Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
STM32 generic board
Ja sam poterao XMOS blinky LED sa Debugerom pod njihovim xTIMEcomposer (Eclipse) ... sve je tu ... breakpointi, memorija, logicki core-ovi sa backtrase svih svojih funkcija, printf u konzoli ... ja nemam sta dalje da pricam nego da sednem i nacukam code koji hocu Smile ... nema periferija, samo software Smile ... ima sve vec inace gotovo, od SPI do DSP ...

Samo sa znate da ova startKIT plocica ima IC sa 16 jezgra gde je pola od toga upotrebljeno za JTAG debuger i USB vezu sa PC, imaju endpointe koji rade real-time stream podataka ali brzinom od nekoliko stotina Mbit, ima SW osciloskop (TRACE) koji radi razvaljuje koji se moze veze recimo na I2S stream ...
Reply
Opaka je ta stvar...eto jos kako ide ta tehnologija jos cemo da uzmemo tu plocicu...i napisemo softer stavimo sonde i dobimo DIY varijantu jeftinog osciloskopa...a i FFT meter za audio potrebe ce da se isto radi...trebalo bi vidjeti kako bi se taj multicore mcu ponasao sa iole zahtjevnijim materijalom..recimo spektar analaizatorm audio signala..bode plotter...FFT, PSSR mjerenje na napajanju itd itd
Reply
(10-17-2017, 09:58 AM)ronovar Wrote: Opaka je ta stvar...eto jos kako ide ta tehnologija jos cemo da uzmemo tu plocicu...i napisemo softer stavimo sonde i dobimo DIY varijantu jeftinog osciloskopa...a i FFT meter za audio potrebe ce da se isto radi...trebalo bi vidjeti kako bi se taj multicore mcu ponasao sa iole zahtjevnijim materijalom..recimo spektar analaizatorm audio signala..bode plotter...FFT, PSSR mjerenje na napajanju itd itd

Vidi, dovoljno je recimo samo da se osposobi komunikacioni kanal za neki brzi A/D konverter ka USB (u naprednijoj varijanti i Gbit Ethernet) i da to sve posle vezes na GnuRadio, odatle pa nadalje se rade na PC opake stvari sa signalom u realnom vremenu.
Ako se u tu pricu jos umesa D/A konverter ili nesto poput AD9850 dobijes prakticno postavku sa kojom mozes da radis gomilu analiza i testova za razne potrebe, od merenja otpora, ESR, napona itd, pa do FFT, demodulacije signala, dekodiranje, prakticno bilo kakvu matematicku operaciju, sve je modularno u SW smislu kada sa "druge strane" prakticno samo imas A/D i D/A konverter.
Sa I/Q de/modulacijom je moguce proizvesti sve ostale tipove modulacija, AM, FM, PM, digitalne FSK, BSK i ostalo.
Uz par jos sad vec povoljnih chipova za fazne detektore (sa logaritamskim pojacavacima) moze da se napravi kompletan Vektorski Mrezni Analizator. Neka radi sa XY procentom greske ili tacnosti, neka se svede na 8 bit rezoluciju, sta god, ti da dobijes slikovit grafikon ponasanja nekog DUT ili komponente za opseg frekvencija 0 do neka je samo 10MHz, ihhhhh, pa to znaci vise nego sva merenja sa osciloskopom i baktanje sa signal generatorom ...
Reply
(10-15-2017, 12:38 PM)mikikg Wrote: XMOS je predzadnja stepenica pre upotrebe FPGA!

Koja bi bila zadnja stepenica prije FPGA?
Reply
Lose sam se izrazio, XMOS je ta predzadnja/zadnja stepenica pre prelaska na FPGA.
On je negde izmedju klasicnog MCU i programibilne array-e, nema standardnih HW periferija/modula (mada imaju modeli sa XMOS + Cortex M3) tako da se sve resava u programu sto je zgodno za neke specificne projekte gde treba skoncetrisati resurse i CPU snagu na neke nestandardne zadatke.
Generalno ako bi mogli da uporedimo "snagu" XMOS i nekog klasicnog MCU prakticno bi dosli na isto, trose se resursi za svaku SW periferiju (seriska, I2C, SPI itd) ali sa druge strane je XMOS dobar izbor gde mozemo da "zrtvujemo" par jezgra za te stvari oko periferija dok sva ostala jezgra mozemo da koncetrisemo na jedan zadata sto je sa klasicnim MCU neizvodljivo.
Reply
(10-24-2017, 02:04 PM)mikikg Wrote: Lose sam se izrazio, XMOS je ta predzadnja/zadnja stepenica pre prelaska na FPGA.
On je negde izmedju klasicnog MCU i programibilne array-e, nema standardnih HW periferija/modula (mada imaju modeli sa XMOS + Cortex M3) tako da se sve resava u programu sto je zgodno za neke specificne projekte gde treba skoncetrisati resurse i CPU snagu na neke nestandardne zadatke.

Meni on izgleda izvrsno. Možda će zvučati pretjerano, ali i ako bi se željelo do kraja pošteno iskontrolirati programabilno napajanje, to također spada u "specifičan projekt" koji bi mogao profitirati od ponuđenog stvarnog paralelizma Smile. Lako bih potrošio jezgre na sljedeće taskove: TFT display/touchscreen, eternet/Web server (LXI class A), USB, digitalne periferije CH1 (ADC, DAC, GPIO), digitalne periferije CH2, list ("arbitrary waveform") generator CH1, list generator CH2, enkoderi (možda i trigger system) i ode osam jezgri. Najljepše ovdje je cijena, koja je i za jedan komad simbolična obzirom što se nudi.

Vidim da postoje neki gotovi libovi, a i neki moduli (sliceCARD) npr. eternet, GPIO, LCD, SDRAM, itd. tako da se ima s čime početi. Modul koji imaš pretpostavljam da je ovaj, vidim da može prihvatiti jedan sliceCARD. Vidim da imaju i npr. xCore-200 eXplorer kit koji ima drugačiji konektor, ali i on-board gigabitni eternet. Ne razumijem čemu dvije konfiguracije.

Zanimljiv mi je i ovaj sliceCARD za spajanje LCD-a, ali ne znam kojega, kaže samo ovo: The Display sliceCARD brings a 480 x 272 RGB display to sliceKIT. The xCORE multicore microcontroller drives the display directly without the use of an external LCD controller, via a parallel RGB interface. Using the LCD controller software you can add a display to any system.
U nastavku kaže: Want to drive a different display? - no problem, the LCD software can easily be modified to support other display configurations, up to 800x600. Čemu uopće ograničenje od 800x600 ako se to već može modificirati?

EDIT: pronašao sam o kojem je TFT-u riječ: AT043TN24, ne izgleda uopće loše 4.3" i ima ga u više verzija od v.1 do v.7, na ebayu košta od 11 do 20 funti, recimo evo v.4 revizija. Huh, ovo bi moglo biti nešto za isprobati!
Reply
Ima tu svasta, generalno kada uzmes neki taj razvojni sistem, tu je od 16 jezgra 8 upotrebljeno za debuger i to junacki debuger sa .dll / .so bibliotekama za xScope interface za korisnicku PC aplikaciju u svhu veoma brzog API baziranog end-point kanala (data/cmd).
U end-aplikaciji mozes izbaciti debuger i taman dobiti jos fine resurse za baratanje po spravi.
Ako pircamo o "digitalnom PSU", tu bih ti preporucio da ides na neki jaci model kontrolera sa integrisanim Flash-om. SPI flash stavljas po potrebi ako ti treba.
Ovaj startKit sto imam ima procesor koji nema FLASH na sebi vec externi i ima samo 64KB RAM-a u koji mora da se upakuje i korisnicki program i memoriski data prostor.

Drugo pitanje bilo zasto samo 800x480, jedan od razloga je zbog memorije, ne zaboravi da je jedna slika tog formata u "samo" 16bitnoj paleti boja velika 768000 bytes tj 750KB, trosi se tu dosta RAM-a za obradu a nemas ga odakle efektno "dovuci" da bude dovoljnog velikog kapaciteta i dovoljno brzog za taj nivo nekog naprednijeg grafickog prikaza sa "targetiranim" 50Hz prikazom, moze samo da se strimuje odnekud a ovo malo RAM-a da bude za neki mali buffer.
Kod ovako "velikog" displaj ti se cak isplati da iscitavas trenutni sadrzaj internog RAM-a od displeja jer nemas gde na drugom mestu da cuvas i smestas te podatke, potrosis ciklus citanja i ciklus pisanja po svakom pixelu da to nebi morao da radis u internom MCU RAM (koga nemas) Smile
Reply
Vrlo je verovatno da bi kod aplikacije koja zahteva gomilu periferija (ethernet, usb, paralelni LCD, ADC i još ponešto) došli do situacije kad je bolje odlučiti se za MCU koji sve to već ima na sebi. Ništa ne dobijamo time što jedno jezgro odvojimo za USB drugo za ADC itd jer su ovo stvari koje i osnovne linije ARM već imaju.
Ovaj STM32F746xx je Cortex-M7 nije osnovna linija STM32 ARM ali pogledajte šta sve ima na sebi i koliko je to jezgara. Ima TFT-LCD kontroler na sebi, 3kom 12bitni ADC i 2 kom. 12bitni DAC. 320KB RAM-a, DSP 16bitne tajmere, USB, SPI, I2C, UART i 2kom CAN-a...

Nisam proveravao šta je od libova i alata (IDE, kompajler.. ) besplatno a za šta se mora plaćati. Ceo ekosistem najverovatnije zavisi samo od XMOS, ne znam da li još neko radi razvojne alate. Za ARM možeš da biraš šta ti se svidi.

STM32F746xx je u 176LQFP a XCORE nema LQFP iznad 88 pina sve je BGA.

Što se ne bi odmah opredelio za FPGA?


Šta si uradio ako ti treba i RAM čip na pcb?
Za neke specifične stvari mislim da vredi ali za mazgu koja treba da vuče sve i svašta loš je izbor. Po meni Huh
Reply
Sve se vrti oko istog, samo za FPGA je druga prica, dosta je slozeniji razvoj i drasticno sporiji, tu nema "za dve sekunde da se flesuje i pokrene" nego ima da osedis od cekanja na sintezu bitream fajla po sat-dva svaki put! Dalje moras da imas FLASH opet, bili interni bilo externi i to sa vrlo problematicnim 0-wait state ako hoces koji samo pojedini MCU imaju, STM32F103 recimo ima 1-wait state tj duplo sporije radi iz FLASH nego iz RAM, da bi to na FPGA uradio moras da imas memoriski IC sa 20+ piova i bar 16bitnim paralelnim portom i to do nekih 1-2-4-8Mbytes, nema preko toga bas puno statickog RAM na trzistu i svi su poskuplji, ima DRAM ali to je druga vrsta komplikacije sama za sebe.
Reply
(10-24-2017, 04:29 PM)mikikg Wrote: Ima tu svasta, generalno kada uzmes neki taj razvojni sistem, tu je od 16 jezgra 8 upotrebljeno za debuger i to junacki debuger sa .dll / .so bibliotekama za xScope interface za korisnicku PC aplikaciju u svhu veoma brzog API baziranog end-point kanala (data/cmd).
U end-aplikaciji mozes izbaciti debuger i taman dobiti jos fine resurse za baratanje po spravi.
Ako pircamo o "digitalnom PSU", tu bih ti preporucio da ides na neki jaci model kontrolera sa integrisanim Flash-om. SPI flash stavljas po potrebi ako ti treba.
Ovaj startKit sto imam ima procesor koji nema FLASH na sebi vec externi i ima samo 64KB RAM-a u koji mora da se upakuje i korisnicki program i memoriski data prostor.

Recimo prije digitaliziranom PSU, daleko sam ja od digitalnog PSU što to danas znači Smile. Vidim da imaju svo čudo modela tek se trebam snaći.

(10-24-2017, 04:29 PM)mikikg Wrote: Drugo pitanje bilo zasto samo 800x480, jedan od razloga je zbog memorije, ne zaboravi da je jedna slika tog formata u "samo" 16bitnoj paleti boja velika 768000 bytes tj 750KB, trosi se tu dosta RAM-a za obradu a nemas ga odakle efektno "dovuci" da bude dovoljnog velikog kapaciteta i dovoljno brzog za taj nivo nekog naprednijeg grafickog prikaza sa "targetiranim" 50Hz prikazom, moze samo da se strimuje odnekud a ovo malo RAM-a da bude za neki mali buffer.
Kod ovako "velikog" displaj ti se cak isplati da iscitavas trenutni sadrzaj internog RAM-a od displeja jer nemas gde na drugom mestu da cuvas i smestas te podatke, potrosis ciklus citanja i ciklus pisanja po svakom pixelu da to nebi morao da radis u internom MCU RAM (koga nemas) Smile

Zašto ne dodati vanjski SDRAM, to ne bi trebalo puno koštati (recimo ovo), jedino ne znam koliko to košta procesorskog vremena. Ne znam trenutno ni što bi s 50 Hz prikazom, ali dobro zvuči.
Reply
I da jos ovo, treba razmotriti XMOS kombinaciju sa Cortex M3, to je prakticno jos jedan "tile" kako oni zovu u celoj prici, ocigledno su i oni videli i to verovatno u startu da ce morati da se napravi sinteza te dve vrste arhitektura, video sam u okruzenju da imaju klasican gcc-arm za ARM aplikacije i njihov XC za ostalo, pises oba po malo i to je to, sve sto si hteo na jednom mestu Smile
Reply
(10-24-2017, 08:01 PM)gorankg Wrote: Vrlo je verovatno da bi kod aplikacije koja zahteva gomilu periferija (ethernet, usb, paralelni LCD, ADC i još ponešto) došli do situacije kad je bolje odlučiti se za MCU koji sve to već ima na sebi. Ništa ne dobijamo time što jedno jezgro odvojimo za USB drugo za ADC itd jer su ovo stvari koje i osnovne linije ARM već imaju.
Ovaj STM32F746xx je Cortex-M7 nije osnovna linija STM32 ARM ali pogledajte šta sve ima na sebi i koliko je to jezgara. Ima TFT-LCD kontroler na sebi, 3kom 12bitni ADC i 2 kom. 12bitni DAC. 320KB RAM-a, DSP 16bitne tajmere, USB, SPI, I2C, UART i 2kom CAN-a...

Hm, nisam siguran da je to baš isto. Malo znam o svemu skupa, ali čini mi se da je riječ i dalje o jednoj jezri. Da, zgodno je da ima displej kontroler i niz drugih stvari, ali kada vremena postanu kritična, a što je kod instrumentacije vrlo često (dosta da imaš dva ili više kanala bilo čega) onda bi XMOS trebao biti u prednosti.

(10-24-2017, 08:01 PM)gorankg Wrote: Nisam proveravao šta je od libova i alata (IDE, kompajler.. ) besplatno a za šta se mora plaćati. Ceo ekosistem najverovatnije zavisi samo od XMOS, ne znam da li još neko radi razvojne alate. Za ARM možeš da biraš šta ti se svidi.

Da, sve dolazi od XMOS-a, ali mislim da je sve besplatno i cross-platform. Pitanje je samo koliko je to kvalitetno, ako jest i ne treba ti više od jednog izvora.

(10-24-2017, 08:01 PM)gorankg Wrote: STM32F746xx je u 176LQFP a XCORE nema LQFP iznad 88 pina sve je BGA.

Hm, to ne zvuči dobro. Trebalo bi vidjeti što se može dobiti od najjačeg modela u LQFP pakiranju.

(10-24-2017, 08:01 PM)gorankg Wrote: Što se ne bi odmah opredelio za FPGA?

Uh, to uopće nije izbor. Tko bi mi programirao? Kolega je na C/C++/Javascriptu/Java/Phytonu i da ne nabrajam dalje. FPGA je paralelni realitet Smile

(10-24-2017, 08:01 PM)gorankg Wrote: Šta si uradio ako ti treba i RAM čip na pcb?
Za neke specifične stvari mislim da vredi ali za mazgu koja treba da vuče sve i svašta loš je izbor. Po meni Huh

RAM bi dodao, vidi prethodni post.
Reply
(10-24-2017, 10:08 PM)mikikg Wrote: I da jos ovo, treba razmotriti XMOS kombinaciju sa Cortex M3, to je prakticno jos jedan "tile" kako oni zovu u celoj prici, ocigledno su i oni videli i to verovatno u startu da ce morati da se napravi sinteza te dve vrste arhitektura, video sam u okruzenju da imaju klasican gcc-arm za ARM aplikacije i njihov XC za ostalo, pises oba po malo i to je to, sve sto si hteo na jednom mestu Smile

To sa Cortex M3 treba da je familija xCORE-XAU a radili su je sa Silicon Labs. Problem je što ja na sajtu nihovom ne nađoh ništa sem da je EOL


https://www.xmos.com/support/boards?product=17940

[url=https://www.xmos.com/support/silicon/datasheets?subcategory=xCORE-eXtended+Architecture+(XA)][/url]
Bem li ga čini mi se da bi to baš bilo OK ali ga ukinuše..
Reply
(10-24-2017, 10:10 PM)prasimix Wrote:
(10-24-2017, 08:01 PM)gorankg Wrote: Vrlo je verovatno da bi kod aplikacije koja zahteva gomilu periferija (ethernet, usb, paralelni LCD, ADC i još ponešto) došli do situacije kad je bolje odlučiti se za MCU koji sve to već ima na sebi. Ništa ne dobijamo time što jedno jezgro odvojimo za USB drugo za ADC itd jer su ovo stvari koje i osnovne linije ARM već imaju.
Ovaj STM32F746xx je Cortex-M7 nije osnovna linija STM32 ARM ali pogledajte šta sve ima na sebi i koliko je to jezgara. Ima TFT-LCD kontroler na sebi, 3kom 12bitni ADC i 2 kom. 12bitni DAC. 320KB RAM-a, DSP 16bitne tajmere, USB, SPI, I2C, UART i 2kom CAN-a...

Hm, nisam siguran da je to baš isto. Malo znam o svemu skupa, ali čini mi se da je riječ i dalje o jednoj jezri.

Da, radi se o MCU sa jednim jezgrom ali ima već unapred definisane hardverske periferije dok ih kod ovog XMOS-a ti softverski definišeš od jezgara koja su ti na raspolaganju. U suštini je ista stvar samo što kod XMOS možeš imati hardverski RTOS a kod ARM je to i dalje softver. Kad nagomilaš periferije, jer to zahteva aplikacija, i sa XMOS ćeš imati latenciju jer nešto mora i da obradi to što sa periferija dolazi. Glavna stvar je skontati i pravilno odraditi povezivanje jezgara kroz CONNECT SWITCH.
Reply
(10-24-2017, 10:40 PM)gorankg Wrote: https://www.xmos.com/support/boards?product=17940

[url=https://www.xmos.com/support/silicon/datasheets?subcategory=xCORE-eXtended+Architecture+(XA)][/url]
Bem li ga čini mi se da bi to baš bilo OK ali ga ukinuše..

Eh, biće kao i kod drugih hibrida, izumrli jer se nisu mogli razmnožavati Smile

Nego gledam ovo čudo od XE216-512-TQ128-C20 u 128 pinskom TQFP: ima 16 jezgri, 81 I/O, 512KB internal single-cycle SRAM, USB i gigabitni eternet. Opako!
Reply
To je malo bezobrazno dobro : ), recimo mozes samo da iskoristis Gbit link da ti ulaze/izlaze podaci sa tvog PC, napravis recimo Digitalni DC/DC prvo u SW na PC pa ga posle portujes na XMOS.
Hehe, samo moras da vodis racuna kada ti stigne nova poruka sa foruma da ti ne popucaju SiC-evi ili IGBT-ovi zbog "maleckog" interapta dok se skine poruka Smile

Na slicnu foru sam pokrenuo TFT displej, prvo napisao biblioteke za STM posle portovao sa minimalnim doradama na XMOS.
Reply
Evo i jedno i drugo u realnom vremenu (sa interlejsom) pa birajte Smile
Moze i STM32, moze i XCORE, fali memorija u oba slucaja .. zadjedno mogu svasta.

 
Reply
(10-24-2017, 10:03 PM)prasimix Wrote: Zašto ne dodati vanjski SDRAM, to ne bi trebalo puno koštati (recimo ovo), jedino ne znam koliko to košta procesorskog vremena. Ne znam trenutno ni što bi s 50 Hz prikazom, ali dobro zvuči.

Tu se opet vracamo na pricu sa Nextion HMI touch ekranima, da li se to isplati, pogledaj PCB, tu je sve na gomili, FPGA, RAM i STM32, tu samo moze da se zameni FPGA sa XMOS da bi dosli na isto, taj ekran zahteva takve resurse da bi to licilo na nesto, sa sve uSD karticom gde se smestaju slike i ostali glomazni podaci.

Reply
(10-25-2017, 12:24 AM)mikikg Wrote: Evo i jedno i drugo u realnom vremenu (sa interlejsom) pa birajte Smile
Moze i STM32, moze i XCORE, fali memorija u oba slucaja .. zadjedno mogu svasta.

Vau, što ti je ova pločica na koju si kačio STM32 i XCORE?
Reply
"Magične samo-povezujuce" kineske proto/raster board prepoznajes : ) Sluze samo da drze na gomili to sve ...

Crna ploca je ustvari TFT 7'' display sa RA8875 grafickim kontrolerom na sebi i FT5206 kapacitivnim touch kontrolerom.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)