Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
STM32 Razvojno okruzenje
#1
Jel moze neko da mi predlozi neko dobro razvojno okruzenje (software) za programiranje STM32F4 serije kontrolera. Instalirao sam Atollic TrueStudio, ali vidim da ne mogu da generisem HEX fajl, vec samo ELF. Ili ako neko zna da moze da se konvertuje ELF u HEX.

Hvala i pozdrav
Reply
#2
Probaj ovako. Nisam siguran jer ga baš odavno nisam koristio. Kompajlirao sam neki primer za STM32F4 Discovery


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#3
To sam vec probao i video da ta opcija ne postoji u lite verziji. Posle sam nasao na nekom forumu da samo PRO verzija podrzava.
Reply
#4
U pravu si. Ova moja je verzija V6.0.0 Lite i tu kao što vidiš radi. Biće da su to onda isključili u verziji 7. E svašta...
Reply
#5
Pogledaj ovaj link:
http://www.kerrywong.com/2011/10/22/stm3...ery-board/

Trebalo bi da je ovo rešenje tvog problema Smile
Reply
#6
Instalirao sam System Workbench for STM32. Generisao HEX fajl. Napravio prvi projekat, uz pomoc CubeMX naravno. UART sa flow control prenos preko DMA. Idemo dalje.
Cim zaskripi postavicu pitanje.
Da li je neko radio sa ovim okruzenjem i kakvi su utisci?
Da li ima smisla da otvorimo temu STM32 pitanja, gde bi svako pitao i komentarisao razvoj firmware-a itd?

Hvala i pozdrav
Reply
#7
Mozemo u ovoj temi, razvojno okruzenje je u pitanju, i mene interesuje isto, stim sto meni treba OSX varijanta plus BMP debuger pod obavezno zelim da pokrenem a treba probati i bezicnu varijantu sa NodeMCU/ESP ... Neki Eclipse/GCC/GDB ...
Reply
#8
Probao sam Atom/PlatformIO IDE, izgleda malo cudno ali to radi vrlo dobro ...
https://atom.io
https://atom.io/packages/platformio-ide

Quote:PlatformIO IDE is the next generation integrated development environment for IoT:

Cross-platform code builder without external dependencies to the system software:

350+ embedded boards
20+ development platforms
10+ frameworks
C/C++ Intelligent Code Completion

C/C++ Smart Code Linter for rapid professional development
Library Manager for the hundreds popular libraries
Multi-projects workflow with multiple panes
Themes support with dark and light colors
Serial Port Monitor
Built-in Terminal with PlatformIO Core tool (pio, platformio)
Reply
#9
Ne znam da li ste skontali u cemu je caka i zasto su od jednom isplivale sve ove STM32 plocice a to je sto su najnoviji Arduino Due odradili sa Atmel SAM3X8E ARM Cortex-M3 kontrolerom i da bi to radilo pod GCC mora cela ARM podrska da se osposobi i naravno to su iskoristili da uz male dorade pokrenu i STM32 platformu pod istim okruzenjem.
Reply
#10
Mozda ce nekom da se svidi free based on Eclipse and GCC tool chain Coocox ide Smile.
Meni se vise svidja stara verzija (1.7.8). Sve downloadovane primere sam kompajlirao bez ikakve intervencije sto ne mogu da kazem za AC6 ( System Workbench for STM32).
http://www.coocox.org
pored mnogo primera u samom okruzenju zanimljivi su primeri na ovom linku
https://github.com/avislab/STM32F103
Reply
#11
Da li je neko radio sa kruznim baferima i DMA kontrolerom? Da li mogu nekako da kazem dma kontroleru pocetnu adresu i krajnu adresu memorije, a ne pocetnu i duzinu?
Ne znam kako da povezem DMA i kruzni bafer. Hocu da podatke iz kruznog bafera saljem na uart.

Hvala unapred na pomoci
Reply
#12
Trebao bi imati negde u primerima WAV Audio Player (za Discovery plocicu) gde ima vezan DAC preko DMA kanala.
Davno sam to probao, ne znam sad sve detalje ali vrlo verovatno da je koriscen cirkularni buffer.
Sigurno ima podrska za to, to je jedna od neophodnih stvari za DSP ...
Reply
#13
Inace i ja sam izabrao ST Nucleo F429Z sa Ethernet prikljuckom za neke nove projekte koje radim, treba uskoro da mi stignu plocice ...
Reply
#14
Instalirao sam sada:
- Atollic_TrueSTUDIO_for_ARM_windows_x86_v7.1.2_20170322-1909.exe
- STM32Cube_FW_F4_V1.15.0

Otvorio DMA UART projekat za STM32F4Discovery i dobio hex fajl. Radi ona opcija za Convert Build Output. Lite je verzija takođe. Vojine, proveri i kod tebe bi ovo moralo da ide.
Meni se Atollic i pre dopadao ali ga nisam nešto mnogo koristio sve se vučem sa Microchip-om.
Reply
#15
(04-06-2017, 09:30 PM)gorankg Wrote: Instalirao sam sada:
- Atollic_TrueSTUDIO_for_ARM_windows_x86_v7.1.2_20170322-1909.exe
- STM32Cube_FW_F4_V1.15.0

Otvorio DMA UART projekat za STM32F4Discovery i dobio hex fajl. Radi ona opcija za Convert Build Output. Lite je verzija takođe. Vojine, proveri i kod tebe bi ovo moralo da ide.
Meni se Atollic i pre dopadao ali ga nisam nešto mnogo koristio sve se vučem sa Microchip-om.

Gorane,

hvala ti puno. Probao i radi. Ja sam tek krenuo sa pricom STM32 i ovo mi je promaklo. Hvala ti jos jednom. Sada se borim sa kruznim baferima.
Reply
#16
Imam jedno pitanje u vezi STM32CubeMX. Koristim mikrokontroler STM32F415RG. Imam spoljasnji kristal od 16MHz. U CubeMX-u u RCC podesim da zelim da radim sa eksternim kristalom i podesim sve parametre sto se tice PLL-a i delitelja. Kada mi izgenerise kog i pogledam funkciju void SystemClock_Config(void), vidim da je postavljeno sledece:
RCC_OscInitStruct.OscillatorType = RCC_OSCILLATORTYPE_HSI|RCC_OSCILLATORTYPE_HSE;
tj. rad sa internim ili ekstesnim. Kada ovako pokrenem program, nista ne radi. Kada iz prethodnog reda izbrisem RCC_OSCILLATORTYPE_HSI, sve lepo radi sa eksternim kristalom. Problem je taj da ne mogu stalno da brisem, posto mi CubeMX stalno vraca ovo na staro. Da li neko mozda zna u cemu je problem i kako moze elegantno da se resi.

Hvala i pozdrav
Reply
#17
Probaj da tvoj kod staviš između ovih direktiva:

RCC_OscInitStruct.OscillatorType = RCC_OSCILLATORTYPE_HSI|RCC_OSCILLATORTYPE_HSE;

/* USER CODE BEGIN 1 */
RCC_OscInitStruct.OscillatorType = RCC_OSCILLATORTYPE_HSI;
/* USER CODE END 1 */
Reply
#18
Pokusavao, ali ga prebrise CubeMX
Reply
#19
Resen problem. Izasao je novi CubeMX koji ubaci samo ono sto sam ja rucno radio, tj. RCC_OscInitStruct.OscillatorType = RCC_OSCILLATORTYPE_HSI; Dosta ljudi je to prijavljivalo.
Reply
#20
(04-06-2017, 05:17 PM)vojinilic Wrote: Da li je neko radio sa kruznim baferima i DMA kontrolerom? Da li mogu nekako da kazem dma kontroleru pocetnu adresu i krajnu adresu memorije, a ne pocetnu i duzinu?
Ne znam kako da povezem DMA i kruzni bafer. Hocu da podatke iz kruznog bafera saljem na uart.

Hvala unapred na pomoci

Ne znam da li je prekasno, ja sam kasno video pitanje, a nadam se da si do sada pronasao resenje. Ja sam dosta radio sa DMA  (audio, DSP i slicne vrke...) elem ako koristis circularni buffer samo stavis  nesto ovako:

DMA_InitStructure.DMA_Mode = DMA_Mode_Circular;  //umesto mode_normal cini mi se...

Onda sve radi sam hardwer. Dalje konfigurises da ti podize interrupte na npr half buffer i full buffer, te u ISR pripremas za slanje /upis nove podatke. Radi to ko zmaj na STMovima. M4 imaju i Dual buffer mode: hardweru navedes adrese dva buffera  ono ping/pong...

Eto da ne pisem vise verovatno si se vec snasao. Ako nisi pitaj pokusacu da pomognem kolko znam.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)