Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elektrodistribucija i kvalitet usluga
#21
Kod mene je problem što ta jedna faza koja je oko 180V vodi praktično kroz šumu, ali naravno ovima ne pada na pamet da dođu i da oslobode žice, pa mislim da im se više isplati da plate nekome da to sredi nego da imaju konstantne gubitke. Ali ne vredi da čovek zove... Dešavalo mi se da priključim neki transformator na ovu fazu od 250V, a on zuji kao osica, još su stariji transformatori motani za 220V, a ne za 230V.
Što se mene tiče ja sam za da se nešto preduzme, ako neko ima ideju. Smile
Reply
#22
Jedno od resenja je da se upotrebi trofazni transformator i da na njemu ima vise sekcija, jedna recimo sa direktnih 230V a ostale sekcije da se iskombinuju u visepulsni ispravljac (ono sto BeliNinja spominje) i da se odatle dobije DC ispravljen napon koji u 90% slucajeva moze da ide direktno u potrosace tj svi potrosaci koji imaju SMSP u svom napajanju mogu da rade sa DC ulaznim naponom.
Moze da se prikljuci i osciloskop, sve ce raditi sem AC-line trigera ako nekome bas to zatreba ...

Jedina olaksavajuca stvar sto kod nas je trofazna struja relativno dostupna, ne postoje ultra-specificni zahtevi oko papirologije da se dovede trofazna instalacija, probajte to u USA da uradite, ima da vam traze "FT1P" i jos 150 drugih papira, gdrdne takse i inspekcije izlaze, retko ko ima u kuci trofaznu struju, stan tek nikako!
Reply
#23
(07-02-2017, 11:29 AM)mikikg Wrote: Jedno od resenja je da se upotrebi trofazni transformator i da na njemu ima vise sekcija, jedna recimo sa direktnih 230V a ostale sekcije da se iskombinuju u visepulsni ispravljac (ono sto BeliNinja spominje) i da se odatle dobije DC ispravljen napon koji u 90% slucajeva moze da ide direktno u potrosace tj svi potrosaci koji imaju SMSP u svom napajanju mogu da rade sa DC ulaznim naponom.
Moze da se prikljuci i osciloskop, sve ce raditi sem AC-line trigera ako nekome bas to zatreba ...

Jedina olaksavajuca stvar sto kod nas je trofazna struja relativno dostupna, ne postoje ultra-specificni zahtevi oko papirologije da se dovede trofazna instalacija, probajte to u USA da uradite, ima da vam traze "FT1P" i jos 150 drugih papira, gdrdne takse i inspekcije izlaze, retko ko ima u kuci trofaznu struju, stan tek nikako!

Ali u USA nemaju problem da im napon bude -30% osim mozda negde u nekom piszdikovcu (mada sumnjam u to) i za uvodjenje monofazne struje ne traze FT1P, bandere i samonosece kablove od najblizeg prikljucka...
Reply
#24
Ja sam rekao samo da je to jedina olaksavajuca stvar, sve ostalo nije olaksavajuce Smile

Trofazna instalacija je "zakon", to je trenutno najbolje resenje na planeti i to 230V tj 380V instalacije za "lokalnu" upotrebu, tu treba samo da se "nastavi" prica Tesle i Ćuka i da se pametno iskoriste ti resursi.
Lagano svi koji nemaju trofazne instalacije upadaju u probleme jer ne mogu da prenesu efekasno velike kolicine energije a trebace im sve vise toga, zbog elektricnih automobila!

Automobil Teslu ces u USA moci da full napunis tek za jedno 20-ak sati sa njihovom instalacijom, u rodnom mestu Nikole Tesle ce se taj automobil sa Ćukovim punjacem napuniti za jedno 3 sata i to sa faktorom snage 0.99 Smile

https://youtu.be/7h9fVpDhFb0
Reply
#25
Tačno Miki,

Kod nas je trofazna instalacija "standard" i za domaćinstva, i to je ono što je dobro Smile
Koliko bi imali "male privrede" u zemlji da je drugačije ?

Kada odete u bilo koju prodavnicu elektromaterijala, trofaznu utičnicu možete naći samo od domaćih proizvodjača.

Ako kupite za kuću sve ostalo od recimo Legrand, Schneider ili bilo kog drugog inostranog proizvodjača,
trofazne utičnice morate uzeti domaće !
Reply
#26
I malo šale - naravno Smile
http://vukajlija.com/trofazna-i-petofazna-struja/80911
Reply
#27
(07-02-2017, 01:02 PM)Želja Wrote: Tačno Miki,

Kod nas je trofazna instalacija "standard" i za domaćinstva, i to je ono što je dobro Smile
Koliko bi imali "male privrede" u zemlji da je drugačije ?

Kada odete u bilo koju prodavnicu elektromaterijala, trofaznu utičnicu možete naći samo od domaćih proizvodjača.

Ako  kupite za kuću sve ostalo od recimo Legrand, Schneider ili bilo kog drugog inostranog proizvodjača,
trofazne utičnice morate uzeti domaće !

Hmmm ovo nisam primetio Big Grin
Reply
#28
Jos kada bi usvojili 400Hz standard, ih gde bi nam kraj bio Smile

Ozbiljne laboratorije imaju svoje interno napajanje trofazno na 400Hz, svi instrumenti prilagodjeni za to, to je milina kako radi.
Reply
#29
I ja zivim na selu ali nemam nekih velikih nestanaka struje mogu reci da je stanje redovno, kod mene je problem sto su faze jake uglavnom 240V neki put i vise a zimi mozda manje 230v pa do granice normale 220v samo ne mozemo sijalica da se namenjamo Smile , koliko ja znam meni struja stize iz Kraljeva bar sam tako informisan   Kraljevo-Arandjelovac-Ja Smile
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)