Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
M2M komunikacija preko HC-12 - Vise transmitera na vise receiver-a
#1
Da li bi bilo moguce da se napravi sledeca "mreza" uredjaja tako da imamo n MC-a na koje su zakaceni HC-12 koji imaju ulogu transmitera, i imamo n MC-a koji osluskuju sve transmitere?

Koliko vidim tu bi problem meni npr. bio kako da saljem info svim receiver uredjajima odjednom sa bilo kog transmiter-a bez nekog zamrsenog uvodjenja cekanja i sl.

Ako bi imao vise transmitera i jedan receiver i to mi ne deluje bas lako, mada bi imao ideju kako da odradim sa arduinom uvodjenjem semafora ili nekog slicnog mehanizma za sinhronizaciju ili preko 'multi-tasking'-a necim poput FreeRTOS-a. 

Ono sto u sustini hocu je da imam gomilu nekih senzora koji su fizicki udaljeni jedni od drugih i imam klijente klijente gde svi oni treba da budu obavesteni o bilo kojoj promeni koju senzori uhvate kako bi svi logovali i obradjivali nesto. HC-12 sam naveo kao primer jer mi odgovara zbog karakteristika koje su naveli ljudi na netu da se pokazao poprilicno dobro za prenost podataka na duzim relacijama.
Reply
#2
Postoje već gotova rešenja za tako nešto. Pogledaj recimo ZigBee protocol stack..
Budeš li razvijao neko svoje samo ćeš pogubiti vreme. Svi proizvođači MCU imaju primere koje možeš iskoristiti kao ideju i kao konačnu implementaciju.
Reply
#3
Hm, nisam znao za ovaj ZigBee, ali gledam sad, range mu je poprilicno mali za ono sto ja hocu. Ovome je svega 20-tak metara kako kazu. Doduse XBee ima dosta veci range.
Reply
#4
Baci pogled i na LoRa tu su rastojanja daleko veća.
Reply
#5
Po zahtevu koji si naveo, mislim da bi ti posao završio (čak mislim da je baš za to namenjeno, pošto nisi naveo da transmiteri komuniciraju između sebe, a i ne mogu, jer su transmiteri) Wireless M Bus protokol.
Taj modul koji si naveo ima Si4463, a Si ima podršku za taj protokol. Pogledaj T. Instruments ,Onsemi (Onsemi je kupio neku firmu, pa imaju i oni transceivere koji podržavaju taj protokol).
Što se tiče Arduina, zaintrigiralo me, pa sam proguglao neki Radino koji na sebi ima TI čip CC1101. Ako ima takva naprava, verovatno postoje i biblioteke za WM-BUS.
Reply
#6
(03-23-2017, 08:50 AM)mp3police Wrote: Po zahtevu koji si naveo, mislim da bi ti posao završio (čak mislim da je baš za to namenjeno, pošto nisi naveo da transmiteri komuniciraju između sebe, a i ne mogu, jer su transmiteri) Wireless M Bus protokol.
Taj modul koji si naveo ima Si4463, a Si ima podršku za taj protokol. Pogledaj T. Instruments ,Onsemi (Onsemi je kupio neku firmu, pa imaju i oni transceivere koji podržavaju taj protokol).
Što se tiče Arduina, zaintrigiralo me, pa sam proguglao neki Radino koji na sebi ima TI čip CC1101. Ako ima takva naprava, verovatno postoje i biblioteke za WM-BUS.

Ovo pricas za HC-12 ili...?

Ipak mi on deluje kao najbolja opcija po odnosu cene i daljine. E sad, generalno meni bi se problem sveo kad se razmisli da imam n receiver-a koji slusaju sve transmitere. E sad, koliko ja vidim, dva moguca nacina za takvu komunikaciju:

1. Da se svi transmiteri konfigurisu tako da salju na odredjenom vremenskom razmaku podatke, dovoljnom da zavrse prenos ako ima nesto kako bi receiver mogao da dobije "ciste" podatke i da zna od kog transmiter-a na osnovu time frame-a.
2. Da svi transmiteri rade na razlicitoj frekvenciji, a da receiver menja frekvencije.

Ono sto bi ja slao sa senzora je slika neke ne prevelike rezolucije, ali sa sporom brzinom  zbog udaljenosti to bi moglo da bude malo duzi proces tako da nisam siguran koliko je prakticno.

U oba slucaja moguc (skoro siguran) packet loss zar ne...
Reply
#7
Na čip iz tog modula sam mislio, ali nisam siguran da taj modul može tek tako da se konfigurše za WM-BUS. Što ne kažeš odmah da treba da šalješ sliku i to na velikim rastojanjima Smile ? Ne bi verovatno Goran pominjao LORA-u, a ni ja WM-BUS.
Reply
#8
Pa pazi, kolko sam video LORA bi odradila posao, al poskupa za ovaj DIY eksperiment Smile
Reply
#9
Glupo je što sam rekao u tuđe ime, to stoji, a sad šta je mala slika, šta je poskupo, šta je veće rastojanje, to je sve diskutabilno...
Reply
#10
Slika do 200kb, rastojanje do 1km. Smile

A poskupo mislim na 75 eur min za Lora board vs par dolara za HC-12.

...ako mislimo na isti board.
Reply
#11
Kod Lore moras da vodis racuna o stek protokolu. Lora nije protokol, vec modulacija. Postoje moduli sa implementiranim stek protokolom LoraWAN kao RN2483. Cena je oko 12€ u Farnell.
Reply
#12
Dvosmerna komunikacija ti je bolje rešenje bez obzira na to što je cena hardvera potencijalno viša u tom slučaju. Uvek je dobro da imaš nekakvu kontrolu nad udaljenim stepenom. Takođe, već si i sam spominjao problem sa sinhronizacijom gomile transmitera.
Ne znam koliki  je maksimalan broj udaljenih stepena koji šalju slike ali razmisli i o rešenju da to radiš preko GSM modula. Svi sad imaju TCP/IP stek na sebi što te rešava prilično muka oko implementacije. Cena je uvećana zbog plaćanja provajderu ali si zato prilično miran što se tiče problema u prenosu.
Reply
#13
Kada si ubacio zahtev da treba da se šalje slika, odmah mi je u glavi sinulo da to mora da se rascepka na nekoliko stotina ili na nekoliko hiljada komada da bi se poslalo LORA-om. Čini mi se da sam čitao datasheet za neki Semtech čip, da ima ograničenje broja bajtova koji se mogu poslati u jednoj poruci (ne znam da li protokoli koji se koriste imaju takva ograničenja, a čip mislim da ima). Nisi pomenuo nikakvu platformu koja bi uslikala i prenosila sliku, a svejedno mora da postoji softver za pakovanje i raspakivanje (slaganje slike), zatim softver koji će da vodi računa koliko puta zahtevati slanje paketa ako nije primljen... Mislim da to nije baš jednostavno tek tako napraviti, pa mi nekako čudno da odjednom fali ti samo LORA da pošalješ sliku. Ne bih da morališem, verovatno postoji i zakonska regulativa za duty cycle, time on air i slično. Nisam ovo potkrepio člancima, nadam se da nisam proširio dezinformacije, a diskusija je, pa neka neko ispravi.
Reply
#14
Za sliku sam mislio arduino ttl kameru nakacenu na atmega ili r-pi zero, tako da taj deo kako bi dobio info koji saljem mi ne deluje kao problem. Ovo sto ste ti i Goran pomenuli sve ima smisla. Slanje preko GSM modula mi deluje najprostije resenje koje bi sigurno radilo. Razmotricu jos malo o svemu sta i kako Smile
Reply
#15
Ima smisla i ovako nešto.

http://www.ebay.com/itm/GSM-SIM-Card-Hid...SwYIxX90HN

Jeftino i na gotovo. Nisam detaljno proveravao specifikacije. Treba da odgovara.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)