Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WiFi - random problemi
Od pre jedno mesec dana poceo sam da imam nekih random problema na kucnoj mrezi.

E sad, inicijalno sam mislio da imam neki IP conflikt koji zbunjuje ovaj modem\ruter od ISP-a sto sam dobio, medjutim, uzmem otkacim sve sto znam da ima neki WiFi u sebi, problemi kao da nestanu i onda puf opet neki drop...

E sad primetio sam da se problem desava cesce kad zakacim jos jedan racunar na mrezu, proverio im IP-jeve i sl. razliciti i sve deluje ok, medjutim, ono sto mi palo na pamet, obzirom da kad uzmem da listam mreze, imam recimo nekih 15-tak, 20-tak WiFi mreza koje vidim sa poprilicno jakim signalom i jos nekih 10-tak sa slabim, znaci nekih odokativno 25-30 wifi mreza u dometu... Da li bi toliki broj mreza mogao da nekako utice na moj WiFi signal i da dolazi do neke interferencije talasa toliko da meni ladno dropa konekcija.

Jer fora sto sam blago receno is*izdeo zbog istog razloga nedavno i napeo provajdera da mi zameni hardware, dosli merili, zamenili i rekli kao e sad je ok... i doduse ne desava se cesto kao ranije ali je opet veoma veoma sumnjivo.

Precesljao sam logove na uredjaju, koji su skoro pa blanko, nista zanimljivo detektovano. 

Ruter mi je na nekih 3m od kompa... a desava mi se ista stvar na mac-u i na win-u...naizmenicno...
A uradio sam plus i rezervaciju IP-a po MAC adresi za oba.

Neki predlog, sugestija?
Reply
Meni je pravio problme svaki mobilni telefon koji je usao sobu i kacio se na prvu ip adresu. Tada mi racunaci zaglupiraju. Na zalost na wifi ne mozes da dodelis ip sa nekim kasnijim brojem
Reply
Meni se ruter random resetovao. Trebalo mi je par dana (čitao na netu iskustva) da otkrijem kako je to što mi je uključen WPS. Objašnjenje je da neko želi da pristupi mreži i posle nekoliko neuspelih pokušaja ruter se brani resetom. E, sad lupiću, možda se ruter brani tim nekim dropovima ili zaustavljanjem saobraćaja na neko vreme.
Reply
Upravo zato što nema nikakvog reda u tome ko će koristiti koji kanal na Wi-Fi pogotovo na 2,4Ghz , dešava se da na nekom kanalu
bude mnogo korisnika na neki ostane prazan.

Do interferencije /smetnji itd ... ne verujem da dolazi jer svaki Wi-Fi uredjaj prvo proveri da li je taj kanal u tom trenutku
slobodan (Collision Detection) pre nego što počne da emituje podatak. E sad, ako je neki kanal prebukiran - sigurno dolazi do čekanja
(kao u prebukiranoj raskrsnici bez semafora i prava prvenstva prolaza).

Koliko mora biti prebukiran kanal da bi neki korisnik osetio zastoj u radu - to ne znam !

Iz gore navedenih razloga ja na Androidu imam instaliran Wi-Fi scanner sa kojim povremeno proverim "stanje u etru" odnosno
da li je kanal koji koristim na mom ruteru prebukiran. Ako jeste i ako ima manje opterećenog kanala, odmah predjem na taj kanal.

Rešenje nije trajno jer verovatno i drugi korisnici povremeno menjaju kanale (neko ručno a neko automatski iz rutera)

===

I mene interesuje ozbiljniji odgovor na to pitanje, - sigurno će se javiti neko ko to dobro poznaje ...

Pozz
Prvo hopni pa reci skoč.
Reply
Koji su ruteri u pitanju i koliko korisnika imaju na lan/wifi? Btw WPS iskljucite odmah, ima previse alata za krekovanje WPS-a u par minuta.
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
Moj ruter je WR-741ND (stariji model : https://wiki.openwrt.org/_media/media/tp...tok=59f0f3)
U etru bude oko 10 komšijskih rutera, odnosno do 3 rutera na kanalu koji koristim.
Moj ruter opslužuje tri desktop PC i pet androida, svi su na DHCP.

Preko mrežnog kabla nemam ništa.
(mada bi trebao imati bar jedan desktop upravo zbog mogućnosti pristupa svom ruteru preko mrežnog kabla)

Smatram da ovo nije uopšte strašno koliko to ume da bude u zgradama po velikim gradovima ...

Ponekad se stvarno sve zaglupi i mnogo uspori internet, i tek kada promenim kanal na ruteru - proradi ..

Kad se zaglupi, otežano pristupim i svom ruteru preko njegove IP adrese - mnogo čekam ...
a ponekad čak i ne mogu pristupiti svom ruteru. Posle promene kanala ide dobro ..

Pozz
Prvo hopni pa reci skoč.
Reply
Sumnjam da ti je problem do kanala koji koristiš. Zauzeće etra može da uzrokuje samo loš CCQ i smanjenje protoka u tvom slučaju.
Ne verujem da je ni jedna mreža u okolini toliko jaka da može da ti toliko obori CCQ. Jedino ukoliko ti je Ducktronic komšija pa testira novi linear... Big Grin
Čak i da neki uređaj vuče nešto više protoka (neki download sa torenta, Windows update ili sl) ne bi trebalo da dropuje pakete.
Možda ti je problem u samom ruteru.
Koji ruter koristiš, da li je modovan ili ima neka posebna podešenja?
Da li ti se dropovi dešavaju ka internetu ili u komunikaciji sa uređajima u tvojoj mreži?

Koji ti je ISP?
Ukoliko je SBB, onda tvoj ruter služi i kao AP za njihovu Unifi mrežu pa to može objasniti nastanak određenih problema.

Možda je problem i u nekom uređaju na tvojoj mreži ukoliko uzrokuje neki konflikt ili ukoliko je zaražen pa napada mrežu iznutra...
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Taj ruter sa DHCP-om za 8 korisnika na WiFi, tesko Big Grin Uglavnom kad sam poceo da primecujem slicne probleme, poceo sam gledam brzinu CPU-a na ruterima ...
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
Iskljucio sam WPS, danas nije bilo problema. ISP je Kanadski Rogers, a hardware koji nude je unknown :-) tj. samo stoji njihovo "rogers", kao i na web aplikaciji koja ide za administraciju... :-) nastavicu da pratim kad se vratim kuci...
Reply
Ja sam došao u posed nekog Conrad rutera (malo stariji i pravio je probleme u smislu izbacivao je nekad uređaje, pa sam ga manueolno resetovao itd). Sve je bilo u stilu Conrad od hardvera do softvera. Otvorio sam ga i na pločici našao neke oznake. Onda sam na netu uz pomoć tih oznaka našao ime firme i model, a potom pisao njima za novi firmware. Dobio sam fajl, odradio šta treba i sad radi sasvim korektno.
Reply
Na zalost Wifi i nije najsrecnije resenje, imam Mikrotik 2.4/5Ghz zauzece bude do oko 60% kada se povuku torenti na tri racunara sa vise stotina konekcija, zakaceno preko 10 uredjaja i normalno to ne radi kako treba, dok preko lana stvar je drugacija, nije lose ko moze da ima neki jaci ruter i vise AP-a sa razlicitim wifi kanalima, cisto da se mreza rastereti ako ima jako puno korisnika.
Reply
Nemoj da mi diraš MikroTIk!
RouterBoardovi su zakon!
Od nih živim! Big Grin
Reply
Pa i ne kazem, on ubija kako radi, nego jedan "izvor-kanal" wifi signala tesko opsluzuje 20 uredjaja, dok primi isporuci lele Smile no to i nema veze sa MT-om. MikroTik jeste zakon potpuno se slazem koristim dugo prvo PC-MT posle sam kupio jedan HAP A/C lite, ma milina...
Reply
@TDA, ovakav jedan resava sve: https://routerboard.com/RB2011UiAS-2HnD-IN (ja sam uzeo verziju bez wifi jer praktikujem da mi je sve na kablu a za wifi imam svoju konfiguraciju)
Reply
O tome pričam! Big Grin
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)