Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Raspberry Pi - User Interface
#1
Da li je moguce da se na RPi-u bez nekih vecih modifikacija po linux-u da se sakrije onaj tekstualni deo prilikom bootovanja i kasnije da se samo ucita custom app umesto celog sistema, tj. da se ne prikazuje menu, niti da se daje neka opcija da moze da se ubije app i sl. bukvalno da taj RPi bude prikovan samo za tu custom app?

Tj. da se ispravim, mozda i nema potrebe za sakrivanjem icega, mozda ima neka druga fora sa renderovanjem custom aplikacije koja samo treba da bude vidljiva na touch screan-u.
Reply
#2
Heh, zanimljiva pitanja ...

Onaj prvi deo kod boot ne mozes da sakrijes bez cackanja i re/konfiguracije kernela, ima dobrih paketa za custom kernel konfiguraciju gde svako pojedinacno parce HW i SW konfigurises, ima cak i varijanti Linuxa koji rade iz RAM-a, ali to sve ako se uhvatis modifikacije kernela ili instalacije neke druge distribucije.
https://buildroot.uclibc.org/

Drugi deo pitanja oko APP, ja sam resavao sa OpenBox, to se podigne umesto GUI, klot sistem gde imas samo terminal i recimo Chrome Browser u kome mozes da poteras svoju neku JS baziranu aplikaciju (Node/Angular/React) ili malo ozbiljniji pristup sa Kivy Python frejmwork za GUI i Touch:
https://kivy.org/#home

E sad, kad krenes malo dublje da kopas po RPi, naicices na cuveni "arm-none-eabi-gcc", sto je krajnje zanimljivo jer je to isti kompajler koji se koristi za npr STM32, sto znaci da mozes da napises bas "custom custom" aplikaciju direktno na procesoru bez Linuxa Smile
Kada se to malo razradi onda se dolazi do BeagleBoneBlack koji opet istu bazu koristi ali ima jos dva mega brza MCU u sebi koji tek svemu ovome daje jos jednu novu dimenziju!

Dalje oko RPi, opet se svodi na kernel i velicinu zauzeza OS na uSD storage, moras dobro da vodis racuna oko tih kartica i sta se na njih pise ako planiras da pustis tu spravu u eksploataciju, kartice se trose tokom vremena, ima ih raznih ali za industriske uslove cene kartica su oko 100E za 8GB "single layer memory".

Inace mogu opet da preporucim FRAM, probao na RPi, radi "Fero-menalno" : )
To koristis za smestaj svojih bitnih podataka za aplikaciju, sve ostalo "mo'z da nestane" Smile
Takodje jedina vrsta memorije koja moze da se upisuje vise od 10M puta, moze daaaaaleko vise, imao sam konkretan zahtev za obican "brojac", bez FRAM nista!

Cak Pored FRAM u mojoj konfiguraciji imam jos jedan klasican FLASH 2Mbit gde recimo cuvam program masine (dodatno i backup programa - zipovan sa checksum), dakle moje bitne stvari su sve van uSD kartice sto mi olaksava gomilu stvari i totalno sam nezavistan od OS i sadrzaja na uSD kartici, mogu da postavim drugi OS sa mojim programom i da on nastavi tamo gde je stao!
Reply
#3
Jedan odlican pregled oko BuildRoot vs Yocto (Embedded Linux build systems), uvod oko te tematike.

---
Embedded Linux build systems
Goal is to build a complete, customized, embedded Linux system
Root filesystem, toolchain, kernel, bootloaders
Build from scratch from source
Using cross-compilation
Very actively maintained and developed projects Widely used in the industry
Well documented, training courses
Free software


Attached Files
.pdf   belloni-petazzoni-buildroot-oe_0.pdf (Size: 793,44 KB / Downloads: 6)
Reply
#4
Hvala Miki, pogledacu sve ovo.
Reply
#5
Pogledaj, obimna je tema, RPi je pravi mali PC racunar, kada vozis ceo Linux Mate ili slicno onda moras da se prilagodis tim uslovima, u sustini je sve dostupno samo moras da poznajes Linux da bi to sve skockao kako treba.
Multi Touch hoce da luduje malo ako radis sa JS, u Angular 1 sam silne probleme imao sa Multi Touch, morao sam drugacije da resim neke stvari i zaobidjem to, React jos nisam probao, to bih voleo da vidim prakticno na RPi kako radi.
Reply
#6
I jos ovo, RTC sa baterijom moras da obezbedis ako ti taj RPi radi u mrezi bez WAN ili ako radi offline, tj u mrezi bez pristupa NTP serveru.

Ja sam za moje potrebe napravio "mother board", tu smestio sve te periferije, RTC, EE, FRAM, Expandere, napajanje i to povezujem sa RPi preko 40-pin konektora, sve pinove sam izveo i napravio cak mali raster prostor gde mogu da dodam jos nesto ako mi zatreba. To je neka baza koja ide uz RPi svakako, aplikacija samo treba da kontrolise te resurse, cak sa druge strane 40-pin konektora i ne mora da bude RPi, moze bilo koji drugi racunar samo da se ispostuje interkonekcija porta.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)