Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Povezivanje hub motora
#1
Jel imao neko iskustva sa upravljanjem ovim cudom preko arduina ili RPi-a (ne code, vec vise wiring, tj. cemu koja od ovih zica sluzi...)

[Image: CCK57K5OTjOcpcX47h208A.png]

Da li za "voznju" ovoga treba imati i zaseban H-Bridge drajver da bi mogao da gura u oba smera ili obicno ima neka interna elektronika za to? Ja ako sam lepo video na netu, ove 3 desno su za napajanje i smer. A medju ovim levo je kontrola brzine i kocenje?

I finalno pitanje, da li se ovde moze kontrolisati predjeni put kao kod recimo step-motora?
Reply
#2
U pitanju je BLDC motor.
Tri debele = tri faze od motora
Pet tankih na konektoru = priključak od Hall senzora (bez koga BLDC ne može da radi)

Sa ovim bi trebalo da ga pokreneš:
https://www.aliexpress.com/item/350W-36V...ff376dd222

Da bi znao koliko kretanje si izvršio morao bi postaviti enkoder.
Kod stepera možeš znati i bez enkodera, ali NE i kod BLDC i ostalih motora.

Pozz
Reply
#3
Aha, znaci to mu dodje ovo:

[Image: bee5e8539555f7b35cf52bed301098e6.gif]

Gde Hall-Senzor sluzi da detektuje na osnovu EMF-a u kojoj je poziciji motor, kako bi onaj enkoder znao kad koji mosfet da iskontrolise i pogura dalje motor...

Ako bi imao dva ovakva tocka, da li je potrebna neka posebna izolacija kod ovih hall-efect senzora, tj. pozicioniranje da ne utice pozicija jednog tocka na drugi hall-efect i sl. (mislio sam da probam na rastojanju od nekih 50-60cm izmedju tockova)

[Image: brushless-dc-motors-nobrushes.jpg]

...ili je senzor vec fiksiran i ne treba da brinem o tome u ovom slucaju (bar je tako ilustrovano ovde na slici)?
Reply
#4
Ne detektuju hall senzori EMF,  već magnetno polje od zasebnog megneta na drugoj strani rotora.
Ovako nešto:
[Image: fig12.png]

A konekcija izgleda ovako:

[Image: BLDCMotorWiringDiagram.JPG]

***
Enkoder postoji  (dodaje se opciono)  samo situaciji kada trebamo pozicionirati BLDC motor.
Tada servo drajver koristi i signale sa hall senzora i signale sa enkodera.

Ako treba samo pokrenuti BLDDC motor željenom brzinom u bilo kom smeru,
to radi BLDC kontroler i to samo na osnovu izlaznih signala sa hall senzora.
Reply
#5
Hvala @Zelja, jel imas mozda samo jos i primer za onaj eknoder za wiring sa arduinom ili RPi-em? Smile
Reply
#6
Koji enkoder ?
Reply
#7
(09-04-2017, 08:04 PM)Želja Wrote: Koji enkoder ?

Ah pardon, mislio sam da si u postu iznad ovo okacio kao enkoder, sad videh da je kontroler. Mada ne bi skodio wiring i za njega Smile
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)