Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aktiviranje kontaktora
#1
Kako to da za razliku od relay-a za koje uvek pise koji napon je potreban za aktivaciju, za kontaktore ne pise nista, tj. bar ja nisam video ni za jedan na Ali-u ni na Ebay-u.

Npr. za ovaj ovde?
Reply
#2
Pise na slici, 230V/50Hz
Reply
#3
Aha, okk, hvala Vojine, a jel moz onda ovako da se on upravlja?

[Image: rlP8efadQAOcOLXQ092ZGQ.png]

Znaci sa kontrolera preko ovog S108T02 SSR-a ovako na kontaktor? 
Ne vidim (verovatno opet ne gledam gde treba Smile) i kolku struju vuce coil kad se aktivira, pitam zbog releja da bi znao koji je dovoljan (ako ovo gore pije vodu).

I dal ova D2 treba da ostane, mislio sam prvo da ostavim obican relej, pa sam je stavio, ne znam dal treba za SSR releje?
Reply
#4
Struja spulne je mala. Kolo koje si predlozio je komplikovano i ima suvise komponenti. Najjednostavnije je da ga pobudis pomocu releja.
Reply
#5
A zašto ne upotrebiš samo solid state koji ima izlaznu struju od 25A ?
Pri tom isti SSR direktno otvaraš sa TTL nivoima iz MCU.

Recimo ovako nešto:
https://www.aliexpress.com/item/1-pcs-SS...607ccc4cc2
Reply
#6
Imaju i oni mini SSR 2A 240V, mogao bi i on da aktivira kontaktor.?
Reply
#7
(08-20-2017, 07:55 PM)Makso Wrote: Imaju i oni mini SSR 2A 240V, mogao bi i on da aktivira kontaktor.?

SSR nema pitrebe da aktivira kontaktor. On se koristi umesto kontaktora. Biras jedno ili drugo. Ovo sto je Zelja predlozio moze da se pobudi direktno sa MCU-a. Sa opto trijakom se stvar izuzetno komplikuje, jer je potreban i zero-crossing i periodicna aktivacija u nuli pozitivne i negativne poluperiode da se ne bi iskljucio. Zato sam rekao da je relej najjednostavnije resenje.
Reply
#8
(08-20-2017, 08:26 PM)vojinilic Wrote: Zato sam rekao da je relej najjednostavnije resenje.


Kada bi znali kakav potrošač i koje snage @vsavic želi da kontroliše sigurno bi odredili i najoptimalniji predlog.

Kontaktori znaju biti nezgodni tamo gde ima elektronike (a biće je) jer u trenutku ISKLJUČENJA dolazi
do velikog prenaponskog šiljka koji ume da obori MCU. Naravno da postoji lek za ovu pojavu ...

Ali hajde da ne nagadjamo !
Reply
#9
(08-20-2017, 08:38 PM)Želja Wrote:
(08-20-2017, 08:26 PM)vojinilic Wrote: Zato sam rekao da je relej najjednostavnije resenje.


Kada bi znali kakav potrošač i koje snage @vsavic želi da kontroliše sigurno bi odredili i najoptimalniji predlog.

Kontaktori znaju biti nezgodni tamo gde ima elektronike (a biće je) jer u trenutku ISKLJUČENJA dolazi
do velikog prenaponskog šiljka koji ume da obori MCU. Naravno da postoji lek za ovu pojavu ...

Ali hajde da ne nagadjamo !

Mislim da je u pitanju nesto jednostavno. Ne mogu da tvrdim, ali po temi bih rekao da jeste. Inace, ako se lepo urade snaber kola i sredi MCU, nikada ni jedan kontaktor ne moze da obori MCU. Ja nikada nisam imao sitiaciju da mi neka energetika oara MCU.
Reply
#10
Ako NE postoje snaberi ili TVS na špulni releja 220VAC, kontaktoru 220VAC ili bilo kom drugom kalemu prilikom ISKLJUČENJA redovno bude problema !

Ko ne veruje neka proba "Macolino tandrkalo"
Evo prenosim deo njegovog teksta sa ES foruma :
.....

Sasvim se slažem da mnogo toga na stolu divno radi a na licu mesta malo teže.

Vrlo jednostavan test stabilnosti nekog kontrolera je povezati neki stari kontaktor sa špulnom od 230VAC, na istu mrežnu priključnicu odakle se sam kontroler napaja, bez snubber, napojiti samu špulnu kroz jedan od mirnih kontakata...

Kada se to uključi počeće da skakuće po stolu i radi poput nekog vibratora, sa snažnim varničenjem na tom mirnom kontaktu.
Pošto u takvim uslovima taj mirni kontakt vrlo brzo strada (tek par radnih sati života), zato sam rekao stari kontaktor kog nam nije žao.

Ako kontroler ne padne ili ne zaglavi program posle 5 sekundi, znajte da ste napravili veoma stabilnu napravu u svakom smislu. Od napajanja do ispravnog rutovanja veza.
Reply
#11
Zeljo, nisam pricao o snaberima, posto ih podrazumevam. Inace, snaberi su kriticniji na kontaktima nego na spulni. Uglavnom se i stavljaju na kontakte, a ne na spulnu.
Reply
#12
Sam MCU još kako - tako podnosi ne prigušeni kalem na 220V AC ali LCD dispelej - Nikako !!!
Odmah počne da brljavi ispis na LCD displeju, iako MCU nije oboren.

***
Izvinjavam se - malo sam otišao u OFF, ali smatrao sam ovo korisnim u okviru teme.
Reply
#13
(08-20-2017, 08:38 PM)Želja Wrote:
(08-20-2017, 08:26 PM)vojinilic Wrote: Zato sam rekao da je relej najjednostavnije resenje.


Kada bi znali kakav potrošač i koje snage @vsavic želi da kontroliše sigurno bi odredili i najoptimalniji predlog.

Kontaktori znaju biti nezgodni tamo gde ima elektronike (a biće je) jer u trenutku ISKLJUČENJA dolazi
do velikog prenaponskog šiljka koji ume da obori MCU. Naravno da postoji lek za ovu pojavu ...

Ali hajde da ne nagadjamo !

@Zeljo, nije u pitanju ni jedan specifican potrosac, mislio sam vise generalno kako bi islo da se kontrolise linija sa MCU-a preko kontaktora. 
Inicijalno sam i mislio samo da idem sa SSR-om, medjutim na par mesta nadjoh da preporucuju kontaktore, pa sam mislio da na svom PCB-u odradim logiku za trigerovanje istih, a da opet kao fallback da mogu da se koriste samostalno.
Reply
#14
Ok je da ideš na varijantu sa kontaktorom.
SSR vs Kontaktor - da ne ulazimo sada u tu priču.

Sve što ti treba gledajući od izlaznog pina MCU je jedan NPN tranzistor
čiji kolektor otvara mali pomoćni relej (napr 12V špulna ) izlazna opteretivost
tog releja je nebitna ( Vojin ti je već rekao) i sa tim kontaktima otvaraš spoljni kontaktor.

Ovako:


Korisna tema:
http://www.elitesecurity.org/t482695-0-O...kontroleri

***
Dioda paralelno špulni relejčeta 12V DC je OBAVEZNA !
Reply
#15
(08-20-2017, 09:32 PM)Želja Wrote: Ok je da ideš na varijantu sa kontaktorom.
SSR vs Kontaktor - da ne ulazimo sada u tu priču.

Sve što ti treba gledajući od izlaznog pina MCU je jedan NPN tranzistor
čiji kolektor otvara mali pomoćni relej (napr 12V špulna ) izlazna opteretivost
tog releja je nebitna ( Vojin ti je već rekao) i sa tim kontaktima otvaraš spoljni kontaktor.

Ovako:


Korisna tema:
http://www.elitesecurity.org/t482695-0-O...kontroleri

***
Dioda paralelno špulni relejčeta 12V DC je OBAVEZNA !

Ok, ali ako izuzmemo cinjenicu da je ovo bespotrebno rasipanje delova, da li bi ovo moglo da radi ovak kako sam inicijalno stavio, dakle SSR i kontaktor zakacen na njega?
Reply
#16
Može da radi tako.

Samo ne zaboravi da ti je potrebno jedno izolovano napajanje više da bi Q6 bio galvanski odvojen.
Iako ne vidim razloga za takav koncept ?!?
Šta će ti uopšte PC817 ? - mogao si odmah sa MCU otvoriti S108T02

Kao što Vojin reče - ima viška delova !
Reply
#17
(08-20-2017, 09:55 PM)Želja Wrote: Može da radi tako.

Samo ne zaboravi da ti je potrebno jedno izolovano napajanje više da bi Q6 bio galvanski odvojen.
Iako ne vidim razloga za takav koncept ?!?
Šta će ti uopšte PC817 ? - mogao si odmah sa MCU otvoriti S108T02

Kao što Vojin reče - ima viška delova !

Ostalo mi je od prethodnog crteza kad sam imao obican relej na 12v Smile

Ono SPS sam stavio da bude separate power supply, koji je tad bio 12v. 
Za S108T02, da li bi mi i dalje trebala ona D2 dioda?
Reply
#18
(08-20-2017, 10:05 PM)vsavic Wrote: Za S108T02, da li bi mi i dalje trebala ona D2 dioda?

Nije potrebna, ali i ne smeta !

Dioda D2 je potrebna samo kada umesto SSR koristiš malo relejče za pobudu kontaktora
(što si i pitao kao mogućnost)
Reply
#19
(08-20-2017, 09:12 PM)vojinilic Wrote: Zeljo, nisam pricao o snaberima, posto ih podrazumevam. Inace, snaberi su kriticniji na kontaktima nego na spulni. Uglavnom se i stavljaju na kontakte, a ne na spulnu.

Dielektrična čvrstoća vazduha iznosi oko 3000V/mm u zavisnosti od relativne vlažnosti.
Pretpostavimo da je taman toliki razmak izmedju kontakta na releju kojim uključujemo spoljni kontaktor.

Svaki kalem kada mu naglo prekinemo struju nastoji da porastom napona na svojim krajevima zadrži sopstveno magnetno polje. Napon kod idealnog kalema bi dostigao beskonačnu vrednost. U praksi nema idealnog kalema, i naponski šiljci prilikom isključivanja kalema su reda nekoliko KV u jako kratkom trajanju.

RC član na kontaktima releja NE može "pokupiti" taj prenapon i nije mu to ni cilj.
Cilj snabera na kontaktima je da sačuva same kontakte od erozije.

Ako je taj prenaponski šiljak dovoljno veliki da probije ( jonizuje ) vazdušni pojas izmedju kontakata tada imamo problem na strani elektronike.
- Počinje da brljavi. Stvara se zatvoreni krug.
U špulni kontrolnog releja se tada indukuje prenapon i prenosi na ostale komponente na PCB.

Paralelno špulni kontaktora su veoma efikasne TVS diode.

***
To su dve potpuno različite stvari - Snaber na kontaktima i snaber na špulni.
Probaj onaj Macolin test pa ćeš videti koliko se postiže snaberom na samoj špulni.
Reply
#20
Nisam hteo da se mešam u temu da ne ispadnem mirođija u svakoj čorbi.
Ali, evo me da je zakiselim Smile
Ako vrsta potrošača dozvoljava, i ako nisu baš velike struje koje bi izazvale
veća grejanja SSR je naj rešenje. Pouzdan bezšuman, uz mogućnost baš
čestih on off.
E, sad ako su neki čudni potrošači, ograničeni prostor bez mogućnosti  da se
postave hladnjaci, vrlo retko uključivanje ili povišena temperature okoline tu
je prednost na strani kontaktora.
Za sve regulacije temperature uvek postavljam SSR jer može svake sekunde
da ide u on off. Koliko znam imaju u sebi urgrađen neki snuber, a kako idu
uvek od i do nule i nema nekih problema.
Kontaktori traže snubere na sve strane, i po svakoj fazi i na kalemu. Pravio
sam tajmere za TA peći sa kontaktorom i sedmodnevnim tajmerom od 7 $,
i dok nisam nagurao gomilu kondenzatora baš često resetovao program pri
isključenju i to baš od kalema.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)