Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elektrodistribucija i kvalitet usluga
#1
Dosao pre nedelju dana u zavicaj, i vec za ovih 7 dana koliko sam u selu mozda je prosao jedan dan samo da nije bilo prekida u napajanju elektricnom energijom. A zadnja 2 dana prekidi su takvi da struja nestaje-dodje par puta na po 1-2 sec, i tako 5x uzastopce i onda nestane na po pola sat, sat, i iskreno deluje kao da ce sve po kuci da pocrkava, zamrzivac, frizider, tv, klima... (ovo govorim za jug (okolina Leskovca)). Kakva su vasa iskustva po ostalim delovima?

Verujem da je vecina ovde po gradovima, i da nema toliko izrazene ove probleme, ali me cisto zanimaju vasa iskustva.

Ja npr. dok sam bio u Nisu zadnjih par godina, ove probleme nisam imao ni jednom skoro. Ili je ima ili je nema, ali nije bilo ovakvih zezancija.
Reply
#2
Nesto slicna ( blaza ) situacija ti je kod mene  Undecided zivim na selu i desava se  da bar jednom u nedelji dana nestane struje , nekad to  bude vise puta nedeljno nekad jednom ...

Ako npr mnestane po danu onda se desava upravo to sto si ti naveo dolazi u prekidima cas je ima cas je nema , ako nestane tokom noci e onda laku nooooc   106  ili nedodje uopste do ujutru illi dodje ali nakon nekoliko sati tj oko 2 3 ujutru.

Tako ti je to kad zivis na selu druze ,  da bi telefoniro idem kod bunara tu mi jke najaci signal , struje cas ima cas nema a internet e tek o tome mogu do sutra da brbljam  Tongue to se upucavaju pristupne tacke , cudesa , antene , pufne za frezenkovanje .... sta ces  Confused
Reply
#3
ista iskustva su u okolini Zemuna, od pre par godina -ali identična. imao sam utisak kao da neko želi da "pomre" što više uređaja pa da privreda na neki način krene u smislu "svako zlo za neko dobro". juče je ovde nestalo struje ali ne na taj način,nestala je dva puta i došla isto toliko s tim što je pauza bila oko pola sata do sat,nije bilo 01010101 kao što je ranije bilo. nestaje uglavnom kad je nevreme negdje blizu,ali mi nikako nije jasno kakav je to sistem koji uključuje i isključuje struju na svakih pola sekunde do sekund? koliko je to samo EMF kroz transformatore u elektro - privredi, i što to nije rešeno?
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#4
Gde je u ovom slučaju "nesaobraznost u pružanju usluga / robe" i čuveni zakon o zaštiti potrošača ?

A da ne spominjemo kolika sve odstupanja napona mogu biti ...
Kada neko ima monopol, tada može kako hoće !
Reply
#5
(06-30-2017, 10:28 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: nestaje uglavnom kad je nevreme negdje blizu,ali mi nikako nije jasno kakav je to sistem koji uključuje i isključuje struju na svakih pola sekunde do sekund?

To je standardni sistem automatskog ponovnog uključenja. Koristi se za uključenje prilikom prolaznih (privremenih) kvarova, npr. udar grana o vazdušnu mrežu, ptica koja je napravila spoj između provodnika i sl. Mreža pokuša 2-3 puta da se uključi ponovo sa povećanjem vremenske zadrške i ako kvar ne prođe ostane isključena do popravke.

Odstupanje napona na mestu priključenja (na kući je to brojilo) od nominalnog može da bude 5-10% (previlnik mi tu nije baš najjasniji).
EDIT: Izgleda ipak +-10%.
Nemoj silom, uzmi veći čekić.
Reply
#6
Dal bi imalo smisla da se nekako meri jedno mesec dana recimo u nekom domacinstvu ovo ponasanje, belezi u neki log, i da se odradi analiza o kvalitetu pruzenih usluga, i trazi povracaj $ Smile

Da se vide fluktacije napona, da se vidi koliko ima vs koliko nema struje i sl.
Reply
#7
Pojma nemam, nesam u tem biznisu. Iskreno, sumnjam da će napon da izađe iz +-10% od nominalnog sem u nekim ekstremnim slučajevima u zabačenim delovima a tamo su srećni da uopšte imaju struju a i napon.

Ono što znam je da u tehničkim uslovima za priključenje uvek napišu da ako ti treba neprekidno napajanje mora sam da se snađeš.
Nemoj silom, uzmi veći čekić.
Reply
#8
Nesto o visini naponu u mrezi ... Odakle, kako, nemam pojma, samo ja bez Online-upsta vise ne prikljucujem ni jedno parce elektronike skuplje od 10E Smile
Koliko cesto mi nestaje struje govori to da sam tek sa 3kVA UPS-om mogao da racunam na neku autonimiju ...

[Image: attachment.php?aid=24020]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#9
Miki, da li imaš vremenski dijagram napona?
Zanima me da vidim a ne da glumim advokata EPS-a. Ukoliko ovo 150 i 280V nisu neki kratkotrajni pikovi od ko zna čega na mreži ono je kriminal.
Nemoj silom, uzmi veći čekić.
Reply
#10
(07-01-2017, 01:00 PM)ManicP Wrote:
(06-30-2017, 10:28 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: nestaje uglavnom kad je nevreme negdje blizu,ali mi nikako nije jasno kakav je to sistem koji uključuje i isključuje struju na svakih pola sekunde do sekund?

To je standardni sistem automatskog ponovnog uključenja. Koristi se za uključenje prilikom prolaznih (privremenih) kvarova, npr. udar grana o vazdušnu mrežu, ptica koja je napravila spoj između provodnika i sl. Mreža pokuša 2-3 puta da se uključi ponovo sa povećanjem vremenske zadrške i ako kvar ne prođe ostane isključena do popravke.

Odstupanje napona na mestu priključenja (na kući je to brojilo) od nominalnog može da bude 5-10% (previlnik mi tu nije baš najjasniji).
EDIT: Izgleda ipak +-10%.

Ovo je sve tacno , primer kod mene na selu .

Elektricna mreza bukvalno zarasla u zbunje , grane , drvece , i naravno kad padne kisa eto problema . Situacija je takva da to niko ne odrzava , dali to treba da radi neka sluzba ili vlasnici tih parcela o tome i u to ja necu da zalazim.
A o varijacijama napona hm kod mene to zna da bude od izmerenih 180 pa do 240 v kako kad .
Reply
#11
Ja kad gu god merim on je uvek isti: letom je oko 230, al se zimom skupi na 220 do 225.
Reply
#12
Kod mene jedna faza uvek ima oko 250 do čak 255V prema nuli.
Na ostale dve je napon u granicama normale.
Reply
#13
Kod mene redovno jedna ide oko 220-230V, jedna 180-V, druga 250+V.
Reply
#14
(07-01-2017, 01:29 PM)ManicP Wrote: Miki, da li imaš vremenski dijagram napona?
Zanima me da vidim a ne da glumim advokata EPS-a. Ukoliko ovo 150 i 280V nisu neki kratkotrajni pikovi od ko zna čega na mreži ono je kriminal.

Nemam, mada sam siguran da je ta pojava trajala vise od nekoliko sekundi jer se UPS aktivirao i zapistao "iz cista mira", nisam primetio da je nestalo svetlo koje ne ide preko toga, dok sam upalio SW i pogledao odmah sam uradio screen shot i zabelezio 281! Shetao je oko te granice neko vreme ... 
Jednom prilikom sam u prolazu zapazio "pucanje i varnice" na banderama koje idu uz moje naselje i gde granje od drveca dohvataju provodnike, mozda odatle poticu svi problemi, verovatno ...
Reply
#15
Najbolje je od Arduina napraviti data logger koji ce da snima varijacije pa da se on poseje svuda po Srbiji i imamo tacne informacije... Smile
Reply
#16
Moze loger ali je problem sto ti rezultati ne bi bili merodavni u smislu dokazivanja pravog stanja. Vise bi smo imali neku sliku samo za sebe. Potrebno je da njihova ekipa izadje na teren i to utvrdi. Ako ih namolis... Po prigradskim naseljima i selima imate bezbroj malih radionica, cak i ozbiljnih firmi koje su sa opremom i masinama sumnjivog kvaliteta povezane na tu istu mrezu i unose veliki haos. Naravno, prave se ludi i distribucija i oni a trpe korektni potrosaci. Moj je otac prijavljivao jednu takvu situaciju a posto je covek u penziji to znaci da ima vremena i volje da bude jako dosadan i uporan. Izasli su na teren i naravno konstatovali da je sve uredu. I jeste bilo uredu jer je lokalni mali privrednik na trenutak stao sa masinama. Pogadjate o cemu se radi.
Reply
#17
Nema tu sta da se pogadja.
Resenje je da se predje na trofazne potrosace onda te boli uvo za nulu kada je medjufazno sve ok Big Grin

Samo dok mi stignu crne plocice za BatoMM odmah krece skutijavanje sa trofaznim napajanjem.

Ljudi, nesto mi se cini da pokusavamo da ispravimo Drinu a to moze ali mnoooooogo tesko Big Grin

Odavno mi imamo status stanovnika a ne drzavljanina Sad
Reply
#18
(07-02-2017, 09:30 AM)BeliNinja Wrote: Ljudi, nesto mi se cini da pokusavamo da ispravimo Drinu a to moze ali mnoooooogo tesko Big Grin

Ako se ne pokusa nikad se nece ni uspeti Smile

Kao sto procitah negde: "Ako mislis da si premali da bi napravio razliku, probaj da spavas sa komarem u sobi" Smile
Reply
#19
Big Grin
Slazem se sa tobom, samo sam ubedjen da Drinu nije lako ispraviti.
Reply
#20
(07-02-2017, 09:30 AM)BeliNinja Wrote: Nema tu sta da se pogadja.
Resenje je da se predje na trofazne potrosace onda te boli uvo za nulu kada je medjufazno sve ok Big Grin

Kad prvi komsija u supi na improvizovanoj masini punktuje limove tesko da ce to pomoci Sad
Resenje je u sankcionisanju onih koji ne postuju zakone i propise, ukljucujuci tu i one odgovorne iz elektrodistribucije.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)