Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Foto-postupak sa "uradi sam" oslojavanjem : Iskustva
Ja pločice nagrizam od prvog dana sa hidrogen 30% + sona kiselina.

Uspem kiseline toliko da prekrije pločicu ( vodoravno položena pločica) i PO MALO dodajem hidrogen.
Dobra koncentracija je kad prilikom pomeranja ploče naginjanjem posude, ono malo mehurića što se
pojavi usled nagrizanja, stvara utisak kao da ostavlja neki trag po bakru prilikom pomeranja.

Boja bakra koji se skida postaje čas tamno braon-crvena a čas ima blag metalni sjaj.
Kada tako nagrizam pločicu nemam problema ni sa vodovima od 10 mila (0.25mm) !

****
Ako dodam hidrogena više nego što sam opisao, dolazi do burnije reakcije.
Mehurovi se intenzivno stvaraju, stiče se utisak da nešto "kuva i kipi" po površini bakra.
Tako uradjene ploče imaju problem sa tankim vodovima (budu prekinuti nagrizanjem)
i cela ploča ispadne lošijeg kvaliteta.

****
Ne znam kakva je situacija sa drugim sredstvima za nagrizanje (nikad nisam probao ništa sem opisanog)
Ali pretpostavljam da je slična tematika ...

****
Inače, problemi sa konačnim kvalitetom nagrižene pločice javljaju se u situaciji kada ploča
nije dobro osvetljena/razvijena po celoj svojoj površini. Gde je korektno osvetljeno/razvijeno
tu brzo dolazi do uklanjanja suvišnog bakra, ali onda moramo da čekamo više nego što treba
i dalje da nagrizamo ploču da bi taj lošije osvetljen/razvijen deo ploče bio nagrižen.
Tada dolazi do istovremenog nagrizanja, odnosno smanjenja debljine vodova na delovima
ploče koja je već odavno bila korektno nagrižena - i eto problema !

Pozz
Reply


Messages In This Thread
RE: Foto-postupak sa "uradi sam" oslojavanjem : Iskustva - by Želja - 06-02-2016, 09:33 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)