Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mixer izrada
Graficki ekvilajzeri kao ovaj sto sam podelio su zastareli, evo moderne verzije sa konstantnim Q koja se koristi u profesionalnim uredjajima.

https://www.facebook.com/APEXaudio.MileSlakovic/
Reply
Mile kao da me citas... :-)

Bas sam pripremao neke sheme Constant-Q equalizera, koje sam 90tih radio
ali mnogim mojim selidbama i promenama posla desilo se neizbezno, mnogo shema i PCBja (tada skoro sve radjeno tehnikom piši/briši olovkom)
nestade...

Ovako nekako sečam se tih mojih "zadnjih" modela za pojedinačni kanal (Stereo si samo duplirao shematic, čak sam praktizirao i napajanje odvojeno)
Ovako je išla ta priča equalizera od ulaza prema izlazu:

-Single Ended i Differential Input biranje prekidačem (na stražnjoj strani)
-LOW Cut Variabilni (cca10Hz-250Hz) filter sa rotacionim potom
(tu su se birali dual pot za 12db/oct ili našlo se i quadro pot za 24db/oct sa duplim multifeedback filterom)
-ON/OFF LOW Cut filter prekidačem i indikacija LED
-Gain Pot i 1st-Power Buffer (danas bi stavio LME49600, a inače op-amp sa diskretnim Current buffer izlazom)
power buffer zatreba, jer okačimo n-filtera na njegov izlaz (zamisli 1/3 oktave sa 30-32filtera-bandi
-BandPassFilter sa LIN Potom regulacije, u zavisnosti koliki je broj bandi trebamo ustanoviti koji Q trebamo,
pa i pojačanje /slabljenje EQja, recimo standardnih +/-12dB
Filteri su MultiFeedback
-onda neg Summator za sve odabrane bande
-pa neg Summator bandi i originalnog signala sa 2nd Power Bufferom (za drugu stranu pota , to jest prema multi feedback filterima)
-sljedio je HIGH Cut Variabilni (cca10KHz - 25KHz) sa rotacionim potom i ON/OFF prekidačem filtera
-i na kraju još neg Buffer da bude faza podjednaka ulazu
-iz tog izlaznoig buffera se je izvukao i diff.izlaz, pošto Single Ended več imamo
Znalo se je stavljati i dodatno obične BASS/TREBLE controle +/-18dB zajedno sa BandPassFilterima
za još neke dodatne mogučnosti regulacije.

I to je bila več Pro verzija EQja All-Analog!
:-)

EDIT:

Constant Q EQja znači: primer
-kad se pojača dotična banda (recimo 200Hz) za +6dB
-širina pojačanog BW na +3dB je cca +/-100Hz, to jest 200Hz
Ako se ta banda pojača na +9dB ili više, ta širina (na -3dB od te regulacije +9dB, to jest na +6dB) ostaje istog BW
zapravo je Q=freq(Hz)/BW(Hz)...u našem primeru {freq 200Hz/BW 200Hz} = 1
LP
Dragan
Reply
Ako se izaberu prave frekvencije najcesce je dovoljno i 4 kanala da se linearizuje ceo opseg.

Reply
pojačala sam već poprilično izgustirao,predpojačala i ekvilajzeri su mi nešto novo,za šta planiram neku novu šasiju. ekvilajzer se isplati kupiti gotov polovan u broju kanala koji se planira praviti, pa da spolja ostane fabrički a iznutra "svoj" pa se tako ima i "ovo" i "ONO" a ovo drugo je to što je bitno. ko ne voli a sumnja,dovoljno je samo jedno "by-pass" dugme 🔘 koje svakako planiram da posedujem u svojem lancu zvuka. Smile
Jedina stvar koja je potrebna za trijumf zla jeste da dobri ljudi ne urade ništa : : :    Edmund Burke

(44250 tpk HMAP tpk 11277)
Reply
To sa prepravkom ekvilajzera ima smisla zato sto u te nekvalitetne ekvilajzere moze da se ugradi profesionalni sa konstantnim Q.
Meni je glavni poso vezan za izradu aktivnih zvucnih kutija a elektronika za njih objedinjuje sve komplet: napajanje, pojacalo, zastitu, limiter, predpojacalo, ekvilajzer... i naravno samu zvucnu kutiju koja bi morala dobro da radi i kao pasivna.
Reply
(04-20-2017, 09:27 AM)apexaudio Wrote: Graficki ekvilajzeri kao ovaj sto sam podelio su zastareli, evo moderne verzije sa konstantnim Q koja se koristi u profesionalnim uredjajima.

Ima li za ovakav ekvilajzer PCB sa Kliznim potenciometrima u stereo varijanti....?
Pozdrav!
YuMERA
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)