Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nigerijska prevara, primer iz Srbije
#1
Detalji na linku: http://security-net.biz/nigerijska-inter...rimer.html

[Image: nigerian-scam-serbia-1.jpg]
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
#2
Hm, zapade mi za oko pozivni broj drugog faksa +34. To je Španija. Prethodna dva su iz Tanzanije i Južne Afrike, što me nije začudilo. Još sam se više iznenadio kad sam video pozivni broj oblasti (93) koji je sledio nakon country code-a. To je Barcelona. Ovakvi mejlovi kruže svetom jako dugo, nekoliko decenija, jedino ne garantujem da su isti i telefonski brojevi - obrisao bih slične mejlove čim sam ih dobijao. Nikako mi nije jasno da Interpol, odnosno Europol nisu u stanju da lociraju prevaranta svetskih razmera koji koristi fiksni telefon u Barceloni ili okolini...
Reply
#3
ja im pisao da te pare dadu izbjeglima, jer su njima potrebnije nego meni.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#4
Ovakve i slične poruke sam dobio više puta, čak i preko adrese u firmi.

U CH je objavljeno da je više osoba palo na ovaj trik i ostalo bez dobrog dela uštedjevine.

Ljudska pohlepa nema granica.

Pozdrav
Reply
#5
Postoji i španska prevara, koja se sastoji od stizanja mejla u kom vas obaveštavaju da ste dobili glavnu premiju na Španskoj nacionalnoj lutriji i to tako, što je neka turistička agencija uplatila loz u vaše ime, onako nasumice su vam pronašli ime preko interneta. Da biste dobili pare potrebno je uplatiti 5-10% agenciji na ime troškova kupovine lozova, itd.
Ne bi me iznenadilo da iza obe ove prevare ne stoje isti ljudi, i to Španci, koji imaju vekovnu tradiciju varanja ljudi na sličan način. Naime, sećam se da sam jednom prilikom u Politikinom Zabavniku pročitao kako je, pre otprilike 100 godina, jednom bogatom trgovcu iz Skoplja stiglo pismo od nekog navodnog španskog bogatog plemića, koji je trenutno u zatvoru (naravno: lažno optužen), a ima silno blago zakopano (i samim tim nedostupno nikom, osim njemu dok ne izađe iz zatvora), te on moli tog trgovca da povede računa o njegovoj sestri, koja je ostala bez ikakvih prihoda. Naravno, pomoć je samo privremena, jer će on, odmah po skorom izlasku iz zatvora, bogato nagraditi dobročinitelja njegove sestre. Nesrećni trgovac se žestoko primio na priču, tako da je sa velikim parama otputovao u Španiju. Kad su prevaranti videli na imaju nekog ko se skroz upecao, počela je druga faza prevare, gde je trebalo podmititi čuvare zatvora da pomognu u bekstvu nevinog plemića, jer je negde zapelo sa sudom, jer su njegova i kraljeva porodica u vekovnom neprijateljstvu, tako da bi mogao biti zatočen zauvek. Čak su organizovali tajne sastanke sa "komandantom straže" zatvora obučenim u originalnu uniformu itd. Po prijemu izdašne svote kao mita za stražare, cela ekipa je nestala, a trgovac se danima muvao oko zatvora čekajući da se neko od poznatih pojavi...
Reply
#6
Pun je internet ovakvih "skam" poruka, ne znam ko se to peca na te gluposti jer je problem druge prirode, sto smo "nepismeni" po pitanju sigurnostne digitalne kulture, neko tamo nesto trazi pare pa daje nagradu, ma ajte molim vas, moju majku pre X godina na sred ulice oplackali "fini kriminalci" sa nekom pricom, covek-kola-kvar-servis bla bla, pa na istu pricu prijatelja u Bugarskoj, bolnica-covek-kola bla bla …

Mora da se dobro vodi racuna u ovoj digitalnoj eri jer nas od "biti upecan" deli samo jedan pogresan klik u E-mail, Viber, SMS, Skype!!!
Reply
#7
Ja sam pre nekoliko dana dobio SMS !!
Na mail više i ne obraćam pažnjnu, - silne milke usd sam poslao u spam folder

Ali SMS !?!
Na post paid broj 063 - xxx -xxx , stari šestocifreni još od 1998 godine !?!

Broj sa koga sam dobio PREMIJU je +264 81 876 2970
- Naravno, nisam ništa odgovorio ni SMS ni pozivom.

Pozz
Reply
#8
Godine 2004, kada smo počinjali sa poslom stigne nam mail iz Nigerije preko Londona da su zainteresovani za našu robu.
Počne tu dopisivanje o količinama, nivoima zaštite i cenama. Sve su uglavnom znali o karakteristikama balističkih zaštita.
Pristadoše oni i na cenu, i na uslove plaćanja i na rokove. I pakovanja robe su bila diskutovana. Samo da potpišemo ugovor
i gotovo. I to ako hoćemo može ugovor da se potpisuje i u Kamerunu, čini mi se. Navodna vrednost 2,5 mil $. Mi u euforiji,
ali sve suviše lako. Predložimo mi da se nađemo u Parizu na sajmu, Kada stiže odgovor: da li nas vi smatrate za divljake
koji jedemo ljude - sram vas bilo. Potegnem neke kontakte preko avio kontakata u Maliju, kad na toj adresi u Nigeriji samo
poštansko sanduče.
Šta je bila osnovna zamisao? Da se neko pojavi negde u divljini i da ga otmu i puste uz otkup 50-100 k$, verovali vi ili ne.
Posle smo čuli za nekoliko takvih slučajeva, pa vi pamet u glavu i guzu uza zid.
Reply
#9
Pre četiri godine moj prijatelj pošalje zahtev preko sajta Alibaba jednoj Kineskoj firmi za odredjeni proizvod.
Dobije od te firme ponudu koja je bila u očekivanom cenovnom rangu.

Medjitim dobije još gomilu ponuda na mail, od raznoraznih drugih Kineskih "firmi" za neuporedivo nižu cenu
sve sa šipingom za Srbiju, i kako kažu ti Kinezi i bez ikakvih "CUSTOM TAX" ...
Odakle im informacija ko je i za kakvu robu tražuio ponudu na Alibaba ?

Znači sve može, idealno, jeftino, bez troškova puta, carine ... - Samo treba da im se uplati ...

Takodje neki Afrikanac čini mi se iz Kamerun-a (gle slučajnosti, pa Nigerija je susedna država)
daje sličnu ponudu ...

***
Moj prijatelj naravno i dan danas povremeno uvozi robu od te prve Kineske kompanije, za koju je prethodno
izvršio razne vidove provera ...

Uplatiš tako nekome - ne znaš tačno ni kome ...
Pa se posle možeš jedino Bogu žaliti ...

Pozz
Reply
#10
A još i ovi što zovu na fiksni nudeći razne poklone: jastuke, ogrlice, narukvice, večere...
Sve zato što im je fiksni besplatan za područje Srbije.
Radiš nešta, ruke u poslu preko glave, kad ono zvoni telefon...ili legneš, taman da "zašećeriš" kad ono ti-du -li-du...
I još se čude: " Gospodine, što ste Vi drski..."
Znam da službenici nisu krivi, jer im je naređeno da zovu redom i za to dobijaju platu, ali ne možeš do onog "majmuna" koji ih za to plaća...
Sad počeli i ovi na kasama po svim prodavnicama da nude sve i svašta, mimo onoga što si u korpu stavio...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)