Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Priprema za 3D stampu
#1
Koliko sam video, za stampu nekog 3D modela, nezavistno u kom programu model radjen, svede se na to da se izgenerise GCode, koji 3D stampac ume da procesuira i tako se vrsi 3D stampa. E sad, ukoliko zelimo vise razlicitih boja na modelu, videh da ima tih multi color 3D stampaca, ali koliko sam video, tu bas i nema nekih posebnih tehnika, tj. koliko sam video multicolor 3d print moze da se radi i sa jednim extrudero samo, samo se rucno modifikuje GCode kad dostigne adekvatnu visinu i sl.

Jel ima jos nekih tips and tricks za to? Tj. jel se priprema GCode-a onda vrsi tako sto se taj ceo model koji treba prevede u GCode, pa onda se GCode rucno il preko nekih programa cupa i deli na manje celine po bojama ili kako?
Reply
#2
G-code za 3 d stampace je jako kompleksan u poredjenju sa bilo kojom NC masinom . Ima mnogo vise prolaza jer je debljina mlaza plastike obicno oko 0.4 mm.Imam i CNC i 3D printer i poredio sam Gcode fajlove , iz iskustva pricam . Napisao sam oko 0.4 jer za svaki stmapac mora da se utvrdi koliki je tacno mlaz i da se podatak u unese u slicer ( program koji pravi G-cod za stampac ) jer od tog podatka , kao i jos mnogo drugih , ce zavisiti kvalitet odstampanog komada .
Rucne intervencije su moguce , ali je to mukotrpan posao . G-code za stampanje vise boja moze da uradi bilo koji slicer ( Slic3r, kisslicer ...) , naravno potrebno je postaviti parametru u sliceru za zeljenu operaciju , Stampanje dve boje je teoretski  moguce sa jednim extruderom , ali prakticno to je veoma tesko .Iz mog iskustva, promena filamenta u toku dok se komad stampa u 80% prouzrokuje da taj komad bude los na kraju . Druga stvar je sto deo plastike ostane u extruderu koja se vadi iz njega , to mora da se istisne filamentom kojim se zeli da se nastavi stampa , a to ponekad zna da zaglavi diznu extrudera . Plastike razlicite boje imaju razlicite temparature topljenja , ta temparatura mora da bude stabilna kada pocne da se stampa sledeci sloj , istopljeni filament mora da bude spreman u dizni , sto znaci da se istisnu svi vazdusni dzepovi iz hotenda i dizne , ipodrazumeva da se ni malo nije poremetila pozicija po X Y i z osi jer ce bilo koji nedostatak od pomenutih prouzrokovati gresku u stampi .
Moje iskustvo sa stampanjem vise boja (2,3 boje sa 2 i 3 hotenda-dizne), je takvo da ja na mom printeru imam samo 1 hot end. Svaki eksperiment se zavrsio nedovoljno dobrim rezultatom. Da ne govorim o kvalitetu filamenta koji moraju da budu istog sastava  , osim dodate boje , da bi se slojevi kvalitetno zalepili medjusobno. Komadi koje je neko drugi stampao a stigli su do mene da bih video  , su bili nedovoljno dobri . Cesto sa rupama u predelu gde se nastavlja stampa , sa greskama u poziciji prilikom nastavka stampe ....

Zakljucak kako ja vidim stvari, za neki model koji ce da stoji za pokazivanj multi color stampa moze da prodje ali da ne gledas sa malog rastojanja Smile . Ako deo  koji stampas mora da ima funkcionalnu upotrebu , mislim da kolor stampa nije resenje.

Podrazumeva se da govorim o stampacima koji imaju normalnu cenu i dostupnost za prosecnog korisnika . Ko ima para za Stratasys , UV powder stampac , 3Dsystems , on moze da dobije kvalitetan odstampan deo , ali cena tih stampaca pocinje ~30K USD.
Reply
#3
Andriću,

Evo nešto se lomim da napravim mom klincu neki mali 3d printer.

Vidim na RepRap ga ima nekoliko kompatibilnih hardvera za to, koji su prisutni na Ebay, Aliekspres u itd..
Odnosno nemam računa za te pare bilo šta sam praviti ...

Šta kupiti :
Megatronics, Azteeg X1, Melzi, Arduino Due Based Electronics, Generation 6,7 Electronics, Teensylu, Sanguinololu, Rambo, Rumba itd ...
Ultimaker 2 je najskuplji - zašto ? https://www.aliexpress.com/item/3D-print...6864643436

Elektronike možemo uporediti na : http://reprap.org/wiki/Comparison_of_Electronics
Vidim da je većina kontrolera sa 8 bitnim Atmelima na 16 ili 20MHz, šta izabrati recimo iz tog segmenta ?
(1 extruder, 1 grejač , 1 ventilator ... - opcije sa više ovih uredjaja mi ne znače ništa .., kao ni razne ostale komunikacije)
Eventulano SD card i LCD.

Na čega da obratim pažnju, prednosti, mane itd ...

Ono što meni deluje interesantno :
8 bit : Melzi V2 (oko 27 usd)
32 bit : AZSMZ Mini ( oko 59 usd)

***

Koji Firmver ? (mada ne paše svaki firmver na svaki hardver ..)
http://reprap.org/wiki/List_of_Firmware

Prednosti, mane ?

Pozz
Reply
#4
Izv za zakasneli odgovor , i ovo pisem sa aerodroma .

Za 3D printer mozes da se baziras na atmel 8bitnim ili neku ARM based elektroniku . Nema neke velike razlike u kvalitetu stampe , probano testirano i zakljuceno .
Rumba je moja konstrukcija , bazirana na mega2560 MCU, firmware marlin , mogu da ti pomognem oko konfiguracije kada budes imao konacnu verziju masine koju pravis, bez obzira za koju elektroniku  se odlucis . Extruder Bulldog sa hexagon hotend-om , dizna 0.4 , takodje moja konstrukcija , prodato par hiljada komada sa jako malim procentom zalbi . Mehaniku savetujem ordbot ili prusa I3. Ostale su jako nestabilne , to je moje iskustvo vecina testirana .

Ne mogu da ti pomognem sa nabavkom jer je firma za koju sam ja radio prestala da prizvodi 3D pricu i sav stock je rasprodat .Mislim da jos uvek moze da se kupi sve na ebay ili aliexpress, kinezi su nastavili stancovanje Smile
Sta god da nabavis od hardwere-a sklopicemo masinu da radi , bolje ili losije ali ce raditi . Ako imas pristup strugu i glodalici mozes sam da napravis vecinu delova , jer je sve open source , a   to sto nije ja imam crteze . Ako budu trebali odstampani delovi , ja mogu da ti pomognem.

Nije neka nauka napraviti 3D printer videces.
Reply
#5
Hvala ti puno drugar,

Tvoja pomoć je i više nego dobrodošla Smile

Pozz
Reply
#6
Samo da podelim jedan mali detalj. Poslao na 3D stampu jedan dizajn, poprilicno jednostavno za ovo sto je meni trebalo. Svelo se na to da se model eksportuje u STL format, i kao takav posalje za stampu.

Za odabir firme za stampu, moze da se koristi ovaj servis:
https://www.3dhubs.com

Ima video sam cak i nasih firmi.

Cene su raznolike, u zavisnosti od materijala, nacina isporuke, preciznosti, procenat infill-a. U svakom slucaju, veoma skracuje muke u pretrazi gomile sajtova, i daje uporedne cene za iste kriterijume i sl. tako da ono, mozda nekom bude koristno.

Javljam kakav je kvalitet za par dana kad stigne odstampan model Smile
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)