Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Laser za secenje plasticnih kutijica
#1
Da li bi ovako nesto moglo da se koristi za seckanje ABS plastike za prototipove u kucnoj varijanti?
Reply
#2
I ja sam se uvijek pitao koliko su jaki ti laseri, kada bi se montirao na cnc kao dodatni alat i slično?
Reply
#3
Tesko. Malo je tih 1000mW. Jeste da je talasne duzine 405nm u ultra-ljubicastom spektru sto mu daje bolju preciznost prilikom graviranja. Za secenje plastike i drugih materijala treba mnogo jaci laser i tu se koriste laseri zajedno sa CO2 koji ne dozvoljavaju da se materijal, koji se reze, zapali... Nas drugar sa foruma ddanijel ima mocni laser cuter pa mozda moze koju sliku da postavi i da kaze koji vise o ovom svemu... poz
Reply
#4
Moj laser ima 100 W i seče bez problema plastiku.
Reply
#5
Koliko kosta otprilike takav neki laser?
Reply
#6
(05-27-2017, 09:52 AM)branko tod Wrote: Moj laser ima 100 W i seče bez problema plastiku.

Plastika je jako sirok pojam, svasta moze da prosece ali koliko je "zdravo" da se neka plastika isece to je drugi deo price. Generalno liveni i ekstrudirani akril su ok za secenje i predvidjeni su da mogu na lasersko secenje. PVC materijali se nikako ne smeju seci jer ispustaju hlorovodonicnu kiselinu tako da nakon dan dva od secenja svi metalni delovi u masini krenu da izgledaju kao da su stojali godinu dana na kishi (sve zardja), znaci ono sto ljudi seku recimo gramofonske ploce i prave zidne satove je pogubno po masinu. Zatim polikarbonati koji se dosta koriste za reklame se isto lose seku i ispustaju cudan miris (smrde za medalju).

(05-29-2017, 12:09 AM)vsavic Wrote: Koliko kosta otprilike takav neki laser?

Neka najeftinija varijanta koju kinezi prave je model K40 40w (realnih 30w snage) , u pitanje je co2 laser masina, radna povrsina 30x20 i cena je okvirno oko $700usd . Vidim na kupujemprodajem ima ih za oko 700-720e. U principu igracka ali relativno pristupacna dok neka ozbiljnija varijanta 2000e pa na vise. Za prosecanje kutija puno prakticnije je imati cnc masinu jer ne brines od koje plastike je izradjena kutija i da li smes ili ne smes seci sa laserom.
Reply
#7
(06-02-2017, 07:18 AM)ddanijel Wrote:
(05-27-2017, 09:52 AM)branko tod Wrote: Moj laser ima 100 W i seče bez problema plastiku.
Zatim polikarbonati koji se dosta koriste za reklame se isto lose seku i ispustaju cudan miris (smrde za medalju).
Danijele, ceo život je u principu jako smrdljiv.
Moj laser je ištrickao preko 25 tona aramida i još je živahan. Koštao je dal 8k dal 9k evra. I da ga bacim isplatio se.
Postoje neki materijali koje ne može da seče laser. Recimo neke keramike imaju izuzetno veliki odbitak snopa i
mogu da ubiju optiku. Probao sam neke bele materijale i jako slabo ih je sekao, baš zato što su beli.
Inače, 100 W sa hlađenjem može da seče i limčiće.
Reply
#8
Secem ono sto je predvidjeno da moze da se sece laserom, ostalo ide na cnc, nema sta da izmisljam toplu vodu.
Alat koji imam ne pravim biznis sa njime (bavim se srecom sasvim drugim poslom u zivotu ) , znaci iskljucivo hoby varijanta koju nisam uzeo da bih isplatio i bacio na kraju, nego uzeto da mi posluzi kada zatreba i da traje.
Drugar je uzeo pre godinu dana par stotina LP gramofonskih ploca, jednu sam mu isekao i maltene proplakao iduci dan kada sam video zardjale vodjice, a rekao mu da je pvc i da nije dobar i da cu imati problem ali je bilo "ajde samo jednu", i ta jedna me kostala posle, iako imam odlicnu ventilaciju za izvlacenje dimova.
Par dana kasnije neki lik u bgd (ne bi me cudilo i da si ti Smile ) mu je isekao 100ak LP ploca na laseru za neke sitne pare, a masina mu je inace sva zardjala , zamascena, ima neku turbinu od ventilacije koliko mi rece drugar koja izvlaci kao sasava, i lik je ladno pristao da mu sece iako zna za posledice.
Nego mi sad nije jasno za ovo sto si napisao citiram " Probao sam neke bele materijale i jako slabo ih je sekao, baš zato što su beli." , ja koliko znam co2 laseri imaju talasnu duzinu 10.6uM i kao takvi seku cak i providne materijale (ukljucujuci i bele i bilo koje boje) jer talasna duzina kao takva ne prolazi kroz materijal nego ga sece, dok uv i ir laseri na ispod 1uM imaju problem da ne mogu da seku providne materijale. Znaci ja licno nisam primetio nikakvu razliku sa mojim co2 laserom od 50w vezano za boju materijala da se nesto bolje, a nesto teze sece.
Sto se secenja limcica tice sa co2 laserom tesko da moze da se napravi ista pametno vezano za metal sa ispod 150w i bez kiseonika kao asistenta, jer 10.6uM se odbija od metala .
Da ne ulazim sad u detalje sta treba i kako za secenje metala.
Reply
#9
Da dodam i ja svoj doprinos temi... ovih dana kad sam trazio ovde lokalno nekog ko bi mogao da mi isece kutiju, ispostavilo se da je skoro nemoguce (bar ovde) naci nekog pojedinca ili firmu koja sece ABS, svi cim vide da je kutija od ABS-a samo kazu da ne seku to jer ispusta otrovne gasove i cao zdravo, samo jedna firma je rekla da seku doduse, ali im je cena bila nenormalno velika (tipa 70$ setup, + 15$ po cut-out-u ) tako da sam odustao od toga...
Reply
#10
Video 

Reply
#11
Danijele, ako neko skrka 10.000 e u mašinu. a vozi polovan auto normalno je da hoće da mu se isplati investicija. Ne bi da ulazim u polemiku, a pogotovo u priču o materijalima, ali ovako stoje stvari.
Do pre skoro dve godine nismo imali laser, ali smo nešto razmišljali o mogućoj kupovini mašine. Ali neke mašine koja bi bila multifunkcionalna, koja bi i legovala i sekla tanke materijale. Do tada sam samo koristio usluge laserskog sečenja za neke klirite od 5 i 10 mm. U slučaju potrebe sečenja metala korisili smo uslužno waterjet.
Onda nam je uleteo jezivo velik posao i kako je to bila ogromna serija u kratkom roku pojavile su se neke pukotine u tehnologiji koje su usporavale proces. Važno je napomenuti da je ta tehnologija baš naše vlasništo i da smo je mi razvili. I da bi se nekako iskobeljali iz problema probali smo svašta. Od raznih banseka sa testerama i noževima od 5 metara, preko water jetova i lasera od koji kilowat. Bukvalno sve oko Bg u krugu 100-150 km je obiđeno. Upoznao sam nekoliko sjajnih ljudi sa vodenim sečenjem i laserima većih snaga, i svako kome treba tako nešto dobiće kontakt. Bilo je i gadova kao i uvek. Sečenje vodom je degradiralo proces, a laser na način kako smo mi mislili nije mogao da radi.
Da ne dužim više, zamislili smo promenu u redosledu proizvodnje, i sreća da je u tom trenutku u Bg bio sajam grafike. Tamo sam našao laser u 17 časova, pred samo zatvaranje sajma. Neka domaća firma, ali sreća da im je došao ino saradnik da rasklapa mašinu za nošenje sa sajma. Malo smo je tamo probali i sve je radilo super, kao obarali ruku oko cene, ali je tu noć mašina u 3 sata počela da radi. I radila je nekoliko meseci u tri smene. Znam da su zamenjene dve optike i da je još nešto čačkano. Ja je nisam popravljao jer sam gurao drugo kamenje.
Znači imam mašinu koja mi sada stoji, i rado ću nekom pomoći sa njom. Imam i neku malu CNC mašinicu sa stolićem 30x30 cm. I ona je na raspolaganju. Ništa više.
(I dalje razmišljamo o kupovini mašine sa legovanjem. Beli materijal je probalo nekoliko firmi u Kini i nisu dobile zadovoljavajuću brzinu.)
Reply
#12
Znači onda laser ispada skup za naše kućne radove i potrebe?

Off topic
Koja se boja/lak korsiti sa gore drugog video klipa?
Reply
#13
(06-02-2017, 04:25 PM)branko tod Wrote: Danijele, ako neko skrka 10.000 e u mašinu. a vozi polovan auto normalno je da hoće da mu se isplati investicija.
Apsolutno si u pravu, zato vozim nov auto Smile , a laserom se igram iz cistog hobija. Kada nekome kazem da sam "bacio 4000e" u masinu gledaju me belo i nista im nije jasno pogotovu sto necu da im radim usluzno secenje ali i ne treba da im bude jasno. Nego ja iz tvog izlaganja sticem utisak da ti uopste ne pricas o CO2 laseru nego o yag ili slicno, jer i dalje tvrdim da boja materijala kod talasne duzine 10.6uM (koja je kod co2) ne igra nikakvu ulogu, bar ja nisam primetio niti procitao da se iko pozalio na to da ima ikakve razlike.
Reply
#14
Makso, za neke ozbiljnije poslove potrebna je veća snaga. Ta cev nije baš jeftina. Ima tu i elektronike i mehanike.
Taj laser o kome pišem valjda je 1200x800-1000 mm.
A uvek može nešto da se improvizuje da se dobije neka spravica.
Ja lično smatram da je mnogo bolje napraviti neku CNC mašinicu za ovo pravljenje oko elektronike. Mnogo je više
primenjiva. Možeš i praviš prednje ploče i da bušiš stampe, a može i ovo:

https://www.youtube.com/watch?v=xz4LCIJyd2A
Reply
#15
(06-02-2017, 02:39 PM)YuMERA Wrote:
 
@YuMERA ovome sam se i ja ponadao sam mojim kinezom Smile Ali jos nisam nasao adekvatan alat, onaj sto sam ja nasao radi ok sa drvetom, ali kad sam probao na ABS-u, bukvalno pocela plastika posle par cm da se obmotava oko tool-a (kao guma), i da gura okolo i da razhebava secenje... :Sad Javicu doduse rezultate kad stigne drugi (adekvatan tool) koji su preporucili ovde u drugoj temi. Smile
Reply
#16
Mislim da je potrebno da alat ne bude premalog obima jer onda se upravo desava to da se plastika obmotava oko alata. E sad promer alata zavisi i od velicine otvora koja se rade....
Reply
#17
Verovatno si u pravu, sve ove sto sam i ja video na YT, kao i ovo sto si okacio iznad, niko ne koristi ove prcvonjke ko ja sto sam stavio.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)