim koji angažuje dva sinhrona Buck čopera, sa ispravno definisanim polaritetima, koji izvrše nadomestak potrebne energije jer je analogni amp preslab da to ostvari. Praktično se pokušaj analognog amp konvertuje u strim za Buck pretvarače.

---------------------------------------
Analogni amp je u našem slučaju NAPONSKI izvor.
Oba sinhrona Buck su NAPONSKI izvori.

To što se meri struja samo analognog amp, nije povezano sa navedenim patentom jer je osnovni princip različit.
Osnovna, tj. globalna NFB počiva samo na naponskoj NFB analognog ampa.

Pozdrav,
Macola

P.S.

Sve nesavršenosti digitalnog jednobitnog strima ka Buck čoperima se naravno odlikuju kao izvesne potencijalne nelinearnosti na Rload.
To vidi naposka povratna veza analognog ampa i ON nadoknadi te sitne greške i pri tom dodatno naforsira Buck stepene u smeru smanjenja viđene greške...
Reply
P.S.

Uvođenjem izvesnog histerezisa u merenje struje
.pdf   Merenje1.pdf (Size: 3,77 KB / Downloads: 12)   i 3 level modulacije u sinhrone Buck, moguće je obezbediti da do izvesnih snaga radi isključivo analogni amp, a preko neke definisane snage bi mu se pridružio power Buck stepen.
Mislim da bi to bio možda najbolji način jer pri manjim snagama sinhroni Buck ne bi uopšte radili i ne bi postojalo čak nikakvo prisustvo HF "zagađenja" vrlo niskih nivoa koji su najbitniji.

3 level modulacija bi se mogla izvesti tako što bi se stalno generisao signal od 50% pwm, iste frekvencije kao sa AD740x i napravili vremenski komparatori koji bi iznad određene razlike pokrenuli Buck stepene.

Interesantno, ali to bi se moglo izvesti na primer sa PLL 4046 i njegovim komparatorom 2.
Reply
Simulirao sam koncepciju po onom mom crtežu Dclasse sa potpomognutim VirtualGND sa ABclassom
koji bi imala na izlazu osim čvrtog regulisanog GND i residuo izlaza Dclasse (ostatak nepravilnosti rada Dclasse),
kako bi se od osnovnog signala na kraju cancelirala,
i imali bi što čišči signal izmedju izlaza Dclasse (jedan polumost)
i izlaza ABclasse (drugi polumost) odnosto što verniji pojačan signal inputa.

Kao što ste zapazili imamo zapravo FullBridge aktiv
i Pumpin efekt Dclasse je sada anuliran
jer ABclassa može to absorbirati svojom PID regulacijom i izlaznim polumostom koji radi Sourse/Sink.

Signal izmedju oba polumosta je "pročiščen" residua Dclasse i dobio sam rezultete nad očekivanjima.
THD Dclasse ponastavio sam na 0,1% @1KHz @1Wrms @8R0
THD Hybrida ispao mi je istim pogojima na manji od 0,006%!

Simulaciju moram malo doraditi, pošto sam samo lepio več sastavljene blokove iz moje nakrcate biblioteke,
Dclassu sam simulirao LM3886 vrlo malog THDja,
sa uguranim efektima 250KHz malim signalom trougla (osnovni signal se sovraponira tim trouglom)
i Pumping efektom @150Hz malim signalom kao neka forma trapezoidnog signala (ovog efekta ima malo kod maih izlaznih snaga)
...sve u svemu signal na izlazu simulirane Dclasse sa LM3886 izgleda kao da je došao iz prave Dclasse! :-)

Oduzimanje izlaznog atenuiranog signala iz Dlasse i ulaznog signala se radi brzim diferencialnim pojačavačem,
kojem dovedemo na jedan ulaz atenuiran izlaz iz Dclasse, (Dclassa ima svoje pojačanje A_Dclass)
a drugi ulaz dolazi iz inputa (ulazni signal) Dclasse preko PhaseShifter pojačavača,
kako bi na izlazu diff.pojačavača dobili samo SUM{svih nakupljenih smetnji Dclasse}
Tu se utrimuje amplituda oba signala (moraju biti iste amplitude) i PhaseShifterom da se poklope obe faze signala,
tek onda je izlaz diff.pojačavača zapravo samo smetnja.
OPamp diff.pojačavača ni da pominjem da mora imati sve excellent performanse, da i sam ne dodaje neke errore.
Inače dodat če jih ponešto sigurno, ali trebaju biti minorne.

Taj signal vodimo preko sklopa atenuatora na ulaz ABclasse (koja ima i svoje pojačanje A_ABclass)
i na njegovom izlazu imamo čvrst Virtual GND "koji pleše igru" residua Dclasse
i tako se izmedjusobno poništavaju jer opterečenje vidi samo pojačan signal kojeg smo doveli na sam ulaz našeg Hybrida.

Zaključak:
Mnogo podešavanja, !!!!!!

u najmanju ruku odustače svako ko nema:
-Dclassu koje več radi OK
-ABclassu koja ide do 1MHz (-3dB) i narovno da radi OK
-živaca i
-dobar 4ch osciloskop, baš toliko i sondi, signal generator,...

redosled podešavanja je inače vrlo jednostavan, pripreme svega malo teže,
poštela se nivoe atenuiranog signala iz izlaza Dclasse sa signalom ulaza preko PhaseShiftera da su istih-što identičnijih amplituda
onda se utrimuje PhaseShifter da se amplitude poklapaju,
izlaz bi trebao biti samo greška Dclasse, nekakva testera OSC freq Dclasse i nekih drugih residua, recimo pogreške zbog DeathTime , špiceve zbog sporosti BodyDiode mosfeta LS....

Na kraju se utrimuje još atenuacija/pojačanje ABclasse,
kako bi sa merenjem sa osciloskopom preko izlaza Dclasse i izlaza AB classe
(!!!da ne zaboravimo rastavni trafo napajanja osciloskopa ili baterijsko napajanje!!!
... da ne napravimo neki loop ozemljenja i kakojakvi BOOM!!!)
dobili što verniju repliku (pojačanu) ulaznom signalu u to Hybridno pojačalo.

Ako ima interesenta kako to radi,
postaviču simulaciju ili tu direktno ili na TinaCloud, pošto radi simulaciju vrlo dugo,
pogotovo primenom osciloskopa i gledanjem i utrimovanjem svih signala "ON-line"

LP
Dragan
Reply
@Macola,

Jeste!!! :-)

I u tom smeru i sam razmišljam, treba za nekoliko W izlazne snage pustiti da radi pojačalo u A ili ABclassi, samo,
bez "žviždurenja" @ nekoliko MHz SinhroBuck-a
...za sve puriste (ma tu sam i sam) FirstWATT-a extremno malog THDja.
Kasnije se zbog več višeg SPLa ne čuju toliko razlike... OK stvar diskusije,
staviti taj nivo asistencije Dclasse na nešto veči nivo (10W+)

Recimo:
u Aclassi cca 1W
onda u ABclassi do tih 10W+
šta je više potrebe po snazi "daj šta daješ!" :-)

inače Dclassa radila bi na nekih 1MHz+, DT mali, SiCMosfeti....
baš bi bilo zanimljivo pogledati taj izlaz iz takve same Dclasse i njegov THD
(same Dclasse ne cijelog Hybrida, pošto mu je Hybridu THD za nekiliko decimala manji od čiste Dclasse!
LP
Dragan
Reply
Pokušaču ovih dana staviti u simulaciju  ABclass MASTER + Dclass SLAVE koncepciju,

probaču jedino nekako simulirati VoltageControled to 1bit samper konverziju @1-5MHz CLK
pošto teško da nadjemo tačan SpiceModel tog konvertera AD740x.

Ako neko ima na umu kako tu konverziju uraditi, slobodno neka napiše, i mala idejica može asocirati na rešenje,
tipa BrainStorming...

12-04-2017, 04:02 PM
LP
Dragan
Reply
Dragane,

Ne mora tu raditi AD740x kao modulator (pošto onda class D mora raditi baš na visokoj frekvenciji). Može bilo koji oblik bang-bang modulacije samo da je galvanski rastavljen od baznog dela. (Sigurno je lakše diskretno izvesti 3 level mod.)

Vredi pogledati na primer MAX14850 kao rastavljač, jer može do oko 200V rastaviti i vrlo je jevtin i ima dva puta po dva kanala (u suprotnim smerovima) do 50MHz i dva dvosmerna kanala (za I2C) do 2 MHz, a bang-bang se napravi diskretno, pošto već u svakom slučaju moramo imati lebdeće napajanje...

---------------------------------------------

Pomenuo si u jednom od tekstova problem brzine analognog pojačavača...

Taj problem se svodi samo na dovoljan slew rate analognog ampa.

Ako bi smo na primer izabrali da analogni amp radi do 2W (što je puna kapa kod takve topologije), a iznad toga da mu asisitira class D, onda bi na 8R bila potrebna amplituda od max. 5.6Vpk.  

1MHz je onda dostižan sa svega 11.2V/uS slew rate analognog ampa, što i nije neki poseban problem za mnoge analogne amps.
Na primer, Bato MM diferencijalno razvija oko 38V/uS, a LME49810 na primer 50V/uS, 49830 39V/uS, što za ova poslednja dva u bridge znači sve to puta dva...

Sve korekcije koje vrši analogni amp su samo razlike u odnosu na ono što unese class D, a u pitanju su male amplitude napona koje zahtevaju visoku frekvenciju odziva analognog ampa. Pri malom dU su sasvim uobičajeni slew rate dovoljni.
Ono što je velike amplitude je već sasvim uobičajen i filtriran audio signal na Rload i ne zahteva specijalno visoku brzinu analognog ampa, a u okviru tog audio signala analogni amp ima HF ekskurzije po par volti maksimalno, bez obzira što mu je opšti swing velike amplitude.

Pozdrav,
Macola
Reply
Ono što zaboravih:

Glavninu struje obezbeđuju Buck konvertori class D stepena, pa analogni amp radi sa prilično malim strujama.

Ukoliko bi se na primer koristio Bato MM, više bi morao da se hladi zbog mirne struje od 120mA nego zbog onog što šalje zvučniku, odnosno prilično malo bi morao da se hladi.
Onda bi Bato MM sasvim slobodno mogao da se napaja sa čitavih 80V (+-40), što u kompletnoj bridge konfiguraciji (bato + class D) može obezbediti termogenih 360W na 8R (sa uračunatih 6V swing-a manje zbog analognog amp).

Pozz
Reply
(12-04-2017, 06:37 PM)Macola Wrote: Ono što zaboravih:

Glavninu struje obezbeđuju Buck konvertori class D stepena, pa analogni amp radi sa prilično malim strujama.

Ukoliko bi se na primer koristio Bato MM, više bi morao da se hladi zbog mirne struje od 120mA nego zbog onog što šalje zvučniku, odnosno prilično malo bi morao da se hladi.
Onda bi Bato MM sasvim slobodno mogao da se napaja sa čitavih 80V (+-40), što u kompletnoj bridge konfiguraciji (bato + class D) može obezbediti termogenih 360W na 8R (sa uračunatih 6V swing-a manje zbog analognog amp).

Pozz

Sve mi je jasno nego jasnije... :-)

Zadržao bi se na Sigma-Delti modulacije i konverzijom 1bit OUT @ min 1MHz sa minimalnim DT koliko podnesu izlazni Mosfetovi (one koje odaberemo), jer bi tako imali i najmanji THD Dclasse,
što i želimo na kraju,
znači obilato snage, a u suštini je PID ABclasse Master (pak koji bio na kraju) u tih prvih par wata izlaza zapravo pravi MASTER.

SR treba vidjeti koliko zadovoljava, i jeste, :-)
male če to biti amplitude struje ABclass pojačala, ali vidim (možda nevidim!?...) trebamo veliki SR - veliki BW,
zato sam spominjao visok BW ABclasse (proporcionalno SR...BW)
I sama AB classa treba da radi do barem 1MHz, ako upotrebimo nekoliko KHz Bang-Bang obične-histerezne modulacije...
Ako idemo nižim freq, opada BW i SR, ali narasta nam onda THD... DT nam je onda veliki naspram semplinga!

Ja bi stvarno išao na višu freq, upotrebom SiC Mosfeta
(jeftinih , šta se nadje... recimo http://www.rohm.com/web/global/datasheet/SCT3120AL )
izbegnemo špiceve zbog RecoveryTima BodyDiode LS, i brzi su, lagani za drivanje... za par evriča više, za par!
Tu treba startati bezkompromisno i na max performans kvalitete...

Ako za to potrošimo 20€ za drivere i mosfete
... malo je to ako spustimo THD i samu neutralnost odziva na minimum, ....za par decimala nižu!
LP
Dragan
Reply
Simetričnost izlaza ABclasse zapravo nema veze zbog globalne NFB oba polumosta ABclasse,
u svojoj domeni održat če izlaz kao repliku ulaza
zbog resistivno -kapacitivno-induktivnog opterečenja,
...dok ne počinje klippovati izlaz ABclasse nezavisno od kojeg opterečenja več.

ali svejedno bi dodao tu malu razliku Rsense i na drugi polumost, tako če biti do klippinga stvarno podjednaki,
u normalnom radu (ispod max) svakako ta razlika nema veze, inače reagovat če prvi taj sa večim Rout+Rsense
večom potrebom po NFB reagovanju.
LP
Dragan
Reply
Mislim da ti je bolji ovaj SiC:

https://www.google.rs/url?sa=t&rct=j&q=&...7R0o0bz3iv

Košta isto kao taj, ima lakši gejt, manji Rds_on, za viši napon je....

https://www.google.rs/url?sa=t&rct=j&q=&...2IvVPBPfxm
Reply
Nema ga na lageru na DigiKey ali ima na Mouser:

https://eu.mouser.com/ProductDetail/Wolf...GmBg%3D%3D
Reply
Zaboravih:

Wolfspeed C3M generacija ima normalan gate drive 0-15V kod napona manjih od 400V i -4 do 15V kod napona preko 400V.

Taj Rohm treba specifičan drajver za 18V.

Pogledaj malo njihovu paletu SiC mosfet.
Reply
OK
idemo u startu na višu freq, 1MHz+
Sic Mosfeti imače minorno veči Rds_ON LS disipaciju, ali zato nemamo špiceve zbog kašnjenja Recovery tima Body diode
znači več tu manji THD
DT imačemo naspram radu SinhroBuck više freq manji, i zato opet manji THD
nivo uključenja Dclasse biče relativno visok, imačemo na prvim nekoliko Wata snage i tu manji THD (nema Dclasse)
uguramo još ABclassu u višu bias Aclasse, ...i tu manji THD
Toliko o tehnološkom vidiku "neutralnosti" topologije,
a ostalo audiofilsko posmatranje i utiske pustičemo za koji sledeči skup KG20xx (nadam se na 201x ! :-) )
LP
Dragan
Reply
Šteta što se više ne proizvodi LME49810 :-(
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)