Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Foto-postupak sa "uradi sam" oslojavanjem : Iskustva
#41

sve su lijepo objasnili , samo nisu foliju, mozeli neka obicna providna folija ili paus papir ili nesto slicno, i mozeli se odstampati na inkjet stampacu ili laserskom ?

probaj ovde naći neke dobre informacije...

http://forum.yu3ma.net/showthread.php?tid=449

Wink

Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#42

Profi!

Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#43

sad sam pitao čovjeka da li bi mi dozvolio da presnimim ovaj video pa da prevedem natpise koje je postavljao,vidjećemo šta će i da li će odgovoriti. naravno,naveo bi ko je autor,čovjek je zaslužio...

Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#44

nešto skroz drugačije a o čemu smo najmanje (ili nikako) pisali i pričali:

Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#45

šmekerski...aparatura za 10!

muzika za 20! Smile

Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#46

Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#47
Sad mi pade napamet da bi plocice mogle da se osvetle i sa onom UV lampom sto zene koriste za nokte. Da li je mozda neko probao? Cisto sumljam da bi se vodovi preneli kako valja, ali ne bi bilo lose da se proba, nije skupo. Smile
Reply
#48
Negdje sam procitao ali ne mogu da nadjem gdje, da mogu stedne sijalice od 6500 k kelvina ! one su jeftinije od uv lampi i netreba elektronika! ja bi stavio dvije u kutiju i prekidac da se pale.
Reply
#49
Ćika Boro kako ide foto postupak izrada plocica , hocrl biti kakvih slika ? Smile
Reply
#50
<p>Pa to smo savladali u potpunosti. Mislim da sam vec obavestio o tome, a slike mogu da napravim mada mislim da su korisnije slike koje su drugi postavljali jer su mnogi od njih dosta verziraniji u ovom postupku nego ja. Videcu da maznem digit. fotoaparat od cerke pa da uslikam moju skalamociju. Nije bas vizuelno reprezentativna, ali za to zasta mi treba i koliko cesto, vise je nego dobra i jednostavna.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Jedina bitnija razlika koju sam primetio je da se kod mene posle osvetljavanja a pre razvijanja UOPSTE NE VIDE nikakvi vodovi ili "sare" na laku, ali cim potopim u razvijac, sve sto je bilo osvetljeno odmah dobije intenzivno ljubicastu boju i za minut-dva nestane taj osvetljeni foto-lak. Kad sam gledao kod drugara koji su mi ranije to izradjivali, uvek se vec po osvetljavanju nekako nazirala sara vodova kad pogledas pod nekim uglom, ali kod mene sada toga nema ni malo?! Istina, oni su koristili zivine lampe 125W sa prigusnicama pa jedino ako je to razlog, jer su plocice i tada i ove sada nabavljane uvek iste kod istog snabdevaca i verovatno sa istim lakom.</p>
Reply
#51
Koje sijalice ste koristili, koliko komada i na kojoj visini ste osvjetllavali ?
Reply
#52
<p>Koristio sam dve BLB male neonke po 8W (<a data-ipb='nomediaparse' href='http://www.elvod037.rs/proizvodi/horoz-ultra-ljubi%C4%8Dasta-nenska-cev-blb-t8-8w'>http://www.elvod037.rs/proizvodi/horoz-ultra-ljubi%C4%8Dasta-nenska-cev-blb-t8-8w</a>) medjusobno udaljene 10cm i na istom takvom odstojanju od 10cm od plocice. Osvetljavanje je 15 minuta sa tog rastojanja. Plocice ispadaju odlicno mada imam utisak da bi isto tako dobro ispale i sa 10 minuta osvetljavanja ali nisam probao. Kazu ljudi da ne valja ni ako se predugo osvetli, ali ja brate nisam video nikakve probleme zbog duzeg osvetljenja.</p>
Reply
#53
<p>Čika Boro, jel ovo neka šala, ove cevi za 100 dindži?</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Ja nigde nisam uspeo da nađem za manje od 450-500din, pa sam odustao od toga i počeo da se raspitujem za UV LED, koje isto ne izađu jeftino kad se sve sračuna, ali opet povoljnije od tih cevi koje sam mogao naći.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Nešto mislim da bi moglo 5 ovih cevi da se nakači na jednu prigušnicu od 40W, da se smanji trošak za armature, pošto su i one skupe kao otrov.</p>
"Ako kaniš pobjediti, ne smiješ izgubiti" - Grunf
Reply
#54

Koristio sam dve BLB male neonke po 8W (http://www.elvod037.rs/proizvodi/horoz-ultra-ljubi%C4%8Dasta-nenska-cev-blb-t8-8w) medjusobno udaljene 10cm i na istom takvom odstojanju od 10cm od plocice. Osvetljavanje je 15 minuta sa tog rastojanja. Plocice ispadaju odlicno mada imam utisak da bi isto tako dobro ispale i sa 10 minuta osvetljavanja ali nisam probao. Kazu ljudi da ne valja ni ako se predugo osvetli, ali ja brate nisam video nikakve probleme zbog duzeg osvetljenja.

to valjda zavisi od debljine folije i kvaliteta filma. pretpostavljam da ako je deblje folija onda ima "fore" da se zalomi zrak i zađe ispod filma tamo gdje mu nije mjesto. kvalitet filma se odnosi na gustinu nanosa - neki dan sam pravio pločicu za "pokušaj" pojačalo i iako je naoko to skroz pristojan rad,kad se pogleda prema sijalici vidi se tačno svaka tačkica rastera same štampe,a kakve sam sreće ovi moji kad štampaju početak strane A4 bude pola/pola sitan-gust raster pa ne bude odmah na oko vidljivo ali kad se pogleda ka jakoj svjetlosti... tako da mi četvrtina pločice bude neupotrebljiva a ostala tri frtalja budu kako treba.

možda postoji neki dodatni razlog zašto ne valja osvjetljavati previše pločicu,mada neka logika kaže da ako već svjetlost ne može proći kroz film štampe onda ne može ni da dođe to foto-sloja. moguće je da se UV-zraci drugačije ponašaju od obične svjetlosti,ne znam oko toga ništa...

još par stvari sam skontao oko ručnog oslojavanja pločica:

1: kad se pločica očisti i opere sušenje od vode se može izvesti krpom ili celuloznim ubrusom-maramicom ali može i fenom. ako se sušenje uradi fenom to može ostaviti ostatke kamenca na pločici što nije velika muka (samo se obriše) - veća je muka ako se odmah nakon sušenja fenom odmah krene prskati foto-osjetljivi sloj - na toploj pločici on odmah krene da steže i nema šanse da se ujednači nego ostane "šaren" i neujednačen nanos!

dakle OBAVEZNO PRSKANJE SAMO PO HLADNOJ PLOČICI!

2: nakon što smo naprskali foto-sloj na hladnu pločicu,dobro je uzeti je i lagano kucnuti od sto vertikalno je držajući,i to na sve četiri strane pločice : mnogo se bolje rasporedi foto-osjetljivi sloj i bude baš lijepo ujednačen po cijeloj površini.

ne treba udarati krvnički,dovoljno je doslovno kuckanje i rezultat je baš baš dobar,puno bolje raspoređen nanos!

3: kad se foto-osjetljivi nanos osuši (bilo 15 minuta fenom bilo 24h na sobnoj temperaturi) jako je bitno da se predložak na providnoj foliji/paus papiru ČVRSTO PRISLONI UZ OSLOJENU PLOČICU pomoću stakla sa gornje strane! to je bitno jer sama pločica često zna biti izvijena pa iako se čini da je staklo lijepo leglo na paus/foliju i da je to sve lijepo leglo uz pločicu - to ne mora biti slučaj a dovoljno je doslovno da se folija/paus od pločice odvoji samo dio milimetra i već rezultat ne može biti maksimalan jer se sitni natpisi izgube u disperziji-rasipanju svjetlosti.

to sam do sad skontao uništivši četiri pločice poprilične površine,i prenosim ovde ne da bi pokazao koliko znam biti glup nego da se pročita pa da se ne dešava vama ostalima,i da obratite pažnju na sve te naizgled nebitne detalje. ako sam ja bio nesmotren i to već platio ne vrijedi mi ćutati pa da i ostali plaćaju.

jednom kad se sistem ustabili to će ići baš kako treba.

razlike oko dužine trajanja i načina osvjetljavanja postoje,ali ovaj mehanički dio isti je za sve načine u foto-postupku.

Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#55
(01-03-2014, 05:21 PM)euronymus Wrote: <p>Čika Boro, jel ovo neka šala, ove cevi za 100 dindži?</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Ja nigde nisam uspeo da nađem za manje od 450-500din, pa sam odustao od toga i počeo da se raspitujem za UV LED, koje isto ne izađu jeftino kad se sve sračuna, ali opet povoljnije od tih cevi koje sam mogao naći.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Nešto mislim da bi moglo 5 ovih cevi da se nakači na jednu prigušnicu od 40W, da se smanji trošak za armature, pošto su i one skupe kao otrov.</p>


Skupe su ove Uv neonke, pa jos bez elektronike ali elektroniku mozes uzeti iz sijalica, bilo bi dobro da neko proba sa 6500 k stednom sijalicom!
Reply
#56
<p>Mene je sve zajedno (dve neonke+dve kompletne konzole sa "elektronskim prigusnicama") kostalo 1450 dinara sto smatram da stvarno nije previse. Ipak se to ne kupuje ni nedeljno ni mesecno... to traje godinama ako si pazljiv! E sad, ako hoces 5 takvih sistema... nakupice se cifra, ali mislim da za tolikim brojem nema potrebe. Ja sam uzeo samo dva sistema ne zato sto nemam para za vise vec zato sto smatram da je dovoljno i JESTE dovoljno.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Setih se da je DUAL nedavno rekao da je koristio bas tu spiralnu stednu ..cak sam ga i pitao tacno koju! Ocigledno moze i tako.</p>
Reply
#57
Ovako sam napravio Smile hoceli ovo valjati ?


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#58

Ovako sam napravio Smile hoceli ovo valjati ?

to valjda zavisi od debljine folije i kvaliteta filma. pretpostavljam da ako je deblje folija onda ima "fore" da se zalomi zrak i zađe ispod filma tamo gdje mu nije mjesto. kvalitet filma se odnosi na gustinu nanosa - neki dan sam pravio pločicu za "pokušaj" pojačalo i iako je naoko to skroz pristojan rad,kad se pogleda prema sijalici vidi se tačno svaka tačkica rastera same štampe,a kakve sam sreće ovi moji kad štampaju početak strane A4 bude pola/pola sitan-gust raster pa ne bude odmah na oko vidljivo ali kad se pogleda ka jakoj svjetlosti... tako da mi četvrtina pločice bude neupotrebljiva a ostala tri frtalja budu kako treba.

možda postoji neki dodatni razlog zašto ne valja osvjetljavati previše pločicu,mada neka logika kaže da ako već svjetlost ne može proći kroz film štampe onda ne može ni da dođe to foto-sloja. moguće je da se UV-zraci drugačije ponašaju od obične svjetlosti,ne znam oko toga ništa...

još par stvari sam skontao oko ručnog oslojavanja pločica:

1: kad se pločica očisti i opere sušenje od vode se može izvesti krpom ili celuloznim ubrusom-maramicom ali može i fenom. ako se sušenje uradi fenom to može ostaviti ostatke kamenca na pločici što nije velika muka (samo se obriše) - veća je muka ako se odmah nakon sušenja fenom odmah krene prskati foto-osjetljivi sloj - na toploj pločici on odmah krene da steže i nema šanse da se ujednači nego ostane "šaren" i neujednačen nanos!

dakle OBAVEZNO PRSKANJE SAMO PO HLADNOJ PLOČICI!

2: nakon što smo naprskali foto-sloj na hladnu pločicu,dobro je uzeti je i lagano kucnuti od sto vertikalno je držajući,i to na sve četiri strane pločice : mnogo se bolje rasporedi foto-osjetljivi sloj i bude baš lijepo ujednačen po cijeloj površini.

ne treba udarati krvnički,dovoljno je doslovno kuckanje i rezultat je baš baš dobar,puno bolje raspoređen nanos!

3: kad se foto-osjetljivi nanos osuši (bilo 15 minuta fenom bilo 24h na sobnoj temperaturi) jako je bitno da se predložak na providnoj foliji/paus papiru ČVRSTO PRISLONI UZ OSLOJENU PLOČICU pomoću stakla sa gornje strane! to je bitno jer sama pločica često zna biti izvijena pa iako se čini da je staklo lijepo leglo na paus/foliju i da je to sve lijepo leglo uz pločicu - to ne mora biti slučaj a dovoljno je doslovno da se folija/paus od pločice odvoji samo dio milimetra i već rezultat ne može biti maksimalan jer se sitni natpisi izgube u disperziji-rasipanju svjetlosti.

to sam do sad skontao uništivši četiri pločice poprilične površine,i prenosim ovde ne da bi pokazao koliko znam biti glup nego da se pročita pa da se ne dešava vama ostalima,i da obratite pažnju na sve te naizgled nebitne detalje. ako sam ja bio nesmotren i to već platio ne vrijedi mi ćutati pa da i ostali plaćaju.

jednom kad se sistem ustabili to će ići baš kako treba.

razlike oko dužine trajanja i načina osvjetljavanja postoje,ali ovaj mehanički dio isti je za sve načine u foto-postupku.

moraš najozbiljnije shvatiti sve i tačku postupka inače nema selameta! Smile

Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#59
<p>Da, i moras da sklonis tu zuto-zelenu zicu jer u tom polozaju dosta apsorbuje UV zrake zbog hidroteflonskog efekta!</p>
Reply
#60
Kupit cu foto plocicu, posto nema foto spreja , a kuciste cu obloziti Alu folijom i skinuti ovu zicu sto drzi sijalicu a umjesto stakla je plastika , plasticni omot od Cd.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)