Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tektronix 465M
#1
Dosao sam u posed jednog Tektronixa 465M, u sjajnom mehanickom stanju, ali elektricno neispravnom. 
Kada sam otvorio osciloskop nasao sam da je neko vrlo nevesto pokusavao da doda elektrolite na granu od -5V, i to se vrlo nesrecno zavrsilo po koaksijalne kablove koji idu do BNC konektora na zadnjem panelu (idiot ih je istopio lemilicom na nekoliko mesta). Elem, posle saniranja ovog nesrecnog pokusaja popravke sam nasao da su elektroliti u osciloskopu u jako losem stanju. Osciloskop ima dva elektrolita od 18000uF/15V i jedan od 1000uF/75V. Elektrolit od 18000uF u -5V grani je imao celih 310uF. Elektroliti su zamenjeni novim, Panasonikovim, i to tako da je mesto 18000uF stavljano po dva od 10000uF/16V u paralelu, a mesto 1000uF/75V, je stavljen nov od 1000uF/100V. 
Posle ove operacije osciloskop je dobio sliku, medjutim ponasa se vrlo cudno. Pre svega nakon 20-30sec rada pocne da brljavi, trag se izgubi (te mora da se pojaca intenzitet), i u tragu se pojavi modulacija intenziteta sa 50Hz. 
Takodje zelena 'PWR' led pocne da blinka. Premerio sam napone u osciloskopu i dosao do vrlo cudnih rezultata. 
Odmah nakon ukljucenja svi naponi su OK. -5V, +5V, sistemski napon od +32V kao i napon od +95V koji se dobija posebnim namotajem na HV trafou. Nakon 30ak sekundi rada sistemskih +32V padne na 25V i kao posledica toga svi naponi padnu. Ovi od +/-5V padnu na +/-4V a +95V padne na +75V. 
Sumnjam da po ukljucenju neka od subjedinica osciloskopa pocne da vuce preveliku struju upravo sa grane od 32V i tako napravi rusvaj sa napajanjima, ali da bih mogao da lociram u kojoj jedinici je problem, neophodno je da imam shemu od 465M, kako bih nasao koji servisni jumperi odvajaju koji deo. 

Dakle, konacno pitanje, je da li neko ima servisno uputstvo za 465M sa shemama (obzirom da je ovo koje moze da se nadje na netu bez shema)? 

P.S. Posebno me raduje cinjenica da je vertikalni hibrid OK, tako da ima smisla popravljati ovaj osciloskop. Smile
Reply
#2
Da i ja budem malo koristan. Imam service manual od 465,ako je on sličan 465M trebam samo vidjeti di to zakačiti jer je service manual velik 30Mb.
Reply
#3
Ako je od pomoči evo PDFja na mom drivu
tu su dva manuala,
jedan kompletni za 465 (kao kod Khadgar2007 od 30Mb) za serijske brojeve SN B250000 ili novije
i jedan 465M manual održavanja i podešavanja, gdje nisam zapazio shematika (10Mb)

Usporedbom oba možda se može ustanoviti da su shematiki isti
-najverovatnije je razlika samo u kvaliteti odabranih elemenata...

https://drive.google.com/file/d/0B_jhtWy...sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B_jhtWy...sp=sharing
LP
Dragan
Reply
#4
Za pocetak, uspeo sam da nabavim shemu!

Tek 465M nije isti kao 465. Postoji dosta razlika u konstrukciji, i uz to za razliku od 465 koji jedva dogura do 100MHz za -3dB, 465M je poput 465B, osetno brzi od 465. U svakom slucaju bolja konstrukcija. Dalje, napajanje je razlicito, kao i izlazni pojacavaci itd. U principu, ne znam zasto je ovaj osciloskop uopste nosio ime 465. Hahahahha

Elem, 465M je najneservisabilniji osciloskop kome sam u zivotu prisao. Podseca me na one idiotske Nemacke TV koje moras da rasturis da bi pristupio mernim terminalima, a mora da bude sastavljen da bi mogao da izmeris nesto.
465M mora da se rasturi u sitna crevca da bi se doprlo do servisnih jumpera. U svakom slucaju posle nekih sat vremena sam uspeo da doprem do jumpera za 32V, skinuo sam ga i efektivno odvojio main-board od X i Y dela. Na zalost nista se nije promenilo. Napon i dalje padne na 25V. Izmerio sam struju ka X i Y delu, i potpuno je normalna (100mA).

Takodje, kada se na liniju od 32V zakaci osciloskop, pokazuje vrlo cudne nepravilne pikove i varijacije napona.
Koliko vidim shemu, delovi od +/-5V ne uticu na 32V, obzirom da je 32V sistemski napon i sluzi kao referenca ostalim naponima u osciloskopu.

Plasim se samo da nije neka bedastoca vezana za VN deo koji se napaja sa linije od 32V obzirom da je to rak rana svim tektronixima, i ocajan je za popravku. Sad

Ako neko ima neku ideju, javljajte!

P.S. Evo manuala, ako kome treba!
http://www.opweb.de/en/model.php?id=8752
Reply
#5
Eto, ako nekog i zanima...
Popravih tektronixa. Problem je bila zenerica od 9,1V (na shemi obeležena kao VR722) koja služi kao referenca za dobijanje napona od 32V. Kada se zagreje počne da se ponaša kao da je u njoj nešto živo. Čas ima 9V, čas 7V itd... Naravno potpuno nepredvidivo, i to tako da nekad radi i po nekoliko minuta savrseno, i onda samo pocne da daje gluposti.
Zamenjena je sa REF01 (pi*aj po sirotinji što bi se reklo, imao sam viška ovih referenci), i malo su promenjene vrednosti otpora u povrtanoj vezi tako da izlazni napon bude 32,0V. Takođe, ostali naponi koji se referišu prema 32V su takođe izašli na nominalne vrednosti +/-5V.
Eto, još jedan Tek. A ovo napisah, ako nekad neko bude imao istu muku, da pogleda gde da traži rešenje.
Reply
#6
Led sprej je majka Mara za pronalaženje neispravnih poluprovodnika, naročito kada je nešto živo u njima.
Reply
#7
A kad se nema led sprej, da vidis kako radi gas za upaljace. Big Grin Hahahahahah
Reply
#8
(04-13-2017, 10:40 AM)Papak Wrote: A kad se nema led sprej, da vidis kako radi gas za upaljace. Big Grin Hahahahahah

Pod uslovom da nisata ne varnici.- Big Grin
Led sprej je ipak CO2.-
pOz
Reply
#9
Mozda bude od koristi:

https://www.youtube.com/watch?v=hMX066YctZk&feature=em-subs_digest
Reply
#10
Hahaha, dasa se napravio pametan sto je zamenio originalan potenciometar... Video bi ga da je trebo da kupusa po visokonaponskoj jedinici da nadje dve 1N4148 koje nekad rade kako treba nekad ne. Tongue
Ili da menja HV kaskadu pa da mora da rasturi osciloskop ko komsijsku zenu...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)