Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Foto-postupak sa "uradi sam" oslojavanjem : Iskustva
Iako se cini da da, ne svijetli cijela duzina stakla fluo cijevi. Svijetli dio izmedju grijnih vlakana sto su i elektrode, a struja prolazi najkracom relacijom-izmedju elektroda. Kad cijev ostari taj dio koji ne svijetli potamni.-
Svijetlost se prostire pravolinijski i opada sa kvadratom rastojanja tako da je kod tih cijevi (8W/T5) duzina
koja svijetli oko 265-270 mm. To je i duzina koja ce biti ispravno osvjetljena, bilo koje cijevi 8W .
Koristio sam za osvjetljenje u slicnom osvjetljivacu razne fluo cijevi, od germicidalnih do najobicnijih
DL (day light) cijevi i rezultati su vrlo slicni. cak najbolje rezultate dobio sa nekim ukrasnim blijedo
plavim i Philips aqarelle (za akvarijume) lampama.
Te tvoje imaju emisiju izmedju 368-372 nanometara ( za provjeru novcanica) i boja stakla iskljucuje
sve ostale talasne duzine, a foto lak i folija imaju najbolje osjetljivost izmedju 320 i 410 nanometara,
ali reaguju i na ostale talasne duzine ispod 450 nanometara.- Sve fluo cijevi imaju spic oko 440
nanometara (izboj kroz zivine pare niskog pritiska).-pa i tzv stedne sijalice su samo fluo cijevi
odrodjenih oblika.-

pOz

PS: Vec sam negdje postavio ovaj  Philipsov pdf ali evo opet:


Attached Files
.pdf   blb philips.pdf (Size: 91,49 KB / Downloads: 7)
Reply


Messages In This Thread
RE: Foto-postupak sa "uradi sam" oslojavanjem : Iskustva - by emiSAr - 04-25-2016, 07:54 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)