Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Norway to become 1st country to switch off FM radio
#1
Quote:Norway is set to become the first nation to start switching off its FM radio network next week, in a risky and unpopular leap to digital technology that will be closely watched by other countries considering whether to follow suit.

http://www.cbc.ca/beta/news/world/norway...-1.3923612
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
#2
Glupost. Mislim, ne slazem se da treba to da urade.
Reply
#3
Da li bi prelazom na digitalni signal bilo nekih ušteda u potrošnji električne energije? Mislim da digitalni TV predajnici troše manje struje, ili se varam?
Reply
#4
Ovih 17% koji su za prelazak na DAB su vrv procenat onih koji imaju kvalitetniji HiFi kući i svesni su boljitka u kvalitetu zvuka koji donosi DAB.
Reply
#5
Vidim da se ovde pominje kvalitet zvuka, pa me zanima jedna stvar, a tiče se FM-a kod nas. Primetio sam da su dve radio stanice na rastojanju od 0.1 Mhz. Faktički ja čujem samo jednu. Proguglao sam i našao na sajtu Ratel-a neki dokument od 2006. gde je u uvodnim napomenama naznačeno da je band kod nas podeljen na 0.1 Mhz. Pošto ima ovde dosta ljudi iz sveta radio amaterizma (oh kakva glupa formulacija, jer se pokazalo da su profesionalniji od drugih profesionalaca), zanima me mišljenje da li se Ratel ogrešio o korisnike (kvalitet) u korist broja kanala, odnosno da li je u svetu normalno da bude razlika između kanala od 0.1 Mhz?
Reply
#6
Verovatno treba, prilikom dodele frekvencija obratiti pažnju i na međusobnu udaljenost predajnika...
Reply
#7
Ne vidim da išta tu može da ima negativni efekat. Država oslobađa deo spektra ili može da ga ponudi većem broju emitera. Emiteri mogu da ponude nove servise korisnicima. Kratkoročno, korisnici imaju problem jer treba da kupe nove prijemnika al' dobro, brzo će ih to proći. I parna mašina je u nekom smislu nekome pravila problem pa smo tu epohu prošli.
Reply
#8
@milepa
Ratel je sve to lepo definisao, gde je koji predajnik, kolika je antena, snaga... Ne bih na ovo obratio pažnju da nisam krenuo ručno da tražim Radio Trstenik (ja sam u Kraljevu). Onda sam na toj frekvenciji čuo Radio S. Ne tako bistro kao za 0.1 Mhz pored (gde mu je centralna frekvencija) i nije na tjuneru pisalo 'tuned', ali se čulo. Posle sam pogledao, prema Ratelu, za tu frekvenciju (verovatno mogu da dodele nekom drugom na tenderu, ne moraju tom radiju) predajnik je na Rudniku, a za Trstenik u Trsteniku. Ja ne čujem Radio Trstenik, verovatno nemam domet, ali postavlja se pitanje, da li će te dve stanice da se mešaju na recimo nekih 10 km bliže Trtsteniku?
Reply
#9
Postoji nešto što se zove mikrolokacija, odnosno zavisi od položaja prijemnika, i tu budu kao neke propagacije određene frekvencije koja dopire iz određenog smera, što će reći da recimo postaviš antenu par metara dalje na drugo mesto ili bi čuo bolje ili nikako...odnosno ne bi došlo do preplitanja različitih odašiljača.
Samo raspoređivanje određenih frekvencija, snaga ili antena, nije garant da neće doći do mešanja signala, već je samo pokušaj da se koliko je više moguće uvede nekakav red.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)