Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Brzi puls generator
#21
Pa koliki napon to čudo daje ako ide preko limita skopa, što niti 10x sonda to ne može da atenuira?
Reply
#22
Ima terminaciju 50 oma, prelazi mu dopuštenu disipaciju vjerojatno kada je skop na 50 oma terminaciji
Reply
#23
Trenutno daje oko 7Vpp (bez delay) a kada se zakaci koaksialac za produzivanje impulsa to ode preko 10-12Vpp ne mogu da izmerim ni sa atenuatorom, ode mi vam opsega.

Sto ne sonda, pa prvo trebaju ti mnogo dobre sonde, meni su za 350MHz BW-a ali je veci problem prilagodjenje koje mora da bude 50Ohm a te sonde 1:10 imaju 1MOhm.

U vezi potrosnje, treba oko 90V a struja je smesna, vuce izmedju 2 i 20uA zavisno koliko produzis impuls.

Inace ovde ima isto objasnjenja oko ovog puls generatora i naveli su formulu po kojoj se moze izracuna BW osciloskopa, BW=0.35/Tr i meni sa 1.1ns tacno ispada da mi je DSO oko 300MHz (da, originalno model DS2072A od 70MHz sa medicinom, mogao sam da idem na 350MHz al nisam hteo da pretereujem).
U svakom slucaju ovaj puls generator ima rise time sigurno <1ns!
http://www.kerrywong.com/2013/05/18/aval...ng-2n3904/
Reply
#24
Evo poigrao sam se i ja malo sa ovim ultramegagiga kratkim impulsima.
Bilo mi je sumnjivo kad je Miki rekao da nije uspeo da pokrene BFR91
pa sam pokusao i ja. Zasto bas hocemo njega, pa zbog malog Uce0
i ocekuje se da se avalanche javi pri znatno manjem naponu nego kod 2N3904
koji ima Uce0 preko 60V.
Radio sam sa napajanjem od 30V.
Spustao sam napon do 28V i tu prestaje avalanche za ovaj primerak koji sam testirao.
Dakle u pitanju je BFR91A Philips.
Evo slicica:
Tektronix 3465A, sonda parce koaksijalca RG59, ulaz 50 Ohm



ulaz 1MOhm



Tektronix TDS2024B, ulaz 1MOhm



Tranzistor je pobudjivan iz generatora funkcija Philips PM5134 impilsima frekvencije 10KHz



ps. Miki sutra (tj danas) mogu da ti posaljem 2N2369, ako treba jos nesto, javi na PP, i adresu naravno.
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
#25
Da li si probao sa 2N2369?

Odprilike je meni isto radio BFR91A (Philips takodje), imao je preko 2ns rise, tj dok se popne i spusti ispadne oko 5ns dok mi je 2N3094 duplo manja vremena proizvodio.

Sad sam vec zaboravio posle silnih proba na kom naponu sam probao BFR ...
Reply
#26
(10-13-2016, 12:04 AM)mikikg Wrote: Da li si probao sa 2N2369?

Odprilike je meni isto radio BFR91A (Philips takodje), imao je preko 2ns rise, tj dok se popne i spusti ispadne oko 5ns dok mi je 2N3094 duplo manja vremena proizvodio.

Sad sam vec zaboravio posle silnih proba na kom naponu sam probao BFR ...

Za 2N2369 definitivno treba veci napon nego za BFR. Sda sam na brzinu nesto probao ali nemam veci napon od 60V a pri tom naponu losije radi od BFR-a. Probacu sutra sa vecim naponom.
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
#27
Za HV cu videti da smislim neki DC/DC pretvarac, kao sto spomenuh struja potrosnje skoro da nema, uA su pitanju tako da moze napon da se dobro izfiltrira.
Imam i TL783 ako treba da se pegla napon posle konvertera.

Jedino ne znam sta da izaberem za pretvarac, ja sam mislio da to napajam sa baterijama, po mogucstvu da radi od 1.2V ulaza pa navise ali koji IC nabavljiv kod nas to moze da radi?
Ili nekako samo oscilator da napravim + mini trafo u nekom loncastom jezgru, nisam pametan kako to sve realizovati, jel imate neki predlog sa malom potrosnjom?
Reply
#28
(10-13-2016, 10:22 AM)mikikg Wrote: Za HV cu videti da smislim neki DC/DC pretvarac, kao sto spomenuh struja potrosnje skoro da nema, uA su pitanju tako da moze napon da se dobro izfiltrira.
Imam i TL783 ako treba da se pegla napon posle konvertera.

Jedino ne znam sta da izaberem za pretvarac, ja sam mislio da to napajam sa baterijama, po mogucstvu da radi od 1.2V ulaza pa navise ali koji IC nabavljiv kod nas to moze da radi?
Ili nekako samo oscilator da napravim + mini trafo u nekom loncastom jezgru, nisam pametan kako to sve realizovati, jel imate neki predlog sa malom potrosnjom?

I ja sam mislio da pravim HV,  jos nemam nista konkretno ali trebalo bi da ima podesavanje napona jer promenom tog napona mozemo da menjamo frekvenciju impulsa i to u ne bas malim granicama.
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
#29
ALKALNE BATERIJE 12V LR23AE-C5 ZA AUTO DALJINSKI

[Image: 002960.jpg]

85 din kom 55mAh.Spojite 3-5 na red i eto visokog napona.
Reply
#30
Pa trebalo bi mi 7.5 komada za 90V Smile

Ja sam za neko malo naprednije resenje, razmatram recimo MCP1623T i da ga "uhakujem" sa transformatorom, samo da vidim kako to uraditi.
Imam RM10 N87 jezgro sa split-bobin spulnom, to bi trebalo da moze da zavrsi posao.
Reply
#31
Evo ti naprednije rešenje sa ovim džabe MC34063. Ovde imaš i šemu i kalkulator i štampu.
http://www.changpuak.ch/electronics/High...C34063.php
Reply
#32
Al' sam ga bukvalno nashiljio Big Grin

Smirio sam malo situaciju sa krivuljicama nakon impulsa.
Dodao sam kondenzator 3.3pF sa onih 10k na bazi ali to drugima koji prave nista ne znaci jer sve to zavisi od mehanicke postavke.
Cak je to utrimovano da izgleda dobro kada se postavi poklopac kutice, kad se skine izgleda losije. Tako to na VHF-u biva ...

[Image: attachment.php?aid=21296]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#33
(10-13-2016, 10:22 AM)mikikg Wrote: Za HV cu videti da smislim neki DC/DC pretvarac, kao sto spomenuh struja potrosnje skoro da nema, uA su pitanju tako da moze napon da se dobro izfiltrira.
Imam i TL783 ako treba da se pegla napon posle konvertera.

Jedino ne znam sta da izaberem za pretvarac, ja sam mislio da to napajam sa baterijama, po mogucstvu da radi od 1.2V ulaza pa navise ali koji IC nabavljiv kod nas to moze da radi?
Ili nekako samo oscilator da napravim + mini trafo u nekom loncastom jezgru, nisam pametan kako to sve realizovati, jel imate neki predlog sa malom potrosnjom?

Trazim nesto zgodno za DC/DC HV i naleteh na ovo:

http://cds.linear.com/docs/en/datasheet/346812fa.pdf

Jeste namenjeno za bliceve ali moze uspesno da se iskoristi i za nase potrebe. Samo sto ne ide ispod 2,5V.
Ja mislim da koristim litijumsku bateriju od 3,6V, ima ih koliko hoces u mobilnim. Ovde moze da se koristi neka kojoj je opao kapacitet.

Za 1,5V moze nesto poput ovoga:

Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
#34
Skoro sam pravio nesto sa mc34063 i radi dobro , pravio dc dc 3,7v 5v za punjenje mobitela. Bez tranzistora daje 1.5A!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)