Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Foto-postupak sa "uradi sam" oslojavanjem : Iskustva
Prije nekih 3-4 tjedna pola role kineske foto folije mi se naboralo do stupnja da sam ju bacio. Nikakvo peglanje pod temperaturom i slične radnje ne pomažu, jednostavno nije dobre kvalitete tj. ne može dugo stajati na lageru, vjerojatno utjecaj temperature okoline je učinio svoje i nije bilo pomoći.

Bacio sam se u googlanje tko još proizvodi takve folije i naišao sam na DuPont i njihovu MM500 seriju. Naručio sam od jednog čeha i stiglo mi je prije nekoliko tjedana(ja mislim da sam i okačio to u nekoj temi). Nakon toga je bilo natezanje sa tom folijom samo takvo. Cijela poanta kao što piše u datasheetu folije je da ona hvata jako dobro za površinu, drugim riječima kada uhvati ne pušta. Drugo je da je folija nešto tanja od one kineske i bome se stvaraju nabori koji se ne mogu u laminatoru ispeglati jer laminator ne služi za to. Ako ima kakvih mjehurića ili nabora prije laminatora bolje krenuti ispočetka jer uzalud vam trud svirači laminator će samo još više upropastiti foliju.

Do sada sam sa kineskom folijom radio tako da sam pošpricao vitroplast sa vodom i koristeći valjak od spužve istisnuo višak vode i odmah stavio u laminator. Kod ove folije to prolazi jer je toliko tanka da valjak nije dobra naprava za tako nešto. Ok, imamo i mi nešto u glavi pa sam uzeo ravnalo i sa njime probao lagano proći preko folije da istisnem vodu, ne prolazi.

Zadnja varijanta koju sam probao danas na pločici veličine 15x12cm je bila sljedeća. Napravio sam "špahtlu" od komada iverice na koju sam nalijepio spužvu od 10mm i istapecirao sa plišom.



Zaključak je sljedeći.Potrebno je stvarno bogato močenje vitroplasta i koliko je god moguće pažljivo spuštanje folije na vodenu površinu da se ravnomjerno uhvati i da nema zračnih jastuka. Nakon toga lagano povlačenje  sa "špahtlom" dok folija lagano ne uhvati bakar. Nakon toga sam ostavio jedno 20 minuta da voda "ispari" tj. da se foto sloj malo bolje zalijepi i prošao kroz laminator. Rezultat je bio veoma zadovoljavajući.

Ovo je inače bila relativno mala pločica jer imam za napraviti nekoliko komada 20x15cm.Na njima sam "eksperimentirao" prošlih tjedan dana i potrošio sigurno metar folije jer nisam uspio zalijepiti a da mi se folija ne nabora.

Također bi bilo veoma zgodno da se možda prije nego što se pusti folija kroz zagrijani laminator napravi nekakav ručni laminator samo koji ima malo veći razmak između valjaka tako da odmah ne stisne foliju do kraja i vrlo vjerojato je zgužva već lagano stišće i istiskuje vodu. Pod ručni laminator mislim na dva komada gumenih valjaka i nekakvu kurblu kojom će operater to pokretati. Ali možda niti to neće biti potrebno jer ovo što sam danas napravio daje zadovoljavajuće rezultate koji vjerujem mogu biti samo bolji uz više prakse.
Reply
Hjuuu. Sada sam dodatno razocaran u foliju. Nisam je do sada ni koristio jer nisam uspio uraditi dobar negativ. Jednostavno nisam znao da je podlozna starenju za tako kratko vrijeme. 
Pokusao sam i sa drugom folijom da otstampam PCB ali nisam zadovoljan. I dalje velike zacrnjene povrsine izgledaju isto kao da sam ih poprskao sa necim pa se sve omusavilo. 
Pitao ja onog Sibirskog medu od Scepe da pita svog frenda iz Bgd da mu posaljem u PDF ili CDR formatu ono sto mi treba, on mi ufilmuje posalje u kovertchetu ja njemu platim westernom i mir u kuci... Pitao ja Scepu a to isto kao da i nisam.
Jedino sto me dosada nije razocaralo je ova "zuta" masna papirchuga sto se zbavi od kinezovaca. Sve ispadne bas pa dobro. Sa ovom folijom sam htio da "stampam" soldermask... negdje sam to vidio da nanesu ovu foliju i ostave na PCB i to im sluzi kao ona "zelena" na PCBeeju.
Nisam se razocarao ni u laminator koji sam zbavio i vrijedi svakog centa i ojera koliko je placen. Ali sam se razocarao u sebe jer nikako da uradim (l)ele'troniku da to vrtim sa steperom i podesavam temperaturu i ponesto jos ...

Cini mi se da u Reicheltu imaju nekakav sprej ali ne znam da li je to to za zatamnjenje tonera.
http://www.reichelt.de/TVD-LF-A/3/index....verdichter

Zahvaljujem svima na ucescu u pomoci i komentarima na ovu temu
Pozzz
JaMi
Reply
To je odprilike sredstvo koje mi je pravio drugar. Bilo za kupiti i u trgovinama za kancelarijski materijal
kao sredstvo za zacrnjenje tonera poslije stampe. Sa linka koji si postovao uputstvo:


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
(08-15-2016, 09:39 PM)emiSAr Wrote: To je odprilike sredstvo koje mi je pravio drugar. Bilo za kupiti i u trgovinama za kancelarijski materijal
kao sredstvo za zacrnjenje tonera poslije stampe. Sa linka koji si postovao uputstvo:

Hoces reci da je tog bilo i sa ove strane Alpa? Smile
U Banja Luci sumnjam da tog ima. Pretpostavka da ima u vecim gradovima.
Bit ce na kraju poruciti to iz Reichelta. Ako negdje ima na eBay-u da se zbavi a naletite na link, vikajte Wink
Jedino gdje sam nasao je kod njih u Reicheltu.

Pozzz
Reply
Alfa net posluje s Rajheltom, vidi kod njih, Ogi svasta nabavlja.-
Bilo u knjizarama, a meni pok. drugar koji se bavio bojama muckao i pravio i smjestao u sprej
doze, imam jos jednu punu.-
pOz
Reply
Znam da kod Ogija moze da se poruci. Nekada su mi donosili ljudi iz svabije jer sam porucivao iz rajhelta postom na njihovu adresu , kao sto to i Ogi zasigurno  radi.  Porucim od Ogija ponekada sto ne moze da se zbavi od kinezovaca.

Pozzz
Reply
Prije nekog vremena sam kupio nekakav prah koji se otopi u vrućoj vodi, ohladi i kada se stavi pločica u tu otopinu na bakar se nataloži tanki sloj nekakvog "tinola". O prvi mah odlično tinol se fino nataložio i super izgleda. U drugi mah koje smeće, nakon dva mjeseca što mi otopina stoji niti ponovno zagrijavanje nije potaklo reakciju. Možda se potrošila ali nisam napravio nešto puno PCBa(možda dvije A3 ploče),a ako se potrošila nakon toga treba smisliti neko pametnije riješenje. 

Ako se dobro sjećam bilo je govora o korištenju nekakve paste za lemljenje bakrenih cijevi.Samo se sa time premaže, zagrije, tinol ili koji đavo u pasti se otopi i nanese na bakar, ostatak se opere. Baš sada trebam potražiti u trgovinama tako neku pastu.
Reply
Ja koristim tu pastu za bakarne cevi i to je onako ok za manje plocice zagrejem fenom za skidanje boje ,a malo vece plocice ubacim u relnu pa nakon vadjenja iz iste ostrim pokretima grubom krpom skinem visak paste. Po meni od 1-10 moja neka ocena je 8-9 gde 9 dajem manjim plocicama posto ispadaju bolje. Ima i ona neka fora s vudovim metalom koji se otopi na oko sedamdeset stepeni u vreloj vodi ,bilo je ovde na forumu . Jedino sto se kod nas teze dolazi do te legure oko 200eur je kilogram iste .

https://www.youtube.com/watch?v=eSK1Y4c68Kc ovako nesto, s tim da sam ranije gledao u rastvoru limuntusa rade.
Reply
Jedan mali savjet vezan za jeftine kineske UV lampe,vjerojatno treba isti postupak i za "brand name" lampe. Ako se koriste pri osvjetljavanju pločice trebalo bi ih prvo upaliti i zagrijati par minuta ili koliko im treba da postignu nekakvu "radnu" jačinu svjetla. Prije sam osvjetljavao tako da sam upalio lampu i odmah osvjetlio PCB, ispadne ovisno o veličini PCBa, broju lampi i tko zna čega sve ne dosta loše, vodovi nisu "ravni" već se vidi zadebljanje ili stanjivanje voda ovisno di taj dio PCBa stoji pod lampom.
Sada sam već napravio tri ture PBCa i svaki puta sam prije osvjetljavanja zagrijao lampe i držao ih stalno upaljenje i kada mijenjam komad vitroplasta i stavljam drugi da se osvjetli, naravno pokrijem lampe sa komadom kartona da mi se vitroplast ne osvjetli prijevremeno i meni se čini da daje dobar rezultat.
Reply
P.S.
Admine, jel može ova tema da se prebaci u tutoriale,nekako mi ne paše u "sve i svašta" i trebalo je malo vremena da ju nađem.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)