Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DIY klima za automobil
#1
Pošto vozim automobil star 31 godinu koji nema klimu palo mi je na pamet da sklepam neki sistem hlađenja.
Postoje klasične klime za dogradnju ali su jako skupe pa mi je na palo na pamet da iskoristim Peltierov element kao osnovu.
Da li neko ima iskustva sa njima?
Maksimalna snaga kojom bi smeo da dodatno opteretim instalaciju automobila ne bi trebala da bude preko 100-150W ukoliko ne zamenim alternator nekim jačim.

Možda bih mogao da iskoristim Cooler master sistem za vodeno hlađenje računara.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#2
meni deluje kao skuplja dara nego mera pogotovo zbog ulozenog vremena.
Tongue
Reply
#3
Odakle ti peltier? Gledao sam na Yt ima tih diy airkondisena ali nemam pertier! ?

https://m.youtube.com/watch?v=z7sk7mIrfaM

https://m.youtube.com/watch?v=V3xCC44vbTc
Reply
#4
(07-03-2018, 03:18 PM)samuki Wrote: Odakle ti peltier? Gledao sam na Yt ima tih diy airkondisena ali nemam pertier! ?

https://www.kupujemprodajem.com//Elektro...-oglas.htm
Između astronauta nikada nije postojala granica. Onog dana kada taj koncept bude dopreo do svesti političara, naša planeta će izgledati drugačije. Aleksej Leonov
Reply
#5
Uf, mislim da nema jednostavnog i jeftinog resenja (ako izuzmrmo prozor).
Reply
#6
Pa prozor ne pomaže mnogo kad ti je auto tamne boje a nepolju prži sunce na 35°C ili više... Big Grin

Nešto sam u međuvremenu kopao po netu i skontao da peltier (termoelektrični) element nije baš efikasan.
Klima u automobilu je snažnija od kućne klime zato što ima zadatak da veoma brzo snizi visoku temperaturu kabine automobila.
U startu povuče oko 5KW, a kasnije potrošnja padne na oko 3,5KW.
Termoelektrična komponenta nema šanse da to postigne.

Da je toliko efikasna sigurno bi se nalazila i u Tesla automobilima.
Čak i oni koriste električni kompresor i klasičnu klimu sa gasom.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#7
Kad bi vredelo da na moj auto utrošim nešto novca za ugradnju klime ovo bi bilo najelegantnije rešenje:
https://www.ebay.com/itm/12V-A-C-KIT-Uni...SwT-lZmqkV
Uz to bi me čekala nabavka hladnjaka klime i kompresora... Sad
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#8
Resenje je odfikaren krov, vetar u kosi i sesirce na glavu protiv sunca Big Grin
Moj autic ima 84-5 konjica i KN filter za jos par njih al' kad ukljucim klimu - konjice zamenjaju ponici Smile
Uz to, posle par sati finog rada, klima obavezno pravi pauzu bez obzira dal' je nama i dalje vruce il' nije.
Reply
#9
Druže, nemoj da se zanosiš sa peltier klimom. Peltier ima COP <1, dok kućne imaju i 5. Kućna klima "12" ima oko
12.000 BTU, što ti dođe oko 3,5 kW/h. Sa Cop 3-4 klima vuče oko 1 kw, a ne 3,5 kw. Znači da bi išta uradio u kolima
morao bi da turiš jedno 20-30 peltiera od 60 W. Najbolje rešenje je kupiti auto sa klimom, ali je to malo skopčano sa
problemom oko papira koji se zovu novac.
Ugradnja klime u kola naknadno zaheva ozbiljne radove i ako to poveriš nekom profesionalno otići će ti 2000 e.
Možeš verovatno da nađeš polovne delove za klimu za tvoj auto, ali je to mnogo za++bano odraditi. Nosač i kaiš
kompresora, radovi na hladnjaku, novi mali kabinski hladnjak, komande za klimu i, normalno skidanje table. Da se
ubiješ od muke. Imam kod mene jedan i po komplet klime za Sijeru, ali uspevam još da odgovorim Jovana od tog
cirkusa.
Reply
#10
TDA, ovakvu  evaporative cooling klimu možeš i sam da napraviš.To ti je posuda sa vodom u koju je umočeno
neko platno preko koga duva ventilator i voda isparava. Kao fitilj koji vuče petrolej kod starih lampi.
Za isparavanje 1 kg vode treba ti 2264 kJ. To mu dođe oko ukradenih 0,6 kW/h. Znači da bi sa isparena 2-3 litra
na sat uspeo da rashladiš auto.

Reply
#11
Imenjače,

nisam na vreme video početak tvog posta, pa da Te odmah odgovorim od Peltijea (ili kako nemački nastrojeni elektroničari pogrešno kažu: Peltir). Probao sam par stvari sa njima, a pre dosta vremena (kad su se pojavile potrebe da svojim bebama sačuvam nešto od hrane i pića na putovanjima kolima do mora) sam kupio torbu-frižider na bazi istog tog elementa za čuvanje namirnica tokom tog putovanja. Proizvođač je davao neke garancije u stilu "može da sačuva početnu temperaturu tokom 10-12 sati, ako uređaj radi neprekidno i ako klima u kolima održava nekih 20°C", ali se ubrzo ispostavilo da je to moguće samo ako u torbu prvo stavim 2 dvolitarske boce od Coca Cole prethodno zaleđene na -18°C u kućnom zamrzivaču, pa tek onda oko njih slažem hranu i piće.
Takođe sam imao prilike da vidim na delu odvlaživače vazduha (za kupatila, vešernice, podrume) koji rade na principu Peltijea, ali i to deluje, moglo bi se reći, neozbiljno u poređenju sa klasičnim kompresorskim odvlaživačima.
Sve u svemu, Peltije verovatno ima primenu u nekim projektima gde je potrebno ohladiti neku manju zapreminu, a postoji problem skučenog prostora, ali u svim drugim slučajevima klasičan sistem sa kompresorom je neuporedivo bolji. I po učinku (količini proizvedene svežine u kolima) i po efikasnosti (količini potrošene energije)...
Reply
#12
Kupi u Top Shopu Arctic Cooler. Ima dovoljnu moć da rashladi unutrašnjost kabine auta, a može se turiti u zadnji deo i da nikom ne smeta. Napajanje je isto lako prilagoditi a ako imaš USB priključak na radio aparatu, još lakše. Kad ne treba u autu može biti i na drugom mestu.

https://youtu.be/-T9ZUClV4S0
Reply
#13
Leonardo, nisam siguran da bi Rovus Arctic Cooler mogao da posluži TDA onako kako bi on to želeo. Njemu treba nešto što će koliko-toliko ohladiti 4-5 osoba u kolima, a za ovaj uređaj ne bih rekao da je to u stanju. I on spada u kategoriju "evaporative cooler" - branko tod je spomenuo jednu DIY verziju i rekao da je potrebno da se ispari 2-3 litra vode na sat, da bi to koliko-toliko bilo efikasno u kolima. Našao sam na netu da ovaj uređaj ima rezervoar za vodu od 650ml, a u reklami je rečeno da sa jednim sipanjem vode uređaj može da radi i do 8 sati. Po proračunu branka toda za tih 8 sati bi trebalo da potroši nekih 20 litara, možda i više. U Americi se ovaj uređaj reklamira kao "personal air cooler", što znači da nikako nije za grupu ljudi u kolima. Možda tokom tropskih noći pomogne malo da preguramo vrelu noć, ali više od toga ne očekujem od njega. Zašto? Ovi uređaji (u Americi poznati kao "swamp cooler") na kraju krajeva ne hlade prostor, samo ga ubacivanjem sitnih kapljica vode (vodene magle) osvežavaju, dok svi drugi ozbiljni razhlađivači "IZVLAČE" toplotu iz unutrašnjosti prostora koji želimo da hladimo (unutrašnost frižidera, rashladne komore, sobe, itd) i izbacuju je van tog prostora. Ovaj uređaj troši po specifikaciji oko 350W na svoj rad, tako da bi vrlo brzo čak i digao temperaturu u malom prostoru, tj kolima. Dok god nemamo razmenu toplote između prostora koji želimo da ohladimo i spoljašnjosti za koju nas baš briga da li će biti toplija i ne, tu NEMA efikasnog hlađenja. Dakle, potreban je neki kompresor sa dva izmenjivača, jedan unutra, drugi napolju, da bi to bilo efikasno. Ovaj osveživač vazduha radi na principu da nas blago poprska vodenim kapljicama, te da one svojim isparavanjem sa naše kože stvore privremeni osećaj svežine. Zašto privremeni? Pa sva ta voda, odnosno vodena isparenja ostaju u kolima, povećavaju vlažnost u istim i smanjuju dalje isparavanje. Drugim rečima, uređaj vrlo brzo postaje neefikasan. Kad bismo bili u stanju da svo vreme održavamo u kolima vlažnost od 30-40%, onda bi 20 ovakvih uređaja moglo da posluži svrsi, koju je TDA zacrtao...
Reply
#14
Onda nema druge nego pare u džep i na ugradnju klime! Nema jeftinog ručka.
Reply
#15
Upravo tako...
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#16
Kako nema ?
http://forum.yu3ma.net/showthread.php?ti...6#pid85836

77
Reply
#17
Prikrpih jedan izmenjivač, njega možemo negde ispod table.


Ovo možemo negde na krov, ili gepek..


Cevi imamo


Freona imamo


Možemo da se igramo...
3 6 132
Monkey see, monkey do
Reply
#18
Samo kad te prijavim "reciklatorima"! Smile
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)