Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Foto-postupak sa "uradi sam" oslojavanjem : Iskustva
Jučerašnje eksperimentiranje sa osvjetljenjem nije uspjelo. Znači koristio sam standardno negativ na paos papiru(kojeg sam napario u razrjeđivaču da se toner malo dobije na tamnoći), te sam vitroplast i film poklopio sa 3mm staklom. Opet sam dobio iste probleme kao i sa živinom lampom. Na nekim mjestima pločica veličine 12x20cm nije bila dobro osvjetljena,između padova za to-220 ostalo je foto-folije(previše svjetla), vodovi koji su duži(recimo 5cm) i debljine nekih 80millsa bili su lelujavi kao sinusoida i sve u svemu nije to bilo to. Vrijeme osvjetljavanja je bilo od 30-40 sekundi što je ok, ali staklo nije davalo dobar rezultat.

Prije nekoliko mjeseci dobio sam 3M foliju za laserski printer pa sam danas na njoj napravio film i umjesto stakla sam koristio pleksiglas. Prvo kada sam izvadio pcb nakon 40 sekundi vidio sam da je premalo osvjetljen, dobro znači pleksiglas upija UV svjetlo. Tako da je razvijač na prvoj pločici skoro kompletno skinuo film ALI obrisi filma su se poznali i na dobrom sam tragu bio. Sljedeća pločica osvjetljenje 1 minuta također premalo osvjetljena pa sam svojim "sokolovim" okom nekako ponovo vratio film i osvjetlio još minutu. Rezultat, moglo bi se još malo osvjetliti možda 2,5 minute, ali to nije poanta priče. Rubovi vodova oštriji od katane koju je radio neki stari japanski majstor, linije ravne, nigdje pod ili preosvjetljenja kompletna pločica se osvjetlila RAVNOMJERNO svih 12x20cm. Dobro imao sam malo "duplih" vodova zbog nepreciznog vraćanja filma ali oni su isto bili oštri kao britva.

Znači za moj osvjetljivač treba upotrijebiti pleksiglas,pravi pleksiglas a ne kojekakvo smeće koje znaju prodavači uvaliti u uradi sam centrima,i to daje najbolje rezultate. Možda je ovome i pomoglo što sam koristio foliju umjesto paos papira ali to ćemo na sutrašnjem testu točno utvrditi. Znači sutrašnji zadatak sa pleksiglasom vidjeti koliko treba točno biti vrijeme osvjetljavanja i napraviti usporedni test paos i folija kao predložak.
Reply


Messages In This Thread
RE: Foto-postupak sa "uradi sam" oslojavanjem : Iskustva - by Khadgar2007 - 04-20-2016, 04:31 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)