Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ecovanje-Nagrizanje
#1
Sad sam video da je bilo reči o ecovanju, pa se nadam da neće biti višak da ubacim primer ecovanja.
Radio sam elektrolizom. Za sve sam koristio Oracal 641 foliju (dobar lepak ima, jeftina je, mnogo štampara je koristi).
Radio sam otprilike kao sa videa, samo sa ispravljačem i nisam koristio štapić, već smotuljak vate zbog veće površine.

Evo kako je ispao aluminijum.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#2
@mp3police
Koja se tečnost ili kombinacija kiselina koristi za ecovanje?
Reply
#3
zar nije obicna posoljena voda?
Reply
#4
Ecovanje mi je nova reč - da li je to isti postupak koji smo ranije nazivali nagrizanjem? Confused 

Pozdrav
Reply
#5
I danas taj postupak zovemo isto kao nekad  Big Grin
"Ako kaniš pobjediti, ne smiješ izgubiti" - Grunf
Reply
#6
@Makso:
odgledao sam par videa i spominje se, a i prikazuju pakovanje, kuhinjske soli u količini, ako sam dobro razumeo, oko pola do kašičice na čašu vode...
Na nekom videu spominje sirće i so u kombinaciji sa vodom i plus baterije je na predmetu...
Reply
#7
Odošmo malo off...
@Bocko
Našao sam i ja poslije tu kombinaciju so i voda, a naletio sam na klip gdje se koristi neka gotova tečnost za ecovanje, uglavnom znam kako se pravi sada.
Da li bi radilo kada bi se napravila neka mini kadica na metalu uz pomoć trake (neko je ovde ma forumu postavljao slike da je to radio) pa samo u vodu potopiti elektrodu?
Reply
#8
Ako moderator misli da bi mogla da se otvori nova tema za 'ecovanje' nagrizanje, graviranje..., neka prebaci, jer smo upropastili ovu temu. Odavno sam čuo za ecovanje, ali se nisam udubljivao da li se to odnosni na skidanje sloja sa metala elektrolizom ili nagrizanje kiselinom. Za ovo što sam ja radio ne treba kiselina, već malo kuhinjske soli (bolje morska) da struja bolje teče između elektroda. Na slici gde su dvoje na bicikli vide se neke pruge. To su moji eksperimenti sa rebrastom tkaninom, radi nekog efekta. Na papučama se vidi da je površina malo muljava. Ta 'muljavost' nastaje kada se  tufer vate zaprlja tim sivim slojem aluminijuma, pa se razlije i tako ostane. Moguće je mnogo lepše da ispadne ako se češće menja tufer vate.
@Makso
Kod elektrolize je najbitnije da te dve elektrode budu što paralelnije da bi se što ujednačenije skidao sloj metala. Ako je jedan deo elektrode bliži tu će više da skida (u jedinici vremena), pa će se odraziti na vizuelni efekat.
Reply
#9
Podržavam izdvajanje o ecovanju Smile

@Alex:
Malko sam se vratio kroz temu i u postu 557 nema fotki, bile van našeg foruma i "pojela maca"?
Reply
#10
Izvolte. Smile
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)