Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kad HDD otkaže
#41
Pa to zavisi od brzine mreže, ako je mreža 100Mbs, ovo je maksimum koji možeš da izvučeš. Sa druge strane, ako imaš 1Gbps ili 10Gbps, onda nešto nije kako treba. Smile

EDIT: Inače, po mom mišljenju treba razmisliti od 1Gbps LAN mreži, trošak je minimalan, kablovi moraju da budu 5e, što je manje više standard, jedino switch mora da se promeni, a noviji računari uglavnom podržavaju 1Gbps, ako neki i ne podržava, kartice su jeftine dosta jeftine.
Reply
#42
CAT5E da, ali CAT5 nije za 1Gbps mrezu tako da treba obratiti paznju na slovo "E" koje pravi razliku...

Moj savet je za gigabitnu mrezu koristite minimum CAT6... cak i patch kablove koje koristite da budu CAT6 ako hocete gigabitnu mrezu...

Inace slazem se da treba prelaziti na gigabitnu pogotovo ako je u igri neki storage... switchevi su relativno jefitini a ja sam na limundo kupio Linksys gigabitni 8-protni upravljivi switch za 500 dinara... doduse neispravan ali kod njih je klasicna boljka kondenzatori koji procure i samo se oni zamene i sve sljaka kako treba... Uzeo sam vec 2 ovakva, ista boljka isto resenje i oba rade vec 2 godine bez prestanka... lovite neispravne Linksys gigabitne switcheve sa metalnim kucistem i za male novce ste se obezbedili duzi vremenski period... Smile
Reply
#43
Apsolutno se slažem da je Gbps mreža sada veoma pristupačna, ali ja imam jedan problemčić pa evo zašto još uvek nisam to još implementirao.

Prvo jedna napomena Smile Ovo nemojte pokušavati niti raditi na ovaj način! Nije propisno rešenje!

Sa drugog sprata vodim JEDAN UTP kabl CAT5E, koji je davno postavljen do podruma. Kako sam razmeštao i menjao topologiju mreže kada sam uveo optiku za internet ja sam kroz isti UTP kabl morao da spustim signal sa ulaznog rutera na drugom spratu na mikroTik ruter koji je u podrumu, pa onda nazad vratio mrežu na drugi sprat. Koristio sam 2 parice za spust, a 2 za vraćanje nazad. To je moguće za 10/100MBps ali za Gbps je potrebno 4 parica za jedan link.
Znam, reći ćete, nije profesionalno i nije dobro rešenje, ali je bilo "samo za par dana da premostim" i evo ostade to rešenje više godina Sad

Moraću uskoro da to uradim kako treba, jer ipak se oseti Gbps mreža.
Reply
#44
Tako sam i ja "premostio" patch kabal na serveru (iz par postova iznad) i zaboravio da vratim dok me euronymous nije pitao za brzinu i kad sam proverio brzinu upalila mi se lampica da nesto nije ok i da nisam ni vratio CAT6 patch kabal Smile Eto koliko jedna "sitnica" utice na brzinu mreze... Smile

Ako ti je taj kabal do podruma postavljen kroz rebrasto crevo onda samo provuci drugi i miran si... a ako nije............. stemajz u ruke i prostemuj za novi kabal... Smile
Reply
#45
NFS i samba se razlikuju u arčenju resursa CPU, samba je jednojezgrani proces i vrlo lako usija procesor, zato se insistira da CPU bude 3GHz i brži, dok je NFS ležerniji po tom pitanju, a transfer dalje kroz mrežu zavisi od čipova u karticama, kablova, rutera, svičeva...

Pitao sam da li je samba ili NFS jer me interesuje kako se D410 bori sa sambom, ništa drugo.

Huh  Uh al ste me štrecnuli, prošle godine sam radio struju u stanu, pa reko` kad već sve kopamo da postavim i mrežne kablove (ne jedu `leba u zidu) i zaboravim da li sam metnuo cat5 ili 5e. Išao sam sad da skinem jednu utičnicu i vidim da su cat5e.  Zjeee Trt Milojka
"Ako kaniš pobjediti, ne smiješ izgubiti" - Grunf
Reply
#46
@pakonja
U vezi Hackintosa i kompatibilnog HW-a, vidi ovaj link:
https://www.tonymacx86.com/buyersguide/a...therboards

Ja razmatram jednu "ozbiljnu" konfiguraciju sa GIGABYTE GA-Z270-HD3P + i7-7700 procesorom i verovatno M.2 storage-om za primarni disk ...
Reply
#47
Večeras sam našao još malo vremena da se "poigram" sa NAS-om koji sam podigao na HP DC7900. Mogu vam reći da Open Media Vault sa dodacima koje sam pronašao može veoma dobro da iskombinuje razne alate koje inače često koristimo.
Trenutno sam veoma zadovoljan radom:
Deluge torrent
miniDLN-a
VirtualBox

To radi veoma, veoma dobro. Posebno me je zaintrigirao ovaj poslednji jer sam uspeo lagano da instaliram Ubuntu koji bih koristio za pretraživanje net-a u safe modu Smile E, sad... na ovoj mašini sa Celeron CPU i 2GBy RAM-a malko sporije radi Smile

Međutim, veoma mi je primamljiv ovaj računar koji sam našao na oglasima, a cena nije uopšte loša... ma se nešto razmišljam možda uzeti ovu makinu i poterati NAS + OS na njoj i eto rešenja za sve potrebe jedne kućne multimedija + storage...
http://www.kupujemprodajem.com/Lenovo-A5...r_id=45593
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)