Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PIR senzor i false positive triggers
#1
Pozdrav drustvo, danas ugrabio malo vremena za igru sa elektronikom, arduincicem i PIR senzorom. Uzeo sam ovaj PIR senzor, zakacio buzzer da simulira alarm kad ga trigeruje PIR, medjutim, ono sto sam primetio je da jednom kad se trigeruje, treba podosta vremena da se iskljuci, nekad je to 10, nekad 15 sec, nekad preko 2 min. Nekad se ukljuci iz cista mira (testirao sam ga u praznoj sobi), na nekim forumima sam nasao kazu da moze da ga trigeruje cak i topao vazduh od ventilacije i sl.

Zanima me kakva su vasa iskustva s ovim senzorima i koje su te neke osnovne stvari koje bi trebale da se uzmu u obzir oko montaze.
Reply
#2
(04-23-2017, 01:52 AM)vsavic Wrote: Pozdrav drustvo, danas ugrabio malo vremena za igru sa elektronikom, arduincicem i PIR senzorom. Uzeo sam ovaj PIR senzor, zakacio buzzer da simulira alarm kad ga trigeruje PIR, medjutim, ono sto sam primetio je da jednom kad se trigeruje, treba podosta vremena da se iskljuci, nekad je to 10, nekad 15 sec, nekad preko 2 min. Nekad se ukljuci iz cista mira (testirao sam ga u praznoj sobi), na nekim forumima sam nasao kazu da moze da ga trigeruje cak i topao vazduh od ventilacije i sl.

Zanima me kakva su vasa iskustva s ovim senzorima i koje su te neke osnovne stvari koje bi trebale da se uzmu u obzir oko montaze.

Ja sam se bas juce igrao sa pir senzorima koje sam kupio na kupujemprodajem. Nije model kao tvoj, imaju stelovanje za duzinu trajanja signala i za osetljivost, isto tako da li ce signal da bude low i high kada je aktivan. Iskreno bolje sam se udao no kako sam se nadao jer su senzori po komadu placeni 250 din. U pocetku mu treba oko 30 sekundi , mozda i malo vise da se stabilizuje, posle radi jako lepo. 

Ovaj model je u pitanju:
https://learn.adafruit.com/pir-passive-i...ting-a-pir

Imas ih na kupujemprodajem, lik ih prodaje po 180 din. Ja sam moje preplatio.  Smile

Na njih sam okacio Arduino Pro Mini i Max485 i napravio adresabilni senzor. Mozes videti u mojoj temi.
Reply
#3
A zašto mislite da samo senzor može prouzrokovati lažni triger ?
Vodovi od senzora do elektronike su antene !

Odgovor potražite na :
http://www.elitesecurity.org/t482695-1#3550820
Druga fotka odeljak 4):

Pozz
Reply
#4
U 99,9 % slučajeva je PIR senzor kriv za lažni alarm. Taj mali senzorčić HC-SR505 nije za ugradnju u alarme.
To je samo igračkica. I onaj drugi je igračkica, ali je kod njega bolja situacija, jer ima promenu osetljivosti. PIR
senzori i jesu detektori temperature, ali oni u sebi imaju dva senzora koji su vezani paralelno u opozici ili redno
tako da  nema nikakvog napona na izlazu samog senzora u normalnom radnom režimu.

Drugi izuzerno važan deo alarnog davača ( hajde da kažem opet senzora, ali ovoga puta za ceo sklop ) je sočivo!
Bez dobrog sočiva nema ni dobrog i pouzdanog senzora. Fresnelo sočivo se nalazi ispred PIRa i treba da bude
vrlo dobro fokusirano u one ćelije.

Ovako otprilike treba da izgleda dobro sočivo:

Svaki ovaj mali segment je po jedno sočivo. Što više sočiva više detekcionih zona, što bolja sočiva to manje lažnih
alarma. Ta sočiva ne mogu da budu malih dimenzija i da daju dobar rad, kao što vi očekujete od ovih prcvoljaka:

Kod ovih maleckih kvazi sočiva promene napona pri kretnji su mnogo manje, i da bi se dobio alarm signal mora da
se pojača čak do 20.000 puta. Kod normalnih senzora pojačanje je od 700 do 2.000 puta. I kod jednog i kod drugog se
obavlja sa dva redna OP, po pravilu tipa LM324. Zaključak donesite sami.
Reply
#5
(04-23-2017, 11:40 AM)branko tod Wrote: U 99,9 % slučajeva je PIR senzor kriv za lažni alarm. Taj mali senzorčić HC-SR505 nije za ugradnju u alarme.
To je samo igračkica. I onaj drugi je igračkica, ali je kod njega bolja situacija, jer ima promenu osetljivosti. PIR
senzori i jesu detektori temperature, ali oni u sebi imaju dva senzora koji su vezani paralelno u opozici ili redno
tako da  nema nikakvog napona na izlazu samog senzora u normalnom radnom režimu.

Drugi izuzerno važan deo alarnog davača ( hajde da kažem opet senzora, ali ovoga puta za ceo sklop ) je sočivo!
Bez dobrog sočiva nema ni dobrog i pouzdanog senzora. Fresnelo sočivo se nalazi ispred PIRa i treba da bude
vrlo dobro fokusirano u one ćelije.

Ovako otprilike treba da izgleda dobro sočivo:

Svaki ovaj mali segment je po jedno sočivo. Što više sočiva više detekcionih zona, što bolja sočiva to manje lažnih
alarma. Ta sočiva ne mogu da budu malih dimenzija i da daju dobar rad, kao što vi očekujete od ovih prcvoljaka:

Kod ovih maleckih kvazi sočiva promene napona pri kretnji su mnogo manje, i da bi se dobio alarm signal mora da
se pojača čak do 20.000 puta. Kod normalnih senzora pojačanje je od 700 do 2.000 puta. I kod jednog i kod drugog se
obavlja sa dva redna OP, po pravilu tipa LM324. Zaključak donesite sami.

Sto se tice pojacanja, Paradox senzori koje imam imaju po dva lm324 u sebi. To sam provaliio kada sam ih rasturao ali nisam analizirao kolo. Danas cu da izanaliziram njivo senzro pa cu da postavim shemu. Hvala na ovim bitnim podatcima!
Ovi senzori koje sam ja koristio imaju ovo kolo u sebi:

http://www.adrirobot.it/datasheet/specia...SS0001.pdf
Reply
#6
(04-23-2017, 10:06 AM)Želja Wrote: A zašto  mislite da samo senzor može prouzrokovati lažni triger ?
Vodovi od senzora do elektronike su antene !

Odgovor potražite na :
http://www.elitesecurity.org/t482695-1#3550820
Druga fotka odeljak 4):

Pozz

Sto se toga tice, ja sam na ulaze stavio filter 2x 47K na red i 22nF ka zemlji. Izmedju ova dva 47K jedna zenerica 5V1 ali njih cu da zamenim TVS-om samo ih sada nemam.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)